Skocz do zawartości

Lornetka do obserwacji astronomicznych


hexa

Rekomendowane odpowiedzi

to co mam zrobić?bo już się pogubiłam...

Jak tak jeszcze specjalistycznie tu podyskutujecie.. o warstwach, wypełnieniu itp. to ta biedna Dziewuszka nic nie kupi i szydełkowaniem się zajmie :D

A lajka dostaniecie od www.szydełko.pl >:D

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Kupuje Nicona :D ,,niech Wam będzie :D .Pozdrawiam i dziękuje za dobre rady :D

Nie zapomnij napisać jakie masz wrażenia jak już zakupiona lornetka do Ciebie dotrze i przez nią sobie dobrze popatrzysz.

  • Like 1

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błąd,oczywiście że Nikona :D .A już miałam zamówić Celestrona aż tu nagle przypływ gotówki ze strony dobrodusznej Babci :D .Wrażenia z obserwacji oczywiście opiszę jak tylko pogoda i czas na to pozwoli...tylko wiadomo,nie będzie to literatura fachowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Jakiś czas temu trafiłem na wasze forum dzięki tematowi o lornetkach, ponieważ bardzo chciałem poznać tajemnice naszego nieba,zacząć swoje pierwsze obserwacje i słuchając się bardziej doświadczonych kolegów z forum oraz po pewnym artykule w gazecie dałem namówić się na zakup lornetki jako pierwsze narzędzie do obserwacji zamiast od razu teleskopu, i kupiłem polecanego przez was nikona. Jak nadeszła noc a na niebie pojawił się księżyc i gwiazdozbiór oriona popatrzyłem sobie chwile na to i owo, (tylko przez okno niestety) i muszę powiedzieć zrozumiałem dlaczego ją tak polecacie, świetnie widać wszelkie szczegóły i gwiazdy które gołym okiem są prawie niewidoczne jestem bardzo zadowolony , nie mogę się doczekać obserwacji które są jeszcze przede mną przez lornetkę a potem przez teleskop :)  tak w ogóle strasznie to wciąga ! ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witam,

Panowie posiadam Nikon Ex 12x50 ale chce kupić coś o większym powiększeniu. Nie znam nikogo kto posiada którąś z tych lornetek nad którymi się zastanawiam:

1. https://deltaoptical.pl/lornetka-skymaster-25x70?from=listing    Warto ?

2. https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-20x80?from=listing

3. https://deltaoptical.pl/lornetka-skymaster-pro-20x80?from=listing

 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyMastera 25x70 od razu skreśl.  To szajs. Z lornetek 15x70 warto kupić coś z serii BA8 czyli np. TS Marine czy DO Extreme. A jeśli budżet puszcza, to idź w stronę 25x100 czy 28x110, mając jednak świadomość, że to już kloce wymagające solidnego statywu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, karol1985 napisał:

Panowie posiadam Nikon Ex 12x50 ale chce kupić coś o większym powiększeniu

Cześć

Pozwolę sobie dodać coś od siebie, ponieważ mam/miałem lornetki: bazarowego pochodzenia 12x50, 15x70 z serii BA8, APM MS 25x100 oraz bardzo niedawno nabyłem APM 45o 100mm ED-APO. Z mojego wywiadu i doświadczenia lornetki o głównym przeznaczeniu do astro podzieliłbym generalnie na trzy grupy:

1. do używania z ręki do powiększenia max  10x,

2. uniwersalne (ale koniecznie na statyw) to właśnie 15x70 i tutaj potwierdzam, że seria BA8 jest bardzo dobrej jakości,

3. wielkie lornety do zadań specjalnych: tutaj o obiektywach minimum 100mm.

 

Zamiast wszystkich nad którymi się zastanawiasz wolałbym właśnie dobrej jakości 15x70 BA8 (na pewno ma niekłamane parametry), ale jak piszesz, że chcesz większą przesiadkę z 12x50 to myślę, że zdecydowanie szkła obiektywów min. 100mm (powiększenie trochę mniej ważne w astro). Użytkowałem jednocześnie 15x70 i 25x100 i ta druga lorneta przez większe szkła obiektywów miała zdecydowanie większy zasięg mag. W powiększeniu też jest duża różnica - szczególnie powiększenie x25 jest przydatne do Księżyca, a w dzień na samoloty.

APM MS 25x100 mam obecnie do sprzedania i jest to ciekawy sprzęt z dużych lornet, zwłaszcza do obiektów głębokiego nieba oraz pod względem parametrowo-gabarytowo-wagowym, chyba nie do pokonania. Małe porównanie (moje subiektywne wrażenia) 15x70 i 25x100 swego czasu wrzuciłem tutaj: https://astropolis.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=192085

Niedawno nabyłem APM 45o 100mm ED-APO i pod względem jakości dawanych obrazów jest przepaść między wszystkimi wcześniej wymienionymi, ale to już sprzęt naprawdę docelowy i sporo kosztuje (nowa 13 tys.)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rzetelną odpowiedź, kwota jaką chciałem przeznaczyć to około tysiaka ale widzę że lepiej odczekać dozbierać i kupić coś lepszego coś rozsądnego. Ogólnie chce pójść w lornetki bo z teleskopem to zawsze problem trzeba tarabanić po schodach z tubą, statyw, montaż.... A jak gdzieś jadę czy wychodzę z psem to zabieram Nikona i zawsze idzie wykonać jakieś obserwacje.

Znalazłem stronę na której jest bardzo bardzo duży wybór lornetek AstroShop.pl ale większość sprzętu który oglądam i interesuje mnie cenowo posiadają szkła BaK-4 czy to źle ?

Nie jestem biegły w lornetkach dopiero zaczynam mocniej wgryzać się w temat i może ktoś mi coś powie o tym sprzęcie co znalazłem:

1. https://www.astroshop.pl/instrumenty/ts-optics-lornetka-25x100-wp/p,49768#tab_bar_1_select

2. https://www.astroshop.pl/instrumenty/orion-lornetka-giantview-25x100/p,14559#tab_bar_1_select

3. https://www.astroshop.pl/instrumenty/ts-optics-lornetka-25x100-astro-z-filtrami-mglawicowymi/p,50356#tab_bar_1_select

4. https://www.astroshop.pl/instrumenty/apm-lornetka-ms-28x110/p,53069#tab_bar_1_select

Już chyba lepszy sprzęt znalazłem niż to co post wcześniej ? :-) 

 

19 godzin temu, GKG napisał:

Niedawno nabyłem APM 45o 100mm ED-APO i pod względem jakości dawanych obrazów jest przepaść między wszystkimi wcześniej wymienionymi, ale to już sprzęt naprawdę docelowy i sporo kosztuje (nowa 13 tys.)

Lornetka spoko ale nie na moją kieszeń ? należę do tej biedniejszej grupy polaków :-P

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, karol1985 napisał:

Znalazłem stronę na której jest bardzo bardzo duży wybór lornetek AstroShop.pl ale większość sprzętu który oglądam i interesuje mnie cenowo posiadają szkła BaK-4 czy to źle

Na moja wiedzę BaK-4 to raczej dobrze.

Z podanego przez Ciebie sklepu mam do sprzedania dokładnie ten sprzęt: https://www.astroshop.pl/instrumenty/apm-lornetka-ms-25x100/p,53071

Ja sprzedaje używaną w cenie 1880zł. Jak byłbyś zainteresowany lub miał jakieś pytania to pisz prywatna wiadomość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące później...

Witam forumowiczów

Rozglądam się za lornetką. Zależy mi na jakości obrazowania za rozsądną cenę (ok. 1000 zł). Moje typy na teraz to: Delta Optical Extreme 10x50 ED lub Delta Optical Titanium 8x56 ED, a może nie warto przepłacać i Ecotone KAMAKURA WP2 10x50 daje podobne rezultaty? Będę wdzięczny za Państwa opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co kupiłem do titanium 8x56 ED. Bardzo fajny sprzęt do obserwacji z ręki o wyjątkowo dużym polu prawie 7,5 st. Komfortowe odsunięcie źrenicy od okularu. Miałem też wcześniej do extreme 10x50 ed, Bardzo dobra lornetka, ale jednak wymagająca statywu, ewentualnie monopodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzyj się za William Optics ED 10x50. Niby to samo, co DO Extreme, ale no właśnie... niby.
Na którymś ze zlotów miałem okazję porównać obie lornetki i - o dziwo - widoczne różnice znalazły się bez trudu. Teraz nieba jak na lekarstwo, więc możesz wrzucić na fora ogłoszenie o chęci zakupu - do wiosny z pewnością coś złapiesz. I na bank w założonym budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Panasmaras napisał:

Rozejrzyj się za William Optics ED 10x50. Niby to samo, co DO Extreme, ale no właśnie... niby.
Na którymś ze zlotów miałem okazję porównać obie lornetki i - o dziwo - widoczne różnice znalazły się bez trudu. Teraz nieba jak na lekarstwo, więc możesz wrzucić na fora ogłoszenie o chęci zakupu - do wiosny z pewnością coś złapiesz. I na bank w założonym budżecie. 

Obawiam się, że są małe szanse na kupno używanej WO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mili Koledzy,

zbliża się gwiazdka i szukam sobie prezentu. Chcę lornetkę do obserwacji ISS. Poczytałem ten wątek i kilka innych i znalazłem takie typy (wierzę w Nikona po przeczytaniu tego forum). Proszę Was o opinię.

 

1. https://store.nikon.pl/sport-optics-binoculars/action-ex-16x50-cf/BAA665AA/details

2.
https://store.nikon.pl/sport-optics-binoculars/monarch-5-12x42/BAA832SA/details

3.
https://store.nikon.pl/sport-optics-binoculars/action-ex-12x50-cf/BAA664AA/details

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro666 napisał:

Pierwszy problem to brak ewentualnego serwisu, drugi brak przestrzeni w obrazie, trzeci krecha w obserwacjach dziennych. 

A moja Mama mawiała: prawda była, jak ślepy łysego fryzował.

Naprawde nie wiem, skąd się biorą takie dziwne przekonania, bo przecież nie z rzeczywistości. Najdoskonalsze lornetki na rynku są obecnie lornetkami dachowymi,

Obserwator lornetkowo-dachówkowy

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Janko napisał:

A moja Mama mawiała: prawda była, jak ślepy łysego fryzował.

Naprawde nie wiem, skąd się biorą takie dziwne przekonania, bo przecież nie z rzeczywistości. Najdoskonalsze lornetki na rynku są obecnie lornetkami dachowymi,

Obserwator lornetkowo-dachówkowy

Naprawde nie wiem skad wiesz jaka nosze fryzure....

Doskonałe lornetki, tak to prawda z tym ze do takich nie zalicza sie nikon monarch. Nawet swarek nie da efektu 3d, krecha zawsze bedzie, a co do serwisu lornetek dachowych nadal upieram sie co do mojego zdania. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jaro666 napisał:

Naprawde nie wiem skad wiesz jaka nosze fryzure....

... Nawet swarek nie da efektu 3d, krecha zawsze bedzie, ...

Chłopie, zbadaj sobie wzrok!

Do Twojej fryzury nic nie mam, sam mam już kiepskie włosy :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)