Skocz do zawartości

Jakie okulary do synty 8.


D512265760

Rekomendowane odpowiedzi

Cały czas czekam aż znajdzie się jakaś używka.

I przy okazji mam pytanie, co sądzicie o kwestii seeingu.

Do synty 8 brać 7mm czy wykorzystać max potencjał i 6mm? Chociaż czytałem opinie, że 7mm będzie częściej używany ze względu na seeing w Polsce, ale z drugiej strony 6mm daje 200x powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7mm. W syncie 6" 6mm było Max i więcej nie było sensu. 9mm było super. Mówię o plosslach. Testowaliśmy tego 6mm przy średnim seingu i najlepszym niebie w okolicy i był ok. Jednak w mieście bym nie był optymistą. Zastanawiam się nad kupnem 8mm do swoich 10" no i mam barlowa ale to środek zastępczy. Zakupiony do fotografii.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doi kulek 200 razy to już za dużo,obraz będzie już zbyt ciemny,przy 7 mm masz 171 razy idealne do planet i do kulek już będzie lepiej.

 

Przetestowałem na swojej 8".

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodatkowe szkło po drodze. Jeśli masz zamiar mieć kilka okularów. To lepiej nie inwestować w barlowa. Bo dobry kosztuje podobnie jak okular...

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam GSO 2" 2x ED. Moim zdaniem nie wpływa praktycznie na obraz z dobrym ! okularem. Używka chodzi po 200-250 zł. Pasuje bardzo dobrze do mojego SW SWA.

Dobrze sprawuje się na Księżycu tzn. nie widać jego wpływu :D to samo na planetach. Na DS-ach jest może minimalna strata ale bez niego widziałem galaktyki około 11 mag, z nim były bardziej oczywiste.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astroshop.pl/explore-scientific-okular-maxvision-68d-16mm-1-25-/p,44861

Tylko płać na poczcie bo cię zjeść mogą opłaty za przelewy międzynarodowe. I haribo gratis.

Pozdrawiam

Nie na poczcie tylko u kuriera przy odbiorze - najkorzystniejsza transakcja jeśli niema PayPala :)

A misiaczki na osłodę :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli zostaje 7mm. A jak ma się kwestia z Barlowem przy 7mm? Który byłby najkorzystniejszy i czy w ogóle warto stosować?

Barlow przy 7 mm absolutnie odpada choćby nie wiem jaki był,przy dłuższych ogniskowych i owszem,ale po co,przecież masz od tego okulary:

7 mm

13-17 mm

30 mm

 

nic więcej nie potrzeba,Barlow jest ci absolutnie zbędny.

  • Like 3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji zapytam. A jaki okular byście w podobnej cenie polecili by móc obserwować jak najsłabsze gwiazdy?

Rozważ taką oto opcję http://www.astroshop.pl/lunt-solar-systems-okular-zoom-7-2mm-21-5mm-1-25-/p,17812

Mam taki okular i mogę go z czystym sumieniem polecić. Jeszcze pewnie kilka osób z forum się wypowie równie pozytywnie na temat tego szkła.

To ja sprecyzuje pytanie na które odpowiedź zależy także od warunków za oknem. Jaki okular polecacie do wyciągania najlepszego zasięgu gwiazdowego.?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematycznie policzyć zasięg gwiazdowy teleskopu można policzyć. Tylko dobierać po 1mm ogniskowej odpowiednią ( pewnie koło 10mm) ciężko.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

Wiadomo, że średnica lustra to podstawa.Ale tu dla przykładu podam, że używając okularu kitowego 25 mm, nie dostrzegłem obserwując S BOO gwiazdy o jasności 13.1 mag, natomiast używając 10 mm już bez problemu widziałem 13.3 mag. Stąd też nasuwa mi się przypuszczenie, że przydałby mi się jakiś mniejszy okular, by móc te słabsze gwiazdy wyłapać. Jest to dość przydatne przy obserwacji np zmiennych typu Mira Ceti, które często w minimum spadają poniżej 13 mag.

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ogólnie znany fakt, że powiększenie wpływa na zasięg gwiazdowy. Jednak nie jest to studnia bez dna, bo w większości przypadków nie warto stosować powiększeń dających źrenicę wyjściową mniejszą niż 1 mm. Do tego dochodzi seeing i jakość optyki. Tak czy inaczej, w rozsądnych granicach zwiększanie powiększenia daje wzrost zasięgu.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie!

Piszę w tym temacie, gdyż nie opłaca się zakładać nowego.

Polecane przez was okularki ( pierwsza strona), mogłyby też być do rozbijania kulek... i tu mam pytanie :D - co to właściwie oznacza? Na chłopski rozum, myślę że chodzi o takie obiekty jak m3, albo gromada w Herkulesie tak? 

Pytam dlatego, że w prawdzie nie mam dobrego okularu do DS jeszcze. - kitowca 25mm, i gso 32mm. Teraz do planet TS HR planetary 7mm.

Spoglądałem na m3 i dostrzegłem... rozmazaną plamkę (gso 32mm). w 25mm było podobnie. Planetarny, przybliżył tą plamkę i coś tam deliktanie było widać, ale dalej była dość zamglona - coś jak daleka mgławica - mgiełka.

Ciężko mi określić jak obiekt wysoko był - spoglądałem około 11tej, później przyszły chmury. Dodatkowo seeing był nie najlepszy, a atmosfera mocno falowała. Dalej mam problemy z dostrzeżeniem WCP na Jowiszu - może kwestia wyczulenia wzroku?

Tak więc w sumie 3 pytania:

1. Co to rozbijanie kulek?

2. Czy powinienem tak widzieć m3? (może przez zdjęcia nastawiałem się na coś więcej :D)

3. Co z tą WCP? -zarówno z filtrem niebieskim albo np. Barlowem x2 też nie dostrzegam. (gdy stellarium pokazuje że WCP jest na niewidocznej stronie, to mi wydaje się, że ewidentnie coś widzę. A gdy pokazuje że jest na odpowiedniej stronie, to wytężam wzrok na darmo :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Co to rozbijanie kulek?

2. Czy powinienem tak widzieć m3? (może przez zdjęcia nastawiałem się na coś więcej :D)

3. Co z tą WCP? -zarówno z filtrem niebieskim albo np. Barlowem x2 też nie dostrzegam. (gdy stellarium pokazuje że WCP jest na niewidocznej stronie, to mi wydaje się, że ewidentnie coś widzę. A gdy pokazuje że jest na odpowiedniej stronie, to wytężam wzrok na darmo :( )

Odp. 1 To jest najprościej dobranie tak okularka abyś widział np. w M13 jak najwięcej gwiazdek (osobno) w środku - nie zbitą masę.

Odp. 2 Co to znaczy ,,Czy powinienem tak widzieć m3?" to znaczy tak jak opisałeś ?? Miej więcej z kitowcem 25mm w SW8" powinna wyglądać tak, przy dobrej przejrzystości powietrza, pod ciemnym niebem i dobrą kolimacja teleskopu.

post-476-0-52782200-1423480633_thumb.jpg

 

Odp. 3 Jeśli nie dostrzegłeś Wielkiej Czerwonej do znaczy, że jej tam nie było.. chyba, ze widoczność była tak podła, że nie mogłeś nawet pasów rozróżnić. na Stellarium nie można polegać tu masz program do tego aby wiedzieć kiedy jest widoczna i który księżyc jest który i kiedy po tarczy będzie się przemieszczał, łącznie z jego cieniem https://www.calsky.com/cs.cgi

Wybierz Planety - Jupiter i masz o nim wszystko ,,na żywca" :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź! :)

Jak chodzi o m3, to widziałem jako mgiełkę, powiedzmy zbitych, niewyraźnych kuleczek. - a obraz wyostrzyłem. Liczyłem na dobre wyostrzenie większości z nich, abym dokładnie widział, że jest to gromada gwiazd, o pięknej jasności :)  Może jednak za dużo naoglądałem się zdjęć robionych z dobrym sprzętem i długim czasem naświetlania? :D

Co do WCP, mam taką nadzieję - już kilka dni próbowałem ją uchwycić. Mam nadzieję, że niebawem ją dorwę.

Poza tym, tak jak pisałem... pewnie też kwestia okularu? Bo nie mam dobrego, którego źrenica wyjściowa wynosi 2mm -a ta dedykowana jest do takich obiektów. A na przełomie przyszłych miesięcy planuję zakup SW SWA 13mm, więc pewnie wtedy obiektywnie ocenię jak to wszystko wygląda :)

 

Co do załączonego obrazka. To widziałem znacznie gorzej. Ale już powoli księżyc się pojawiał, a tamta część nieba jest taka purpurowa. - prościej widziałem rozmyte centrum.

Z pewnością przyda się wyjazd za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź! :)

 

Co do WCP, mam taką nadzieję - już kilka dni próbowałem ją uchwycić. Mam nadzieję, że niebawem ją dorwę.

 

Przeczytaj jeszcze raz bo chyba robisz to za szybko ;)

Kolimacja, ciemne i czyste niebo to podstawa.. na droższe okularki przyjdzie czas z kitowcami tez powalczysz.

Jeśli chodzi o WCP możesz zrobić symulacje i Bedziesz wiedział kiedy będzie widoczna - powodzenia i opisz wrażenia :)

 

post-476-0-92035800-1423481637_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaa! Już widzę, że stellarium źle pokazuje. Rzeczywiście, patrzyłem zawsze, gdy jej nie było! haha ;D

Dzięki wielkie!

Jak tylko pokaże się niebo, sprostuję moje spostrzeżenia i napiszę co zobaczyłem.

Pozdrawiam!

Ps. dzięki za stronkę, jest świetna! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gromady kuliste najlepiej stosować metodę zerkania. Wtedy na obrzeżach gromad widać rozbicie. Np.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TESTY_AN/TEST_5/19.jpg

http://astropolis.pl/uploads/monthly_08_2009/post-6626-125091688024.jpg

Nawet w lornetce 10x50 widać że M13 czy 22 to gromada kulista.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziś obserwowałem (przed chwilą wróciłem do domu), m3, gromadę w Herkulesie i Jowisza. Po za tym kilka obiektów jak żłóbek itp, ale skupiałem się głównie na pierwszych trzech :)

Seeing jest dobry, niebo bezchmurne - tylko temperatura -5 stopni (choć u nas to bardzo mało). Zima łagodna, więc się odzwyczaiłem i nie mogę długo siedzieć bo po niecałych dwóch godzinach już czuje, że ciepło ze mnie ucieka :D

M3 jest znacznie lepsza niż widziałem ją wcześniej. Zachwyciłem się! Gromada w Herkulesie jest jeszcze lepsza i większa! :) Byłem rzeczywiście pod wrażeniem. Pierwsza myśl na jaką wpadłem to fakt, że wyglądały jak świecące diamenty - zwłaszcza jak się przemieszczały! Normalnie cudowne! :)

Co do Jowisza, to niestety nie był to czas WCP, ale seeing był na tyle dobry, że nasz olbrzym był na prawdę piękny! W okularze TS HR planetary 7mm było dokładnie widać różnicę pomiędzy obydwoma pasami, postrzępienia i nierówności. Po obu stronach, dostrzegalne były także mniejsze pasy. Chyba po dwa następne na każdą stronę. Dostrzegłem za to, na dolnym pasie -wewnętrznej stronie białą plamę - coś jak WCP, ale mniejsze ( czyli w rzeczywistości był to górny pas - ten mniejszy, i także wewnętrzna strona). Jeszcze nie wiem jak to się nazywa, ale jak to widziałem, to nie mogę doczekać się zerknięcia na plamę ;D

Aktualnie jestem na etapie zastanawiania się, czy przeczekać jeszcze te kilka godzin na Saturna - jeszcze przez syntę nie widziałem.

Pozdro! :)

 

 

post-1200-0-47021400-1424044787.jpg

Co do Jowisza, to wyglądało jak ta biała zaznaczona plama. Źródło - grafika google.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam, chciałem poprosic o rade w doborze okularu, chodzi głównie o planety.

 

Mianowicie, waham się pomiędzy hyperionem 8mm a TMB Planetary II 7mm.

 

Wiadomo, hyperion droższy to i lepszy ale naczytałem się że akurat ogniskowa 8mm jest średnio udana stąd moje pytanie czy nie lepiej wybrac TMB, tymbardziej że budżet mam nieduży. Hyperion po odkręceniu soczewki daje dodatkową ogniskową, chyba cos kolo 20mm ale z tym podobno też szału nie ma ?

 

Pytam oczywiście w kontekście synty 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam syntę 8" i stałem wobec podobnego problemu. Czytałem wiele pochlebnych opinii na temat HR 7 mm. O TMB czytałem, że w porównaniu z HR trochę mydlą (co nie znaczy, że obraz jest zdegradowany). I kupiłbym HR, ale w sklepie nie mieli HR tylko TMB i zrezygnowałem. W końcu zainwestowałem w ES 6,7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Nie obserwowałem przez HR, ale mam TMB, obraz jest faktycznie trochę ciepły. Wielbicielom mega ostrego obrazu może to przeszkadzać. Patrzałem za to przez BST ED i jest super. Obraz jest pełny i żywy. Jak na okular za ta cenę to bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)