Skocz do zawartości

Refraktor czy reflektor?


fullje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 
 
Stoję przed prawdopodobnie blachym wyborem. Mieszkam na wsi, do najbliższego miasta (ok. 30k ludzi) mam z 20 km, zabudowania zdala od trasy, jedynie tory niedaleko, nawet świateł nocnych na naszej drodze nie ma ^^. Ale wracając do rzeczy. Chce kupić pierwszy teleskop, tylko zastanawiam się nad tym czy ma to być teleskop typu Newtona czy Refraktor Czytałem forum i nie tylko to i zdania są mocno podzielone. Wypatrzyłem sobie takie cudaki.
 
Refraktor
przedtem zastanawiałem się nad tańszym Spinor Optics ale jednak wielu zachowała markę SW, a o tym drugim coś mało informacji.
 
Reflektor
tutaj z kolei najpierw chciałem 130/900 jednak po przeczytaniu kilkunastu wątków na temat długiej tuby i montażu eq2 stwierdziłem iż ten będzie w sam raz. Zresztą ludzie również to zachwycają. 
 
Co mnie interesuje? Hm, narazie kwestia mobilności nie jest priorytetowa. Chciałbym oglądać księżyc i planety, rozejrzeć się również za jaśniejszymi mglawicami lub blisko przelatujacymi kometami. Jednakże głównie to księżyc i planety :) Cenie sobie również montaż paralaktyczny gdyż wydaje mi się on wygodniejszy. 
 
Pozdrawiam Was serdecznie i czystego nieba. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko do wizualnych obserwacji, to nie rozumiem po co ci paralaktyk :)

Dobsona o wiele wygodniej obsługiwać.

 

Co do teleskopów, które wymieniłeś i biorąc pod uwagę, co chesz obserwować, to refraktor jest dobrym wyjściem. Daje ostrzejszy obraz i nie ma z nim aż tyle zabawy (kolimacja itd.).

Posiadam bardzo podobny refraktor, tyle że Bresser to troszkę lepsza marka (przynajmniej tak mi sie wydaje) i do obserwacji księżyca, planet i gromad jest w sam raz.

Na pewno pod ciemnym niebem będzie ci bardzo dobrze służyć i jest wart zakupu.

 

Co do reflektora SW 150/750, to bardzo fajny sprzęt, dobrze nadaje się jako startowy do astrofoto (z napędem) no i wyciąg 2 cale to jednak fajna sprawa. Do tego zbiera więcej światła niż refraktor, przez co zobaczysz więcej.

 

Jeśli miałbym bardzo ciemną miejscówkę, to wybrał bym reflektor, natomiast refraktor fajnie sie nadaje jako rozwiązanie miejskie lub podmiejskie, kiedy mobilność jest ważna.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zdania się zazębiają ;) Po co mi paralaktyczny montaż, po prostu sądzę iż dobsonowy wkurzałby mnie niepotrzebnie :P A jako że chciałbym mojej lepszej połówce też coś czasem pokazać to paralaktyk lepszy - tak sądzę. Dlatego w sumie napisałem bo oba teleskopy są dobre, nie są drogie bo mieszczą się do 1kPLN i w swojej klasie i na montaż, który mają w zestawie są chyba najlepsze. I mam dylemat ;)

 

Reflektor kusi większym lustrem, a refraktor jak napisałeś powinien dobrze służyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki refraktor - 150/1200 wymaga chyba z EQ6, a to juz mobilność porównywalna z 14" newtonem rozkładanym jak nie lepiej.

Co do tematu za 1000 zł z hakiem aby zobaczyć najwięcej - to nie zostaje nic innego jak Newton 200mm na dobsonie (najpewniej popularna Synta). A porównywalny refraktor do niego to musiałby być 150mm jak nie lepiej. Upierając się na paralaktyk to też będzie to Newton - 150/750 skasuje małe achro 90/900 - 120/1000 do US byłoby już fajne, ale cenowo już więcej. Jest jeszcze mak/sct 127 mm - ale w tej cenie to sama tuba, trzeba dołożyć montaż.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montażu to się mylisz,to właśnie Dobson jest najlepszym wyborem do obserwacji wizualnych.

W podanej kwocie kupisz już dobry teleskop-Synta 8 z lustrem 20 cm,twoje propozycje to 9 i 15 cm.

Powinieneś wiedzieć,że w naszej pasji liczy się rozmiar,to jest kluczowy element.

Zasada jest prosta-im większe lustro tym więcej zobaczysz.

Witamy na forum i trafnego wyboru życzę.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam serdecznie. 
 
Stoję przed prawdopodobnie blachym wyborem. Mieszkam na wsi, do najbliższego miasta (ok. 30k ludzi) mam z 20 km, zabudowania zdala od trasy, jedynie tory niedaleko, nawet świateł nocnych na naszej drodze nie ma ^^. Ale wracając do rzeczy. Chce kupić pierwszy teleskop, tylko zastanawiam się nad tym czy ma to być teleskop typu Newtona czy Refraktor Czytałem forum i nie tylko to i zdania są mocno podzielone. Wypatrzyłem sobie takie cudaki.
 
Co mnie interesuje? Hm, narazie kwestia mobilności nie jest priorytetowa. Chciałbym oglądać księżyc i planety, rozejrzeć się również za jaśniejszymi mglawicami lub blisko przelatujacymi kometami. Jednakże głównie to księżyc i planety :)

 

Lubię refraktory, ale jeśli mieszkałbym na wsi i miałbym stacjonarną miejscówę, to zdecydowanie zainwestowałbym w reflektor - i to w największy, na jaki byłoby mnie stać. Dlaczego? Najwięcej szczegółów Księżyca, planet i DS widziałem właśnie w dużym lustrze - po prostu rozdzielczość robi swoje. W cenie refraktora, szczególnie tego z bardzo dobrą optyką, będzie będzie Newton z o wiele większą aperturą.

Z doświadczeń obserwacyjnych - nie miałbym cienia wątpliwości - Newton. Moje zdanie.

  • Like 1

Wszystkie informacje odbierane przez wzrok, są niesione przez światło...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOCTER NOBILEM 10x50 B/GA, spektyw OPTOLYTH 30x80
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli padnie na Newtona 150/750 na montażu paralaktycznym :)

Dziękuję :)

To zawsze ty decydujesz, nie my :). Tak jak napisałem jak nie chcesz 200/1200 na Dobsonie to następne w kolejności jest 150/750 na paralaktyku.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wyborem zerknij jeszcze na ten temat

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=11888

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i refraktor i reflektor i ciemną miejscówkę i do wizuala używam prawie tylko Newtona. Takie są moje preferencje a ty musisz sam zadecydować. Jeżeli nie spieszy ci się z zakupem może umów się z kimś z lokalnej braci astroamatorskiej i looknij przez jeden przyrząd optyczny i drugi a sam ocenisz co ci bardzej odpowiada. Jeżeli jesteś z Wlkp i załatwisz pogodę to pieszo do ciebie przyjdę ze sprzętem :D

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popierając to co napisali Koledzy dopiszę tylko, że nawet Newton 150/750 na montażu paralaktycznym do obserwacji wizualnych będzie sprawiał problemy, trzeba nieraz gimnastyka akrobaty aby przyłożyć ślepie do okulara....

 

Podsumowując - w przedziale cenowym, którym dysponujesz, do obserwacji na Twoim miejscu kupił bym Newtonka na montażu azymutalnym Dobsonem zwanym.

W większym przedziale cenowym bardzo dobrym rozwiązaniem są teleskopy systemu MAK i STC w miarę uniwersalne ale to słowo tyczy się apertury od 8".

 

Jeśli jednak chcesz uzywać montażu paralaktycznego i refraktora to satysfakcjonujące obrazy da już refraktor 150/750 na montażu paralaktycznym EQ5.

 

Kończąc - wygodne obserwacje wizualne Newtonem tylko na Dobsonie, wygodne obserwacje na paralaktyku tylko refraktory oraz MAKi i SCT - wyciąg ,,od tylca" i kątówka - na astro krzesełku też mozna posiedzieć.

Wybór należy do Ciebie :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za odpowiedzi :)

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=11888 - czytałem zanim przystąpiłem do napisania tematu

 

Zdaje sobie sprawę iż to ja zdecyduje co kupię i ja będę się ewentualnie zmagać z problemami ;) Jednak piszę tutaj by ktoś kto się zna napisał co sądzi o moim wyborze, i ewentualnie napisał swoje odczucia. Do samego zakupu mam jeszcze trochę czasu, więc szukam, i zapisuje jakieś fajne propozycje w dobrej cenie. 

 

Co do refraktorów, myśląc o dołożeniu funduszy do tego:

 

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-ar-90-90-900-exos1-eq-3/1436/

lub

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-r-102-102-1000-eq-5/330/

 

Tylko pewnie nawet w tej cenie to i tak lepszy będzie Newton ;)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - do wizuala zdecydowanie będzie ,,lepszy" od podlinkowanych już 6" Newton http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1827&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-152/1200_DOBSON_6%27%27  Na giełdzie astro w idealnym stanie upolujesz do 500 zł z dostawą do domu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tego Bressera 90 / 900 na montażu EXOS 1 (to nie jest eq3, tylko eq4) i za tą cenę spokojnie kupisz sobie Syntę 8 na dobsonie (http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html) i jeszcze ci zostanie na jakiś okular niezły :)

 

Jeśli chcesz wiedzieć, co przez tego bressera zobaczysz, to proszę, tu są moje obserwacje z opisami: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5961-bresser-messier-ar-90900-pierwsza-obserwacja/ (sorry za autopromocje :P )

 

Ogólnie, to nawet się zastanawiam teraz, czy nie sprzedać go i nie kupić czegoś większego i na lepszym montażu.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(sorry za autopromocje :P ) - Ja się nie obrażam :)

 

No w mojej okolicy nikogo zaznajomionego z astronomią nie znam. Zastanawia mnie czy drgania podczas oglądania na dobsonie są duże no i czy obiekt szybko ucieka po nieboskłonie ;)? Bo tego najbardziej się obawiam że nie zdążę się przyjrzeć i znowu będzie trzeba się zmagać z drganiem i obrotem teleskopu na dobsonie w obu kierunkach.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(sorry za autopromocje :P ) - Ja się nie obrażam :)

 

No w mojej okolicy nikogo zaznajomionego z astronomią nie znam. Zastanawia mnie czy drgania podczas oglądania na dobsonie są duże no i czy obiekt szybko ucieka po nieboskłonie ;)? Bo tego najbardziej się obawiam że nie zdążę się przyjrzeć i znowu będzie trzeba się zmagać z drganiem i obrotem teleskopu na dobsonie w obu kierunkach.

 

Pozdrawiam :)

Na montażu Dobsona drgania nie występują a ,,jazda" za obiektem wejdzie Ci w nawyk po pierwszej dłuższej obserwacji. Wygodniejsza zdecydowanie obsługa jak kręcenie paralakrycznymi pokrętłami. Kwestia tylko ,,odwrotności" prawo lewo, góra dół i to wszystko.

Odpada ustawianie na Polarną itd. Znajdujesz obiekt w szukaczu - następnie w okularze i jedną łapką prowadzisz dopóki Masz ochotę..

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu kupować małego teleskopu do wizuala bo to strata kasy i szybko się zniechęcisz. Minimalna  ogniskowa to 1500 mm i duże lustro, mówię to z własnego doswiadczenia a zrobisz jak zechcesz.

  • Like 1

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Antoni, może i masz racje że to strata kasy, ale stratą byłoby gdybym kupił coś za 2 tysiące złotych i się zniechęcił. Jak już to stracić ewentualnie mniej funduszy, i jak się wciągnę to sprzedać ten co bym posiadał i dołożyć do czegoś lepszego :) 

 

Ja dopiero zaczynam zabawę z astronomią. Sądzę iż synta 8", którą forumowicze mi polecił powinna sprostać 'pierwszemu' wrażeniu. Z tego co również wyczytałem to wiele osób zaczyna od synty 6, 8" i cieszy się nią przez kilka lat. A co potem? Zobaczy się :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(sorry za autopromocje :P ) - Ja się nie obrażam :)

 

No w mojej okolicy nikogo zaznajomionego z astronomią nie znam.

 

Pozdrawiam :)

To, że nie znasz nie znaczy, że nie ma. Ja na ostatnim zlocie dowiedziałem się że jeden taki ze swojego balkonu widzi moje okno a drugi mieszka kilka bloków obok :)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was ponownie ( ah ta rozpoczynająca się sesja i brak czasu na wszytko ).

 

Jeśli uparłbym się co do refraktora -> http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1651&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_EQ-3-2

To jakie okulary byście jeszcze polecili lub filtry - coś co by poprawiło widoki księżyca/planet? Powiedzmy że cena do 200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do księżyca osobiście posiadam filtr polaryzacyjny - robi dokładnie to co ma robić, czyli redukuje światło które dochodzi do nas z Księżyca, co pozwala dostrzec szczegóły.

Do Planet filtry kolorowe, które dzięki operacji na kontraście mogą uwydatniać np. konkretne elementy planet http://www.teleskopy.pl/filtry.html te których użyłem się zgadzają z tą uproszczoną tabelą, niektórych jeszcze nie miałem okazji "właściwie wykorzystać"

 

A w samej teorii (takowych nie posiadam):

Obiekty mgławicowe (mgławice emisyjne): UHC - kontrast - przepuszcza fragment widma który emitują mgławice, nie znam innego zastosowania.

A Słońce no jak Słonce: tańsze przeważnie - ND5, a droższe H-alpha oferują większy kontrast

 

Co do okularów, to może zostawie to inny, bo ostatnio zostałem okrzyczany :C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za odpowiedź :)

 

Bankowo na pierwszym miejscu w takim razie będzie filtr polaryzacyjny oraz kolorowy - żółty. To na taki początek.

No i okulary, które by poprawiły widoki :)

 

// Okej Panowie i Panie

 

Doszedłem do wniosku, że faktycznie refraktor nie będzie dobry za tą cenę ( teraz już około 2 tysiące ).

Znalazłem kilka Newtonów, z czego dwa to Dobsony.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex ( 10" )

 

 
 
Bo rozumiem, że na montażu EQ3-2 nic więcej niż ta synta się nie opłaca ze względu na drgania. Najchętniej brałbym Dobsona 8" lub 10" tylko nie potrafię pozbyć się uczucia, że montaż Dobsona będzie mi się kiepsko sprawować ze względu na podążanie za obiektami. Pewnie się mylę ale walczę z tym. W tej cenie zapewne nie ma dobrych refraktorów, które pokażą mi coś ładnego:)? Oraz ostatnie pytanie, czy zamontowanie kątówki do Newtona sprawi że obraz zrobi się prosty? Np. http://teleskopy.pl/Nasadka-k%C4%85towa-pryzmatyczna-1,25-cala-45-stopni-(GSO)-teleskopy-2031.html ? Oraz jeśli nie przekonałbym się do Dobsona, to co byście polecili na paralaktyku + jakieś okularki :)?
 
Pozdrawiam i czystego nieba ;)
Edytowane przez fullje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)