Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 29.01.2015 Abell 12


Rekomendowane odpowiedzi

Jest zima. Wyobraź sobie, iż znalazłeś się gdzieś na odludziu ? pod stopami skrzypi śnieg, mroźne powietrze szczypie w policzki, a nad głową masz krystalicznie czysty, skrzący się setkami gwiazd nieboskłon (wiem, wiem, zaczynam w tym momencie uprawiać gatunek literacki zwany science ? fiction ;) ).

offtopic.gif Ciśnienie to mi podniosłeś - myślałem, że miałeś tak i chcesz reszcie dopiec :)

Co do całości jak zwykle bomba i super zachęta 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Bardzo sympatyczny obiekt, choć - jak Łukasz pisze - lubi spore powiększenia. Obserwowałem go w lutym 2014 roku Taurusem 13" z wykorzystaniem Delosa 10mm (160x) i Pentaxa XW7 (228x), w użyciu był też filtr Lumicon OIII. Abell 12 nie był dużym wyzwaniem, wyskoczył od razu, na wprost. Okrągły "duszek" przytulony do Mi Orionis przywodzi trochę na myśl galaktyczkę NGC 404 ("Duch Mirach"), choć ta jest sporo łatwiejsza i o wiele bardziej oddalona od pomarańczowej gwiazdy Beta Andromedae.

Z przyjemnością skieruję ponownie teleskop w stronę Mi Orionis.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Okazuje się, że bez użycia filtra też da się zaobserwować tę mgławicę. Użyłem Pentaxa 5 mm (pow. 360x); separacja obu obiektów była na tyle spora, że Abell nie ginął już w blasku gwiazdy.

Wyróbowałem też połączenie SWAN-a 25 mm i filtra OIII (pow. 72x). Przy tym wariancie obiekt wyskoczył jako półkoliste wybrzuszenie przylegające ściśle do ? Ori.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Kurczę, nie wiedziałem, że tak niewiele osób o tej mgławicy pisze. 

Obserwowałem ją jakiś czas temu dwukrotnie przy pomocy SW Flex 14". Od już dłuższego czasu podczas obserwacji używam smartfona (o zgrozo ! >:O) więc zerknąłem w OT i zastosowałem się do "zalecanych wymagań". W wyciąg włożyłem okular Lunt  9 mm 100°, który generuje u mnie 183x powiększenia wraz z filtrem OIII. Namierzyłem bez problemu gwiazdę która miała mieć "ucho". Przykładam oko do okularu i jest. Bez problemu widoczna. Bardzo fajne kółko ! I teraz moja wspaniała pamięć mnie zawodzi, czy z filtrem UHC też była widoczna czy nie ? Pamiętam jednak, że drugiej nocy próbowałem wyłuskać ją przy 69x oczywiście z filtrem OIII. Widoczna ! Jako bardzo malutki duszek przyklejony do gwiazdy. 

I znów obserwowałem coś z Abelli. Wciąga :)

Muszę jakoś dokumentować obserwacje bo sam już nie wiem co widziałem a co nie. Czym i gdzie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)