Skocz do zawartości

Średnia ogniskowa do refraktora 152/760


dymsza

Rekomendowane odpowiedzi

Hey,

Muszę dobrać sobie okulara o średniej ogniskowej taki 10 - 12,

Moja obecna koncepcja to nlv 12, wiem wiem to nie szerokokątne ale pytanie czy warto inwestować dodatkowe 300 zł w te parę stopni więcej.

Ewentualnie słucham innych propozycji w podobnym przedziale cena/jakość

pozdrawiam

I dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zainwestować w każdy stopień pola i jakość okularu.

Pomyśl nad tym: http://www.astronoce.pl/katalog.php?id=174

Ostatnio pojawiły się na forach używki.

Jest jeszcze LVW 13mm :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz to: http://forum.astropolis.pl/gielda/item/301-es-14-mm-82-st/

Wg mnie to okazja i masz docelowy. Ale osobiście nie miałem w łapach tej serii.

Wlasnie mialem wkleic tego linka  :D

Bierz to dymsza. To swietne szklo!!!

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no masz sprzęt raczej do szerokich pól więc do mniejszych DSów to raczej szukaj czegoś 7-8mm.

Moje najniższe powiększenie to 60x, ale to wtórny parametr. Patrz na źrenicę wyjściową.

PS. może jeszcze przejrzyj to: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=102

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Meade UWA 4000 na zachodnich forach zbiera/ł duże pozytywy - sam chciałem go kupić ale 82* pola Naglera było już dla mnie za dużo, wolę 70*.

Może na giełdzie popoluj na to: http://deltaoptical.pl/okular-pentax-xf-85-mm,d1828.html

Z przyzwyczajenia bym ci polecił jeszcze SW/BST SWA 70* ale nie wiem jak się spisze w twoim sprzęcie.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Spróbuj  8-elementowego UWA SW

http://fotozakupy.pl/okular/sky-watcher-synta-swa-13-mm,9967s

Mają fajną korekcje!

Takiego UWA ma Jules więc możesz sam się przekonać czy w f/5 sobie poradzi. Wg mnie będzie średnio, a jak chcesz kupić coś w zakresie 7-8mm to te UWA mogą tracić na jakości im mniejsza ogniskowa.

Trzeba pójść w coś docelowego - nie ma sensu kupować na raty. Niestety f/5 wymusza pewną granicę jakości poniżej której nie warto schodzić.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Spróbuj  8-elementowego UWA SW

http://fotozakupy.pl/okular/sky-watcher-synta-swa-13-mm,9967s

Mają fajną korekcje!

Takiego UWA ma Jules więc możesz sam się przekonać czy w f/5 sobie poradzi. Wg mnie będzie średnio, a jak chcesz kupić coś w zakresie 7-8mm to te UWA mogą tracić na jakości im mniejsza ogniskowa.

Trzeba pójść w coś docelowego - nie ma sensu kupować na raty. Niestety f/5 wymusza pewną granicę jakości poniżej której nie warto schodzić.

Biorac pod uwage wypowiedz Polarisa - a dobrze gada - wybor masz niewielki.

NAGLER!

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego UWA ma Jules więc możesz sam się przekonać czy w f/5 sobie poradzi. Wg mnie będzie średnio, a jak chcesz kupić coś w zakresie 7-8mm to te UWA mogą tracić na jakości im mniejsza ogniskowa.

Trzeba pójść w coś docelowego - nie ma sensu kupować na raty. Niestety f/5 wymusza pewną granicę jakości poniżej której nie warto schodzić.

Najlepiej oczywiście sprawdzić samemu czy podpasuje.

Mnie np. Nagler 12mm T4 nie zachwycił - pozostawiłem sobie SWA 13mm.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu Dymsza bym poczekał i celował w szkła z górnej półki. Masz sprzęt stworzony do szerokich pól i wymagający dobrej korekcji od okularów, zobaczysz że latem będą kolejki się ustawiały bo Twojego telepa jak wycelujesz w okolice trójkąta letniego czy pola gwiezdne pogranicza Tarczy czy Skorpiona. Szkoda mi by było tracić możliwości teleskopu i oglądać refraktorowe szpileczki w polu mniejszym nawet niż 82 stopnie albo mieć szpileczki w 2/3 pola bo potem gwiazdy się rozjeżdżają. Wielu się ze mną nie zgodzi ale ja uważam że okulary są ważniejsze od teleskopu, wiadomo że nie każda światłosiła wymaga idealnej korekcji ale przy f/5 nie ma co oszczędzać. Szerokie pole i dobra korekcja to nie tylko slogan reklamowy, to inna jakość i zupełnie inne możliwości w obserwacji. Takie jest moje dość kontrowersyjne zdanie i dlatego minie pewnie jeszcze kilka miesięcy zanim kupię następny okular, oczywiście 100 stopniowy :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku będzie tyle zdań ilu jest użytkowników  :). Jednemu pasuje pole 82* a dla drugiej osoby pole 70* będzie wystarczające itp. Jesteś z Poznania i chyba jeżdzisz na wspólne obserwacje z innymi z grupy poznańskiej  ;). Spróbuj na wspólnych obserwacjach popatrzeć przez rózne typy okularów i wybierz te które Ci najbardziej odpowiadają .

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do obserwacji ds przy małym powiekszeniu spokojnie możesz zaadoptować wczesniej polecany okular SW SWA 13mm ze sporym polem 70* i przyzwoitą korekcją astygmatyzmu co innego w przypadku obserwacji księżyca tutaj ten okular niestety ze względu na zbyt słabe szkło nie radzi sobie już tak dobrze poprostu zabardzo okrasza fioletem terminatora w tym rozdaniu nagler czy vixen LVW jest o niebo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)