Skocz do zawartości

Wspólne obserwacje na wschód od Warszawy


Nord

Rekomendowane odpowiedzi

Nic straconego, możesz poświęcić ten czas na planowanie obserwacji ;) Ja nie zdążam zazwyczaj na czas.

Gdybyś się przygotował, takie obserwacje są dużo bardziej efektywne i inspirujące.

Zachęcam Cię do tego. Wtedy również dla mnie obserwacje będą bogatsze.

 

660x idzie przez Powermate 2,5x, wczoraj ciężko było używać tego powiększenia ze względu na wiatr, ale jeśli już przestawało telepać obrazem, seeing był idealny, a bardzo suche powietrze o dużej przejrzystości zapewniało fantastyczny kontrast prawie jakby nie było atmosfery. Wszystkie DS-y można było powerować do absurdalnych wartości. M42 przy 660x... Kosmos :D Ciekawe jaka apertura dałaby szanse na obserwacje globuli Booka :D Jestem zszokowany tym, jak łatwo B33 udawało mi się wyłapywać bez filtrów. Najpierw została namierzona z Lumiconem UHC, by pokazać wyraźnie zarys kształtu głowy, to w którą stronę jest zwrócona, a później po odjęciu filtra było wciąż wyraźnie widać ciemne wycięcie w pojaśnieniu za jej plecami. Płomień - Wyraźny, ewidentny, asymetryczny, ze strukturą. Ale i tak Twarz Eskimosa i rozległość M51 mnie poraziła. Nie sięgałem po ambitne obiekty, jednak ciężko jest się skupić kiedy wiatr prawie że chce wywrócić Ci teleskop. Następny raz... nie wiem kiedy :) Jak czas pozwoli - dam znać :)

Ja w Eskimosie widziałem w środku okrąg, a potem wraz ze zmianami jasności drugi. Raz mignęła mi niejednorodność - ciemniejszy obszar, gdzieś tak w 1/3 od centrum powiększenia do 392x.

Teraz żałuję, że nie użyłem jeszcze większych powiększeń i filtrów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuje Marcinowi. Naprawdę było zimno :) Nawet mi :D

M51 znacznie lepsza niż ostatnio. super Eskimos - a to nie było 5 mm czyli 450x  ? Ogólnie była znacznie mniejsza mgła przez co widać był jednak 3 łuny. Ale nie były one jakoś wielkie, raczej umiarkowane. Być może napisze relacje.

 

Jak Tomek będzie mógł to jadę :)

 

EDIT: aaa no i kometa - przerażająco jasna, warkocz subtelny ale długi i piękny. To lubię - subtelność w DS-ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem :) Była prawie nie widoczna gdy w polu była gwiazda, a gdy jej nie było to było widać wyraźnie ten "korzeń".

 

No dobra, a ten kuń to na dole pod ta mgławica jest czy nad nią ? :D Daleko od niej ?

 

 

Teraz to chyba kolejne spotkanie to 19/20 marca - piękna noc a potem zaćmienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie skąd jesteście jak to nie tajemnica. Ja z chęcią sprawdzę inne miejsca i poznam nowe osoby. Tak jak pisaemł, z chęcią sprawdzę miejsca na wschód od Żelechowa.

 

Ja mieszkam w okolicach Dobrego, około 25 km od Mińska Mazowieckiego w kierunku północnym :)

Widzę że kolega Windforce jest z Mińska może zna moje okolice? :)

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w okolicach Dobrego, około 25 km od Mińska Mazowieckiego w kierunku północnym :)

Widzę że kolega Windforce jest z Mińska może zna moje okolice? :)

Pozdrawiam

No ba, polecam Wrotnów, bezpieczna, ciemna i łatwo dostępna miejscówka. :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 11 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...

Ja działam w okolicach Węgrowa (miejscowości Wrotnów) gdzie jest już ciemno (wiosna - jesień światło zodiakalne na wprost, jesień przy przejrzystej masie powietrza M33 na wprost), a dojechać wciąż łatwo i niedaleko.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym chciał działać pod lepszym niebem niż mam (choć nie narzekam) ale nie ma z kim. Nadzieja w tym że ogarnę Marcina ease

Ja mieszkam blisko Dęblina i myślę, że do 50 km mogę sobie pozwolić na dojazd do miejscówki. Jak ktoś z tych okolic to ja z wielką chęcią się spotkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)