Skocz do zawartości

Merkury trochę zapomniany


warzyn

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, wessel napisał:

No to pewnie dlatego go nie znalazłem. Szukałem do 20 stopni powyżej horyzontu.

No to wszystko jasne :)). Jakieś 20 stopni ponad horyzontem to go wyłapałem już po zachodzie.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przed chwilą zakończyłem obserwacje Merkurego z miasta. Namierzyłem go lornetką 7x50 ok. 17:55 10 deg nad horyzontem. Słońce było wtedy ok. 6 deg pod horyzontem. Schował się za odległymi wieżowcami o 18:43 na wysokości ok. 3 deg. Idealna widoczność, zero chmur czy zamglenia. Spokojnie był widoczny gołym okiem.

Jest to mój "pierwszy" Merkury, więc proszę wybaczyć podekscytowanie ?. Próbowałem w zeszłym roku kilka razy, ale bez efektów. Teraz sukces?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkury i lornetka to tylko do zlokalizowania gdzie jest na niebie gdy jest z tym problem.Obserwowałem go przez trzy wczesne wieczory i tylko teleskop dał satysfakcje,Przy powiększeniu 150x faza dobrze zauważalna mimo hulającego nisko seeingu,ale najlepiej dna trzeciego gdy znalazłem go ponad piętnaście stopni nad horyzontem.Wtedy obraz planety był bardziej stabilny niż dwa razy wcześniej i lepiej odcięty obraz planety przy mimo wszystkim słabym kontaście.

Merkury jest trudny do udanych komfortowych obserwacji jeśli się czeka do momentu gdy można go znaleźć gołym okiem,tyle z mej strony.

Bywają momenty gdy jest fajny do obserwacji,tak chyba było np.w marcu 2003 roku wiosna,gdy bez problemu widać go było ponad zachodnią łuną gołym okiem.

Powodzenia przyjaciele :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RobertW napisał:

Póki co razie pozostaje lornetka, i tak jest frajda.

Dokładnie tak,dla mnie frajdą jest każda możliwość obserwacji szczególnie teraz gdy z czasem jest słabo.Teraz mieszkam na angielskiej wsi gdzie niebo potrafi być śliczne,nie miałem dotąd pojęcia jak potrafi ładować akumulatory taka zasiadka na ławeczce w ciemnym miejscu po zabieganym diniu i gapienie się nie uzbrojonymi oczami po gwiazdozbiorach,plus odgłosy nocnego pobliskiego lasu

Co do teleskopu,aby obserwować fazy planet wewnętrznych wcale nie trzeba jakiś fajerwerków.Wenus to i w lornetce 10x50 widać fazę.Dawno temu miałem taniutki SW 90/900 i planety,gromady otwarte naprawdę godnie pokazywał,księżyc i plamy słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Poniżej Merkury od ok. 6 do ok. 4 st. powyżej horyzontu, w godzinach 21:30-21:45. Słońce ok. 4-6 st. poniżej horyzontu. Bardzo dobra widoczność.

Zdjęcia wykonane ekwilibrystycznie Samsungiem S8 przyłożonym jedną ręką do okulara lornetki Tento 7x50 opartej o ścianę a trzymanej ręką drugą ? Zoomowane i kadrowane w Paint Shop Pro.

20190603_213758.thumb.jpg.50f41b7deffcafe2e0286c9eecf9f2d0.jpg

908694487_20190603_214305kopia.thumb.jpg.75324fd4fe9248be6b864d8aa22c21de.jpg

Merkury w gnieździe...

20190603_214503.thumb.jpg.891e9a37b05f84d38b4b2fe0777b30c6.jpg

i zoom...

36499909_20190603_214503kopia.thumb.jpg.556abd23e21ff926241f4117823f02d0.jpg

A na deser spotkanie z ...

20190603_213407.thumb.jpg.9af55203a1dd920f731f053727acac82.jpg

MXP-NRT (Mediolan-Tokio) Alitalia AZ786 A330-202

978051162_20190603_213407kopia.thumb.jpg.bea34c7b070aa6a86684696cd4bae040.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Odświeżę temat ,bo warunki robią się sprzyjające do obejrzenia Merkurego, który za parę dni będzie wędrował ok. 3 stopnie od Plejad. Jasność ok.-1,2mag ,ale gołym okiem raczej cięzko wypatrzeć. Zdjęcia robione wieczorem między 20,a 21. ISO200,f=200mm ,f/4, ekspozycja od 1/8 do 5 sekund

 

IMG_6010.JPG

IMG_6013.JPG

IMG_6018.JPG

IMG_6035.JPG

IMG_6042.JPG

IMG_6049.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Na wieczornym niebie można obserwować Merkurego, któremu towarzyszy Saturn i trochę dalej Jowisz ?Gołym okiem nie udało mi się zaobserwować Merkurego, ale na zdjęciach się załapał.

Nikon d750+Sigma 24mm, Sigma 150-600(150mm).

koniunkcjaMerkury1-0541.jpg

koniunkcjaMerkury-0506.jpg

podpisane.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku zawsze gołym okiem najpierw go wyłapuje, inaczej sukcesu nie odbębniam. Kilka dni temu jak była mega przejrzystość był jak na dłoni choć bardzo nisko. Dziś i jutro być może pogoda się utrzyma do wieczora to znowu coś będę próbował, bo warunki jego blasku szybko sie zmieniają i już sporo zbladł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu polowałem na Merkurego, tym razem zainspirowany postem soczi postanowiłem wypatrzeć go gołym okiem, ale niestety 30-stka na karku i wzrok nie ten ? Musiałem posiłkować się lornetką 8x40 by go zlokalizować i dopiero następnie wpatrując się w to miejsce gołym okiem Merkury wyskoczył z tła ,później już było prościej ?

koniunkcjaMerkury1-01.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! Merkury jest dla mnie zawsze emocjonującym wyzwaniem. Niby nic wielkiego, a wręcz nudy, no bo ileż razy można focić kropkę na tle zorzy wieczoru czy poranka... Kiedy jednak nadarza się okazja, rzucam wszystko i ruszam na łowy. Tym razem (10 stycznia) miałem furę szczęścia, bowiem niebo - teoretycznie czyste - w warstwie przyhoryzontalnej było jednak na tyle zamglone, że gołym okiem nijak nie dało się wypatrzyć Merkurego w koniunkcji z Saturnem. Strzelałem więc trochę na oślep i dopiero po 17:00 oba punkty zaczęły się ukazywać na klatkach w podglądzie aparatu. Zostało mi zaledwie kilka minut na ustawienie załączonego kadru, gorączkowo biegałem więc po zmrożonym polu i właśnie wtedy w odległości jakichś 100 metrów ode mnie przemknęły dwa wilki ? Dobrze, że uznały mnie za niejadalnego ? Nagrodą jest Merkury (z prawej strony drzewa) w ekstremalnie niskiej pozycji (1,5 stopnia nad horyzontem; tylko Wenus udawało mi się łapać niżej) i niespotykanie czerwonej barwie niczym Mars. Teoretycznie blask Merkurego był o wiele mocniejszy od Saturna (z lewej strony drzewa), ale ekstynkcja wyrównała jasność obu planet. Kilka minut później było już po zawodach... Czystego nieba! ?

2022-01-10 Mercury-Saturn_Zamek Bierzgłowski tree_web.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie trzeba wyłącznie punkcikami sie podniecać. Jak byłem młodszy wystawiałem tubę i normalnie tarczkę z fazą się oglądało. Oczywiście sporo się "gotowała" na tej wysokości. Dzisiaj panuje taka mentalność, że jak nie zrobisz foty to ci nie uwierzą. Dawniej ludzie karmili się na wzajem tylko opowieściami pełnymi pasji. Człowieka przez to obserwacje bardziej pociągały, bo piękno nieba było bardziej nieuchwytne bez własnej inwencji w terenie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Kochani! Merkury jest dla mnie zawsze emocjonującym wyzwaniem. Niby nic wielkiego, a wręcz nudy, no bo ileż razy można focić kropkę na tle zorzy wieczoru 

Moja wersja Merkurego - kropki z 06.01.2022 w towarzystwie Saturna, Jowisza i Księżyca. Żeby objąć cały kwartet musiałem użyć obiektywu 50mm, stąd Merkury rzeczywiście jest jedynie kropką. ?

1672659674_Merkuryispka.thumb.jpg.98274e6ad69ff4674385de6921b50ac7.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, soczi napisał:

Dzisiaj panuje taka mentalność, że jak nie zrobisz foty to ci nie uwierzą.

Ja też pochodzę z czasów "przedastrofotograficznych", mam mnóstwo wspomnień z obserwacji wizualnych, ale czasem łapię się na myśli: gdyby mieć TEN sprzęt pod TAMTYM niebem, ech... To dopiero byłyby foty ? Pozdrawiam! ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)