Skocz do zawartości

Lornetka do obserwacji astronomicznych


hexa

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Jaro666 napisał:

Spokojnie, ze wzrokiem u mnie oki. W sklepie teleskopy.pl w Chorzowie mialem okazje wielokrotnie spogladac przez rozne lornetki dachowe i wiem co mowie :)

najlepszy obraz jaki widzialem w lornetce(za dnia) byl w nikonie 8x30 E II. 

Też trochę świetnych lornetek widziałem a nawet posiadałem i też wiem co mówię. Co więcej,  powtarzają to także koledzy lepsi w temacie ode mnie :diablatko:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, endeavour1979 napisał:

Widzę tutaj zaciekłą polemikę i starcie słowne :) Ale do brzegu poproszę, którą wybrać do obserwacji ISS lub może jakiegoś innego producenta w podobnych przedziałach cenowych jak te wskazane przeze mnie lornetki :) Dzięki.

Kolega chce przez lornetkę panele słoneczne zobaczyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, endeavour1979 napisał:

Widzę tutaj zaciekłą polemikę i starcie słowne :) Ale do brzegu poproszę, którą wybrać do obserwacji ISS lub może jakiegoś innego producenta w podobnych przedziałach cenowych jak te wskazane przeze mnie lornetki :) Dzięki.

Obserwacje ISS przez jakąkolwiek lornetkę, to tak średnio :))

Natomiast dość uniwersalna a zarazem silna i bardzo poręczna lornetka niezłej klasy to (dachowa)  Kowa Prominar 12x56.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, peter5 napisał:

Kolega chce przez lornetkę panele słoneczne zobaczyć??

Powiększenie 20x umożliwia dostrzeżenie ISS jako frunącej literki H, a więc tak, panele słoneczne są do zobaczenia w lornecie.

Wracając bardziej do tematu, co do lornet, pewnie z tych wymienionych najlepiej sprawdzi się Nikon 16x50, ale poza ISS i Księżycem niewiele więcej będziesz miał zeń pociechy w astronomii. Polecałbym raczej szukać czegoś bardziej uniwersalnego (tzn. sam brałbym którąś z pozostałych propozycji, o ile wybór nie jest szerszy).
Propozycja jankowa (Kowa 12x56) bardzo warta rozważenia, choć to już niestety zupełnie inny budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Janko napisał:

Obserwacje ISS przez jakąkolwiek lornetkę, to tak średnio :))

Natomiast dość uniwersalna a zarazem silna i bardzo poręczna lornetka niezłej klasy to (dachowa)  Kowa Prominar 12x56.

Pewnie średnio, ale nie mam możliwości technicznych, chyba, że byłaby to luneta. Teleskop pewnie byłby najbardziej odpowiedni, ale to sądzę już bardzo duży koszt i wielki gabaryt co równa się transport za miasto, rozkładanie itd, no chyba, że się mylę ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, endeavour1979 napisał:

Pewnie średnio, ale nie mam możliwości technicznych, chyba, że byłaby to luneta. Teleskop pewnie byłby najbardziej odpowiedni, ale to sądzę już bardzo duży koszt i wielki gabaryt co równa się transport za miasto, rozkładanie itd, no chyba, że się mylę ...

 

Ile czasu można obserwować ISS? Nieboskłon jest pełen ciekawszych (znacznie) obiektów :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Janko napisał:

Ile czasu można obserwować ISS? Nieboskłon jest pełen ciekawszych (znacznie) obiektów :))

Przedmiotowa dyskusja nie jest o tematyce "wolę blondynki czy brunetki ?" więc nie będę się do tego odnosił. Jestem fanem astronautyki, a nie astronomii - nie oznacza to, że nie popatrzę na inne rzeczy przez tę lornetkę jak samoloty na przykład :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę potraktować mój post poważnie. Szukam lornetki do obserwacji nieba z ręki, dla początkującego obserwatora w niskim budżecie. Myślałam o modelach Delty 10x50, Silver, Discovery (czy to lornetka astronomiczna czy przyrodnicza?) lub Entry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SylwiaL napisał:

Proszę potraktować mój post poważnie. Szukam lornetki do obserwacji nieba z ręki, dla początkującego obserwatora w niskim budżecie. Myślałam o modelach Delty 10x50, Silver, Discovery (czy to lornetka astronomiczna czy przyrodnicza?) lub Entry. 

Bardzo proszę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SylwiaL napisał:

Proszę potraktować mój post poważnie. Szukam lornetki do obserwacji nieba z ręki, dla początkującego obserwatora w niskim budżecie. Myślałam o modelach Delty 10x50, Silver, Discovery (czy to lornetka astronomiczna czy przyrodnicza?) lub Entry. 

Nie patrz na te kategorie na teleskopy.pl to tylko orientacyjne. Te które są w przyrodnicze też mogą być astronomiczne ;)

Do ręki poleciałbym coś bardziej z powiększeniem 7-8x żeby łatwiej było utrzymać stabilny obraz. Podaj jaki masz max budżet i skąd będą prowadzone obserwacje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, SylwiaL napisał:

350 zł, obserwacje w terenie podmiejskim. 

W tej cenie to moze Nikon Aculon 8x42. Jak masz możliwość obejrzeć w sklepie lornetki to polecam się przejść i zobaczyć kilka modeli 7x i 8x. 

Kupić oczywiście warto w sklepie internetowym i zerknąć w nocy na niebo, bo obserwacje nocne to inna sprawa. W razie czego jest 14 dni na zwrot i kupno innej lornetki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2019 o 22:25, SylwiaL napisał:

350 zł, obserwacje w terenie podmiejskim. 

Niedawno dostałem do testów całą serię lornetek Opticron Adventurer T WP - od 6,5x32 po 12x50. W warunkach dziennych dają całkiem przyzwoity obraz, w astro jeszcze nie miałem okazji sprawdzić ze względu na warunki pogodowe.
Wstępnie bym sugerował, jak koledzy wcześniej, model 8x42. Dam znać kiedy tylko będzie kawałek czystego nieba.

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2019 o 08:46, SylwiaL napisał:

Proszę potraktować mój post poważnie. Szukam lornetki do obserwacji nieba z ręki, dla początkującego obserwatora w niskim budżecie. Myślałam o modelach Delty 10x50, Silver, Discovery (czy to lornetka astronomiczna czy przyrodnicza?) lub Entry. 

Obserwacje nieba z ręki to słaby pomysł. 8x42 to moim zdaniem maximum. 

Co prawda czyta się o tym, że są tacy co potrafią obserwować 15x70, ale to bzdura. 

10x50 nadaje się do spojrzenia w niebo, nie do obserwacji z ręki. Zresztą wszystkie inne 50stki tak samo. Nie spotkałem nikogo, kto potrafi obserwować niebo lornetką 50mm. 

Gdy ludzie chcą się pozbyć sprzętu, wypisują różne rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem popatrzeć przez 8x32, 8x42 i 10x42.
Lornetki są dość zgrabne i lekkie, a od obrazu w tej cenie trudno oczekiwać więcej. Prawdę mówiąc, jestem pozytywnie zaskoczony. Niedługo będę pisał o tych lornetkach na wzrokowcu.

Na zdjęciu model 10x42, bardzo zbliżony wymiarami do 8x42.
 

Opti 1.jpg

T WP 10x42 1.jpg

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Nie spotkałem nikogo, kto potrafi obserwować niebo lornetką 50mm. 

Nawet 7x50? ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dexter77 napisał:

Nawet 7x50? ?

No każdą lornetką można obserwować niebo z ręki. Ale obserwacja obserwacji nierówna. Po jakimś czasie ręce zaczynają latać. To po prostu fizjologia, nic nie poradzisz. Po jakimś czasie oglądania nieba coraz trudniej skupić się na szczegółach bo obraz mocniej lata. Mózg gorzej kompensuje drgania mięśni. 

Im mniejsza lornetka, a w zasadzie im mniejsze powiększenie i waga lornetki, tym efekt ten występuje później. Ale im mniejsza lornetka (apertura), tym mniej widać. 

Z tym chyba wszyscy się zgadzamy ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dla każdego obserwacje są czymś innym :) Nie ma co ukrywać, że te dłuższe z atlasem to tylko ze statywem :) Te krótsze (dla mnie max 30 min) to raczej spoglądanie w niebo przy spacerze, "zaliczenie" klasyków. Z powodzeniem wykorzystuję w takiej sytuacji 10x50 bez statywu :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SylwiaL, różne sytuacje ludzie nazywają "obserwacjami z ręki". Stad m.in. rozbieżne opinie. "Z ręki" może dla jednego onaczać wyłącznie pozycję stojącą i lornetkę trzymaną w swobodnych rękach, dla innego wszystkie sytuacje, gdy lornetka jest trzymana w dłoniach i oparta o oczodoły  a obserwator np siedzi na odchylanym fotelu, z łokciami opartymi o podłokietniki. W pierwszej sytuacji to chwilowa ekwilibrystyka, w drugiej można się bawić nawet godzinami. A jest jeszcze szereg sytuacji pośrednich, podparcie rąk o gałąź, ogrodzenie, dach samochodu, obserwator leżący na macie itp.

Życie obserwatora lornetkowego bogate jest :))

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)