Skocz do zawartości

Co sądzicie o tym teleskopie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jest to mój pierwszy temat na forum więc chciałbym wszystkich przywitać.
Jako że chciałbym rozpocząć przygodę z Astronomią poszperałem trochę w domu i znalazłem stary teleskop który dostałem kiedyś na 10 urodziny.
Czy nadaje się on np. do obserwacji obiektów w naszym układzie słonecznym? Pytanie może głupie ale jestem kompletnym amatorem ;). 



xHUVPGk.jpg

 

gEaCgrp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jest to mój pierwszy temat na forum więc chciałbym wszystkich przywitać.

Jako że chciałbym rozpocząć przygodę z Astronomią poszperałem trochę w domu i znalazłem stary teleskop który dostałem kiedyś na 10 urodziny.

Czy nadaje się on np. do obserwacji obiektów w naszym układzie słonecznym? Pytanie może głupie ale jestem kompletnym amatorem ;). 

Witaj na FA :)

Ewentualnie do podglądania Księżyca, jednak rewelacji też nie będzie :(

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dało by rade podpiąć go pod aparat? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Próbowałem już jednak aparat nie potrafił złapać ostrości. 

Tak - przystawić obiektyw komórki - ale sposób to już musisz sam wymyślić .... ;)

A tak poważnie - on się do tego nie nadaje, brak złączek do takiego wyciągu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

jest to słaby teleskop ale księżyc i może coś tam jeszcze uda ci sie zobaczyć ważne zebyc próbował bo o to w tym chodzi .....najwiecej problemu sprawi ci złapanie ostrości ale tym tez sie nie martw wyjdz pod niebo najlepiej ciemne jak sie ropzogodzi i walcz a pozniej napisz jak wrażenia z obserwacji;) 

PS jezeli masz aparat kompaktowy to wczesniej skieruj go na swiatło jakieś lampy w oddali delikatnie przycisnij spust migawki gdy złapie ostrość przyłóż dopiero do okularu i zrób foto 

 

pozdrawiam 

  • Like 1

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

.......

PS jezeli masz aparat kompaktowy to wczesniej skieruj go na swiatło jakieś lampy w oddali delikatnie przycisnij spust migawki gdy złapie ostrość przyłóż dopiero do okularu i zrób foto 

Kolego Pichetino - już Ci pisałem - włącz proszę ,,poprawiacza" bo czytać niemożna ...

Po drugie nie proponuj mu robienia zdjęć tym teleskopem w projekcji okularowej, chyba nie wiesz co napisałeś...

Wiesz chociaż ilu calowy jest ten wyciąg i okularki do niego, jaki statyw ??

Ręce opadają :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

http://www.teleskopy.pl/mocowanie_fotoaparatu_do_teleskopu.html

 

Myślę, że to tak w skrócie, z aparatami w astronomii jest ta anomalia, że dużo częściej pozwalają nam zapamiętać dane wydarzenie lepiej niż było naprawdę. Wydaję mi się, że jednak aby osiągnąć maksimum efektów, to jest - przy użyciu długiej ekspozycję (to moje osobiste zdanie, ale te zdjęcia są najbardziej koksiarskie) powinieneś się wyposażyć w montaż paralaktyczny (o ile już go nie masz) i silnik który będzie sterował układem zgodnie z ruchem gwiazd (obiektów). Jednak to wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ponieważ taki montaż jest trudniejszy w obsłudze jako takiej, ostatecznie jednak ułatwia pracę (przy wyspecjalizowaniu się w jego obsłudze).

 

Jeśli rezygnujesz z tego, zostaje ci krótka ekspozycja która, w sumie ukazuje praktycznie to co sam widziałeś. Czyli jak nie masz zdolności fotograficznych to wtedy trudniej to zatuszować.

 

 EDIT: Inną sprawą, jest też to, że nie wiem jak będą wyglądać zdjęcia akurat na twoim teleskopie, jest on stosunkowo mały, a jak zaraz przeczytasz nie mam jeszcze wystarczającego doświadczenia, żeby ci to jednoznacznie powiedzieć.

 

W ogóle to pamiętaj, że moja wiedza opiera się na tym co wyczytałem na forum, bo na razie jedynie się do astrofotografii przymierzam, więc możne plotę głupstwa, albo ktoś bardziej doświadczony rozwinie ten temat zaraz po mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem że to forum ortograficzne;(  skoro ręce ci opadają to wytłumacz mi dlaczego mogłem zrobić zdjęcie księżyca używając tego teleskopu http://olx.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-dla-dzieci-CID88-ID8i1JX.html#b12a25c8e5 należącego do mojego chrześniaka przykładając aparat fujitsu do okularu i nawet wyglądał ten księżyc......

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, zawsze chciałem to zrobić:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

 

Buum, przejrzyj sobie ten program, zobacz co wyjdzie... obraz nie będzie całkiem zgodny z rzeczywistością, ale wiele ci przybliży ;)

 

EDIT: Jeśli dobrze czytam, to masz 50/360 f/7.2, czyli 360 to twoja ogniskowa, a 50 z kolei  średnica soczewki głównej (Aparatura, w programie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem że to forum ortograficzne;(  skoro ręce ci opadają to wytłumacz mi dlaczego mogłem zrobić zdjęcie księżyca używając tego teleskopu http://olx.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-dla-dzieci-CID88-ID8i1JX.html#b12a25c8e5 należącego do mojego chrześniaka przykładając aparat fujitsu do okularu i nawet wyglądał ten księżyc......

To nie jest forum ortograficzne ale poprawne pisanie tym bardziej publiczne - bo anonimowy Kolego nie jesteś, to podstawowy wymóg jeśli już o tym piszemy...

Proszę zamieść zdjęcie tego Twojego ,,księżyca". Bo chyba nie tego naturalnego naszego satelity Księżyca.

Czy Ty rozumiesz, że teleskop, który opisuje Kolega ma jako statyw trójnóg o wysokości góra 30 cm ???

Proszę to ten ,,teleskop" - ten psiak to Maltańczyk 25 cm w kłębie.

post-476-0-73611900-1421097637_thumb.jpg

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem że to forum ortograficzne;(  skoro ręce ci opadają to wytłumacz mi dlaczego mogłem zrobić zdjęcie księżyca używając tego teleskopu http://olx.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-dla-dzieci-CID88-ID8i1JX.html#b12a25c8e5 należącego do mojego chrześniaka przykładając aparat fujitsu do okularu i nawet wyglądał ten księżyc......

Ale zasady dobrego wychowania i poprawnej polszczyzny obowiązują.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak rozumiem z tym statywem boki zrywać teleskop tylko dla Animal ! ..... ze mnie śmiali się że spoglądam w niebo przez peryskop/okopowy  znaleziony na złomowisku ale co tam .....czasami forum jest dziwne nie akceptuje otaczającej jej rzeczywistości 

 

Alien masz racje zgadzam się w 100% ale to obowiązuje w dwie strony...pozdrawiam

Pablitus 18" +  Explore Scientific 82 - 6,7mm , 14mm , TMB 6mm planetary II + canon eos 1200d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie każe być Ci asem pisania. Nie każdy nim jest, ale słowa które źle napiszemy ładnie się podkreślają na czerwono i można poprawić.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przeczyszczę optykę (wiele kurzu i brudu się zebrało) i zabieram się za obserwacje księżyca. Postaram się również uwiecznić moje obserwacje, jak coś dobrego złapie to dam znać ;).

PS. Co polecacie do czyszczenia optyki? 

Generalnie polecamy płyn Baadera i ściereczki z mikrofibry... tyle, że w tym szczególnym przypadku te rzeczy kosztowałyby tyle, co sam teleskop.

 

A ogólnie, proponuję Tobie zrobić tak:

- jeśli pogoda pozwoli, obserwuj Księżyc. MAmy okolice trzeciej kwadry, więc nastaw budzik na wczesną godzinę - i ciesz się widokiem kraterów (nawet takim maleństwem i mimo badziewnej optyki, trochę ich zobaczysz). Jeśli masz możliwość zastosowania różnych powiększeń, stosuj te jak najmniejsze - obraz będzie bardziej znośny. Miej świadomość, że przez sprzęt nie będący zabawką dla dziecka, widać znacznie więcej.

- gdy pogoda pozwoli wieczorem, wyjdź na balkon czy przed dom i pogap się w niebo bez żadnego przyrządu. Wcześniej ściągnij sobie jakiś darmowy atlas nieba i zapoznaj się z konstelacjami. Bez tego dalej nie pociągniesz w tym hobby (chyba, że bardzo kręci Cię teoria - wtedy znajomość konstelacji może być bardzo pobieżna);

- czytaj forum, w szczególności porady sprzętowe. Przewertuj jak najdokładniej dział "Mój pierwszy teleskop" - zapewne wielu przed Tobą miało podobne dylematy, podobny brak rozeznania. Z pewnością po uważnej lekturze będziesz wiedział więcej. Daj sobie na to tydzień, a może i miesiąc (dla przykładu, sam czytałem forum dobre trzy miesiące, zanim pierwszy raz zabrałem głos). Pogoda w kraju zimą i tak jest z reguły do bani, więc czasu masz sporo.

- zapoznaj się z działem obserwacyjnym i astrofotograficznym, żeby zauważyć różnice między kompletowaniem sprzętu do obserwacji wizualnych a tym do fotografowania nieba. Czytaj też relacje z obserwacji, żeby później uniknąć syndromu Hubble'a.

 

Jeśli masz jakieś 20 złotych do zainwestowania, kup sobie obrotową mapkę nieba. Nie zastąpi ono programu Stellarium (koniecznie ściągnij i zainstaluj), ale na dzień dobry w najprostszy możliwy sposób zapozna z efektem obrotu Ziemi wokół własnej osi i ruchu wokół Słońca.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ze statywem raczej problemu nie będzie. Co prawda ten w zestawie jest strasznie mały, jednak mam drugi od aparatu. Trochę wiercenia i teleskop będzie pasować. 

Izopropanol jeśli o mnie chodzi, nie reaguje z prawie żadnym tworzywem sztucznym. Ale tradycyjnie chyba się stosuje mikrofibrę po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwowałem sobie dzisiaj gwiazdy i muszę przyznać że nawet fajnie się je ogląda. Puki co pobiera mi się program stellarium i spróbuje dziś znaleźć chociażby marsa. 

O której dziś będzie widoczny księżyc? I gdzie można znaleźć tego typu informacje? 

Wyszukać obiekt właśnie w Stellarium (wcześniej ustawić swoje miejsce obserwacji) i ,,pchając" czas go przodu zobaczysz kiedy będzie na południku niebieskim dany obiekt - czyli ,,najwyżej" dla Ciebie - co do sekundy :) Z Księżyca i Jowisza możesz mieć pociechę.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz czegoś poza Księżycem to polecam Plejady, często mylone z małym wozem (nie mają z nim nic wspólnego) z gromad otwartych; Jowisza, który jest teraz łatwiejszym celem niż Mars (NAJASNIEJSZA gwiazda na niebie), a na pewno z twoim teleskopem bardziej obiecujący (znalezienie go, po raz pierwszy, zwrócenie uwagi na jego księżyce jest czymś niezwykłym); Na koniec wbrew pozorom łatwa do zlokalizowania kometę Lovejoy która nam teraz jaśnie panuje, nie obiecuję po niej wiele ale pomogę ci w jej szukaniu: Orion jest teraz w okolicach wschodu jak zobaczysz jego kształt w programie, okaże się ze jest łatwy do znalezienia, nad nim jest Byk charakterystyczny dzięki swojej trójkątnej gromadzie otwartej (też piękna) a dalej sobie już poradzisz, jeśli znajdziesz na internecie jej obecna pozycje. Powodzenia :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, niestety stellarium nie dam rady pobrać. Czy jest coś podobnego online? 

A co stoi na przeszkodzie - przecież to zwykłe klikniecie pobranie i zainstalowanie...

Tu Masz alternatywny - ,,mniejszy" MBajtowo - po zainstalowaniu w naszym języku http://www.ap-i.net/skychart/en/start

A tu o programie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/882-cdc-cartes-du-ciel/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A co stoi na przeszkodzie - przecież to zwykłe klikniecie pobranie i zainstalowanie..." A to że mieszkam na wsi, o ile w obserwowaniu obiektów moje położenie jest jak najbardziej na plus to jeżeli chodzi o dostępność internetu jest trochę słabo. Trochę trudno pobrać taki plik przy prędkości nie przekraczającej 3,6 KB/s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A co stoi na przeszkodzie - przecież to zwykłe klikniecie pobranie i zainstalowanie..." A to że mieszkam na wsi, o ile w obserwowaniu obiektów moje położenie jest jak najbardziej na plus to jeżeli chodzi o dostępność internetu jest trochę słabo. Trochę trudno pobrać taki plik przy prędkości nie przekraczającej 3,6 KB/s. 

Rozumiem :( Może jakiś Kolega Ci pomoże z lepszym transferem .. Pobierze, a Ty na penie przeniesiesz...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)