Skocz do zawartości

Sky-Watcher


GosiaMaggie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkichsmile.gif

Mam Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP15075EQ3-2) do tego soczewki 2x Barlow Lens, SUPER 25 Wide Angle Long Eye Relief i SUPER 10 mm i nie odpowiadają moim oczekiwaniom mgławic i innych obiektów nie zobaczę np. Marsa, chciałabym widzieć wyraźniej oraz bliżej. Ogólnie jakie dodatki do tego teleskopu są dostępne i jakie soczewki umożliwiłyby lepsze oglądanie obiektów głębokiego nieba? Jestem początkująca i moja zajawka jest ogromna i byłabym wdzięczna gdybyście mi coś polecilismile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum! Napisz jeszcze w jakich warunkach obserwujesz - jak ciemne masz niebo, czy obserwujesz z balkonu, tarasu, podwórka, a może wywozisz teleskop na obserwacje w jakieś ciemne miejsce?

Mieszkam w ciemnym miejscu nie mam z tym problemu, niebo mam czarne gwiazdy są bardzo dobrze widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w ciemnym miejscu nie mam z tym problemu, niebo mam czarne gwiazdy są bardzo dobrze widoczne

Widziałam zdjęcia co można zaobserwować tym teleskopem, zdjęcia są piękne ale u mnie jest na odwrót. Z obiektów głębokiego nieba mogę zaobserwować Jowisza i Saturna ale to i tak bardzo niewyraźnie, czytałam co trzeba robić żeby polepszyć obraz i stosuje się do tego ale niewiele pomaga dlatego interesują mnie dodatki bo wiem co ten teleskop potrafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam zdjęcia co można zaobserwować tym teleskopem, zdjęcia są piękne ale u mnie jest na odwrót. Z obiektów głębokiego nieba mogę zaobserwować Jowisza i Saturna ale to i tak bardzo niewyraźnie, czytałam co trzeba robić żeby polepszyć obraz i stosuje się do tego ale niewiele pomaga dlatego interesują mnie dodatki bo wiem co ten teleskop potrafi

Obiekty głębokiego nieba to z pewnością nie Planety.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna Małgorzatko - takim najprostszym sposobem sposobem porównania sobie co zobaczę przez .... Będzie pobranie sobie programu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/ i po dobraniu teleskopu, okularów i ustawieniu obiektu mniej więcej zobaczysz.

Ważnym jest abyś zaznaczyła zakładkę Real w obserwacjach.

 

I jeszcze jedno - FA jest po to aby się uczyć i pomagać sobie dlatego pamiętaj już na przyszłość.

 

Z obiektów głębokiego nieba mogę zaobserwować Jowisza i Saturna

 

To ,,płytkie niebo" ;)  czyli Układ Słoneczny :) Obiekty DS są duuuużo dalej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej popatrz na szkice z np. synty 6" która pokaże tyle samo co Twój lub z 150/750, refraktora 120/600 i 102/500 tez podobnie pokaże. 

 

Ja tez mieszkam na wschodzie, możesz nieco precyzyjniej ? Tzn. jakieś obok większe miasto ?

Mój teleskop to właśnie synta 6". To niemożliwe żeby taki teleskop tak słabo widział słyszałam nawet że w mniejszych modelach jest dobra widoczność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej popatrz na szkice z np. synty 6" która pokaże tyle samo co Twój lub z 150/750, refraktora 120/600 i 102/500 tez podobnie pokaże. 

 

Ja tez mieszkam na wschodzie, możesz nieco precyzyjniej ? Tzn. jakieś obok większe miasto ?

Jest większe miasto ale mieszkam daleko od niego i glownej ulicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z obiektów głębokiego nieba obserwowałaś? Podaj nazwę a podeślemy Ci jak to rzeczywiście wygląda w teleskopie, a nie na astrofotografii.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu, wszędzie są większe miasta z głównymi ulicami. Jeśli koledzy pytają to po to by oszacować Twoją ocenę ciemnego nieba i robią to z sympatii dla "nowej duszyczki" w naszym doborowym towarzystwie. Tutaj nie ma się czego obawiać czy wstydzić. Uwierz mi na słowo, ja mieszkam akurat po przekątnej... Pozdrawiam Waldek

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wiele początkujących osób ma za duże oczekiwania, co do swojego sprzętu. Naoglądają się fotek, które są w 99% po obróbce i myślą, że zobaczą wizualnie to samo.

 

Według mnie masz dobrze dopasowane soczewki do twojego teleskopu. Nie wiem jaki to barlow, ale w ostateczności do planet zakupił bym jeszcze mniejszy okular.

 

Zastanowił bym się też nad kolimacją teleskopu. Może ci się kiedyś przy transporcie lustro obsunęło i nie możesz wyostrzyć obrazu.

 

Pisałaś coś o Marsie. Ta planeta aktualnie znajduję się nisko wieczorem nad horyzontem. Nie jest to obiekt, który zalecam do obserwowania. Spróbuj może swoich sił na Jowiszu.

 

Pozdrowienia

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosiu, wszędzie są większe miasta z głównymi ulicami. Jeśli koledzy pytają to po to by oszacować Twoją ocenę ciemnego nieba i robią to z sympatii dla "nowej duszyczki" w naszym doborowym towarzystwie. Tutaj nie ma się czego obawiać czy wstydzić. Uwierz mi na słowo, ja mieszkam akurat po przekątnej... Pozdrawiam Waldek

Koło Lublina

Pozdrawiam Gosia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ciemnym niebem (w granicach 6mag) zobaczysz coś takiego.

 

M31

 

post-604-0-17845500-1422383752_thumb.jpg

 

 

M42

 

post-604-0-18991800-1422383768_thumb.jpg

 

 

 

pzdr

Szymon

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas okupacji  w latach  1940 - 41  poznali się na Lubelszczyźnie moi przyszli rodzice, On oficer AK, Ona kilkunastoletnia łączniczka AK.   Jeszcze kilka lat po wojnie mieszkała tam we Włodawie ciotka Mamy. Dzisiaj pozostał tylko sentyment do tego terenu, który wypiłem chyba z mlekiem Matki. Podaj na PW swoje namiary, a wyślę Ci naklejkę - cegiełkę na nasze Forum. Nakleisz np na teleskop.... Pozdrawiam Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas okupacji  w latach  1940 - 41  poznali się na Lubelszczyźnie moi przyszli rodzice, On oficer AK, Ona kilkunastoletnia łączniczka AK.   Jeszcze kilka lat po wojnie mieszkała tam we Włodawie ciotka Mamy. Dzisiaj pozostał tylko sentyment do tego terenu, który wypiłem chyba z mlekiem Matki. Podaj na PW swoje namiary, a wyślę Ci naklejkę - cegiełkę na nasze Forum. Nakleisz np na teleskop.... Pozdrawiam Waldek.

Nie zbieram naklejek, poza tym to forum jest po to żeby pomagać i dzielić się nauką a wspominać stare dzieje i historie miłosne... Pozdrawiam Gosia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GosiaMaggie i inni forumowicze, proszę nie linczować mnie za to co napiszę ale już nieraz początkującym zdarzało się nie używać pokrętła ustawiania ostrości. Jeżeli zatem pokrętło działa, stawiam na totalnie rozjechaną kolimację.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GosiaMaggie i inni forumowicze, proszę nie linczować mnie za to co napiszę ale już nieraz początkującym zdarzało się nie używać pokrętła ustawiania ostrości. Jeżeli zatem pokrętło działa, stawiam na totalnie rozjechaną kolimację.

Wszystko działa, to powiedz jak temu zaradzić oprócz wysyłania do naprawy itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaradzić? Nie rzucać teleskopem, a teraz na poważnie. Teleskop rozkolimowuje się od wstrząsów i prędzej czy później każdego Newtona trzeba skolimować. Raczej nie jest to zajęcie dla początkujących ale możesz wygooglać sobie "kolimacja Newtona" i sama ocenisz czy się tego zadania podejmiesz

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zbieram naklejek, poza tym to forum jest po to żeby pomagać i dzielić się nauką a wspominać stare dzieje i historie miłosne... Pozdrawiam Gosia

A zapoznałaś się ze strukturą tego forum. Chyba nie. Na tym forum dyskutujemy nie tylko o sprzęcie czy obserwacjach. Społeczeństwo forum to ludzie związani ze sobą. Porozmawiać tu można o wszystkim. Fakt, że ten dział jest akurat o sprzęcie ale Waldek chciał być po prostu miły.

 

A co do naklejek... Dla Ciebie to tylko naklejka, kawałek papieru z klejem. Dla nas to bilet do funkcjonowania FA. Dzięki temu, że Waldek kupił kilka czy kilkanaście tych naklejek i za własne pieniążki ty możesz teraz siedząc wygodnie przed monitorem wejść na tą stronę  zadać pytanie i uzyskać odpowiedź.

 

 

pzdr

Szymon

  • Like 7

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz o co chodzi to po co piszesz...?

Jak namierzyłam rejon, w którym znajduje się M 42 i widziałam nic poza słabo widoczną smugą...

Już się zorientowałam o co chodzi... i podjęłabym się tego ale nie posiadam potrzebnego przyrządu

Jak się pytałem o co chodzi, Twój post kończył się na trzykropu.

Zalecam trochę dystansu...

Potrzebny przyrząd można sobie zrobić z podełka po kliszy fotograficznej (kiedyś używało się tego w aparatach ;) tu google też pomoże) lub pożyczyć od kogoś z okolicy kolimator laserowy. Nie wierzę, że nie ma nikogo z okolic Lublina, kto nie mógłby ci pomóc.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)