Skocz do zawartości

Co najbardziej irytuje astronomów?


Rekomendowane odpowiedzi

Tak na spokojnie,- widzę że trochę się zagalopowałem w opisie tematu. Owszem polszczyzna jak najbardziej mile widziana, ale to nie jest główny powód irytacji kolegów. Najbardziej daje się nam we znaki paskudna aura półkuli północnej, niezwykle dynamiczna i nie przewidywalna. Pogoda, która nawet Jubileuszowego Zlotu nie oszczędziła, która nie boi się samego Admina, kpi sobie z Moderatora, oraz władz Gminy Drawno. Ma swoich ludzi nawet na Forum i niech tylko Rudy napisze że zmienił setup, albo Ceszka, że wyjeżdża w rodzinne strony na obserwy, a Alien zmontuje Towarzystwo do Glinnej i już nadciągają fronty burzowe, już ulewa siecze jak konnica pod Chocimiem, już wichry wyją jak wilki na Hulskim, a pioruny walą jak artyleria pod Studziankami.

Nadejdą wreszcie dni spokoju, czystego nieba i wtedy niczym smok nadlatuje helikopter, ładują Cię na nosze i odlatujesz w siną dal do miejsca swego przeznaczenia.

I tam na obcym gruncie kombinuj jak przetrwać, jak utrwalić wydarzenia i nie zapaść się w otchłań niebytu. Później po czasie odtwarzasz obrazy, dziwisz się słabej jakości, ale zachowujesz je jak najcenniejsze klejnoty

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bidny boję się jedździć, co by innym astroamatorom z okolicy nieba nie zepsuć swoim zachowaniem ;) Toteż obserwuję planety z balkonu przy Księżycu i świetle miejskim, bo jak Księżyc znika to obserwować jedynie chmury mogę. Choć kolorowe, od lamp sodowych wg mojego punktu kolorystycznego pomarańczowo-szare, w ilościach ogromnych, czasem się na niebie nie mieszczą i rozpychane są samoczynnie przez siebie same na boki do innych rejonów, których z mojego punktu obserwacyjnego nie widać. A punkt obserwacyjny na piątym piętrze jest. Zrezygnowałem więc z obserwacji chmur w nowiu, żeby też nie myślały, że interesuję się nimi. Obserwuję tego wielkiego Jowisza przy Księżycu i nadal mi się nie znudził, jakiś co dzień inny jest. Ciekawym też tematem jest to "morze boczne lewe" na Księżycu o którym ostatnio pisano na forum, na kilka godzin przed kolejną pełnią i kolejną pełnią można zaobserwować bardzo ciekawe i rzadko widoczne formy terenu i na tym pewnie też się w najbliższym czasie na balkonie... skupię.

Ostatnio sobie zadaję pytanie czy warto się ładować w koszta rzędu 10k na sprzęt do astrofoto, jak może się okazać, że nocek na fotografowanie (biorąc pod uwagę całokształt przedsięwzięcia) człowiek może mieć 4 do roku, z różnych powodów, jak to mówią - życie. Zatem, kolejną rzeczą która irytuje nas z pewnością jest "niewiadomocokupić" - czyli zastanawianie się nad tym co lepsze, a rynek co raz szerszy, wybór co raz większy, a klient co raz bardziej zdezorientowany.

  • Like 1

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Co irytuje ... takie sytuacje jak dziś  :-X

Piątek, czyli najpiękniejszy dzień tygodnia. Wracam z pracy, ciepło, miło, fajnie i lekkie chmurki. Myślę sobie no ... jest nadzieja (jednak przez głowę przechodzi myśl że to zbyt piękne by było prawdziwe - w końcu to piątek i to z ładną pogodą?). Godzina 21:30 czyściutkie niebo, po prostu fantastycznie. Księżyc świeci że aż miło, więc na naukę astrofotografii DSO czas niezbyt dobry. Wyciągam więc grubą rurę (SCT 11"). Ustawiam, nie spieszę się. Pociągam piwko małymi łyczkami - delektuje się chwilą

I co... ::)  łatwo zgadnąć  :D Siadam do kompa, księżyc wychodzi za drzew a tu sruuuuuuu Takie chmury że łeb urywa. Przepraszam za słownictwo ale właśnie siedzę na dworzu, piwo się skończyło a chmury takie grube, że aż nie wiarygodne. tego właśnie nienawidzę - mojego wyczucia czasu. Posiedze jeszcze chwilę bo mi się teraz nie chce chować tego bałaganu

 

ps. wiem, wiem trzeba było sprawdzić pogodę w necie :-

 

astro pozdrowienia spod chmurnego nieba

  • Like 2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, Nieraz tak bywa. Na szczęście było chociaż czym usta zwilżyć. Ja wczoraj nawet nie wychodziłem bo lało jak z cebra.

 

Reasumując.

Dla astroamatorów najbardziej irytującą rzeczą są chmury!!! Bez dwóch zdań. Jednakże skutecznie zapobiegają kolejnym irytacjom związanym ze sprzętem, oprogramowaniem, seeingiem, guidingiem, obróbką foto, etc.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chmurek Szymonie dodałbym jeszcze dzisiejszy wiatr w naszej okolicy. Nawet jeśli chmurwy pozwoliłyba na Słoneczko to i tak wiatr byłby strasznie denerwujący - myślę, że większe tuby byłoby strach dzisiaj wieszać ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)