Skocz do zawartości

Vortex Raptor 8,5x32


Robert41

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie jest to typowy sprzęt astro, ale jak widać po wypowiedziach tu oraz na sąsiednim forum jest wśród kolegów pewne zainteresowanie sprzętem niewielkich rozmiarów, do zastosowania zarówno w obserwacjach dziennych jak i zerknięcia na niebo w szerokim polu. stąd też postanowiłem napisać o tej lornetce i nieco ją przybliżyć. Ze względu na moje niewielkie lornetkowe doświadczenie mam świadomość tego że nie będzie to w pełni miarodajna ocena, ale może komuś w jakimś stopniu się przyda icon_smile.gif Do zebrania doświadczeń obserwacyjnych potrzeba choć kilku dni, więc rozpocznę od opisu cech fizycznych lornetki.

Lornetkę zakupiłem poprzez allegro, w firmie PPHU KOLBA z Będzina. Firma jest dystrybutorem lornetek Vortex na rynek polski, oferuje zakupy zarówno w sklepie stacjonarnym jak i wysyłkowo poprzez allegro czy własny sklep internetowy. Dostawa bardzo szybka, płatność PayU we wtorek wieczorem, wysyłka w środę po południu, kurier dostarczył dziś (czwartek) w południe. Produkt fabrycznie zapakowany, zafoliowany, widać że nie była rozpakowywana i w jakikolwiek sposób używana. Kolimacja bardzo dobra. Bezpieczne pakowanie w gruby karton, folię bąbelkową - tak że sklep spisał się na piątkę icon_smile.gif Lornetka zapakowana w tekturowe pudełko, wewnątrz oprócz niej pokrowiec, szmatka do czyszczenia, pasek, zaślepki. Dodatkowo instrukcja po polsku i angielsku, paragon, gwarancja ( 2 lata od dystrybutora) + firma Vortex deklaruje dożywotnią gwarancję na swoje produkty , folder reklamowy sklepu.

 

post-2836-0-71199700-1420748015_thumb.jp

Wizualnie lornetka robi dobre wrażenie. Wszystko wygląda na dobrze spasowane, ładnie wykończone, nie ma luzów. Zewnętrzna powłoka z twardej, delikatnie fakturowanej gumy dobrze leży w dłoniach. Regulacja rozstawu oczu działa płynnie, nie za lekko nie za ciężko, moim zdaniem w sam raz, w niskich temperaturach jednak trochę ciężej. Pokrętło centralne chodzi z dość silnym oporem, ruch nie jest idealnie płynny, przy mocniej wsuniętych okularach czuć większy opór- ale ogólnie jest ok, można dokładnie bez większych problemów ustawić ostrość i nie zmienia się przy byle dotknięciu. Muszle oczne są regulowane, wysuwają się płynnie, choć w moim egzemplarzu można wyczuć że jedna chodzi nieco trudniej niż druga- ale też w stopniu nie mającym znaczenia dla użytkowania. Regulacja ostrości prawego oka pierścieniem pokrytym fakturowaną gumą, identyczną jak centralne pokrętło. Działa dokładnie tak jak powinna- płynnie, z oporem w sam raz, nie za lekko i nie za ciężko.
Zaślepka na okulary łączona, podwójna, z dość miękkiej, przyjemnej w dotyku gumy. Z podobnej gumy zaślepki na obiektywy, nakładane na tubusy za pomocą elastycznej obejmy, co zabezpiecza je przed łatwym zgubieniem.
Choć zazwyczaj nowy sprzęt pokryty gumą wydziela zwykle mocny zapach w tym wypadku czuć go tylko bardzo minimalnie, pewnie wywietrzeje w kilka dni.
Na korpusie od spodu malutka naklejka Made in China,wskazująca na miejsce pochodzenia- o czym zresztą Vortex informuje na swojej stronie- tylko droższe modele produkowane są poza krajem pracowitych żółtych ludzi...ale to teraz norma na świecie więc można nad tym przejść do porządku dziennego.
Obiektywy pokryte powłokami o zielonym kolorze, okulary w zależności od kąta patrzenia, zielonkawe, fioletowawe, trudno dokładnie określić. Wyczernienie powiedzmy dobre... nie jest to idealny mat, ale nie jest źle, gdybym porównywał np. do błyszczącego tubusu lornetki Bresser Zoomar z którego zrobiłem szukacz...tam światło odbijało się bardzo wyraźnie, tu tego nie widać. Na pryzmatach czysto, nie zauważyłem kurzu, soczewki też czyściutkie. Źrenice wyjściowe brawie idealne, w obu bardzo minimalne, ledwie widoczne ścięcie przez uchwyt mocujący pryzmat, ale to dosłownie ledwie zauważalne. Na moje oko wszystkie powierzchnie zarówno soczewek jak i pryzmatów - tyle co widać- pokryte są powłokami...ale nie jestem znawcą icon_wink.gif
Na ile to zmierzyłem na szybko z ręki wydaje się że apertura nie jest obcięta, wychodziło mi mniej więcej 31- 32 mm
Pokrowiec tak jak to można wyczytać w internetowych opiniach- mógłby być nieco większy. Sama lornetka wchodzi łatwo, ale po zamocowaniu paska jest to trochę trudniejsze, choć da się to zrobić i można go zamknąć. Sam pokrowiec estetycznie wykonany, z paskiem na ramię i szlufką do noszenia na pasie. Pasek do lornetki typowy, jak to we współczesnych konstrukcjach, dobrze wykonany, podszyty gumą neoprenową.
Lornetka mimo małych wymiarów sprawia naprawdę solidne wrażenie i nie ma się wrażenia "plastikowości". Mam niezbyt duże dłonie więc dobrze mi się ją trzyma. Jeśli chodzi o wagę przyznam że nie ważyłem samej lornetki, dopiero po założeniu paska. Z zaślepkami i paskiem waży 605 g., więc waga podawana przez producenta (490 g.) zapewne dotyczy samej lornetki.
Wrażenia z obserwacji dziennych i nocnych opiszę wkrótce- w miarę ich zbierania, jako sprzęt porównawczy używając starego TENTO 7x35 - bo tylko takim porównaniem dysponuje.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące samej budowy czy innych cech fizycznych to chętnie już teraz odpowiem, a co do wrażeń obserwacyjnych - najpierw trzeba ich trochę zebrać icon_wink.gif

 I jeszcze parę fotek...na ostatnim zdjęciu porównanie rozmiarów do TENTO 7x35

 

post-2836-0-50433100-1420748019_thumb.jp

 

post-2836-0-11803000-1420748024_thumb.jp

 

post-2836-0-93766100-1420748027_thumb.jp

 

post-2836-0-47457400-1420748032_thumb.jp

  • Like 7

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O obserwacjach nieba nic na razie nie napiszę bo chmury i chmury, więc trochę o obserwacjach dziennych.
Obserwowałem tylko z mieszkania, brak czasu na wyjście gdzieś w teren, może w weekend uda się jakiś wypad, zobaczę jak sprawuje się w dalekich obserwacjach bo z balkonu tylko bloki i bloki w niewielkiej odległości...
starałem się porównywać na bieżąco z TENTO, ale wszystko co napiszę to takie spostrzeżenia mało zaawansowanego lorneciarza icon_wink.gif
Dla udanych obserwacji Vortexem ważne jest dokładne ustawienie rozstawu oczu oraz wyregulowanie muszli ocznych. W porównaniu do Tento przez którą można obserwować pod dość zmiennym kątem Raptor wymaga centralnego patrzenia i trzeba o tym pamiętać. Inaczej łatwo pojawia się efekt blackout albo ciemnoniebieska obwódka wokół brzegu pola widzenia. Jednak bardzo łatwo i szybko można się przyzwyczaić do ustawienia lornetki we właściwy sposób, po kilku minutach już dokładnie wiedziałem jak trzeba patrzeć by było jak należy. Najlepiej muszle wysunąć na tyle by oprzeć je lekko o oczodoły, wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszelkie problemy z tym znikają. Otrzymujemy piękny, krystaliczny obraz o którym dawna radziecka optyka może tylko pomarzyć. Obraz mnie oczarował, najlepszy jaki kiedykolwiek widziałem w lornetce ( jednak nie było ich zbyt wiele trzeba powiedzieć icon_wink.gif ). Odwzorowanie kolorów jak dla mnie super, w Tento świat wygląda jak przez jasnożółty przytłumiający filtr, tu otrzymujemy bardzo naturalne i nasycone barwy.
ER wedle deklaracji producenta to 14 mm, dla mnie najlepsze ustawienie muszli to ich wysuw na około 3/4 wysokości. Tak jest gdy obserwuję bez okularów- czyli najczęściej, bo tak wolę, natomiast przy całkowicie wsuniętych muszlach możliwe jest też obserwowanie w okularach i objęcie całego pola. Brzegi muszli opierają się wtedy o szkła okularowe. Raptor to niewielka lornetka, dla osób o rozstawie oczu od 50 do 70 mm, więc jeśli ktoś ma większy rozstaw ten model za bardzo się dla niego nie nadaje.
Porównując pole widzenia trzeba napisać że Tento ma je inne niż podane na stronie optyczne.pl Jest tam wpisane 8,5 stopnia. Tymczasem Raptor ma deklarowane przez producenta 7,4 stopnia. Nie wiem ile jest realnie ale widziane pole jest w Vortexie nieco większe niż w Tento, mimo 1,5x większego powiększenia. Przy założeniu że te 7,4 Raptora jest prawdziwe Tento oceniłbym na jakieś 7,0-7,1 stopnia. Ogólnie widać że okulary Raptora mają sporo większe własne pole, obraz jest przyjemnie szeroki, diafragma ostro się odcina.
Aberracje chromatyczną sprawdzałem na czarnym kominie wentylacyjnym na tle nieba. W centrum pola widzenia jest praktycznie zerowa i ciężko mi się jej było dopatrzeć, w około połowie odległości od brzegu już się powoli pojawia gdy przyjrzeć się uważnie- jednak w żaden sposób nie można jej uznać za dokuczliwą czy przeszkadzającą...nie rzuca się w oczy przy zwykłych obserwacjach i trzeba na nią po prostu zwracać szczególną uwagę. Nie narasta jakoś intensywnie i przy brzegu jest niewiele większa niż w miejscu gdzie się pojawia. W odróżnieniu od Raptora w Tento pojawia się już blisko środka, narasta dość prędko i przy brzegu jest spora. Pod tym względem jak dla mnie w Vortexie jest bardzo dobrze.
Ostrość w centrum jest bardzo dobra, obraz jest idealny. Od około połowy pola widzenia stopniowo powoli maleje jednak nawet na samym brzegu jest dużo lepsza niż w Tento w którym spada raptownie. Nieostrość poza środkiem wynika w Vorteksie w dużej mierze z krzywizny pola- gdy ustawimy punkt ostrzenia poza środkiem jest ostro prawie do brzegu. Jeśli zrobimy to na tyle delikatnie że nasze oko dawać będzie sobie radę z akomodacją lekko przeostrzonego centrum mamy znacznie większe całkowicie ostre pole niż przy zwykłym wyostrzeniu na środek.
Z dystorsją mam problem wynikający z wady wzroku i chodzenia w okularach - w różny sposób widzę ją w szkłach i bez...nie wiem który będzie poprawny dla osób bez wady wzroku. W szkłach praktycznie nie zauważam dystorsji, jedynie przy samym brzegu, może 5-10%% od niego pojawia się bardzo trudno zauważalna dystorsja poduszkowa. Bez okularów pojawia się ona w około 60-70 % od centrum, jest lekka i raczej jednolita ku brzegowi, nie narasta i na skraju jest prawie taka sama jak tam gdzie się zaczyna...jak dla mnie nie rzuca się w oczy i nie przeszkadza, jest kilkukrotnie mniejsza niż w Tento gdzie na skraju proste już bardzo mocno gną się w łuki.
Jeśli chodzi o odległość najbliższego ostrzenia producent podaje 15 stóp czyli około 4,5 m. Tak samo mniej więcej oceniam to patrząc w mieszkaniu w okularach. Bez okularów jest mniejsza, około 3,5-4 m.
Co do głębi ostrości trudno mi ją ocenić nie mając wymierzonych odległości za oknem, orientacyjnie lornetka wyostrzona na dalekie słupy energetyczne pozwala dostrzec ostro obiekty odległe o jakieś 30 metrów, może trochę bliżej, ale to postaram się jeszcze ocenić dokładnie na jakimś wypadzie w teren gdy w miarę odmierzę sobie odpowiednie odległości.
Ogólnie w dzień z balkonu- jak dla mnie super lornetka i z obrazu jestem bardzo zadowolony, porównując do Tento miażdży ją w każdym elemencie. O wieczornych i nocnych obserwacjach naziemnych napiszę w kolejnym poście.

  • Like 5

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mówiłem że przyjemne szkiełko i widzę, że lornetka sprawdziła się w dziennych testach tak jak powinna :)

 

 

Tak, to w tej kategorii cenowej był chyba dobry wybór. W pełni zrealizowałem swój zamiar bo chciałem by nie było optycznie gorzej niż w Tento, a mechanicznie by nie było tandetniej... Po tym co już widziałem wiem że w obserwacji nieba Tento też polegnie z kretesem... Vortex wygląda solidnie i daje nadzieję na długoletnią eksploatacje. Wiadomo że to już nie taka mechanika jak w dawnych ruskich lornetkach które praktycznie całe są metalowe ale Raptor mi się podoba pod względem mechanicznym i wyglądu. Więc cel zrealizowany :)

W sumie to Ty pierwszy zwróciłeś moją uwagę na tą lornetkę, bo powiem szczerze że wcześniej nigdy nie interesowałem się tą marką jako mniej w Polsce popularną.

Tak że dziękuję za naprowadzenie na drogę która zakończyła się zakupem :)

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest !!! Udało się zobaczyć kawałek gwieździstego nieba ! :)
Dziś cały dzień deszcz i chmury, ale po północy zaczęły się rozrywać  i pomiędzy przewalającymi się szybko po niebie kłębami błysnął Księżyc i gwiazdy...Co prawda kawałeczki czystego nieba nie były wielkie ale za to wspaniale czarne mimo blasku Księżyca. Gdyby było bezchmurnie i bezksiężycowo to byłaby cudowna noc. No ale trzeba się było cieszyć tym co jest i choć rzucić okiem z balkonu przez nowy nabytek.
A więc mogę z czystym sumieniem powiedzieć że przez Tento już chyba na niebo nie spojrzę, nie ma po co. Raptor totalnie ją zdeklasował...Księżyc piękny, ostry, idealnie odwzorowany barwnie, prawie bez śladu aberracji gdy utrzymujemy go w centrum... Plejady jak worek rozpalonych iskierek, Aldebaran z Hiadami w jednym polu...cudowny widok. M 42 z otoczeniem wprost mnie oczarowała...Ten obiekt zawsze wygląda pięknie, nieźle też wyglądał w Tento, ale w Raptorze- po prostu rewelka...Pięknie mieści się w jednym polu razem z Pasem Oriona... a gdy ustawimy ją w centrum pola widzenia wraz z otoczeniem to uczta dla oczu... Nie zapomniałem oczywiście o C/2014 Q2 (Lovejoy)- szybki zjazd poniżej Aldebarana  i jest...rzuca się w oczy od razu...duża, wyrazista,  z wyraźnie widocznym centralnym zagęszczeniem....Nie mogę nacieszyć oczu i skaczę tu i tam pomiędzy chmurami...nawet nie poszedłem po mapki, za mało czasu- po kwadransie chmury znów szczelnie wszystko pokryły, tylko tu i ówdzie prześwituje na sekundę jakaś gwiazdka... Wszystko trwało krótko ale i tak się cieszę że udało się wypróbować lornetkę.
Bałem się że obraz będzie ciemniejszy niż w Tento, przez mniejszą źrenicę wyjściową, że będzie widać mniej gwiazd. Nic takiego nie ma miejsca...owszem, tło nieba jest ciemniejsze...ale gwiazd widać więcej...są bardziej punktowe, wyraziste. Piękna naturalna kolorystyka. W centrum pola bardzo ostre,  prawie jak w refraktorku ED ;), później jest trochę gorzej, ale nadal dobrze, dopiero ostatnie 10-15 % pola gwiazdy to już wyraźne przecinki ale całość wygląda bardzo harmonijnie, nie ma jakiegoś nagłego załamania ostrości. Na dystorsję czy ją widać czy nie szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi z braku czasu...zupełnie jej nie dostrzegłem, co mnie nie dziwi skoro jest niezbyt duża w obserwacjach dziennych. Tento nie może się równać z Raptorem w jakimkolwiek stopniu. Byłem z niej zadowolony przez wiele lat, ale jej czas już minął. W bezpośrednim porównaniu jest gorsza pod każdym względem i to bardzo. Pozbywać się jej nie będę, bo jest ze mną większą część życia i daje wspomnienie wielu chwil, żal się z nią rozstawać...ale już chyba sobie wiele na świat nie popatrzy ;)

Po dziennych obserwacjach byłem bardzo zadowolony z nowego nabytku, nocne choć krótkie potwierdziły ta lornetka jest warta wydanych na nią pieniędzy- moim zdaniem oczywiście :)

  • Like 4

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)