Skocz do zawartości

Zasilanie stanowisk obserwacyjnych i fotograficznych na zlotach w Zatomiu.


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że nie narażę się administracji tym pomysłem.Temat jest tłuczony od kilku zlotów i nic się nie zmienia.

 

I tu liczę na poparcie zainteresowanych.

 

ZRÓBMY WRESZCIE PORZĄDNE ROZPROWADZENIE PRĄDU NA PLACU!

 

Zobaczcie:

 

post-604-0-96340900-1422704217_thumb.jpg

 

Na niebiesko zaznaczyłem jak można by pociągnąć przewód.

Na żółto miejsca, w których można by wyprowadzić gniazdka.

 

 

Nie znam się ale 2,5 kwadrat no chyba w zupełności wystarczy!!

http://allegro.pl/przewod-ydyp-3x2-5-500v-1mb-hurtownia-i5007691001.html

217zł za 100 metrów.

 

Do tego rurka, w której idzie przewód. W markecie widziałem za 0,80zł czyli 80zł za 100m

Coś takiego: http://allegro.pl/rura-spiralna-krk-25-25m-i4980155062.html

 

No i gniazdka. Na każdy punkt po 4 wyjścia czyli 2 podwójne hermetyczne.

16 x 12,50zł = 200zł

http://allegro.pl/podwojne-gniazdko-sieciowe-hermetyczne-nadtynkowe-i5011584271.html

 

Razem robi się 497zł.  Wyjdzie po kilka złociszy na głowę. No chyba, że Robert ma jeszcze jakąś monetę.

W kwesti Pyry było by tylko położenie przewodu.

 

Przy chwili czasu (jak zrobię fotkę) pokaże jak ja mam  zrobione wyjścia prądowe na ogrodzie.

 

Teraz czekam na wasze głosy w tej sprawie.

 

 

pzdr

Szymon

  • Like 6

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie mnie wprawdzie na zlocie, ale mogę się trochę pomądrzyć. Na mokrej łące prąd z dobrym uziemieniem to podstawa bezpieczeństwa - kto nie wierzy niech zapyta Poldipa. Tak go j....ęło że nie wiedział gdzie jest. Niestety zasilacze przetwornicowe są wprawdzie lekkie, ale nie zapewniają separacji od sieci zasilającej. I tu warto się zaopatrzyć w transformator separujący 1:1. Wielu kolegów już namowiłem a wypadek Poldipa tylko mi w tym pomógł. Jak się dobrze poszuka to takie trafo 200 W kosztuje ok. 150-200 pln

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek przeniesiony z ,,równania terenu" - równie ważny 8)

Proszę mających pojecie w temacie postu Szymka - jako pierwszy w wątku o wypowiedzi - owocnej dyskusji życzę :)

Proszę również o przybliżoną kalkulację i rysunki dla P. Pyry - może uda się wypracować :)

 

 

Ignisdei

Próbowałem Pyrę przekonać by dołożył się do prądu. Trzeba wyraźnie określić koszt rozprowadzenia i powiedzieć mu co ma robić.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie jakie trzeba zadać, to czy będzie to instalacja na stałe z kablem pod ziemią, czy taka rozbieralna z wbijanymi gniazdkami i kablem wokół pola? Wtedy można jakąś kalkulację zrobić. To chyba p. Pyra musiałby się określić...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie jakie trzeba zadać, to czy będzie to instalacja na stałe z kablem pod ziemią, czy taka rozbieralna z wbijanymi gniazdkami i kablem wokół pola?

Myślę, że zwijana.. bo ktoś nam ją przez pół roku odpoczynku zwinie jak trakcję kolejową zwijają ;)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zlotu jest jeszcze trochę czasu i jestem w stanie w jakiś weekend podjechać do Zatomia i wszystko przygotować. Myślę, że do zlotu kabelek nie zniknie. Z drugiej strony zaryzykowałbym zakopanie w peszelku i też mogę trochę pokopać. Myślę, że w weekend można się z tym uporać.

  • Like 3

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zlotu jest jeszcze trochę czasu i jestem w stanie w jakiś weekend podjechać do Zatomia i wszystko przygotować. Myślę, że do zlotu kabelek nie zniknie. Z drugiej strony zaryzykowałbym zakopanie w peszelku i też mogę trochę pokopać. Myślę, że w weekend można się z tym uporać.

Piękna sprawa 8)

Wyślij proszę PW do Admina - skontaktuje Cię w takim razie z panem Pyrą.. niemniej myślę, że trzeba by to robić po lub w czasie prac Kolegi Rofera coby uniknąć często spotykanych sytuacji ,,nieoznaczony na planach przewód został przecięty przez pracowników prowadzących nitkę wodociągową" ;)

Spróbuję się skontaktować z azarkiem z Drawna - zapewne by Ci pomógł...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Minął prawie rok a prądu na polu w Pyrlandii nadal nie ma! Działamy coś z tym czy na kolejnym zlocie znów będziemy bawić się w przedłużacze?

Kasa? Robert doliczasz do zlotu 10zł/os. Jeżeli będzie 50 osób to mamy 500zł.

 

post-604-0-96340900-1422704217_thumb.jpg

 

Wg tego projektu potrzebujemy 8 stanowisk. Te gniazdka, które wskazał Jolo kosztują 37zł /szt czyli 300zł

http://allegro.pl/gniazdo-wbijane-230v-ogrodowe-ip44-hermetyczne-i5886575804.html

Przewód - tak jak pisałem myślę, że w granicy 200zł za 100m

Trzeba by zmierzyć ile jest potrzebne.

 

No i jeszcze transformator o którym pisał wessel. Ja się nie znam ale jak musi być to musi. Dochodzi 150-200zł

Dnia 31.01.2015 at 13:03, wessel napisał:

Nie będzie mnie wprawdzie na zlocie, ale mogę się trochę pomądrzyć. Na mokrej łące prąd z dobrym uziemieniem to podstawa bezpieczeństwa - kto nie wierzy niech zapyta Poldipa. Tak go j....ęło że nie wiedział gdzie jest. Niestety zasilacze przetwornicowe są wprawdzie lekkie, ale nie zapewniają separacji od sieci zasilającej. I tu warto się zaopatrzyć w transformator separujący 1:1. Wielu kolegów już namowiłem a wypadek Poldipa tylko mi w tym pomógł. Jak się dobrze poszuka to takie trafo 200 W kosztuje ok. 150-200 pln

 

Wychodzi około 700zł za materiał.

I teraz ewentualnie dwie opcje.

 

1. Dajemy 500zł na materiał, resztę dokłada Pyra i on też zajmuje się całym przygotowaniem infrastruktury. - Chyba sprawiedliwie.

lub

2. Dajemy uzbierane 500zł na materiał, brakującą kwotę można by wyłożyć z kasy, którą Robert uzbierał na działanie FA. Przy okazji kolejnego zlotu znów doliczyli byśmy po 10zł na zlotowicza i zwrócili byśmy pieniążki wyłożone przez Roberta. W tej opcji Pyra zajmuje się tylko robocizną.

 

Osobiście uważam, że powinniśmy pozostać przy opcji nr 1.

 

A może ktoś ma inną propozycję? Tylko błagam, ruszmy z tym tematem!!!

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już się robi dość spory koszt. Pytanie tylko czy jest to niezbędny zakup? Do tej pory na polu nie mieliśmy transformatora i jeszcze wszyscy żyją. :5640dc723411e_16XD:

Co jest z wami? Liczyłem, na odzew a tu grobowa cisza? W pracy jesteście czy co? (no tak - jest poniedziałek) :klapouchy:

No dalej przemyślcie i piszcie wasze propozycje jak podchodzimy do tematu!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie piszcie, kasa na koncie jeszcze jest :5640dc6ec0764_04Wink:!

 

Pozwolę przypomnieć ten post Kolegi

Dnia 14.01.2016 at 17:05, sferoida napisał:

Gdyby była potrzebna skrzynka zasilająca to mam na zbyciu (dla jasności za free) budowlaną wyposażoną w 2 gniazdka + siłę (dla bardziej wymagających montaży). Trochę przeszła na mojej budowie, zameczek nawala, ale generalnie działa. Mógłbym rozważyć zawiezienie na zlot, raczej nie będę wysyłał bo cholerstwo duże (noga ma ok. metra)

P1030382.thumb.JPG.3d899e177d108d6340f3c   P1030383.thumb.JPG.e3f429c20abb6a1d3a9be

 

Proponuję postawić takie cuś, wyciągnąć z kabla ze świetlicy i do tego łączyć się na polu! 

Gdy nasz Kolega przywiezie "dziada" do Zatomia nadam sprawę Pyrze i porozmawiam o kosztach. 

Taki transformator na polu to już coś - można do tego się podłączać dowolnie!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wessel napisał:

Trafo to każdy i tak powinen mieć. Kupowanie specjalnie dla miejscówki dla wszystkich to nieporozumienie, bo 99.99% czasu będzie niewykorzystany..

No i to jest zdanie zamykające temat zakupu transformatora. A więc Gniazdka i przewód.

To co 10zł do zlotu? NO WYPOWIEDZCIE SIĘ!

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szdom1 napisał:

To co 10zł do zlotu? NO WYPOWIEDZCIE SIĘ!

Ja jestem na tak.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ignisdei napisał:

....ta dycha szła głownie na ubezpieczenie...

To zrób drugą dychę.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem też za, tylko trzeba się zastanowić jak to połączyć. W przypadku tych wbijanych będzie potrzeba dodatkowo przedłużacze, np 15m 3x1mm2 i łączymy całość np w dwóch nitkach po obu stronach pola. Wtedy w każdym takim wbijanym gniazdku zostaje jedno wolne (do drugiego podpięte jest następne).

Generalnie też jestem na tak.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - to już trzech ZA, Tylko ja bym zrobił stronę lewą tylko prądową - jak stoimy plecami do świetlicy patrząc na pole. Po lewej stają fociaże.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, faktycznie. To tak na szybko wyliczyłem:

pyrlandia.thumb.jpg.26bcac51671385912f11

Potrzebujemy 8 gniazdek wbijanych np http://allegro.pl/gniazdo-wbijane-230v-ogrodowe-ip44-hermetyczne-i5886575804.html - 8x37zł
7 przedłużaczy 15m z uziemieniem np http://allegro.pl/przedluzacz-ogrodowy-kabel-z-uziemieniem-15-m-i5381299826.html - 7x43zł
1 bęben 40m 3x1.5, np http://allegro.pl/przedluzacz-na-bebnie-3-1-5-40m-bebnowy-zwijaku-i5869366003.html - 120zł

W sumie 717zł

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie martwi co innego.
Z wizualowego punktu widzenia, pole zaczyna być bezużyteczne. Wybaczcie, ale nie da się skutecznie obserwować w bliskiej obecności laptopów.
Owszem, część z nich jest schowana, ale nie przypominam sobie sytuacji, żeby przynajmniej kilka stanowisk nie świeciło. "Tylko zapuszczę sesję i wygaszam", "zaraz obrócę", "tylko na chwilę zaświecę", "serio ci tam świeci? no nie przesadzaj"...
Przy porządnej adaptacji nie potrzeba bezpośredniego świecenia monitorem, żeby skopać sobie adaptację. Wystarczy światło odbite - zwykle biało-niebieskie. I wybaczcie drodzy astrofotografowie, ale to światło jest widoczne i przeszkadza. Żebyście poczuli moje emocje, dam przykład w drugą stronę - wyobraźcie sobie, że zapuszczacie sesję, a ja pokazuję komuś niebo wspomagając się zielonym laserem. "Już, już, zaraz go zgaszę, tylko pokażę gdzie jest Kasjopeja" :5640dc727769c_17Devil:.
Już wiecie, o co kaman?

Teoretycznie siedzenie na podwórku Pyrlandii byłoby jakimś rozwiązaniem, gdyby nie brak "świetlnej higieny" zlotowiczów. Zapalane co jakiś czas światło ("bo tylko szukam skarpet i już gaszę", "oj, sorry, nie opuściłem rolet") to kolejny standard.
Nie zamierzam siać fermentu, ale najwyraźniej trzeba będzie znaleźć sobie inną miejscówkę obserwacyjną w Zatomiu lub obserwacyjnie - spisać ten zlot na straty :5640dc6f5718d_06Sad:

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ustalmy odgórnie, że fociarze zasiadają np na części pola bliżej Pyrlandii i mają ekrany zwrócone do Pyrlandii albo w dalszej i skierowane od Pyrlandii. Oba podejścia mają minusy:

 - mając fociarzy bliżej Pyrlandii amatorzy wizuala muszę się przepchać przez świecące pole ekranów na swoje stanowiska
 - mając fociarzy dalej Pyrlandii muszą oni przemykać przez egipskie ciemności pola wizualnego

Mniejszym złem jest chyba to drugie, ale może jest jakieś inne wyjście? Np tak jak na mojej mapce, ale ekrany obowiązkowo skierowane na zewnątrz pola obserwacyjnego? Wtedy prośba do wizualowców, żeby rozkładali się raczej po drugiej stronie pola po to, żeby być dalej od ekranów i żeby jednocześnie było środkiem przejście?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę dwa wyjścia. 
Pierwsze - to odseparowanie obu placyków. Tu oczywiście ideału nie ma, bo siedząc z lornetami/teleskopami dalej od Pyrlandii wchodzę w bardziej zawilgoconą łąkę. Bliżej zabudowań jest lepiej pod tym względem (jest się ciut wyżej), ale zawsze napatoczy się ktoś przypadkowy z radosnym, jasnym światłem. Ale wszystko rozbija się też o to, że astrofotografowie nie mają tak rygorystycznych nawyków podczas działania (więc "upsy" będą nieuniknione). Argument o ciemnościach egipskich bym odrzucił - rozstawianie sprzętu prawie zawsze ma miejsce za jasnego; poza tym - to, że wizual będzie siedział w głębi łąki nie oznacza, że na podejściu do pola świecenie białym światłem nie będzie nikomu przeszkadzać.

Inne rozwiązanie to rozciągnięcie jakiegoś czarnego parawanu wzdłuż stanowisk a-foto. Wymagałoby to zakupienia kilkudziesięciu metrów materiału/ciemnej nieprzezroczystej folii (budowlanej lub ogrodniczej) i nabicia jej na jakies listwy wbijane co ok. 2 metry. Niby trochę pieprzenia, ale efekt powinien być zadowalający dla wszystkich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chodziło mi o ciemności przy rozstawianiu sprzętu, ale o nocne wędrówki - cały czas ktoś łazi się ogrzać albo ochłodzić albo odpocząć. 

Czyli opcja z odwróceniem ekranu na zewnątrz placyku nie jest wystarczająca? Taka łuna od LCD też przeszkadza?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj Jolo, coś widzę nasza rozmowa zaczyna się rozłazić.
Jeśli mówisz o nocnych wędrówkach, to rozumiem, że nie chodzi o spacerowanie z włączonym monitorem LCD? :5640dc6e20115_02Laugh:
Tak naprawdę, to przydałoby się spotkanie robocze* żeby przetestować te wszystkie rozwiązania. Opcja zaproponowana przez Aliena jest jakimś wyjściem, chociaż obawiam się, że zbyt mocno podświetlony monitor i tak może przeszkadzać. Weźcie pod uwagę, że niektórzy (w tym i ja) reagują alergicznie na niektóre czerwone latarki, jeśli te świecą za mocno (nie mówiąc o tym, że niektóre są różowymi samoróbkami).

Ech, ciężki temat.

* może fragment jednej nocy w Zatomiu, może być nawet pochmurna - byle bez deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)