Skocz do zawartości

kto kogo rżnie i na ile - bocznica


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Wydzielone z wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6170-kto-kogo-rznie-i-na-ile/

 

Z poważaniem - moderator

**************************************************************************************************************************************

 

To jeszcze dołożę do pieca - JOC wykupił Meade półtora roku temu ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie, bądźcie poważni!

producent egoistycznie dbając o swój zysk produkuje takie rzeczy i za taką cenę żeby jak najwięcej zarobić,
a my egoistycznie kupujemy tak żeby jak najmniej wydać, i kupujemy żeby zrobić przyjemność sobie a nie na przykład sąsiadowi.
to dwie strony tego samego medalu.

gdyby nie wolność do bycia egoistą to w ogóle nie powinniśmy mieć żadnych teleskopów, a założę się że niektóre lepsze kąski w posiadaniu forumowiczów kosztują tyle ile utrzymanie afrykańskiej wioski przez rok.

można się zastanawiać jak inaczej mogłyby wyglądać różne formy organizacji produkcji i podziału pracy w gospodarce, ale akurat my, rozpieszczeni konsumenci w jednym z bogatszych krajów świata, z dostępem do internetu, szkół, służby zdrowia, żyjący w miarę beztrosko bez wojen i perspektywy głodu, mamy niewiele problemów na które możemy poważnie użalać.
 

post-3353-0-79611700-1418652027.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaa. Cieszmy się, że na nas do gazu nie wsadzają...

Nie lubię porównań do sytuacji patologicznych.

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

można się zastanawiać jak inaczej mogłyby wyglądać różne formy organizacji produkcji i podziału pracy w gospodarce, ale akurat my, rozpieszczeni konsumenci w jednym z bogatszych krajów świata, z dostępem do internetu, szkół, służby zdrowia, żyjący w miarę beztrosko bez wojen i perspektywy głodu, mamy niewiele problemów na które możemy poważnie użalać.

Chyba się kolega trochę zagalopował - to że wyprzedzamy kraje 3 świata nie oznacza jakiegoś wielkiego dobrobytu. Dostęp do internetu jest raczej standardem, o służbie zdrowia w PL lepiej nie mówić, poziom szkolnictwa ogólnie nie błyszczy, a i głodni by się znaleźli. Tylko z tym "bez wojen" ci wyszło.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się kolega trochę zagalopował - to że wyprzedzamy kraje 3 świata nie oznacza jakiegoś wielkiego dobrobytu. Dostęp do internetu jest raczej standardem, o służbie zdrowia w PL lepiej nie mówić, poziom szkolnictwa ogólnie nie błyszczy, a i głodni by się znaleźli. Tylko z tym "bez wojen" ci wyszło.

może napiszę to innymi słowami...

sam fakt, że emocjonujemy się tu zakupami towarów luksusowych świadczy o tym że należymy do świata konsumpcji i jesteśmy na tyle bogaci żeby wydawać kasę na rzeczy niepotrzebne a najlepiej drogie i prestiżowe, bo sprawia nam to przyjemność.

"oni" (chytrzy producenci) i my jesteśmy z tego samego, bogatego świata.

osobna rzecz to czy jest moralnie słuszne że ktoś się bogaci. jak wiadomo są tu różne zdania :)

ale gdyby nie można było się wzbogacić na produkcji sprzętu astronomicznego, to nie dałoby się go kupić w sklepie.

to nie jest chleb czy karabiny, które będą produkowane nawet w ustroju komunistycznym gdzie nikomu nic się nie musi opłacać bo za to jest plan centralny.

to są towary luksusowe, które istnieją tylko dlatego że istnieją bogacze (my :P) którzy je kupują.

nawet jeżeli ty, jeden z drugim, bogaczu, zazdrościsz drugiem bogaczowi jego większego bogactwa (nieładnie i w ogóle grzech) to przynajmniej doceń jak gorliwie wszystkie fabryki świata produkuja dla ciebie niezmierzone ilości towarów wśród których możesz wybierać.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zbyt często zapominamy że niezależnie od statusu materialnego zaliczamy się do tej bogatszej części ludzkości...i że nasze sprzętowe dylematy dla większości ludzi na Ziemi są niepojęte i jakby nie z tego świata.

  • Like 3

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy mało pokorni koledzy. Wiele ludzi jest szczęśliwych chodząc w szmatach i drewnianych chodakach, podróżując na wielbłądach i latając na latających dywanach. Jesteśmy zepsuci do szpiku kości narzękając na sprzedawców sprzętu astronomicznego i wyrzucając im, że chcą się wzbogacić na naszych kościach zamiast cieszyć się z tego, że bliźniemu dobrze się dzieje.

Naprawdę koledzy, przenieście ten wątek na portal dla kaznodziei.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może napiszę to innymi słowami...

sam fakt, że emocjonujemy się tu zakupami towarów luksusowych świadczy o tym że należymy do świata konsumpcji i jesteśmy na tyle bogaci żeby wydawać kasę na rzeczy niepotrzebne a najlepiej drogie i prestiżowe, bo sprawia nam to przyjemność.

"oni" (chytrzy producenci) i my jesteśmy z tego samego, bogatego świata.

osobna rzecz to czy jest moralnie słuszne że ktoś się bogaci. jak wiadomo są tu różne zdania :)

ale gdyby nie można było się wzbogacić na produkcji sprzętu astronomicznego, to nie dałoby się go kupić w sklepie.

to nie jest chleb czy karabiny, które będą produkowane nawet w ustroju komunistycznym gdzie nikomu nic się nie musi opłacać bo za to jest plan centralny.

to są towary luksusowe, które istnieją tylko dlatego że istnieją bogacze (my :P) którzy je kupują.

nawet jeżeli ty, jeden z drugim, bogaczu, zazdrościsz drugiem bogaczowi jego większego bogactwa (nieładnie i w ogóle grzech) to przynajmniej doceń jak gorliwie wszystkie fabryki świata produkuja dla ciebie niezmierzone ilości towarów wśród których możesz wybierać.

Jak ktoś ma powyżej egzystencjalnego minimum to już u ciebie bogaty ? Bo kupuje coś co nie jest niezbędne do przeżycia ? Nie powiedziałbym, że jesteśmy krajem bogatym, chyba, że za takie uważasz wszystkie powyżej trzeciego świata. Zresztą generalizujesz za bardzo - i w biednych krajach są ludzie bogaci, którzy również należą do świata konsumpcji.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając niektórych posty czuję się jak Bill Gates :]

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma powyżej egzystencjalnego minimum to już u ciebie bogaty ? Bo kupuje coś co nie jest niezbędne do przeżycia ? Nie powiedziałbym, że jesteśmy krajem bogatym, chyba, że za takie uważasz wszystkie powyżej trzeciego świata. Zresztą generalizujesz za bardzo - i w biednych krajach są ludzie bogaci, którzy również należą do świata konsumpcji.

Uważam, że jeśli 5 miliardów ludzi chciałoby być na moim miejscu, to nie może być tak tragicznie. O ile wiem kraje rozwijające się (3 świat to było troszkę coś innego) zamieszkiwane są przez większość populacji planety.

 

Abstrahuję zupełnie od wykłócania się ze sprzedawcami o pieniądze i towar, to święte prawo. Podobnie nie będę płakał na japońskim koncernem, że mu Chińczycy obiektywy kopiują, koncern jest duży i sobie poradzi :-D

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że jeśli 5 miliardów ludzi chciałoby być na moim miejscu, to nie może być tak tragicznie. O ile wiem kraje rozwijające się (3 świat to było troszkę coś innego) zamieszkiwane są przez większość populacji planety.

Nie wiem czy konkretnie z tobą, czy powiedzmy z przeciętną osobą w Polsce (a ja do tego nawiazuję cały czas). Jest lepiej niż w sporej części państw afrykańskich, części krajów Ameryki Płd i środkowej i części krajów azjatyckich. Ale raczje 5 mld nie żyje na minimum albo poniżej minimum egzystencjalnego, bo powyżej tego już są rozumując definicję Szu - bogaci. Wracając do naszego hobby jest różnica w statusie materialnym ludzi - jeden ledwie dozbiera przez pół roku na jakiegoś używanego Newtona za parę stówek, drugi lekką ręką kupi 150mm APO takahashi na montażu ASA. A wg definicji Szu obaj są bogaci.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy konkretnie z tobą, czy powiedzmy z przeciętną osobą w Polsce (a ja do tego nawiazuję cały czas).

Ok, no to zobaczmy jak to wygląda dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju:

 

zgodnie z danymi opublikowami przez GUS:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/sytuacja-gospodarstw-domowych-w-2013-r-w-swietle-wynikow-badan-budzetow-gospodarstw-domowych,3,13.html

 

W 2013 r. w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w zaokrągleniu do 1 zł ukształtował się na poziomie 1299 zł

 

Przy obecnym, (wyjątkowo wysokim zresztą) kursie dolara oznacza to około 350$ miesięcznie, lub niecałe 12$ dziennie na osobę.

 

 

Tu:

 

http://www.globalissues.org/article/26/poverty-facts-and-stats

 

Piszą, że w 2008 roku 5.15 miliarda ludzi (czyli około 80% całej populacji planety) ma do dyspozycji mniej niż 10$ dziennie, a prawie połowa (3.14 miliarda) mniej niż 2.5$ dziennie...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właściwie do czego ma doprowadzić ta dyskusja? Że istnieją nierówności  pomiędzy regionami, państwami i w ramach populacji konkretnego kraju? Tak zawsze było, jest i pewnie będzie. Ideologia, która chciała zmenić ten stan rzeczy, jakoś się nie sprawdziła ;)  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cieżko w ten sposób przeliczać, bo w kazdym kraju czy nawet regionie kraju sa różne koszty życia - przede wszystkim inne ceny za żywność, rachunki itd. Pewnie z 95% populacji jak nie lepiej by nie przeżyła za swoją pensję w Norwegii.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właściwie do czego ma doprowadzić ta dyskusja? Że istnieją nierówności  pomiędzy regionami, państwami i w ramach populacji konkretnego kraju? Tak zawsze było, jest i pewnie będzie. Ideologia, która chciała zmenić ten stan rzeczy, jakoś się nie sprawdziła ;)  

Ja to się sobie dziwię, że tego dawno nie zamknąłem... już prosiłem wcześniej i przypominałem, że to nie forum ekonomiczne itd.

Chyba przez chmurwy jak bumerang dyskusja wróciła.... ::) :-[

Jak mi Jolo podpowiedział w Okulary na dodatek >:(

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to zobaczmy jak to wygląda dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju:

 

zgodnie z danymi opublikowami przez GUS:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/sytuacja-gospodarstw-domowych-w-2013-r-w-swietle-wynikow-badan-budzetow-gospodarstw-domowych,3,13.html

 

W 2013 r. w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w zaokrągleniu do 1 zł ukształtował się na poziomie 1299 zł

 

Przy obecnym, (wyjątkowo wysokim zresztą) kursie dolara oznacza to około 350$ miesięcznie, lub niecałe 12$ dziennie na osobę.

 

 

Tu:

 

http://www.globalissues.org/article/26/poverty-facts-and-stats

 

Piszą, że w 2008 roku 5.15 miliarda ludzi (czyli około 80% całej populacji planety) ma do dyspozycji mniej niż 10$ dziennie, a prawie połowa (3.14 miliarda) mniej niż 2.5$ dziennie...

Nie patrz na dane GUS większość społeczeństwa ma 1300 na cztery osoby.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się sobie dziwię, że tego dawno nie zamknąłem... już prosiłem wcześniej i przypominałem, że to nie forum ekonomiczne itd.

Chyba przez chmurwy jak bumerang dyskusja wróciła.... ::) :-[

Jak mi Jolo podpowiedział w Okulary na dodatek >:(

No tak, ale Szu mnie jakoś sprowokował swoją wypowiedzią, że musiałem odpisać. Czasem dyskusja sama schodzi na tematy nieastronomiczne, co jest raczej nieuniknione. CHcoiaż sam temat o tych okularach to jest zetknięcie astronomii z ekonomią.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaczmy, że jesteśmy tacy biedni, bo źli przedsiębiorcy wyceniają swoje towary drogo, a codziennie zużywajmy kilkadziesiąt / kilkaset litrów wody do umycia ciała i włosów, podczas gdy co drugi człowiek na świecie nie ma dostępu do świeżej i czystej wody żeby się jej napić, tylko po nią tyra z wiatrem parę kilometrów.

  • Like 2

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaczmy, że jesteśmy tacy biedni, bo źli przedsiębiorcy wyceniają swoje towary drogo, a codziennie zużywajmy kilkadziesiąt / kilkaset litrów wody do umycia ciała i włosów, podczas gdy co drugi człowiek ............

A MOŻE PROJEKTOWANIEM KOSZULEK ZLOTOWYCH SIĘ ZAJMIECIE LUB PROPOZYCJAMI NA ZLOTOWE PRELEKCJE, ALBO POSZUKAJCIE JAKIEJŚ NOWEJ KOMETY, ALBO MOŻE KTOŚ ATM UCZYNIŁ, ALBO KOMUŚ COŚ NIE WYSZŁO W OBRÓBCE ASTROFOTOGRAFII, ALBO MOŻE CIEKAWY APOD ZOSTAŁ ZAPODANY, ALBO JAKAŚ NOWA MISJA KOSMICZNA SIĘ SZYKUJE, ALBO NOWA SUPERNOWA ODKRYTA,  ALBO JAKIEŚ CIEKAWE ZAKRYCIE, ALBO.......

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Capslock oznacza krzyk, spokojnie Jacku. No i cytujesz mnie a piszesz w liczbie mnogiej?

Dokładnie - bo krzyczę... A Ciebie zacytowałem bo mimo moich próśb o zaprzestanie dalej dyskusja ,,astronomicznie" się rozwija. Twój post był ostatni.

Na podobne forum Was zapraszam http://hasla.forum.gazeta.pl/szukaj/forum/demografia

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)