Skocz do zawartości

MaximDL czyli strzelanie z bazoooki do muchy


Rekomendowane odpowiedzi

z pewną taką nieśmiałością 

;)

cudowne video tutoriale już są w tym dziale - polecam

 

opiszę minimum żeby uruchomić i z powodzeniem focić przy pomocy MaximDL

więc zebrawszy się do q...py i mając chwilke czasu - dzielę się tym co sam wiem i używam

 

 

 

zanim zaczniemy warto zainstalować na komputerze platformę ASCOM

 

http://ascom-standards.org/

 

w momencie gdy nie ma/ nie chcą działać sterowniki producenta pod MaximDL czy innymi używanymi programami - ta platforma potrafi oszczędzić czasu i problemów

 

u siebie na ASCOMie mam NEQ6 (poprzednio bez problemów działał mi Celestron CG5 GT)

 

post-554-0-02775100-1421860246.jpg

 

 

ściągamy  i instalujemy platformę czyli wspólny softwareowy mianownik dla wszystkich sterowników

ASCOM Platform 6.1SP1

następnie wszelkie niezbędne dla nas sterowniki  jak chociażby

EQMOD Project (external link) w moim przypadku

warto wspomnieć że chociażby MotoJoloFocuser wyostrzy nam fotkę idealnie właśnie dzięki temu że kolega Jolo napisał drivery pod ASCOMa

 

całość mamy podzieloną na wyżej wymienionej stronie więc  każdy bez problemu powinien znaleźć co potrzeba

Driver Downloads

                Camera & Video
                Dome & Roof
                Filter Wheels
                Focuser
                Rotator
                Safety Monitor
                Switch/Outlet
                Telescope/Mount

 

kolejny krok to oczywiście postawienie na nogi samego MaximDL'a, co jest procesem oczywistym i nie będziemy się nad nim pochylać

 

Gorzej jest już po uruchomieniu samego programu - jak dla mnie to zawsze wygląda i tak się czuję jak bym strzelał z bazooki do tytułowej muchy

 

ale nie znam lepszego softu gdzie mamy wszystko pod ręka - zbieranie materiału, guidowanie

i parę innych jeszcze rzeczy niezbędnych - jak FocusMax czyli nakładka na Maxima do automatycznego ustawiania ostrości,

czy też PoleAlignMax kolejna nakładka dzięki której ustawimy perfekcyjnie montaż "na polarną". Kolejna rzecz to opisywany przez mnie już wcześniej PlateSolve czyli ustawianie fotki nawet za rok dokładnie w tym samym miejscu!

 

Przygodę z Maximem zaczynamy od podania rzeczy najważniejszej czyli

 

z menu wybieramy FILE - SETTINGS

 

post-554-0-17720600-1421860252.jpg

 

i w zakładce FITS HEADER podajemy informacje które Maxim ma automatycznie zapisywać w nagłówku wykonywanych przez nas fotek

 

Najważniejszą rzeczą bez której nie możemy szczęśliwie wykorzystywać Maxima to zakładka SITE AND OPTICS

 

post-554-0-31707800-1421860256.jpg

 

tutaj podajemy "wymiary" naszej optyki do focenia  oraz guidowania - ja używam OAGa więc GUIDE TELESCOPE jest SAME AS MAIN SCOPE co widać na zrzucie ekranu

SITE LOCATION oraz UNIVERSAL TIME to rzeczy niezbędne dla naszego planetarium wbudowanego  w Maxima - wiem że można (znowu dzięki ASCOMowi korzystać z innych CDC czy Stellariów i stamtąd kontrolować i nakierowywać  teleskop na wybrany obiekt  - ale mi wystarcza w zupełności i pasuje ten zwykły onboardowy w Maximie. 

 

Moja filozofia setupu dąży do ograniczenia elementów żeby zniwelować ilość podzespołów które mogą się sp..... i zepsuć całą sesję - dotyczy to również oprogramowania.

Maxim to potężne narzędzie a ja pokaże tylko tyle żeby bez strachu i bojaźni zacząć z nim przygodę i zacząć  efektywnie używać - czyli zacząć focić i zbierać materiał.

 

Zakładam iż każdy ma już zainstalowane w systemie sterowniki dla każdego urządzenia które mamy zamiar wykorzystywać w Maximie.

 Ja mam na ten przykład sterowniki

SBIG Universal - żeby Maxim widział SBIG ST10XE

CMOS guider plugin do Maxima żeby mi działała kamera AllCCd5 mono (podobnie jest dla QHY5 bo to niemiecki klon tej kamerki)

Sterowniki koła filtrowego FLI - Maxim zakręci kiedy trzeba

EQMOD Ascom EQ5 i EQ6

ASCOM MotoJoloFocuser

 

w zasadzie dla zbieraczy materiały najważniejsze są te dwa guziory

 

post-554-0-68313400-1421860262.jpg

 

czyli zaznaczone kontrolowanie OBSERVATORY oraz CAMERA CONTROL

w OBSERVATORY mamy cały pakiet urządzeń - montaż, kopuła, fokuser - z tym że używamy tylko  montażu czyli TELESCOPE

 

klikając OPTIONS

 

post-554-0-10869800-1421860268.jpg

 

wybieramy nasze zainstalowane sterowniki CHOOSE 

 

post-554-0-59938800-1421860273.jpg

 

w moim przypadku EQMOD ASCOM EQ5/5

kolejny SETUP pokaże ustawienia charakterystyczne dla danego modelu sprzętu

 

post-554-0-02796600-1421860279_thumb.jpg

 

to sprawa indywidualna dla każdego użytkownika i sprzętu więc tu nie ma się co rozpisywać - każdy zobaczy swoje podwórko :D

 

Jeśli wszystko mamy podane i zainstalowane poprawnie - wystarczy kliknąć CONNECT

i jeśli jedynym skutkiem tego jest to że mamy aktywny tylko i wyłącznie klawisz DISCONNECT

 

post-554-0-44989800-1421860287.jpg

 

 

to jest właśnie to do czego dążymy czyli wszystko podpięło się w najlepszym porządku i Maxim "czuje" nasz sprzęt i jest do niego podłączony i może wydawać polecenia

 

w zakładce CATALOG możemy wyszukiwać obiekty wg różnych katalogów np IC

 

post-554-0-54921400-1421860294.jpg

 

po czym możemy kliknąć ZOOM TO - podgląd w obserwatorium bądź GoTo czyli przewiń montaż na zadany obiekt

w zakładce ZOOM mamy już typowy podgląd - może nie ma tu wypasów na miarę CdC czy Stellarium ale wystarcza do pełnej kontroli montażu

 

post-554-0-42142800-1421860299_thumb.jpg

 

w podobny sposób postępujemy w okienkach CAMERA CONTROL

gdzie po krótkiej ach zwycięskiej walce powinniśmy mieć połączone kamery główną 1 oraz guidującą nr 2

 

post-554-0-36494900-1421860305.jpg

 

rzeczy głównie wykorzystywane w Maximie podczas sesji to...

 

 

to be continued ;)

 

jeśli nie tu miał wylądować mój tutek to oczywista oczywistość żeby przekleić :D

 

MaximDL czyli strzelanie z bazoooki do muchy 1.pdf

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam Maxima bo podobnie jak twoja także i moja ...filozofia setupu dąży do ograniczenia elementów żeby zniwelować ilość podzespołów które mogą się sp..... i zepsuć całą sesję.

No ale zdaję sobie sprawę, że prędzej czy później będę musiał opanować ten kombajn. Póki co z przyjemnością poczytam co w tej sprawie masz do powiedzenia. Czekam za dalszym opisem.

 

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft jest prosty jak konstrukcja cepa. I nie ma tzw. myków czyli źe coś sie nazywa inaczej niż przyjęliśmy, bo to od Maxima uczymy się nazewnictwa.

Nie warto stosować ostrzenia - FocusMax jest o wiele lepszy. Jeśli są oryginalne sterowniki Maxima tzn. urządzenie jest w rozwijanym menu - nie warto stosować ascomowych. No i trzeba pilnować linków do katalogów GSC i plików kalibracyjnych bo ten soft jest na tyle mądry na ile jego właściciel :)

Jeden z najlepszych softów astrofotograficznych, standard światowy.

Ale ma słaby punkt - obróbkę. W zasadzie od lat w Maximie robię wyłącznie kalibrację.

W mojej opinii świetny do akwizycji i basta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii świetny do akwizycji i basta.

 

 

i właśnie dlatego będzie opisane minimum żeby zebrać materiał i tylko tyle - do reszty są lepsze softy już opisane

a jeśli będzie potrzeba opisania jakichś dodatkowych rzeczy np nie mam motofocusera - jak mam wyostrzyć foto - to taki subtutorial oczywiście o ile będzie zapotrzebowanie - to też napiszę w wersji minimum żeby używać...

tutaj zamysł mam taki żeby - uruchomić Maxima - zrobić fotki - mnogośc opcji może odstraszać ale my będziemy używać tylko i wyłącznie do focenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek czekamy na cdn. - pozwolisz, że będę Twoje Dzieło ,,pdeefił" i doklejał pod danym odcinkiem.

 

Za chwilę dostanę po łbie ale mimo to włożę kij w mrowisko.....

Otóż wielokrotnie byłem przekonywany do tego Kombajnu, szczególnie po zakupie kamerki SBIG, między innymi przez autora tematu :)

Czytałem wcześniejsze tutki, próbowałem z nim gdy miałem Canonka czy kamerkę M. DSI i doszedłem do następujących wniosków.

 

Jest to program dla posiadaczy minimum pierów....

 

Po pierwsze - drogi, po drugie - zbyt dużo ustawiania parametrów na początku, przestawiania ich gdy zmieniamy miejscówkę, po trzecie zbyt czasochłonny jeśli chodzi o rozpoczęcie sesji. No i jak coś się pokaszani ... a może, to tylko program działający na platformie Windows no to ... strata czasu może być wielka.

 

Moim skromnym zdaniem - rejestratora obiektów nieba - nie astrofotografa, najlepiej do wypadów miejscówkowych jest używać:

Softu kamerki, gdzie do akwizycji jest wszystko lub jak ja używam Nebulosity gdzie mam po odpaleniu zdefiniowaną kamerkę, i jedynymi parametrami, które zmieniam to temperatura i ostrość obiektu, wpisanie ilości klatek i ich długości to trwa bardzo krótko.

 

Po wyostrzeniu odpalam PHD i następuje kalibracja, w tym czasie odpalam CdC i po alingacji parę sekund synchronizacja. Od tej pory mogę już łapać fotony.

Gdy chcę dokładniej wyostrzyć mogę uruchomić Bahtinow Grabber. Choć myślę, że już na pikach programowych ostrzenie mi wychodzi dobrze.

Na ekranie astrolapka mam tylko tapetę mojej pierwszej udanej astrofotografii z 2012 roku a na pasku szybkiego uruchamiania: Nebulosity, PHD i CdC i B.G.

Canonierom w zupełności wystarczy kombajn APT - miałem używałem.

 

I teraz gdy cokolwiek ,,zaszwankuje" nie muszę nic robić od nowa.. Zawiesi się kamerka guide - zamykam odpalam, zawiesi się główna - zamykam odpalam - reszta jest ustawiona gotowa do pracy.

 

Soft akwizycyjny mam ,,za darmo" - z kamerką, PHD - darmowy, CdC darmowy. B.G - darmowy. Maxim  ::)

 

To tak tyle chciałem napisać Tym, których tak jak mnie nadal Kombajn przeraża złożonością jak i ceną i biją się z myślami czy zacząć się uczyć i zbierać pieniążki...

Można bez niego z powodzeniem się obyć :)

Tytuł tematu jest bardzo adekwatny do mojego ,,wywodu" - Nie trzeba bazooki gdy wystarczy np. AK47 i kaliber 7,62 ;)

A teraz Maximowcy bijcie :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy kto czego oczekuje od programu i co dokładnie z materiałem robi.

Napisałem tylko w kontekście akwizycji :) Zresztą bardzo dużo jest opinii , że tylko ewentualnie składanie materiału jest oprócz akwizycji nim czynione.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My amatorzy korzystamy do akwizycji. W plikach Maxim zapisuje dane do astrometrii i inne dane. Może do obróbki jest dla nas kiepski, ale jak jest używany przez zawodowców to do czegoś więcej na pewno służy. Mozna wykonać wstępną fotometrie gwiazd zmiennych itd.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jego zaletą jest to, że wszystko jest w jednym (co jest też wadą, bo jak wiadomo - kiedy coś jest to wszystkiego, to jest do niczego :) ). Włączam program, klikam Connect All (albo nie klikam - sam się łączy z urządzeniami po uruchomieniu), kalibracji guidera robić nie muszę, alignment robię PinPointem albo nie robię, jeśli nie ruszałem montażu. Robię fotkę, jeśli jest nierówno to klikam na zdjęciu w miejscu w którym chcę żeby był środek i gotowe. Aha, no jeszcze po drodze gdzieś ostrość ustawia się sama po kliknięciu :)

Jak dla mnie dwie najlepsze funkcjonalności Maxima to PinPoint i automatyczna biblioteka klatek kalibracyjnych. Choć w naszym klimacie ważniejszy jest dla mnie PinPoint - na kalibrację i obróbkę jest zazwyczaj mnóstwo czasu :D

 

PS - Maxim to tylko narzędzie, nie zapewni nam efektów samo w sobie. Jakich narzędzi i jak dobrze używamy - to zależy tylko od nas.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, moja sytuacja jest krańcowo różna i mam szczęście że już od długiego czasu używam Maxima. Jego rola w tej chwili ogranicza się do sterowania kamerą w funkcji Autosave , ale Maxim jest niezbędnym elementem układu Autoslew - Sequence - Maxim z czterema softami pracującymi w tle - POTH Hub ( Ascom interchange platform)-Pinpoint-Focusmax-Ascom Platform.

Dzięki synchronizacji i odbiornikowi GPS dane miejscówki są wstawiane automatycznie.

Gdybym nie znał Maxima wdrożenie nowego systemu nie byłoby możliwe w tak krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jako że mamy wreszcie pogodę 

mogę uruchomić AstroBudkę bez obawy że zaleje mnie deszcz albo zasypie śnieg

co najważniejsze dalej pisać to co zacząłem

 

na początek odpowiem na zarzut

 

Jest to program dla posiadaczy minimum pierów....

 

owszem trzeba ustawić parę rzeczy na początek 

ale nie zapominajmy że każdy zestaw SETTINGSów opisywanych wcześniej można zapisać jako CONFIGURATIONS

i wczytywać sobie adekwatne zestawy zależnie od sytuacji

 

post-554-0-59420700-1424189617.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kończymy ustawienia w Maximie i zaczynamy focić - ostatnia zakładka do wypełnienia bardzo ważna przy Maximie to współczynniki guidowania 

w gruncie rzeczy musimy podać 2 wartość - czyli min i max move dla każdej guidowanej osi

reszty zasadniczo nie ruszamy zostawiając ją na ustawieniach default

 

klikamy na 2 zakładce GUIDE (nasza druga kamera) SETTINGS a następnie wchodzimy do drugiej zakładki ADVANCED

 

post-554-0-87766800-1424192211_thumb.jpg

 

trzeba określić skalę obrazka z guidera - używając dowolnego kalkulatora astro -
 
wszyscy zalecają stosowanie bin x 2 co podobno mocno pomaga obniżyć wpływ seeingu na guidowanie
to pierwsza ważna rzecz
 
u mnie wychodzi w bin x 2 - używam OAGa di tego mam AllCCd5 Mono (qhy5)
u mnie wychodzi skala z guidera 3,57 na pixel 
 
tutaj mamy kalkulator do obliczenia tych obu dziwnych wartości MIN i MAX MOVE
 
 
 
 
post-554-0-18401000-1424192913_thumb.jpg
 
guidowanie mamy 0,5 prędkości gwiazdowej więc tego nie dotykamy 
 
mam skalę 3,57 na pixel
 
Peak to Peak Maximum Allowable Error
to ostatnia wartość przy której akcpetujesz że gwiazdka jest pojechana
przyjmuje się że jest to 75% tego co powyżej
wychodzi mi 2,67 i to wpisuję w peak to peak allowable error
 

poniżej wybiera się od x2 do x4 max jak coś wyskoczy z boku żeby guider olał i trzymał się swojej gwiazdki

ja biorę średnią czyli 3x 2,67 (tam wszędzie  wpisujemy z kropką to jakieś hamerykańskie przyzwyczajenie)

czyli u mnie wyłazi 8,01 i to wpisuję w dolne pole Maximum Allowable Movement:

 

 

klikam calculate i mam stałe niezmienne dla mojej optyki wartości do maxima dla min move i max move
 
u mnie to 0,178  oraz 1,065 
 
i te wartości wpisuję w dane do guidowania w maximie
te wartości są świete i warto jest wyryć w jakimś kamieniu - dopóki nie zmieniami guidowania kamera/optyka musimy się ich trzymać jak pijany płotu
 
mówią one tyle że jesli gwiazdka szaleje do 0,178 po bokach olewaj to po co reagować i bez sensu korygować montażem
max to 1,065 akceptowalny i staraj się tego nie przekroczyć bo gwiazdka będzie pojechana na fotkach
 
wartość agresywności guidingu ustawiamy default  na 8 w obu osiach 
 
ważna rzecz żeby ustawić aby montaż nie kręcił w obu osiach na raz
czyli WYŁĄCZYĆ w advanced simultaneous Ra & Dec corrections
 
 
generalnie mamy wszystko co niezbędne ustawione - jedziemy / zasiadamy focić 
 
 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może ktoś wie jak ustawić bining x2 dla kamery QHY5, wczoraj miałem pierwszą sesję w pełni obsługiwaną przez maxima i wszystko pięknie z wyjątkiem tej małej drobnostki która podobno znacznie poprawia guiding. U mnie zmiana bin jest zablokowana :(

 

Rafał

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może QHY5 nie wspiera binningu? Jak na zakładce Expose przełączysz się na Camera 2 to możesz tam zmienić binning na 2 wtedy?

PS - QHY5 ma średni piksel (ponad 5um chyba), jak masz szukaczoguider to binning nie jest najlepszym pomysłem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem jeszcze tylko krótko podsumować tytuł wątku 

zobaczcie ile się napisało w tym pobieżnym tutorialu jak na razie 

a chodzi tylko o ustawienie dwóch rzeczy - site & optics oraz danych dla gudingu - w tej chwili Maxim już ma wszystko co niezbędne i może nam strzelać sesje foto ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)