Skocz do zawartości

Lornetka do obserwacji astronomicznych


hexa

Rekomendowane odpowiedzi

Ewentualnie można jeszcze rozważyć Deltę Optical Entry. Na Maniaku jest do wzięcia w dobrej cenie: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=33686

Miałem ją dość długo, byłem zadowolony - podczas obserwacji dziennych daje naprawdę przyzwoity obraz: czysty, z dużą głębią ostrości i dobrym odwzorowaniem kolorów. W nocy też dawała radę - oczywiście wady brzegowe występowały, ale większa część pola widzenia była bardzo klarowna, z przyzwoicie skorygowaną aberracją chromatyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, ta lornetka ma swoje wady, ale moim zdaniem nie na tyle poważne, by ją dyskwalifikować z punktu widzenia zastosowań astro. Mi najbardziej rzuciło sie w oczy pociemnienie brzegowe - Nikon tego nie ma. Ale już np. głębia ostrości była lepsza (znacznie) w Delcie - Nikon wymagał ciągłych korekt przy oglądactwie "dziennym".

Pewnie w tej klasie cenowej jest duży rozrzut jakościowy pomiędzy poszczególnym egzemplarzami - niemniej mój był co najmniej przyzwoity optycznie i mechanicznie.

Nie jestem znawcą lornetek i nie czuję się kompetentny, by je recenzować (odpowiednie doświadczenie w tym zakresie ma np. Polaris czy Panasmaras) - opisuję tylko swoje subiektywne odczucia, powstałe podczas jej dwuletniego użytkowania. A ludzi zadowolonych z tego modelu jest całkiem sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka lornetek wartych polecenia, każda ma swoje zalety i wady. Jedna jest lepsza optycznie, inna mechanicznie. Należy uśrednić swoje preferencje. Takim pewniakiem, nie pozbawionym wad, jest właśnie osławiony, solidny Nikon EX. Jest trwały, dobry mechanicznie, ma wygodny ER i jest przyzwoity optycznie, a byłby bardzo dobry gdyby nie ten fatalny brak warstw na kilku powierzchniach optycznych co skutkuje odblaskami i obniżoną transmisją. Optycznie lepsza jest seria Titanium Delty Optical, ale mechanicznie jest gorsza od Nikonów EX. Są jeszcze Delta Optical Silver i Olympus z serii EXPS I.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron SkyMaster,Delta Optical SL 15x70 to jedyne sensowne lornetki w kwocie którą posiadasz.

 

Jeśli miałbym wybierać między tymi dwoma lornetkami,to ze względu na większe pole widzenia wybrał bym DO ST 15X70.

 

W związku z tematem chciałbym zapytać. Zauważyłem że w sieci większym wzięciem cieszy się Celestron a wg testów jednak optycznie lepsza jest Delta, czemu panuje taka opinia i jednak ten celestron jest częsciej poszukiwany? Jest lepiej wykonany?

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delty nie miałem w rękach, ale posiadam "starego" Sky Mastera i w kwocie budżetowej chyba nic lepszego nie ma. Oczywiście zdaję sobie sprawę z jego wad, ale nie można spodziewać się fajerwerków optycznych za niecałe 300 PLN. A i jeszcze jedno - choć tego nie potrafię zweryfikować -" stare" były lepsze niż te sprzedawane teraz. Taka podobno jest opinia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkadziesiąt postów powyżej wrzucałem linka do recenzji porównawczej - możesz doczytać.

Obie lornetki różnią się w detalach, a to, jak użytkownik oceni te różnice, czy uzna je za zaletę czy wadę - jest sprawą indywidualną.

Celestron z pewnością ma przewagę w postaci znacznie dłuższej obecności na rynku - może to ma znaczenie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kusi mnie ten model;http://www.astroshop.pl/orion-lornetka-astro-15x70/p,22582#tab_bar_1_select albo coś mniejszego ale w tym przedziale cenowym,na razie cały czas szukam i się zastanawiam,Wasze porady biorę sobie jak najbardziej do serca i myślę też nad tym niconem który tak polecacie ale na razie mam ograniczony budżet i obawiam się że jeśli nie kupię czegoś teraz to pieniądze się rozejdą bo zawsze wypadną jakieś nieplanowane wydatki,jak to przy dzieciach...dla jednych uzbierać 200zł to mało,dla innych to dużo :) .pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kusi mnie ten model;http://www.astroshop.pl/orion-lornetka-astro-15x70/p,22582#tab_bar_1_select albo coś mniejszego ale w tym przedziale cenowym,na razie cały czas szukam i się zastanawiam,Wasze porady biorę sobie jak najbardziej do serca i myślę też nad tym niconem który tak polecacie ale na razie mam ograniczony budżet i obawiam się że jeśli nie kupię czegoś teraz to pieniądze się rozejdą bo zawsze wypadną jakieś nieplanowane wydatki,jak to przy dzieciach...dla jednych uzbierać 200zł to mało,dla innych to dużo :) .pozdrawiam :)

W takiej sytuacji rozważ jednak zakup z drugiej ręki. Śledź na bieżąco giełdy astro, bardzo często są do sprzedania popularne wśród astroamatorów modele lornetek.

  • Like 1

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi większy gabaryt? Kup 15x70 :) Jeśli okaże się, że pasuje to super, ale jak będzie za duża i nieporęczna to proszę nie narzekać ;) Pamiętaj, że ten dołączony adapter jest plastikowy i nie nadaje się do niczego. Należy dokupić metalowy.

 

A ta lornetka to praktycznie to samo co SkyMaster i StarLight.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie raty odpadają bo jestem niepracująca na razie,chyba że druga połowa się skusi.Mam tylko nadzieję że te raty to faktycznie 0 % bo jak trzeba będzie płacić jakiekolwiek odsetki to nie ma szans,a z tego co wiem to nie zawsze wszystko jest właśnie na 0% tylko wybrane produkty,w każdym razie lukne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brałem u nich w grudniu to raty 0% były rzeczywiście 0% :) Poza tym zawsze masz 14 dni na odstąpienie od kupna, bo to przez Internet.

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co mam zrobić?bo już się pogubiłam...pisałam że budżet mam ograniczony do ok.300zł także za gotówkę nicona nie kupię,trzy lata spłacać raty to fakt,podchodzi pod masochizm ale inaczej nie da rady.Mam tylko dwa wyjścia,albo kupić coś tańszego jak Celestron lub Delta albo wziąć na raty i męczyć się przez długi czas chociaż tak niskiej raty nawet się nie odczuje...Na większe raty odpada,nie wiem nawet czy takie przejdą bo jak już pisałam mój nie cierpi rat a jestem w takip przypadku na razie skazana na jego łaskę :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to samo, co SkyMaster czy SkyLight - nie ma sensu dopłacać tych kilkudziesięciu złotych właściwie nie wiadomo za co. Optyka i mechanika będą na identycznym poziomie lub będą się pomijalnie różniły.

Jeśli faktycznie Orion jest w pełni pokryty powłokami MC, a nie jak  Celestron, gdzie jest tylko jedna taka powłoka  ( obiektyw z jednej strony ), a reszta to pojedynczy fluorek magnezu, to myślę że warto dopłacić

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to ta lornetka?http://www.euro.com.pl/lornetki/nikon-action-ex-10x50.bhtml#opis ,upewniam się...raty rzeczywiście bardzo atrakcyjne,40 rat 0%,wychodzi po około 13 zł :D

 

To jest  właściwy wybór. Można jeszcze rozpatrywać droższą o 20 zł 12x50.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co mam zrobić?bo już się pogubiłam...pisałam że budżet mam ograniczony do ok.300zł także za gotówkę nicona nie kupię,trzy lata spłacać raty to fakt,podchodzi pod masochizm ale inaczej nie da rady.Mam tylko dwa wyjścia,albo kupić coś tańszego ...

Proponuję przeczytać jeszcze raz posty Kolegów :)

Jeśli nie chcesz jak to zostało napisane katować się ratami... Choć one są (jeśli przyzwoite) dla ludzi (ja bym ją brał) to rozważ propozycję Kolegi Lukost - czyli http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=33686

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie Orion jest w pełni pokryty powłokami MC, a nie jak  Celestron, gdzie jest tylko jedna taka powłoka  ( obiektyw z jednej strony ), a reszta to pojedynczy fluorek magnezu, to myślę że warto dopłacić

Racja!

Teraz doczytałem, że Celestron opisuje swoje warstwy jako MC, a Orion - FMC.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet te powłoki nie pomogą jak się będzie rozpadać. :P

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StarLight też ma na kartoniku FMC.

Podobnie jak swego czasu DO 20X80 i 25x100, co delikatnie mówiąc mijało się z prawdą, a dlaczego tak było, to już pytanie do Delta Optical. Odpowiednik DO 20X80, Helios, czy Stigma którą posiadam ma pełne MC , łącznie z pryzmatami.  Pewnie  dlatego odwzorowanie bieli jest w niej bardzo dobre, w odróżnieniu od DO 20X80, którą opisywał Panasmaras

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)