Skocz do zawartości

Sky-Watcher


GosiaMaggie

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie piszą że mają ciemne niebo i dobrze widać gwiazdy, ale chyba nie znają prawdziwie ciemnego nieba, akurat w pobliżu Lublina niebo jest jasnożółte i po M31 zostaje tylko rozmyte jądro, a po M42 owa smuga. Problemem jest LP. Proponuję pojechać 60 km od Lublina w kierunku Włodawy. Tam jest ciemno.

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę, że forumowicze bardzo chcą pomóc Pani Gosi, ale Pani Gosia nie bardzo chce sobie dać pomóc, a w dodatku zaczyna być opryskliwa.

Tia. A zaraz będzie foch i posty, ze my to tacy czy owacy.

 

Żeby nie było...

Gosiu.

 

1. Sprawdź kolimację.

2. Sprawdź w dzień na jakimś obiekcie czy telepek ostrzy.

3. Wychładzasz teleskop przed obserwacjami?

4. Adaptujesz wzrok?

5. Sprawdź jaki masz zasięg gwiazdowy. Czy twoje niebo jest naprawdę ciemne?

 

Mam nadzieję, że uda się rozwiązać twój problem.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaję, że Pani Gosia zobaczyła gwiazdki mówiące o tym do czego i jak bardzo się nadaję taki teleskop, to po pierwsze, po drugie zobaczyła zdjęcia z podkreśleniem na ZDJĘCIA tego co może on pokazać i teraz przejdę od razu do czwartego - instrukcje są po to dołączane do wszelkich sprzętów by je czytać. Trzecie zostawiam sobie na koniec, bo Twoje niebo nie jest tak ciemne jak się Tobie wydaje. A po piąte to uważam, że N 6" do wizuala się nie nadaje, bo US to tylko Łysy, a DSO to nie to lustro. Panna opryskliwa, to pora rozwiać wątpliwości a nie z g.... czekoladę kręcić.

  • Like 1

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecie zostawiam sobie na koniec, bo Twoje niebo nie jest tak ciemne jak się Tobie wydaje.

 

Z tym się zgodzę. Moim koledzy czy mamy mówi że widać mnóstwo gwiazd a gdy ja wychodzę to jest co najmniej przeciętnie. Oczywiście to nie znaczy że nic nie da się zobaczyć z DS.

 

 

 A po piąte to uważam, że N 6" do wizuala się nie nadaje, bo US to tylko Łysy, a DSO to nie to lustro.

 

O przepraszam ! Ile obserwowałeś syntą 6" ?

Ja miałem ją przez 3 lata, przez chyba 2 lata okulary SWAN-a 15 mm i SW SWA 17mm. Obserwuje pod dość ciemnym niebie, w porywach na moje oko gwiazdy 6,5 mag i tylko jedna łuna.

Pamiętam do dziś widok pewnego ranka Jowisza gdy synta chłodziła się chyba 2 czy 3 godz.. Widok wspaniały ! Ilość szczegółów genialna - ogrom ilości mniejszych pasów.

Moje słowa potwierdzi kolega Okroja (nie wiem tu jest na forum, jest na AM) jeśli chodzi o planety.

Teraz ważniejsze DS-y bo je uwielbiłem - szczególnie galaktyki.

Andromeda widoczna z jednym pasem materii (?), M33 z jednym ramieniem, NGC 6207 (11,4 mag) przy M13 którą trzeba usunąć by wyraźnie było widać galaktykę, to samo z NGC 4608.

O dziwo ! bez problemu pewnej nocy widziałem galaktyki około 11 mag w naprawdę kiepskich warunkach choć z większym doświadczeniem "patrzenia".

Było "mleko" na niebie, nawet nie wiem czy było widać gwiazdy 5,5 mag.

To dowodzi że można znacznie więcej niż 11,4 mag.

Wszystko zależy czego oczekuje się od sprzętu.

 

 

Gosiu pod Twoim "ciemnym niebie" widać będzie tak jak na tych szkicach.

U mnie na przykład Andromeda się nie mieściła, Ty masz większe pole więc powinna być na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaję, że Pani Gosia zobaczyła gwiazdki mówiące o tym do czego i jak bardzo się nadaję taki teleskop, to po pierwsze, po drugie zobaczyła zdjęcia z podkreśleniem na ZDJĘCIA tego co może on pokazać i teraz przejdę od razu do czwartego - instrukcje są po to dołączane do wszelkich sprzętów by je czytać. Trzecie zostawiam sobie na koniec, bo Twoje niebo nie jest tak ciemne jak się Tobie wydaje. A po piąte to uważam, że N 6" do wizuala się nie nadaje, bo US to tylko Łysy, a DSO to nie to lustro. Panna opryskliwa, to pora rozwiać wątpliwości a nie z g.... czekoladę kręcić.

Coś mi się nie wydaje Panie Roofer skoro zobaczyłam tegoroczną kometę Lovejoy już słabo widoczną z synty wiec inne obiekty tym bardziej powinnam zobaczyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Gosiu, chcemy dla Ciebie jak najlepiej więc posłuchaj naszych rad.

 

Kiedy obserwowałaś tą kometę - podaj dzień i godzinę  ?

W okolicach 13 stycznia kiedy zresztą u Ciebie tez była zapewne pogoda (okolice Dęblina była) ta kometa miała około 3,8 mag. 

Jeśli masz naprawdę ciemne niebo to powinnaś widzieć ja bez problemu gołym okiem. W teleskopie można była zobaczyć kolor (zależnie od indywidualnego obserwatora i jego oka)  a na pewno warkocz długi na 2-4 stopnie (4 stopnie i więcej już na moim niebie była widać w 102mm).

Jeśli widziałaś ją słabo gdy miała okoł 4 mag to znaczy albo że:

a. masz słabe niebo

b. za dużo oczekujesz

c. jedno i drugie a do tego brak adaptacji oka do Ciemności

 

PS. Komentarz roofera akurat jest nie na miejscu, tylko zniechęca do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Gosiu, chcemy dla Ciebie jak najlepiej więc posłuchaj naszych rad.

 

Kiedy obserwowałaś tą kometę - podaj dzień i godzinę  ?

W okolicach 13 stycznia kiedy zresztą u Ciebie tez była zapewne pogoda (okolice Dęblina była) ta kometa miała około 3,8 mag. 

Jeśli masz naprawdę ciemne niebo to powinnaś widzieć ja bez problemu gołym okiem. W teleskopie można była zobaczyć kolor (zależnie od indywidualnego obserwatora i jego oka)  a na pewno warkocz długi na 2-4 stopnie (4 stopnie i więcej już na moim niebie była widać w 102mm).

Jeśli widziałaś ją słabo gdy miała okoł 4 mag to znaczy albo że:

a. masz słabe niebo

b. za dużo oczekujesz

c. jedno i drugie a do tego brak adaptacji oka do Ciemności

 

PS. Komentarz roofera akurat jest nie na miejscu, tylko zniechęca do obserwacji.

Widziałam ją 20 stycznia o 20 i miła 5,19 mag 

c. moje oko ma dobrą adaptację do ciemności gdyż zdołałam ją zauważyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam ją 20 stycznia o 20 i miła 5,19 mag 

c. moje oko ma dobrą adaptację do ciemności gdyż zdołałam ją zauważyć

To nie chodzi o to (chyba, że źle Cię zrozumiałem) czy oko ma adaptację czy nie, to nie jest cecha wrodzona jak dobry wzrok czy zły (okulary korekcyjne).

Oko - oczy, muszą przebywać w ciemnym miejscu co najmniej 20 minut aby się przystosować do panujących warunków. Wtedy zaczynasz widzieć znacznie więcej na ciemnym niebie. To tak najprościej - nie naukowo.

W tym czasie nie powinno się spoglądać na żaden świecący przedmiot - laptopy, tablety, smartfony, odległe lampy a nawet Księżyc jeśli ,,świeci" akurat. spojrzenie na świecący przedmiot i całą adaptację diabli biorą cool2.gif

P.S. Stąd też na obserwacjach uzywamy czerwonych latarek, programów do ,,czerwienienia" ekranów laptopów a gdy ktoś zaświeci światło białe to dostaje taka wiązkę słowną, ze nawet w celach poglądowych nie mogę zacytować ...................... a055.gif

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o to (chyba, że źle Cię zrozumiałem) czy oko ma adaptację czy nie, to nie jest cecha wrodzona jak dobry wzrok czy zły (okulary korekcyjne).

Oko - oczy, muszą przebywać w ciemnym miejscu co najmniej 20 minut aby się przystosować do panujących warunków. Wtedy zaczynasz widzieć znacznie więcej na ciemnym niebie. To tak najprościej - nie naukowo.

W tym czasie nie powinno się spoglądać na żaden świecący przedmiot - laptopy, tablety, smartfony, odległe lampy a nawet Księżyc jeśli ,,świeci" akurat. spojrzenie na świecący przedmiot i całą adaptację diabli biorą cool2.gif

Rozumiem i tak postepuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. Stąd też na obserwacjach uzywamy czerwonych latarek, programów do ,,czerwienienia" ekranów laptopów a gdy ktoś zaświeci światło białe to dostaje taka wiązkę słowną, ze nawet w celach poglądowych nie mogę zacytować ...................... a055.gif

Haha nie dziwię się nikt nie byłby zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)