Skocz do zawartości

Canon coolerbox - lodówka.


Hass-pol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po dłuższej przerwie, czas nad czymś popracować. Tym razem padło na lodówkę dla aparatów Canon. 

Nie ukrywam że parę osób wierciło ten temat i nie pozwalało żebym zapomniał :) za co dziękuję.

 

Wersja którą opracuje, będzie prototypowa (jak na moje warunki) niemniej zamierzam podejść do tematu profesjonalnie co znaczy że nie będzie ona tania w budowie.

Dlatego zacznę od pełnego projektu, wyceny i zbadania rynku czy będą zainteresowani. Bez względu na koszty, chciałbym jedną zbudować - co aby nie było "kota w worku".

 

Nie ukrywam że od dłuższego czasu nie zajmuję się astrofotografią i będę potrzebował Waszej pomocy.

 

Założenia techniczne projektu:

  • aluminiowa, anodyzowana konstrukcja - podwójna,
  • chłodzenie oparte na ogniwie Peltiera,
  • regulacja temperatury,
  • odczyt temperatury wew i (otoczenia o ile będzie to możliwe),
  • dedykowany zasilacz 230V (z opcją wtyczki "zapalniczki"),
  • dodatkowe założenia i propozycje od Was - jestem otwarty.

@ jolo - jeśli masz możliwość i byłoby zainteresowanie to można połączyć ten projekt z Twoim na zasadzie kompatybilności (dodatkowej wtyczki/gniazda), gdzie z Twojego programu można odczytywać i nastawiać temperaturę. Daj znać.

 

Będę miał problem z otworem w miejscu obiektywu, nie pamiętam średnicy korektora który pewnie w większości przypadków będzie. Wrzucę później zdjęcie z wymiarami które bym potrzebował.

 

To będzie mój pierwszy projekt pod maszyny CNC, dlatego szukam firmy która się tym zajmuje, może ktoś ma znajomego albo już coś zlecał i może polecić.

 

... ołówek, główka i do pracy :)

 

  • Like 4


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrohubie będzie przewidziana możliwość regulacji temperatury na zasadzie termostatu np właśnie do sterowania lodówką. Tylko myślałem raczej o sterowaniu przez wyjścia PWM 12V, ale myślę że przy takiej bezwładności można bez problemu sterować przez włączanie i wyłączanie zasilania 230V za pomocą np przekaźnika na 12V. 

Już miałem kiedyś prawie zaprojektowaną obudowę do takiej lodówki. Najwięcej kłopotów sprawiło mi zaprojektowanie okolic bagnetu - tam warto, żeby obudowa była jak najcieńsza, bo myślę że sporo osób może też chcieć fotografować obiektywami, a nie tylko teleskopem z korektorem. I wtedy się trochę ciasno robi, szczególnie przez wystającego flesza. Ja projektowałem taką wypustkę na niego :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, różne możliwości podłączenia obiektywu czy korektorów spowodują że otwór będzie musiał być duży, co przy podłączeniu największego obiektywu szczelina będzie mała, ale np przy korektorze, będzie już znaczna.

Dodatkowo lampa bardzo przeszkadza... 

Nie ma innej możliwości, lampa będzie musiała zostać, ale przestrzeń trzeba zmniejszyć do minimum jak pisze jolo.

Bezwładność będzie bardzo duża, co ma zawdy i walety, przekażnik na 230V - da radę. 

 

Myślę że zrobię największy możliwy otwór - czyli fi 74mm a mniejsze obiektywy, korektory - szczeliny będą wypełniane izolatorem - jeszcze nie wiem jakim, bez wątpienia zimne powietrze musi zostać w wewnętrznej skrzynce.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś sposób chłodzenia, ale myślę że trochę bardziej skomplikowany... 

Chciałbym zejść do -10 -15 *C nie wiem czy uda mi się odprowadzić wystarczająco ciepło

Z tego co sam liczyłem, to zachowana będzie różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a wewnątrz lodówki (tak jak w kamerkach CCD chłodzonych, zawsze podawane jest delta T). Dla peltiera na 3-4A przy dobrej izolacji powinno się dać osiągnąć różnicę temperatury 15-18*C. Sama matryca jest potem cieplejsza od otoczenia (czyli wnętrza lodówki) o 6-8*C. Oprócz peltiera bardzo ważnym elementem jest zewnętrzny wentylator, warto go dać o jak najmniejszym oporze termicznym, najlepiej 0.2K/W albo nawet mniej. To od niego zależy jaka będzie różnica temperatury pomiędzy otoczeniem a gorącą stroną peltiera i wpływa to w dużej mierze na wydajność całej lodówki. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aparat mógłby być chłodzony na dwa sposoby, mieć Peltiera i być w lodówce?
 
Do chłodzenia matrycy może coś takiego:
radiator i wentylator wyprowadzony na zewnątrz chodziarki.
 
Może obudowa chłodziarki powinna mieć bagnet, mocowałoby się ją w miejsce oryginalnego bagnetu Canona, skoro i tak będzie wycinana w cnc..?
 
Może zamiast lodówki stałe chłodzenie i kompletna zmiana obudowy, jak w linku który ci kiedyś wysłałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też takie chłodzenie zastosować, ale jest to już ingerencja w aparat. Efekty są lepsze bo chłodzimy bezpośrednio matrycę. 

Myślę nad ewentualnym "napowietrzaniem" do środka aparatu - zimnym powietrzem. Z drugiej strony jak uda się zmrozić aparat do -15* to powinno być OK.

Sprawdzę najpierw lodówkę, jest łatwiejsza w budowie i będzie pasowała do różnych modeli aparatu. 

Modyfikację polegające na ingerencji w matrycę wymagają indywidualnego podejścia, niestety są różnice w budowie wew. pomiędzy modelami xxxD niektóre mają regulowaną matrycę.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w/g moich kalkulacji, wycięcie w środkowej skrzynce miejsce na flasha, pogorszy chłodzenie. Musi być pełna skrzynka.

Czy 38mm od miejsca body obiektyw do zewnętrznej ścianki skrzynki to za duża odległość ? - myślę o korektorze... o ile dobrze pamiętam mają możliwość przykręcenia dodatkowej tulejki - tak żeby w wyciągu było za co "złapać" :)

Ktoś może mi zmierzyć jaka jest odległość od body do końca korektora ?

post-264-0-13761200-1421590995_thumb.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawierzyć programowi to wychodzi około 3,7kg. netto - bez body. Trochę dużo prawda ?

To z body 40D waga prawie 4,5 kg  :)  A może by zastosować jakieś tworzywo sztuczne , żeby zmniejszyć wagę ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzna skrzynka musi być cała z aluminium, wewnętrzną mógłbym podmienić na tworzywo i zostawić tylko tylną aluminiową.... w/g secyfikacji 40D - to 740g :)

Fakt mój błąd.

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawierzyć programowi to wychodzi około 3,7kg. netto - bez body. Trochę dużo prawda ?

Uuu, wydaje mi się, że to bardzo dużo. Z Canonkiem robi się 4,5kg! Wyciąg nie pociągnie. Dla porównania kamerka z kołem filtrowym waży około 1,5kg. Moja lodówka z Canonem 1,3kg.

Będzie ciężko.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem robić obudowę z aluminium w CNC ze zintegrowanym radiatorem i zrezygnowałem, jak szacunkowa waga wychodziła na poziomie 1 kg. Ponad 4 kg to jest niestety masakra, słabe wyciągi nie dają rady z tym.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)