Skocz do zawartości

Jakość ogólnych warunków obserwacji astronomicznych


Gość Sir Spectacular

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sir Spectacular

Myślałem z 5 min nad nadaniem tytułu temu tematowi... Zakładając temat w tym dziale zdradziłem się w sumie ze swoją tożsamością początkującego, ale nie bijcie, w rzeczy samej chciałem spytać o coś co wydaje mi się nie tak bardzo oczywiste, bo obiecuję, że przejrzałem pierwsze 5 stron tego działu (i całą masę wszystkiego innego na forum) i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi jednoznacznej. Jak to jest z tymi czynnikami wpływającymi na to co widzę przez okular? Nie udało mi się tego zmieścić w temacie, ale mówię ogólnie o WSZYSTKIM: ciśnienie (bardziej w tę stronę, bo informację o tym, że chmury jednak istnieją możecie pominąć), faza księżyca (raczej oczywista), mgła, LP, temperatura, gęstość owadów na wysokości 80m, albo całkowicie nie pojęte dla mnie w tym miejscu: pora roku czy wysokość obiektu nad horyzontem. 

 

Moje prośby są bardzo proste, dla ułatwienia przedstawię moje oczekiwania (z butami do domu wam się wproszę, a jak!) w podpunktach (lubię pozorny porządek):

1. Wymienić czynniki wpływające na jakość widzenia obiektów znajdujących się na niebie. WSZYSTKIE JAKIE ZNACIE!

2. (ad. 1) Ustalić w skali od "0" do "17.3" jak duży wpływ ma dany czynnik na jakość obrazu, gdzie "0.013" znaczy bardzo mały, a "14" kolosalny.

3. (ad. 1) Jeśli są one różne dla poszczególnych rodzajów obiektów prosiłbym o przybliżenie co gdzie jak.

 

zamiast tego można mi napisać coś w stylu:

"Kolejny się tu przypałętał, już nie nadążam z prostowaniem tych linków: <link do dokładnie takiego samego artykułu>"

 

P.S. Ale gdzie moje maniery, moje imię Szymon wiek 18 lat - napisałem to na końcu bo i tak mało to kogo obchodzi, mimo wszystko może pomoże to tym najbardziej niezdecydowanym znaleźć stosunek z jakim chcecie się do mnie odnosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, moim zdaniem (proszę ewentualnie o korekty):

 

1) faza Księżyca - 14 - na wszystkie obiekty DS, zdecydowanie rozjaśnia niebo, 0 jeśli Księżyc i planety (oprócz pełni do Księżyca - nie widać na nim wtedy kraterów za bardzo)

2) LP - 14 - na wszystkie DS, 0 jeśli Księżyc i planety

3) seeing - 14 przy Księżycu i planetach, 2 przy DS

4) wysokość nad horyzontem - 12 przy Księżycu i planetach, 5 przy DS

6) mgła - 2 jeśli Księżyc i jasne planety, 17 jeśli DS

7) ciśnienie - tak jak napisałeś, chmury, więcej nie wiem

8 ) temperatura - 8 - po prostu nie chce się czasem wychodzić zimą oraz jeśli jest zimno to jest wysoka wilgotność powietrza, przez co parują filtry, okulary, teleskop...

9) gęstość owadów na wysokości 80m - ?????? O CO CHODZI? ŻART?

10) patrzenie przez szybę - 17 jeśli Księżyc i planety, 8 jeśli DS

11) patrzenie przez otwarte okno - 10 latem, 17 zimą

12) wielkość teleskopu - 10 jeśli Księżyc i planety, 17 jeśli DS

13) rodzaj teleskopu - 3 jeśli DS, 10 jesli Księżyc i planety

14) użyte okulary - 8 jeśli DS, 14 jeśli Księżyc i planety

15) użycie filtra UHC - 8 jeśli mgławice, przy innych obiektach nic nie daje.

16) samopoczucie i towarzystwo innych obserwatorów - 17

17) obezność nasdadki dwuocznej - 9 jeśli jasne planety i Księżyc, obiektów DS nie dotyczy w większości

 

I moim zdaniem tyle, wszędzie tam, gdzie napisałem obiekty DS mam na myśli również komety.

 

Pozdrawiam!

 

P.S. to tylko moje zdanie, każdy moze mieć zupełnie inne, pewnie też wiele czynników pominąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sir Spectacular

Meeh, rzeczywiście mogłem być troszkę niejasny: na myśli miałem coś w stylu umiejętności prognozowania, pokaże to na przykładzie Księżyca

 

Księżyc w pełni jest jasny, co sprawia, że większość słabiej świecących obiektów zostaje przyćmiona jego blaskiem itd.

 

Może zadam trochę bardziej konkretne pytania, temat rzeka, więc całego nie wyczerpie z racji braku czasu, ale dla przykładu:

Co jest z tym ciśnieniem, oczywiście niże, powodują zazwyczaj przypływ chmur, co do SAMEGO ciśnienia, wygląda na to, że gdy jest wysokie to struktura powietrza jest gęstsza(?!) czy jest tu jakaś optymalność, czy może plotę bzdury?

Seeing, czym jest to pojęcie? Sam Leksykon, niby to tłumaczy, ale jest to ta okrojona wersja, kiedy jest lepszy seeing kiedy gorszy?

Może jeszcze coś do tych por roku, czemu taka Andromeda (Galaktyka) widoczna jest lepiej w okresie jesiennym, a Droga Mleczna w lecie, związek z wysokością obiektów nad horyzontem?

 

 

Oczywiście za długą listę dziękuje, bo również okazała sie pomocna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego moje posty powyżej przedstawiają moje konto jako "Guest" i nie mam dostępu do ich edycji? :o

Witaj - czekałem na Twój post.

Chciałem Ci odpowiedzieć w imieniu Administratora FA.

Przy próbie odtworzenia Twojego postu, który został źle zrozumiany zostało przez chwilowy brak połączenia z siecią usunięte Twoje konto.

Sytuacja jest nieodwracalna niestety.

Bardzo Przepraszam w imieniu FA.

Proszę o założenie nowego, wtedy po założeniu takiego samego tematu Twoje posty z wyjaśnieniem zostaną tam umieszczone.

Jeszcze raz przepraszam

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17) obezność nasdadki dwuocznej - 9 jeśli jasne planety i Księżyc, obiektów DS nie dotyczy w większości

 

Ja bym dał 17 jeśli chodzi o DS, bo dla mnie "nasadka dwuoczna" to kochane lornetki :) Nie po to Bóg dał nam parę oczu żeby lampić się na DSy tylko jednym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, moim zdaniem (proszę ewentualnie o korekty):

8 ) temperatura - 8 - po prostu nie chce się czasem wychodzić zimą oraz jeśli jest zimno to jest wysoka wilgotność powietrza, przez co parują filtry, okulary, teleskop...

P.S. to tylko moje zdanie, każdy moze mieć zupełnie inne, pewnie też wiele czynników pominąłem.

 

Twoje zdanie jest bardzo cenne, ale w punkcie 8) trzeba sprostować jedną rzecz - tak dla potomnych ;) Jako, że optyka i astronomia to również fizyka.

Może obiegnę trochę od tematu, ale z racji zboczenia zawodowego muszę coś wyjaśnić.

 

A no im chłodniejsze powietrze tym jest mniej wilgotne - analogicznie, cieplejsze powietrze może przyjąć więcej wilgoci, więc jest bardziej wilgotne od chłodnego.

Wystarczy spojrzeć na domowy higrometr latem i zimą. W gorący letni dzień - wilgotność nawet powyżej 80%, zimą w mroźny dzień poniżej 50%

 

Dlaczego zatem okular "paruje" czy też teleskop jest mokry w chłodną noc?

 

Jeżeli ochładzamy ciepłe powietrze, to pojawią się skropliny.

Wilgoć zawarta w ciepłym powietrzu zostaje oddana po schłodzeniu tego powietrza, które jako chłodne dąży do zmniejszenia w nim wilgoci. 

 

To zjawisko występuje właśnie podczas chłodnej nocy. Cieplejsze a tym samym wilgotne wcześniej powietrze, po schłodzeniu w nocy oddaje wilgoć i stąd mamy mokre teleskopy. Stąd te zabiegi z grzałkami przy teleskopach, aby ogrzane powietrze nie dopuściło do kondensacji pary wodnej na obietywie. 

 

Jeśli przez całą noc będzie spadać temperatura, to mamy wtedy do czynienia z ciągłym wykraplaniem wilgoci i stąd efekt, jakby teleskop nie chciał się wychłodzić. (Po prostu nie ma wtedy ustalonych warunków) 

 

Przykłady z życia pokazujące oddawanie wilgoci (kondensacja, skraplanie) i proces odwrotny pobieranie wilgoci (parowanie).

1. Oddawanie wilgoci

- kufel z zimnym napojem w gorący letni dzień schładza otaczające ten kufel ciepłe powietrze i w wyniku schłodzenia porywa się skroploną parą.

 

 

2. Pobieranie wilgoci

- ciuchy w pralni szybciej schną w otoczeniu o wyższej temperaturze gdyż ogrzane cieplejsze powietrze zabiera z suszących ciuchów wilgoć, przez co samo staje się bardziej wilgotne. Dlatego też, często suszymy ciuchy na grzejniku.

 

 

Przepraszam, jeśli zaśmieciłem post, ale, jak wspomniałem z racji pewnych zboczeń zawodowych, musiałem to "wylać" (stąd proszę nie odbierać wypowiedzi jako wymądrzanie się).

Pozdrówka.

  • Like 6

Wszystkie informacje odbierane przez wzrok, są niesione przez światło...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOCTER NOBILEM 10x50 B/GA, spektyw OPTOLYTH 30x80
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)