Skocz do zawartości
Gość Paweł Trybus

Moje drugie (... i kolejne) hobby

Rekomendowane odpowiedzi

Moje inne hobby to krótkofalarstwo. Mam znak SP9BP. Poza tym góry, muzyka (z dobrego odtwarzacza CD nie z internetu). Poniżej fotka mojej krótkofalarskiej  karty QSL (wysyłanej często  jako potwierdzenie łączności).

sp9bp_front.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oprócz spoglądania w niebo interesuję się od 8 lat terrarystyką. Póki co mam jednego podopiecznego (Gekon Lamparci), któremu sądząc po fotce do szczęścia niczego nie brakuje ?

W wolnych chwilach również słucham muzyki i kolekcjonuję stare CD, kasety czy winyle :)

FB_IMG_1536402089506.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słuszna uwaga, że czas poświęcany na hobby astronomiczne ze względu na brak odpowiedniego nieba jest ograniczony. Dlatego w wolnych chwilach sporo czasu poświęcam innym zainteresowaniom  podobnie jak koledzy z forum.  Wcześniej w latach dzieciństwa i młodości sporo czasu poświęcałem na konstruowanie modeli latających i pływających. Od  dzieciństwa też lubiłem wędkarstwo na które w momencie kulminacyjnym potrafiłem znaleźć naprawdę sporo czasu, prawie codziennie. Potrafiłem wyrwać się skoro świt na ryby by potem po rybach od razu iść do pracy lub innego dnia odwrotnie. Wędkowałem o każdej porze roku poszukując doznań w kontakcie z przyrodą. Na wyprawy często zabierałem aparat fotograficzny i po pewnym czasie zrezygnowałem z wędek na rzecz aparatu fotograficznego, który stał się następną pasją. Poznałem tajniki wywoływania filmów i obróbki laboratoryjnej zdjęć. Połowy z wędką zamieniłem na polowania z aparatem fotograficznym.  W późniejszym czasie zainteresowałem się elektroniką. Majstrowałem jakieś proste konstrukcje radiowe, wzmacniacze akustyczne, własnej konstrukcji kolumny głośnikowe. Próbowałem przerabiać magnetofony by osiągnąć znacznie większy zakres akustyczny dźwięków przy nagrywaniu itp. Potem zainteresowaniu elektroniką porzuciłem i zainteresowałem się komputerami. Początkowo były to długie godziny spędzone na grach a gdy się znudziły zacząłem interesować się budową komputerów a następnie programowaniem. Obecnie jeszcze lubię poczytać coś  z dziedziny archeologii, historii starożytnej, o historii IX wieku. Historia szczególnie starożytnych greków jest interesująca ze względu na ich wspaniałe dokonania jak na owe czasy gdy inne narody wiodły w tych czasach dość prymitywną egzystencje. Historia IX wieku jest natomiast interesująca z tego względu, że świat w tym czasie gwałtownie przyspieszył w rozwoju. Tak jakby obudził się z głębokiego snu, letargu, z czasów gdy postęp był ledwo pełzający do galopu, który trwa do dzisiejszych czasów. W ciągu dnia czasami lubię też zapolować na samoloty na wysokościach przelotowych. Wydaje mi się jednak, że sprzęt taki jak Mak 127 nie bardzo do tego się nadaje. Wynik tych polowań jest u mnie zazwyczaj bardzo mizerny.             

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 8.02.2018 o 21:39, Her Bigsoczewa napisał:

W wolnych chwilach wyjazdy daleko od zgiełku i szumu miast, żeby cieszyć oczy i koić nerwy. A wygląda to tak.

Bardzo piękne fotki. Z wielką przyjemnością pochodziło  by się w tak wspaniałym terenie. Pooddychało się świeżym powietrzem i nacieszyło oczy tymi wspaniałymi widokami. Gratuluje uchwycenia wspaniałego nastroju tych miejsc pokazanych na tych zdjęciach.  

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Modele pociagow firmy "Lionel" i "MTH" (rozmiar torow - gauge 0)

To nie jest moje hobby tylko syna. Ja tylko zajmuje sie naprawa taboru i infrastruktury kolejowej bo syn jeszcze nie za wiele umie w tej materii.
Jesli kogos temat intersuje to prosze na priv.

Ponizej filmiki pokazujace jak takie modele wygladaja:

https://www.youtube.com/watch?v=SCSaV5RZzX4

https://www.youtube.com/watch?v=6hao-TsCw_o

https://www.youtube.com/watch?v=sKOZWeYWUOs

https://www.youtube.com/watch?v=oCS5OG4lUPc

https://www.youtube.com/watch?v=5NMa8LMdmeQ

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 26.11.2018 o 23:29, jni55 napisał:

Bardzo piękne fotki. Z wielką przyjemnością pochodziło  by się w tak wspaniałym terenie. Pooddychało się świeżym powietrzem i nacieszyło oczy tymi wspaniałymi widokami. Gratuluje uchwycenia wspaniałego nastroju tych miejsc pokazanych na tych zdjęciach.  

Dzięki wielkie. Żeby dostać się w takie miejsca trzeba czasami wylać wiadro potu, ale i tak warto. Naprawdę.

_DSC6896.thumb.JPG.216f7bb8c2502a90f9598d7867de3820.JPG

_DSC6978.thumb.JPG.9f75763246f6b384aff3872aa98ab420.JPG

Pozdrawiam.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, Her Bigsoczewa napisał:

Żeby dostać się w takie miejsca trzeba czasami wylać wiadro potu, ale i tak warto. Naprawdę.

Oj trzeba ale dla takich wschodów słońca warto :-)

GOPR0806.thumb.JPG.2640cdc4141c38270fc0c0d0502ebd80.JPG

A w zanadrzu pozostaje jeszcze elektronika, akwarystyka, fotografia, rower i wędkarstwo :-)

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 minut temu, sylwas72 napisał:

Oj trzeba ale dla takich wschodów słońca warto 🙂

GOPR0806.thumb.JPG.2640cdc4141c38270fc0c0d0502ebd80.JPG

A w zanadrzu pozostaje jeszcze elektronika, akwarystyka, fotografia, rower i wędkarstwo 🙂

Kurcze, ładna panorama. Połowę Alp tam widać wliczając najwyższe szwajcarskie Dufourspitze, Matterhorn, Dom, i inne. Skąd zdjęcie?

To też moje klimaty:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 minuty temu, jackomowa napisał:

Kurcze, ładna panorama. Połowę Alp tam widać wliczając najwyższe szwajcarskie Dufourspitze, Matterhorn, Dom, i inne. Skąd zdjęcie?

To też moje klimaty:)

Wierzchołek Mont Blanc.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widzę że są tu fani Alp.Zawsze miło wspominam robotę u Francuzów,na co dzień miałem szczęście oglądać początek lub koniec tych zacnych i rozległych gór.Ja traktowałem to miejsce jako początek,ot wychodzą sobie Alpy na ląd z Sródziemnego.

Taka panoramka z nad Lazurowego Wybrzeża,chyba Cannes.

alp.JPG.f5f2eebfd7eb10a3fe84044b763c45f3.JPG

Niesamowite wrażenie i kontrasty powodowały wyjazdy w te wyższe gdy wyruszaliśmy jesienią z ciepłego wybrzeża(20*C) a po dwóch godzinach witała nas śnieżna mroźna  kraina,niczym Tatry w środku zimy.Miłe wspomnienia.

Pozdrawiam :) 

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może coś wrzucę, postawiłem nową trzysetķę, o długości 1,40 m ze szkła optiwhite.  Dla pyszczaków z Afrykańskiego Malawi.20190210_223423~2.jpg

Jednocześnie zmieniłem wystrój w Ameryce Południowej :)

20190204_230522~2.jpg

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pięknie skomponowane. Ech...Tak mi się też marzy założyć akwarium ze Skalarami i Paletkami. Mam nadzieje, że jeszcze zdążę....😊

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, KrisQ napisał:

Pięknie skomponowane. Ech...Tak mi się też marzy założyć akwarium ze Skalarami i Paletkami. Mam nadzieje, że jeszcze zdążę....😊

To masz jeszcze trzecie -roślinne ze Skalarami i Paletkami  :)

roślinne.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

O kurza stopa....Zajebiaszcze. :eek: :clap:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam to samo...w planach. Konkretnie pyszczaki, póki co zajmuje się tym mój brat, więc będę miał od kogo ściągać i się poradzić. Tylko trzeba jeszcze żonę przekonać, że przecież jest na to miejsce w domu :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak mam więcej wolnego i jest jakieś bajorko to jestem szuwarowo- bagiennym żeglarzem. A w wolnych  chwilach czasem lubię poszlajać się i podłubać  przy moto. :-)

20180505_090429.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ech, miło powspominać. Też miałem kiedyś nawet 2 podobne epizody, ale generalnie jeździłem grzeczniej niż autkiem, chyba bałem się za bardzo. Sprzedałem i kupiłem teleskop, trochę bezpieczniejsze hobby.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czasem zastanawiam się gdzie bardziej niebezpiecznie:  na szlakach WJM, na których jest coraz więcej niekumatych żeglarzy i "kapitanów" łodzi motorowych, czy na motongu na naszych drogach :-). Ludzie wyczyniają  takie cuda i na wodzie i na licach, że głowa boli. Ale aktycznie, na to można zwrócić uwagę dopiero wtedy, gdy zza kierownicy "puszki" wsiądziemy na moto.

Generalnie jak szlajam się moim małym "wiaderkiem" po jakichś drogach, mam oczy naokoło głowy jak ośmiornica i raczej jeżdżę bardzo ostrożnie. A jeżdżę solo, bez plecaczka, bo moim domownikom nie pozwalam, a i oni nie przejawiają zbytniej ochoty , żeby łapać muchy w zębach. 😀

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
49 minut temu, rafalt73 napisał:

ANALIZATOR JAKOŚCI POWIETRZA

Super!

Jak mierzy stężenie pyłów? Laserowo?

Ja ostatnio kupiłem taki miernik za 400 zł na allegro (made in PRC), więc Rafał, jest potencjał... :wink2:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 minuty temu, cyberboss napisał:

Super!

Jak mierzy stężenie pyłów? Laserowo?

Ja ostatnio kupiłem taki miernik za 400 zł na allegro (made in PRC), więc Rafał, jest potencjał... :wink2:

Tak, pomiar odbywa się za pomocą laserowego czujnika - są u nas dostępne za 119 zł https://botland.com.pl/pl/czujniki-czystosci-powietrza/6797-czujnik-pylu-czystosci-powietrza-pm25-pms5003-5v-uart.html 

472947780_Zrzutekranu2019-02-17o21_53_20.png.d634e669b1b8fff437ed16374216f0d2.png

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

... i Pielęgnicę skośnopręgą ( bo się obrazi) :) Są jeszcze anubiasy i zdaje się hygrofila Skalary dostojne - jak zwykle! Fajne akwarium...

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pochwalę się, że w mojej stoczni stoi nowy galeon - Nuestra Senora del Pilar. Docelowa długość 1,1m, wys. 1m.

Pilar14.thumb.jpg.44cd98e9ac528294ba85b92e70a5e387.jpg

Jak każdy noworodek, jeszcze brzydki, ale gdzieś za 2 lata będzie cieszył oko.

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta