Skocz do zawartości

Bliski przelot asteroidy 2004 BL86


Rekomendowane odpowiedzi

Info o bliskim przelocie dość jasnej asteroidy znalazło się na forum, ale w związku ze spodziewanym oknem pogodowym chyba powinien powstać taki temat w dziale obserwacyjnym.

Nie czuję potrzeby powielania informacji o samym obiekcie, więc tylko podzielę się linkami oraz mapką udostępnioną przez Janusza Wilanda.

 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/53-astronomiczne-wiadomosci-z-internetu/?p=88107

http://news.astronet.pl/7554

 

Cóż, pozostaje tylko życzyć Wam i sobie czystego nieba :)

 

(nie wyświetla mi się mapka w poście, ale jest po kliknięciu) Już wyświetla :)

post-476-0-69730700-1422273164_thumb.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w 10x50 jej nie dojrzę...

W dobrych warunkach będą szanse, choć będzie widoczna dość słabo (będzie mieć jasność około 9.0 mag). W 2002 roku przy podobnej jasności obserowowałem planetoidę 2002 NY40 - w teleskopie (wtedy chyba już 20 cm) była całkiem jasna. Widzialem ją też w lornetce, ale w lornetce znacznie trudniej było ją wychwycić - odnalezienie jej najpierw w teleskopie zdecydowanie pomagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asteroida zaliczona wizualnie choć szczerze powiedziawszy nie miałem w planie by na nią polować.Trochę nie wierzyłem że z miasta się to uda.Gdy zacząłem obserwacje Księżyc dawał ostro więc to na nim się skupiłem,potem Jowisz zasłaniający Io i znów Księżyc,tak zleciało do mniej więcej 22.30.

Postanowiłem że wrócę do sprzętu gdy Io będzie się wyłaniał za tarczy Jupka,i tak też zrobiłem.Gdy już nacieszyłem się widokiem niebo znacznie pociemniało a Łysol powoli tracił blask by całkowicie skryć się za horyzontem,i wtedy zrodził się pomysł aby zapolować na asteroide.

Szybki "skok" do domu,wydruk mapki i powrót do sprzętu.Jeszcze tylko mała próba czy 9mag dla miejscówki to czasem nie za duże oczekiwania,chwila zastanowienia i lukam M37 w której gwiazdek podobnych i słabszych nie brak,już wiem że będzie dobrze. :)

Chwile gapię się w mapkę by wybrać jakiś dogodny obszar aby polowanie sie udało,najazd telepem na miejsce i co chwilę zerkam czy czegoś w polu nie przybyło.

Pojawiła się dość punktualnie i była jak dotychczas najszybszym naturalnym  obiektem jaki dotychczas obserwowałem.

Miejsce przechwycenia zaznaczyłem na mapce która jest wycinkiem z tej powyżej zamieszczonej,przy okazji dzięki Panowie :)

post-1011-0-76486900-1422394414.jpg

Wczoraj również była okazja aby łatwo namierzyć i zacząć obserwować inny dynamiczny obiekt,planetoidę Juno która na dobę zmienia swą pozycję względem gwiazd o mniej więcej 14 minut kątowych.Lecz aby to robić potrzeba niestety ciągłości w pogodzie która w sumie jest ale na opak.

ps.Moja radocha wynika z faktu że obserwowałem z miasta,stąd obawy czy się uda.Ale jak widać dach wieżowca to luksusowa obserwacyjna miejska enklawa dająca spokój i doskonale odcinająca od rażących świateł.

Aha,zapomniałbym,obserwowałem SCT6  na EQ3,asteroide po"schwytaniu" lukałem używając LVW 13,LVW 8 

Pozdrawiam :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)