Skocz do zawartości

Modyfikacja kamerki Microsoft LiveCam Studio


Pawcio

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy mają ATM mam i ja :) Chciałbym pokazać w jaki sposób zmodyfikowałem kamerkę internetową LiveCam Studio. Wybaczcie ale nie robiłem dokumentacji step-by-step modyfikacji, nie myślałem że kiedyś pokażę to na forum. Zdjęcie "oryginału" pobrałem ze strony producenta. Kamerka została rozebrana i pozbawiona obiektywu zgodnie z instrukcją znalezioną w sieci, sama obudowa kamerki została przystosowana do umieszczenia w metalowej obudowie,która  została wykonana z kawałka mosiądzu na wzór okularu 1,25''. Z każdej strony został wytoczony gwint filtrowy dzięki czemu mam możliwość pracy kamerki z filtrami. Tył obudowy został wykonany z krążka stalowego co zemściło się początkami korozji widocznymi na zdjęciu (to trzeba będzie zmienić). Po wkręceniu filtra i tyłu obudowy kamerka doskonale pozostaje w stabilnej pozycji. Aby przełożyć kabel przez wywiercony otwór w stalowej zatyczce wyjąłem wtyczkę USB z płytki kamerki odblokowałem pojedyncze kabelki z wtyczki  po czym przełożyłem kabelki i złożyłem wtyczkę do stanu wyjściowego. Dodatkowo zabezpieczyłem kabel przed wyrwaniem  opaską zaciskową. Aby oddać sprawiedliwość chciałbym powiedzieć, że samą obudowę wraz z gwintami wykonał w/g mojego pomysłu kumpel z którym często (no tak, przez te chmury chmm na początku stycznia) prowadzimy obserwacje. Dziękuje Andrzej! Oczywiście czekam na pogodę ale jak jolo i inni się postarają to pozostanie szukać jak wykonać taniec rozpędzający chmury w spisanych przekazach szamanów indiańskich :)

 

post-541-0-53591200-1422400251_thumb.jpg

post-541-0-13787800-1422400289_thumb.jpg

post-541-0-21452000-1422400296_thumb.jpg

post-541-0-12545400-1422400312_thumb.jpg

post-541-0-85394600-1422400319_thumb.jpg

post-541-0-83897100-1422400327_thumb.jpg

post-541-0-86182500-1422400345_thumb.jpg

  • Like 7

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, myślałem żeby zrobić jeszcze raz tył z innego materiału, zastanawiałem się na pomalowaniem proszkowo całości bo nawet mam znajomego co od czasu do czasu coś daje do pomalowania i mógłbym dać coś "na doczepkę" (myślałem nad tym ale kolor mosiądzu mi się podoba chociaż się lekko błyszczy..). Co jeszcze chyba by się przydało to ew. stoczenie delikatnego rowka od strony wyciągu żeby można było zablokować kamerkę, no i ewentualnie zrobić na obudowie takie antypoślizgowe wytłoczenia , jakoś to fachowo się nazywa ale wyleciało mi z głowy :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, myślałem żeby zrobić jeszcze raz tył z innego materiału, zastanawiałem się na pomalowaniem proszkowo całości ............

Co jeszcze chyba by się przydało to ew. stoczenie delikatnego rowka od strony wyciągu żeby można było zablokować kamerkę, no i ewentualnie zrobić na obudowie takie antypoślizgowe wytłoczenia , jakoś to fachowo się nazywa ale wyleciało mi z głowy :)

Okleił bym folią karbonową :)

Rowek pod clampingring ::) Aby równo w wyciągu siedziała ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 kolor mosiądzu mi się podoba chociaż się lekko błyszczy.. :)

Tyle że mosiądz zaraz szybko zaśniedzieje i nie będzie już taki ładny, szczególnie że będziesz to użytkował w przeróżnych warunkach atmosferycznych.

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, pomyślę poważniej nad malowaniem :) co to clampingringu to aż się prosi a przy dostępnie do tokarki nie będzie trudne, co do oklejania to dla mnie zajęcie .. zbyt manualne za trudne i żmudne jak na moje stare, sterane 40-letnie ręce i oczy :) (za mało tam lutowania hehe) Te wytłoczenia antypoślizgowe o których pisałem, to coś podobnego jak w okularach ES tylko, żeby to uzyskać (no nie mogę sobie przypomnieć nazwy a znajomy mi mówił ..) potrzebna jest specjalna maszyna z twardymi walcami, żeby wzór odcisnął się w metalu. Zobaczymy, pomyślimy

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.., co do oklejania to dla mnie zajęcie .. zbyt manualne za trudne i żmudne jak na moje stare, sterane 40-letnie ręce i oczy :)

Weź na zlot, mam kawałki karbonu to Ci prawie 60-letnimi rękami i oczami zrobię za 5 minut :P . Weź tylko suszarkę do włosów coby podgrzać - lepiej będzie trzymała.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kamerkę wezmę na pewno a że przy okazji zabieram też żonkę (po prawdzie to on mnie namawiała żeby się zapisać) to pewnie suszarka, prostownica skrzynia z lakierami są na standardowym wyposażeniu i pewnie znajdują się we wszystkomogącej damskiej torebce :)

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, pomyślę poważniej nad malowaniem :) co to clampingringu to aż się prosi a przy dostępnie do tokarki nie będzie trudne, co do oklejania to dla mnie zajęcie .. zbyt manualne za trudne i żmudne jak na moje stare, sterane 40-letnie ręce i oczy :) (za mało tam lutowania hehe) Te wytłoczenia antypoślizgowe o których pisałem, to coś podobnego jak w okularach ES tylko, żeby to uzyskać (no nie mogę sobie przypomnieć nazwy a znajomy mi mówił ..) potrzebna jest specjalna maszyna z twardymi walcami, żeby wzór odcisnął się w metalu. Zobaczymy, pomyślimy

 

 

Racja, pomyślę poważniej nad malowaniem :) co to clampingringu to aż się prosi a przy dostępnie do tokarki nie będzie trudne, co do oklejania to dla mnie zajęcie .. zbyt manualne za trudne i żmudne jak na moje stare, sterane 40-letnie ręce i oczy :) (za mało tam lutowania hehe) Te wytłoczenia antypoślizgowe o których pisałem, to coś podobnego jak w okularach ES tylko, żeby to uzyskać (no nie mogę sobie przypomnieć nazwy a znajomy mi mówił ..) potrzebna jest specjalna maszyna z twardymi walcami, żeby wzór odcisnął się w metalu. Zobaczymy, pomyślimy

Bardzo profesjonalna adaptacja kamerki pod astro  :) Nie jakaś tam prowizoryczna, plastikowa tubka. Faktycznie radełko  też by się przydało ( bo fachowo  to się nazywa radełkowanie  :) ) Do tego malowanie i nikt nie pomyśli nawet że to jest ATM. Wtedy kamerka będzie podobna do tego obrazka  https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQPOxzdcu86ljnMIOnoSlXLtLmiO7ejkKtLq2bNU7MaWV7S1V_HIQ 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo profesjonalna adaptacja kamerki pod astro 

Wtedy kamerka będzie podobna do tego obrazka  https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQPOxzdcu86ljnMIOnoSlXLtLmiO7ejkKtLq2bNU7MaWV7S1V_HIQ

 

Wszystko się zgadza Pawle jednak wydaje mi się, że chodziło o rowek na clamping ring w tulei 1,2" aby było stabilne trzymanie przez wyciąg a właściwie 1,25" redukcje wyciągu. Moletka prosta czy krzyżowa bo taką też nazwę nosi pokazany przez Ciebie obrazek radełkowania w tym wypadku nie zda egzaminu. Wszystkie noski czy to okularów są gładkie obojętnie czy są proste, czy z rowkiem na clamping ring czy w jaskółczy ogon - nie są radełkowane.

No chyba że miałeś na myśli ozdobienie obudowy nie noska.

Wracając do pierwszego zdania - rzeczywiście robota fachowa.. ale trzeba mieć dostęp do narzędzi bardziej specjalistycznych niż domowe - frezarka czy tokarka.

 

Mam nadzieję, że Pawcio się nie pogniewa jak przypomnę tu sposób chyba z przed 3 lat Aliena, który wykorzystał do budowy obudowy zwykły bezużyteczny okular. Nie trzeba pana tokarza czy frezera - wszystko do ,,produkcji" mamy w domu http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/01/modyfikacja-lifecam-cinema-hd-pod.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co mam się pogniewać ? gdybym nie chciał usłyszeć uwag, nie pisałbym tego tematu :) Tak radełkowanie - to jest to słowo ! Po prostu głośno myślałem co jeszcze mogę tu poprawić - a jak wiadomo zawsze jest coś do poprawy. Myślałem o  rowku na clamping ring w przedniej części obudowy żeby ustabilizować ją w wyciągu oraz także o radełkowaniu tylnej części obudowy aby pewniej trzymała się w dłoni i mile połechtała moje ego :) Wiem o wykorzystaniu okularu na obudowę - trochę stron sobie poczytałem zanim zabrałem się za cokolwiek ale akurat ten okular, który mam (kitowe Super Plossl 25mm z Synty ) daje całkiem przyzwoite obrazy (nie kręcić nosem posiadacze vixenów, delosów, es i innych takich ) i szkoda mi było go psuć a znajomy się zaoferował, że z miłą chęcią zrobi coś takiego w ramach treningu na maszynie od warunkiem, że przejedziemy się razem do obserwatorium w Niedźwiadach  bo ma tam coś do zawiezienia i będzie mu raźniej to co miałem zrobić ? Poświęciłem się i pojechaliśmy zobaczyć jak się ma nowa 60-tka Karola Wenerskiego i spółki (zaraz całe PPSaE się na mnie obrazi hehe)

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że Pawcio się nie pogniewa jak przypomnę tu sposób chyba z przed 3 lat Aliena, który wykorzystał do budowy obudowy zwykły bezużyteczny okular. Nie trzeba pana tokarza czy frezera - wszystko do ,,produkcji" mamy w domu http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/01/modyfikacja-lifecam-cinema-hd-pod.html

Pomysł zdecodawanie łatwiejszy do wykonania, ale jak to słusznie zauważył kolega z innego forum, w tym przypadku mosiężna tuleja obudowy będzie dodatkowym atutem gdyż posłuży jako radiator chłodzący matrycę, co może mieć wpływ na pracę i ostrość obrazów dawanych przez kamerkę. W tej mosiężnej obudowie jest to taki lifecam ATM pro :)

  • Like 2

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, po kilku minutach pracy obudowa kamerki robi się zauważalnie cieplejsza, więc w pewien (pewnie niewielki ale zawsze) pomaga odprowadzić ciepło z kamerki ot, taki bonus ...no i może służyć jako środek obrony osobistej jak się zacznie robić młynki  za kabel USB .. :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)