Skocz do zawartości

Moje drugie (... i kolejne) hobby


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Oprócz spoglądania w niebo interesuję się od 8 lat terrarystyką. Póki co mam jednego podopiecznego (Gekon Lamparci), któremu sądząc po fotce do szczęścia niczego nie brakuje ?

W wolnych chwilach również słucham muzyki i kolekcjonuję stare CD, kasety czy winyle :)

 

FB_IMG_1536402089506.jpg

  • Like 4

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, że czas poświęcany na hobby astronomiczne ze względu na brak odpowiedniego nieba jest ograniczony. Dlatego w wolnych chwilach sporo czasu poświęcam innym zainteresowaniom  podobnie jak koledzy z forum.  Wcześniej w latach dzieciństwa i młodości sporo czasu poświęcałem na konstruowanie modeli latających i pływających. Od  dzieciństwa też lubiłem wędkarstwo na które w momencie kulminacyjnym potrafiłem znaleźć naprawdę sporo czasu, prawie codziennie. Potrafiłem wyrwać się skoro świt na ryby by potem po rybach od razu iść do pracy lub innego dnia odwrotnie. Wędkowałem o każdej porze roku poszukując doznań w kontakcie z przyrodą. Na wyprawy często zabierałem aparat fotograficzny i po pewnym czasie zrezygnowałem z wędek na rzecz aparatu fotograficznego, który stał się następną pasją. Poznałem tajniki wywoływania filmów i obróbki laboratoryjnej zdjęć. Połowy z wędką zamieniłem na polowania z aparatem fotograficznym.  W późniejszym czasie zainteresowałem się elektroniką. Majstrowałem jakieś proste konstrukcje radiowe, wzmacniacze akustyczne, własnej konstrukcji kolumny głośnikowe. Próbowałem przerabiać magnetofony by osiągnąć znacznie większy zakres akustyczny dźwięków przy nagrywaniu itp. Potem zainteresowaniu elektroniką porzuciłem i zainteresowałem się komputerami. Początkowo były to długie godziny spędzone na grach a gdy się znudziły zacząłem interesować się budową komputerów a następnie programowaniem. Obecnie jeszcze lubię poczytać coś  z dziedziny archeologii, historii starożytnej, o historii IX wieku. Historia szczególnie starożytnych greków jest interesująca ze względu na ich wspaniałe dokonania jak na owe czasy gdy inne narody wiodły w tych czasach dość prymitywną egzystencje. Historia IX wieku jest natomiast interesująca z tego względu, że świat w tym czasie gwałtownie przyspieszył w rozwoju. Tak jakby obudził się z głębokiego snu, letargu, z czasów gdy postęp był ledwo pełzający do galopu, który trwa do dzisiejszych czasów. W ciągu dnia czasami lubię też zapolować na samoloty na wysokościach przelotowych. Wydaje mi się jednak, że sprzęt taki jak Mak 127 nie bardzo do tego się nadaje. Wynik tych polowań jest u mnie zazwyczaj bardzo mizerny.             

  • Like 2

Pozdrawiam Jni55

Sky-Watcher SkyMax 127, Synta AZ4, Bresser 70/700, SkyGuide 15x70, Tento 20x60, Tento 7x50, MTO-11CA, Pentax KP, O-GPS1 i trochę szkieł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2018 o 21:39, Her Bigsoczewa napisał:

W wolnych chwilach wyjazdy daleko od zgiełku i szumu miast, żeby cieszyć oczy i koić nerwy. A wygląda to tak.

 

Bardzo piękne fotki. Z wielką przyjemnością pochodziło  by się w tak wspaniałym terenie. Pooddychało się świeżym powietrzem i nacieszyło oczy tymi wspaniałymi widokami. Gratuluje uchwycenia wspaniałego nastroju tych miejsc pokazanych na tych zdjęciach.  

  • Like 1

Pozdrawiam Jni55

Sky-Watcher SkyMax 127, Synta AZ4, Bresser 70/700, SkyGuide 15x70, Tento 20x60, Tento 7x50, MTO-11CA, Pentax KP, O-GPS1 i trochę szkieł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele pociagow firmy "Lionel" i "MTH" (rozmiar torow - gauge 0)

To nie jest moje hobby tylko syna. Ja tylko zajmuje sie naprawa taboru i infrastruktury kolejowej bo syn jeszcze nie za wiele umie w tej materii.
Jesli kogos temat intersuje to prosze na priv.

Ponizej filmiki pokazujace jak takie modele wygladaja:


https://www.youtube.com/watch?v=SCSaV5RZzX4

https://www.youtube.com/watch?v=6hao-TsCw_o

https://www.youtube.com/watch?v=sKOZWeYWUOs

https://www.youtube.com/watch?v=oCS5OG4lUPc
 
https://www.youtube.com/watch?v=5NMa8LMdmeQ

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 26.11.2018 o 23:29, jni55 napisał:

Bardzo piękne fotki. Z wielką przyjemnością pochodziło  by się w tak wspaniałym terenie. Pooddychało się świeżym powietrzem i nacieszyło oczy tymi wspaniałymi widokami. Gratuluje uchwycenia wspaniałego nastroju tych miejsc pokazanych na tych zdjęciach.  

Dzięki wielkie. Żeby dostać się w takie miejsca trzeba czasami wylać wiadro potu, ale i tak warto. Naprawdę.

_DSC6896.thumb.JPG.216f7bb8c2502a90f9598d7867de3820.JPG

_DSC6978.thumb.JPG.9f75763246f6b384aff3872aa98ab420.JPG

Pozdrawiam.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sylwas72 napisał:

Oj trzeba ale dla takich wschodów słońca warto ?

GOPR0806.thumb.JPG.2640cdc4141c38270fc0c0d0502ebd80.JPG

A w zanadrzu pozostaje jeszcze elektronika, akwarystyka, fotografia, rower i wędkarstwo ?

Kurcze, ładna panorama. Połowę Alp tam widać wliczając najwyższe szwajcarskie Dufourspitze, Matterhorn, Dom, i inne. Skąd zdjęcie?

To też moje klimaty:)

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jackomowa napisał:

Kurcze, ładna panorama. Połowę Alp tam widać wliczając najwyższe szwajcarskie Dufourspitze, Matterhorn, Dom, i inne. Skąd zdjęcie?

To też moje klimaty:)

Wierzchołek Mont Blanc.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że są tu fani Alp.Zawsze miło wspominam robotę u Francuzów,na co dzień miałem szczęście oglądać początek lub koniec tych zacnych i rozległych gór.Ja traktowałem to miejsce jako początek,ot wychodzą sobie Alpy na ląd z Sródziemnego.

Taka panoramka z nad Lazurowego Wybrzeża,chyba Cannes.

alp.JPG.f5f2eebfd7eb10a3fe84044b763c45f3.JPG

Niesamowite wrażenie i kontrasty powodowały wyjazdy w te wyższe gdy wyruszaliśmy jesienią z ciepłego wybrzeża(20*C) a po dwóch godzinach witała nas śnieżna mroźna  kraina,niczym Tatry w środku zimy.Miłe wspomnienia.

Pozdrawiam :) 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Może coś wrzucę, postawiłem nową trzyset?ę, o długości 1,40 m ze szkła optiwhite.  Dla pyszczaków z Afrykańskiego Malawi.20190210_223423~2.jpg

Jednocześnie zmieniłem wystrój w Ameryce Południowej :)

20190204_230522~2.jpg

  • Like 8

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie skomponowane. Ech...Tak mi się też marzy założyć akwarium ze Skalarami i Paletkami. Mam nadzieje, że jeszcze zdążę....?

  • Like 2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KrisQ napisał:

Pięknie skomponowane. Ech...Tak mi się też marzy założyć akwarium ze Skalarami i Paletkami. Mam nadzieje, że jeszcze zdążę....?

To masz jeszcze trzecie -roślinne ze Skalarami i Paletkami  :)

 

roślinne.jpg

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo...w planach. Konkretnie pyszczaki, póki co zajmuje się tym mój brat, więc będę miał od kogo ściągać i się poradzić. Tylko trzeba jeszcze żonę przekonać, że przecież jest na to miejsce w domu :)

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem zastanawiam się gdzie bardziej niebezpiecznie:  na szlakach WJM, na których jest coraz więcej niekumatych żeglarzy i "kapitanów" łodzi motorowych, czy na motongu na naszych drogach :-). Ludzie wyczyniają  takie cuda i na wodzie i na licach, że głowa boli. Ale aktycznie, na to można zwrócić uwagę dopiero wtedy, gdy zza kierownicy "puszki" wsiądziemy na moto.

Generalnie jak szlajam się moim małym "wiaderkiem" po jakichś drogach, mam oczy naokoło głowy jak ośmiornica i raczej jeżdżę bardzo ostrożnie. A jeżdżę solo, bez plecaczka, bo moim domownikom nie pozwalam, a i oni nie przejawiają zbytniej ochoty , żeby łapać muchy w zębach. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, rafalt73 napisał:

ANALIZATOR? JAKOŚCI POWIET?RZ?A

Super!

Jak mierzy stężenie pyłów? Laserowo?

Ja ostatnio kupiłem taki miernik za 400 zł na allegro (made in PRC), więc Rafał, jest potencjał... :wink2:

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cyberboss napisał:

Super!

Jak mierzy stężenie pyłów? Laserowo?

Ja ostatnio kupiłem taki miernik za 400 zł na allegro (made in PRC), więc Rafał, jest potencjał... :wink2:

Tak, pomiar odbywa się za pomocą laserowego czujnika - są u nas dostępne za 119 zł https://botland.com.pl/pl/czujniki-czystosci-powietrza/6797-czujnik-pylu-czystosci-powietrza-pm25-pms5003-5v-uart.html 

472947780_Zrzutekranu2019-02-17o21_53_20.png.d634e669b1b8fff437ed16374216f0d2.png

  • Like 2
  • Thanks 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

... i Pielęgnicę skośnopręgą ( bo się obrazi) :) Są jeszcze anubiasy i zdaje się hygrofila Skalary dostojne - jak zwykle! Fajne akwarium...

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)