Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Słońca 14.11.2012 Australia


Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Robert to chyba nie był diament. Diament był przed chwilą przy odsłonięciu, widoczny ładnie na cairnseclipse (co prawda przez chwilę, bo rozogniskowano kamerę) gdy Słońce wychodziło zza Księżyca.

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert to chyba nie był diament. Diament był przed chwilą przy odsłonięciu, widoczny ładnie na cairnseclipse (co prawda przez chwilę, bo rozogniskowano kamerę) gdy Słońce wychodziło zza Księżyca.

Chyba masz rację! Emocje  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

A ja mialem tam byc! A tymczasem siedze w Houston na szkoleniu i ukradkiem sledze Wasza relacje. Emocje nie mniejsze, niz na wschodniej polkuli :-)

Pozdrowka z Teksasu dla wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że temat na naszym forum był w czasie zaćmienia bardzo oblegany!! Robert, serwer wytrzymał?  ;) :P

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakąś obszerniejszą relację jak ogarniesz zebrany materiał :)

Prosisz i masz :)

Relacja z zaćmienia Słońca.

Australia 14.11.2012

Wyprawa na zaćmienie słońca to wisienka na torcie wakacji w Australii. W Cairns siedzimy kilka dni. Badamy pogodę, rozkład chmur, widok z określonych miejsc, czytamy lokalne fora. Najlepszy obszar do obserwacji to pomiędzy Cairns a Portem Douglas (pas 65 km) gdzie zaćmienie (faza całkowita) potrwa około dwóch minut (oczekiwany azymut 105 st, elewacja 15 st). Pogoda wydaje się zupełnie nieprzewidywalna. Zmienia się co 5 minut (coś jak w górach). To pada deszcz to świeci Słońce. Zachmurzenie wacha się od 10% do 100%. Serwisy pogodowe zdają się prawie na nic. Linia wybrzeża jest dość mocno nachylona względem oczekiwanego azymutu Słońca. Do tego na brzegu jest wiele gór na których indukują się chmury. Prognozy mówią że lepsza pogoda będzie w głębi lądu ale tam oczekiwana elewacja Słońca to 2 st. Bardzo ryzykowne. Oczekiwanie pustego horyzontu nad górami wymaga wiele optymizmu. Teoretycznie idealna jest plaża Oak ale tam jest duże zagrożenie podmyciem przez przypływ. Oczekiwany jest wzrost poziomu wody o 3 metry. Do wyboru pozostają plaże Palm Cove i Port Douglas. Ostatecznie wybieram Port Douglas ponieważ Słonce w fazie całkowitego zaćmienia będzie widoczne dalej od lądu. Statystycznie czym dalej od lądu tym mniej chmur. Lokalne media ostrzegają przed zamknięciami dróg, nawale turystów itp. Ponieważ mam campera  postanawiam wyruszyć wieczorem poprzedniego dnia. Jeszcze chwila zastanowienia czy można jeszcze coś zrobić. Chyba już nie, reszta zależy od szczęścia ale ten niepokój pozostaje?

20:00 Czas wziąć prysznic i opuścić kemping.

21:00 Wyjazd w trasę. Jest ciemno, na drodze niewiele samochodów. Czuje podniecenie jak przed walką. Z radia powinien lecieć Jean Michel Jarre ale zapomniałem podłączyć mp3 playera do radia. A niech tam, ponucę sobie w głowie. O czym jeszcze zapomniałem? No tak mam okularki słoneczne ale nie mam filtru do kamery. Coś się wymyśli. Mam przecież głowę :).

22:00 Na trasie co chwila jest Policja. Informacje o tymczasowych parkingach, lokalne postojki pełne camperów i samochodów. Czy aby nie wyruszyliśmy za późno? Na szczęście nie ma korków.

23:00 Zaparkowaliśmy się blisko wejścia na plażę koło innych camperów. Policja blokuje drogi i rozstawia pachołki na potrzeby jutrzejszego maratonu zaćmieniowego.

23:30 Droga gdzie zaparkowaliśmy już została zamknięta. Zdążyliśmy. Teraz szybkie sprawdzenie plaży. A tam pokaz fajerwerków i zachmurzenie 80%. Przebijają się pojedyncze gwiazdy. Prognoza na jutro ? pochmurne z pogodnym oknem na godzinę szóstą rano. Jestem dobrej myśli. Nad głową przebija się gwiazdozbiór Oriona. Krzyż Południa pod horyzontem. Po chwili deszcz wygania nas do campera.

00:00 Kładziemy się spać. Budziki nastawione na 4 (dla mnie) i 5 (dla Anki) rano. Chcę ostatni raz spróbować zobaczyć Krzyż Południa bo jakoś tak a to światłą miasta, a to pod horyzontem, a to pada (jeszcze jakiejś wymówki potrzebujecie ?  :) ).

01:00 Próbuje zasnąć, ale co to za spanie :) . Jestem zbyt podniecony. W końcu jestem na zaćmieniu. Rok temu nawet o tym nie marzyłem.

04:00 Dzwoni budzik, pora wstawać.

04:10 Jestem na plaży. Zachmurzenie 50%. Widzę Krzyż Południa. Cykam fotki. Zaraz, zaraz, coś mi się nie zgadza, gdzie jest Droga Mleczna pod Krzyżem?  Po chwili jedna z chmurek się przesuwa. O widać ?mniejszy? Krzyż Południa tym razem na Drodze Mlecznej. Cykam fotki jeszcze raz :) . Jak ci żeglarze kiedyś w nocy żeglowali :) . Zaczynają się zbierać ludzie. Dostaje SMS: OD Anka ? I tak nie śpię ale zamknąłeś mnie w samochodzie, chce na plażę. Wracam po Ankę.

04:50 Zachmurzenie 10%.

05:10 Pomarańczowe niebo na wschodzie. Zachmurzenie 20%. Coś z tego jednak będzie.

05:40 Jeee !!! Widać Słonce :) Na razie w całości.

05:45 Ktoś odgryzł kawałek słońca, co za szkodnik :) Zachmurzenie 15%. Plaże na prawo (Palm Cove) wydaje się że toną w chmurach. Czas zbudować filtr słoneczny do kamery. Składniki: apteczka samochodowa (koc ratunkowy (folia srebrno-złota NRC), plaster), pudełko po płatkach śniadaniowych, scyzoryk MacGyver-a. Hokus Pokus i po 10 minutach mam dwuwarstwowy filtr do kamery. Jest super :) (UWAGA!!!, nie używać do oczu, może szkodzić, kamerę zawsze można kupić nową, z oczami gorzej).

06:00 Słonce weszło za chmury ale jest dużo dziur. Jest spora szansa że się uda. Na plaży tłoczno. Kolejni ludzie zdziwieni, że ciężko znaleźć kawałek otwartego miejsca. Ciągle trzeba ludzi przeganiać z widoku. Zachmurzenie 30%.

06:30 Słonce w wielkiej dziurze, będzie wspaniale :) :) :) . Zachmurzenie 40%.

06:39 Zaćmienie ? faza całkowita. I NIEEEEE !!!! Akurat w tym momencie weszła mała chmurka na słonce. Widać koronę ale słabo, przez chmury. Motyla noga :) .

06:40 Wielka czarna mała chmurka na Słońcu. Akurat w tym momencie no niech to. Ale zawsze ?półzaćmień? jest lepszy niż ?pochmórcień? :) . Dość ciemno w około, ale nie jest to zupełna noc. Taki zmierzch. Widać święcącą Wenus ale innych gwiazd już nie. Ludzie wiwatują.

06:41 Koniec zaćmienia, rozjaśnia się. Ludzie klaszczą, są wzruszeni. Ja mam mieszane uczucia i bardzo nie lubię jednej małej chmurki. 

06:45 Po zaćmieniu. Słonce bez chmur w kolejnej dziurze. Zachmurzenie 45%.

06:51 Słonce za wielka chmura. To już prawdopodobnie koniec. Zachmurzenie 80%

06:55 Przelatuje helikopter z kamerami. Może trafiliśmy do wiadomości albo NASA-TV :) .

07:02 Przypływ powoli wyprasza ludzi z plaży.

07:05 Znowu widać Słonce z Księżycem. Dogrywam materiały dla BRITE-TV. Zachmurzenie 80%.

07:11 Słonce pojawia się i znika. Zachmurzenie 60%.

07:27 Wielkie chmurzysko na Słońcu. Tym razem to już chyba naprawdę koniec. Morze zaczyna mnie podmywać a wiec czas się zbierać. Zachmurzenie 80%

08:00 Słońce w pełni. Zachmurzenie 10% (na linii horyzontu). To będzie słoneczny gorący dzień. Pora wracać.

Po powrocie obejrzałem relację TV z plaży Palm Cove. Ależ mieli szczęście ci co tam byli. Załapali się na wgłębienie we wstrętnej chmurce. W efekcie chmurka zasłoniła Słońce 2 min później. Akurat tuż po końcu fazie całkowitej. Cóż oni swoje szczęście wykorzystali. Ja jeszcze mogę mieć szczęście w miłości, na loterii albo na następnym zaćmieniu :) .

Za chwilę wgram wideo relacje i podeślę linka.

Niebawem też szersza relacja w BRITE-TV.

Pozdrawiam wszystkich.

Marcin Stolarski 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)