Skocz do zawartości

Okular do planetóf


zwierzak_grubas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po zakupie SCT 8" postanowiłem kupić sobie jeden okularek do planet

Ogniskowa telepa to 2032mm ,szukam czegoś w miare uniwersalnego jeśli chodzi o długośc ale przeznaczonego specjalnie do planet

Macie jakąś konkretną propozycje pod podaną ogniskową

Okulary do innych obiektów posiadam lub mam do nich dostęp.

piotr

ps.

TMB planetary odpadają,moim zdaniem to badziew

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Teleskop-Express możesz się porozglądać. Mają tam m.in. japońskie Ortho (Kasai) oraz ich pochodną Kasai Astroplan od 5 do 10 mm. Ja centrując Jowisza w C8 używałem zazwyczaj erfla 20 mm (klon SWANa) (który przy okazji siedział w jakimś Barlowem dla kamerki) i obrazy też były dobre (choć nie mam porównania z jakimiś specjalnymi super planetarnymi okularami). SWANo-klony z tej serii są też w wersji 7,5 i 14 mm. Zaleta to 70 stopni na np. Księżyc.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad ER sie nie zastanawiam.

Nie przepadam za krótkim ale tez obserwuje zawsze bez okularów więc w tym przypadku nie biore go w ogóle pod uwage.

Myślałem że taka optymalna długośc powinna oscylować wokół 9mm +- 2mm tak więc propozycja Rica z 20mm okularem bardzo mnie dziwi

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydziwialbym hybryd z barlowem, ani tez nie bral pod uwage okularow ktore nie sa strikte planetarne.

Wybor masz raczej dosc waski. Ortoskopy, lantany oraz mega jakosci plossle np TV.

Mysle ze taki plossl TV 11mm bylby niezlym czadem. Mialem kiedys 8mm i nie odstawal od orto i lantanow.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys 8'' teleskop. To wymagajacy sprzet i czuly na seeing. W naszych warunkach pogodowych najczesciej uzywalem powiekszen

150-200x. Mysle,ze najrozsadniej wziac cos co Ci da w granicach 170-180x. Jak bedzie dobry seeing to dowalisz barlowa  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem nie raz przez teleskopy shmidta-cassegreina, maksutowa-cassegreina o różnych średnicach  całą masą okularów.

I jednym z najlepszych i za razem stosunkowo tanim jest wybór okularów ortho. Nie wiem dlaczego są zwolennicy okularów University Ortho i uważają je za lepsze niż Baadera czy antaresa jak przecież robione są w te okulary w tej samej fabryce w japoni z tych samych rodzajów szkła, różnią się jedynie warstwami MC a to powiedzmy ma nie małe znaczenie ale różnica raczej subtelna. Sam posiadam okular plossl 8mm sprzedał mi go kiedyś marvaz mogę powiedzieć że daję ładniejsze cieplejsze kolory od ortoskopów  ale rysuje obraz planet  na bardo zblizonym wysokim poziomie. Jedyne co jest nie wygodne w tym okularze to bardzo krutka źrenica wyjściowa, porównywalna komfortem z ortoskopem 6mm, ortoskop 7mm jezt już wyraźnie wygodniejszy. To twojego teleskopu na panetki polecam najchetniej  18mm;12,5mm;9mm  w krótsze okulary w naszych warunkach niema sensu iść  no chyba ze do księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Power jest najczęściej używany przy planetkach ?

Wiadomo ma na to wpływ seing itd ale chodzi mi o taki najczęściej stosowany

Operujmy raczej  źrenicą wyjściową!

Wszystko jest względędne i zależy przede wszystkim od seeingu!

Znasz mój szkic Marsa w powerze 469?

http://www.asod.info/?p=2333 z barlowem miałem źrenicę ok. 0,6 i to była już granica percepcji!

Na Twoim miejscu -przy tej światłosile nie szukał bym niczego poniżej przedziału źrenicy wyjściowej 0,6-1,3mm czyli ogniskowe w przedziale 6-13mm!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert ,powiedzenie celuj w ogniskowe 6-13mm to 8 okularów a ja chce 1

Początkowo skłaniałem sie ku 9mm ale teraz widze  że powinien to być chyba raczej 11mm jako bardziej uniwersalny.

Teraz poradżcie czy ma byś to TV plosl,orciak ( jeżeli tak to jaki ) czy leż Vixen LV

Bierzemy pod uwage wyłącznie obrazy ,pomijamy wszystkie niedogodności.

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz Orciaka ze względu na ograniczenia. Weź TV Plossla. Sam sobie wziąłem plossla SW UWA 52, 9mm do planet. Ale pamiętaj - to F10 nie musisz się przejmować zbytnio korekcją. Lantany jak się pewnie domyślasz odradzam miałem ich kilka i nie przypadły mi do gustu ::)!

TV Plossl to dobry wybór! Krótkie Naglery do planet przy F10 to jak kupowanie złotych felg do malucha  ;) i mają przeważnie krótkie ER !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dupa tam... właśnie sobie sprawdziłem er TV Plossla 9mm i wiecie co odległość od oka: to 6 mm

A w takim orciaku Baadera masz 8 mm!!!!

Zwierzak - okularniku - to nie są okulary dla Ciebie. Musisz szukać czegoś o dłuższym ER  ::)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem jako okularnik do obserwacji zawsze ściągam okulary więc nie mają one tutaj znaczenia

Kontrast,transmisja wyłuskanie szczegułów ,itp... to dla mnie pryjorytet

No to nie ma nic ponad orciaka do planet. Z prowadzeniem polecam Ci UO wersji HD 9mm. Większe pola okularów są dobre do Dobsonów lub AZtów,  czyli bez prowadzenia w dużym powerze tzn.większym niż  200x przepuszczasz planetę od diafragmy do diafragmy. Montaż na jakim chcesz powiesić tubę SCT  ma prowadzenie i nie musisz się martwić, że Ci obiekt z pola wyjdzie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis przed chwilą wszystko napisał!

chaciałem dodać że ortho 9 mm bedzie idealny do planet,ale takie powiększenie nie zawsze będzie odpowiednie w naszych warunkach dużo częściej są warunki pod 12,5mm. porównywałem przed chwilą ortho 9mm,12,5mm, z plTV 8mm, 11mm i 15mm a dokładnie ich długośc źrenicy wyjściowej

komfort patrzenia w ortho 12,5mm na poziomie PL 15mm no i powięszenie 162x  dużo uniwersalniejsze.

w ortho 9mm komfort odsyniuęcia źrenicy nieco lepszy niż w PL11 duży wpływ na te spore rózniece ma jednak pole widzenia żeby je obiąć wzrokiem nie potrzeba tak aż tak blisko przyklejać oka do okularu.

Podsumowując ja bym brał 12,5mm ortho , chociaż warto mieć w komplecie 18mm i 9 mm.

a jakiej marki to by miał być  ortoskop  wszystkie jakie są u nas na rynku  do dostania są bardzo dobrej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym dodał: Do tych planetóf wyżej położonych orciaka 9 a do tych niżej 12. Warto powalczyć z mniejszą źrenicą  bo im wyżej zenitu warunki obserwacyjne się poprawiają. Warto mieć  zatem w zanadrzu dwa szkiełka  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr jeśli chcesz to podeślę ci garść okularków w okolicy pożądanej ogniskowej ,pomacasz polukasz będziesz wiedział czego chcesz.

Bardzo chętnie przyjme bedzie okazja na zlocie w zwardoniu oblookac na newtonie i SCT

Oczywiscie pokrywam koszta przesyłki  :D

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)