Skocz do zawartości

Zasilanie stanowisk obserwacyjnych i fotograficznych na zlotach w Zatomiu.


Rekomendowane odpowiedzi

No tak. Ja w ogóle nie brałem pod uwagę białych latarek - dla mnie to czyste zło. Myślałem, że chodzi cały czas o światło z ekranów i dlatego pytałem, czy umieszczenie fociarzy przy krawędzi pola jak zaznaczyłem na mapce plus odwrócenie ekranów na zewnątrz nie wystarczy. Jeśli jeszcze do tego dojdzie czerwona nakładka to powinno być dobrze, tak myślę. 

Spacerowanie z włączonym laptokiem to w ogóle jakaś abstrakcja. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, to żart był :5640dc6ec0764_04Wink:
Co do samych odwróconych laptopów - generalnie czerwona nakładka powinna zadziałać o ile wszyscy ją zastosują. 
Generalnie z pola obserwacyjnego doskonale widać jak nie laptopy, to niebieskie twarze przy laptopach. A, i te przypadkowe otwieranie bagażników i zamykanie na alarm (KLIK-KLIK i jebitne awaryjne przez 4 sekundy). Grrr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jolo napisał:

Ok, faktycznie. To tak na szybko wyliczyłem:

pyrlandia.thumb.jpg.26bcac51671385912f11

Potrzebujemy 8 gniazdek wbijanych np http://allegro.pl/gniazdo-wbijane-230v-ogrodowe-ip44-hermetyczne-i5886575804.html - 8x37zł
7 przedłużaczy 15m z uziemieniem np http://allegro.pl/przedluzacz-ogrodowy-kabel-z-uziemieniem-15-m-i5381299826.html - 7x43zł
1 bęben 40m 3x1.5, np http://allegro.pl/przedluzacz-na-bebnie-3-1-5-40m-bebnowy-zwijaku-i5869366003.html - 120zł

W sumie 717zł

Wszystko ok ale tu znowu zostaniemy z kablem na wierzchu. Był bym bardziej za puszczeniem kabla w ziemi a te gniazdka przerobić (uciąć wtyczkę) i  podpiąć bezpośrednio do kabla. Tylko jak piszecie wcześniej sensownie trzeba je rozmieścić. A, i jeszcze jedno. Takie wtyczki wbijane widziałem jeszcze nie podwójne ale z czterema wyjściami. (55zł) Ale ostatnio nie mogę poszukać.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon, to nie będzie takie proste. Wtedy takie wbijane gniazda uziemimy na polu na cały rok, bo będą podłączone do instalacji podziemnej, co na pewno właścicielowi się nie spodoba. Dodatkowo do wykonania takiej instalacji podziemnej, gdzie kable trzeba ciąć i łączyć trzeba specjalnych zabezpieczeń tych połączeń i z tego co wiem instalatora z uprawnieniami. Jak zrobimy samowolkę to nie dość, że może to się źle skończyć, to pewnie jeszcze ubezpieczalnia się na nas wypnie w takiej sytuacji. Inna opcja to byłoby namówienie Pyry na 60m kabla podziemnego i przy krawędzi poletka słupek elektryczny, albo szafka, np https://www.hurtelektryczny.pl/oswietlenie-zewnetrzne/slupek-zasilajacy-park-4-2x230v-stal-nierdzewna-ip44-90748 . Koszt elementów pewnie koło 300-350zł plus robocizna.

Marek - czyli laptopy odwrócone na zewnątrz z programem dającym przesunięcie ku czerwieni, plus przeszkolenie w zakresie zachowania na polu obserwacyjnym? Operacje przy samochodach to nie tylko domena astrofociarzy, choć przyznaję - w większości tak. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Panasmaras napisał:

Heh, parawan z samochodów leżących na boku byłby wręcz idealny! Może nawet być kołami do wizuala, niech stracę :5640dc6e20115_02Laugh:

I taki będzie obowiązek kierowców - ostatnio zresztą było niemal idealnie ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

 Operacje przy samochodach to nie tylko domena astrofociarzy, choć przyznaję - w większości tak. 

Dokładnie tak. I tu jest pół na pół. A tak wchodząc w temat głębiej do wizuala też prąd się przydaje, suszareczkę czy montaż GoTo też gdzieś trzeba podłączyć prawda ??? :)

P.S. O laserach ze względu na swój urok i kulturę osobistą nie wspomnę :5640dc6e20115_02Laugh::5640dc727769c_17Devil:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zauważyć ja jako wizualowiec używam energii el. do:

1) Suszarki do LW/Obiektywów lornety

2) Zasilania grzałek

3) Zasilania wentylatora LG

4) Ew zasilania czerwonego oświetlenia stanowiska, gdzie znajdują się atlasy/mapy/ akcesoria

Z tego wnioskuję, że nam wizualowcom jest to do szczęścia też potrzebne.

Od zarania wizualowcy dzielili plac z fotografami i jakoś to wychodziło, ludzie przecież się przeplatają ze sobą -zaglądają tu lub tam. Ważne by szanować się wzajemnie.

 

Co do opłat ostatnio było tak:

Koszt opłaty zlotowej  to 20 zł.( w tym I dycha na: ognisko+produkty+identyfikatory) (II dycha to bezpiecznie PZU, koszt było ok 8zł/osoba)
Obiadokolacja 25zł x 3
Śniadanie 15zł x 3
Koszt noclegów  35zł x 3

Zostaje 2zł/os, które ewentualnie można ugryźć z drugiej dyszki pod warunkiem że koszta ubezp. się nie zmienią


Czyli dotychczas było: trzy doby od czwartku do niedzieli 245 zł,  dwie doby od piątku do niedzieli 170 zł

  • Poza tym: Nie wiem czy opłaty wzrosną? - nie rozmawiałem z Zatomiem o kosztach  jeszcze.
  • Chcecie jeszcze dopłacać po 10zł na prąd???
  • A może zrobić tę dopłatę dobrowolną?
  • Możemy też zrezygnować z spływu, nie ubezpieczać zlotu i kasę przeznaczyć na prąd. To będzie kwiecień....mogą być warunki na spływ lub mogą nie być.
  • Ale czy rezygnowanie z tradycyjnych punktów zlotu nie zrazi zlotowiczów?

Odp. sobie na te pytania !

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by chyba było, żeby chętni, którzy się zapisali na najbliższy zlot wypowiedzieli się na ten temat. Czy są za zwiększeniem jednorazowej opłaty o 10 PLN na ten cel. O ile opłaty za pobyt pozostaną na dotychczasowym poziomie to zauważcie, że to jest jednorazowa wpłata o 10 PLN. Być może padną inne pomysły sfinansowania zasilania w prąd polu w Zatomiu.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Gayos napisał:

Dobrze by chyba było, żeby chętni, którzy się zapisali na najbliższy zlot wypowiedzieli się na ten temat. Czy są za zwiększeniem jednorazowej opłaty o 10 PLN na ten cel.

No wydaje mi się, że tu raczej dyskusji nie powinno być żadnej, z energii elektrycznej nawet na polu obserwacyjnym niewielu może się obejść. 
Że postanawiamy zrobić raz na zawsze z tym porządek... no mili Państwo, kiedyś trzeba ten pierwszy raz... i ta niecała paczka papierosów czy 4 browarki nikomu (za wyjątkiem młodzieży) kieszeni nie uszczupli. Zatom jest nasz i mam nadzieję, ze dopóki w pobliżu jakiejś oświetlonej inwestycji nam tam nie wybudują - naszym będzie :)  
I teraz dywagacje dlaczego ja a nie Antek i Józek, którzy przyjadą na jesień dopiero muszę płacić mija się chyba z celem. A najprostszy kontrujący argument to taki, ze Antek i Józek zapłacą za kolejna inwestycję, którą sobie wymyślimy a mnie wtedy w Zatomiu nie będzie. Szanowni państwo to jest coś z czego będziemy korzystać przez lata i nie tylko w czasie zlotów ale i w czasie wypadów małych grup, które już w Zatomiu zaczęły gościć. 
Skąd wiecie, że nagle właśnie nie skrzyknie się kolejna grupa w październiku czy listopadzie i będzie wszystko jak znalazł ???  Jeszcze raz powtarzam, gdyby to były wielkie pieniądze, no można polemizować - każdy grosz jest ważny ale tu ???? To pierwszy papierek z naszego arsenału banknotowego !!! słownie dziesięć złotych.
Ale to oczywiście moje zdanie..  Możemy pleść dalej sieć kablowych pajęczyn.. ale nie rzucajmy mięsem w gwiazdy, gdy ktoś nieopacznie nie tę która trzeba nić kablowa rozłączy :5640dc727769c_17Devil:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pokażę co ja zabieram od czterech zlotów w Zatomiu, aby nie przeszkadzać innym. Gdziekolwiek jadę na foto, zabieram to ze sobą.

Biorę ze sobą składany kosz.

_1.jpg.a9395f3d0db0e12a1daf156044122aa5.

 

Rozkładam taki koszyk

_2.jpg.728c583fcc01d667c54aa8e095128866.

 

I w nim umieszczam swojego laptopa, aby efekt był skuteczny, przykrywam ten koszyk dużym ręcznikiem aby zakryć szczeliny z góry i po bokach kosza. W ten sposób ograniczam światło z LCD, a oprócz tego, laptop jest chroniony przed wilgocią mrozami i itp.

_3.jpg.200ce39b3670c7720ebabd7fa7d687ce.

 

  • Like 5

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jolo napisał:

Szymon, to nie będzie takie proste. Wtedy takie wbijane gniazda uziemimy na polu na cały rok, bo będą podłączone do instalacji podziemnej, co na pewno właścicielowi się nie spodoba. Dodatkowo do wykonania takiej instalacji podziemnej, gdzie kable trzeba ciąć i łączyć trzeba specjalnych zabezpieczeń tych połączeń i z tego co wiem instalatora z uprawnieniami. Jak zrobimy samowolkę to nie dość, że może to się źle skończyć, to pewnie jeszcze ubezpieczalnia się na nas wypnie w takiej sytuacji. Inna opcja to byłoby namówienie Pyry na 60m kabla podziemnego i przy krawędzi poletka słupek elektryczny, albo szafka, np https://www.hurtelektryczny.pl/oswietlenie-zewnetrzne/slupek-zasilajacy-park-4-2x230v-stal-nierdzewna-ip44-90748 . Koszt elementów pewnie koło 300-350zł plus robocizna.

Myślałem, że założeniem tematu było pozbycie się okablowania plątającego się między nogami. No ale jeżeli mamy robić to na ziemi (nie wkopując kabli) to może idźmy po najmniejszej linii oporu.

 

Kabel na zwijadle 50m - nim puścimy sobie prąd z budynku na pole

http://allegro.pl/przedluzacz-ogrodowy-3-1-5-50m-bebnowy-na-zwijaku-i5815183011.html

I potem od niego krótszy ale też na zwijadle. Np taki 15m. Potem kolejny i kolejny...

http://allegro.pl/przedluzacz-bebnowy-4-gniazda-zwijany-15m-bezp-i5672687875.html

Przy każdym zwijadle pozostają nam 3 gniazdka do wykorzystania.

KOSZT:

1szt - 137zł

7szt -445zł możemy ich kupić więcej lub mniej. Jak chcecie.

RAZEM 582zł (ceny z wliczoną dostawą)

Przy tym rozwiązaniu mamy co 15m 3 wolne gniazdka. Na ostatnim 4. W sumie do wykorzystania 22 gniazdka!

W zasadzie to takie samo rozwiązanie jak Łukasz twoje z tym, że tu zyskujemy kilka gniazdek i ponad stówka zostaje w kieszeni.

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy z forumowiczów a nie tylko Ci którzy uczestniczą w Zlotach powinni przyłączyć się do akcji "elektryfikacjii pola" z uwagi na fakt, że może w przyszłości będą Sami z tego korzystać. Zwiększenie opłaty do 20 zł popieram przecież za tą dychę nawet paczki papierochów się nie kupi. A tak wogóle jest to opłata JEDNORAZOWA i chyba nikomu nie ubędzie zbytnio w kieszeni. Moim skromnym zdaniem kabel powinien jednak być zakopany aby nie było różnych niespodzianek typu "przypadkowy brak prądu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja poproszę o dofinansowanie instalacji elektrycznej na RODOS. Też nie wszyscy jadą, ale kto wie? Może  kiedyś? Przecież 10 pln to nie jest problem, prawda?

Panowie, nie róbmy paranoi. Dofinansowanie działania forum jest oczywiste, bo to nasza wspólna sprawa. Dofinansowanie zlotu , nawet zlotu forumowego- już nie...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę, zagalopowałem się z tymi obliczeniami, a przecież tak jak Szymon pisze - kilka przedłużaczy jak zwykle to jest da radę, a każdy zawsze coś przywozi. Trzeba tylko zwrócić uwagę na poprowadzenie i rozstawić to jeszcze w ciągu dnia, a nie tak jak ostatnio, że o 23 ktoś rozłączył pierwszy przedłużacz, bo chciał się wpiąć i przez to nagle wtem kilka zestawów "przestało śledzić gwiazdy" :5640dc727769c_17Devil:

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie!

  • Ustalcie burzą mózgów ostateczną wersję (bo ja się na tym nie znam)!
  • Przedstawcie kosztorys z robocizną
  • Przedstawcie możliwy scenariusz do zrealizowania

Będę rozmawiał z Gminą Drawno, Leszkiem Pyrą itp.  

Ale bez konkretnej kwoty i ustaleń nic nie zrobimy! Najlepiej wkopać to w ziemie zrobić stanowiska prądowe na stałe! 

Znam się na finansach i negocjacjach ale na prądzie i robotach ziemnych ni zbója... :5640dc70370c8_09Surprised:

Czy mogę liczyć, że przekażecie mi ostateczny kosztorys bym miał możliwość wydrukowania razem z rysunkiem i przedstawienie zainteresowanym?

Do zlotu jeszcze 3 miechy, pole skuwa lód i śnieg. I tak teraz nikt nic nie zrobi.

 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To myślę, że mamy dwa punkty do ogarnięcia.

  1. po pierwsze primo, czy Leszek Pyra się zgodzi na zainstalowanie przy krawędzi tego poletka jednego albo kilku słupków z gniazdkami i pociągnięcie do nich instalacji pod ziemią
  2. jeśli się zgodzi, to proponuję np trzy takie słupki https://www.hurtelektryczny.pl/oswietlenie-zewnetrzne/slupek-zasilajacy-park-4--2x230v-czarna--ip44-93426 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, polaris napisał:

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać...

Czyli teraz mamy dwa zbiory zlotowiczów do opłacenia kabli: astrofotografowie i palacze ;)

Nie Marcinie - 3 zbiory - trzeci to wizualowcy - oprócz lornetkowców bo Ci ( mający średnie apertury) suszarek czy grzałek nie używają - pozostali tak.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

To myślę, że mamy dwa punkty do ogarnięcia.

  1. po pierwsze primo, czy Leszek Pyra się zgodzi na zainstalowanie przy krawędzi tego poletka jednego albo kilku słupków z gniazdkami i pociągnięcie do nich instalacji pod ziemią
  2. jeśli się zgodzi, to proponuję np trzy takie słupki https://www.hurtelektryczny.pl/oswietlenie-zewnetrzne/slupek-zasilajacy-park-4--2x230v-czarna--ip44-93426 

Dokładnie tak. Kilka takich słupków i kabelek w glebie. A jezeli się nie da to po prostu przedłużacze.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi ten sklep

http://allegro.pl/slupek-zasilajacy-park-4-czarna-ip44-9342-eglo-i5246351397.html

 

Jak kupimy materiał to może załatwię z Pyrą robociznę!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK nie ma co się bawić, pierdzielić bez sensu, jadziem z koksem jak to na FA się robi :5640dc6e20115_02Laugh:

Właśnie gadałem z Leszkiem bierze na siebie robociznę i wykopy kupujemy słupki kable izolacje na Allegro i wysyłamy mu kurierem -zróbcie dokładną listę potrzebnych rzeczy . Słupki to 400zł, kable izolacje ?Ile jescze musimy uzbierać?

Rofer był u niego tydzień temu, będą prawdopodobnie  wylewali też betonowe stanowiska, równali teren.

Otwieram listę chętnych na wspomożenie inwestycji. Oczywiście proszę o pomoc tylko tych którzy jeżdżą na zloty i korzystają z pola.

Lista deklarujących pomoc w elektryfikacji pola obserwacyjnego w Zatomiu:

1) ignisdei - 40zł (tyle wyskrobię)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ignisdei - 40zł (tyle wyskrobię) 
2) Jacek E - 40zł - ne mogę więcej od Admina :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ignisdei napisał:

OK nie ma co się bawić, pierdzielić bez sensu, jadziem z koksem jak to na FA się robi :5640dc6e20115_02Laugh:

Właśnie gadałem z Leszkiem bierze na siebie robociznę i wykopy kupujemy słupki kable izolacje na Allegro i wysyłamy mu kurierem -zróbcie dokładną listę potrzebnych rzeczy . Słupki to 400zł, kable izolacje ?Ile jescze musimy uzbierać? (...)

Tak ze 100-150m kabla podziemnego YKY 3x1.5mm2 żyły to około 200-300zł. Połączenia będą wewnątrz słupków, więc nie trzeba będzie podziemnych uszczelnień. Nie jestem jeszcze tylko pewny jak te słupki się montuje, pewnie potrzeba jakiegoś pala zakopanego w ziemi - jakiś gotowy słupek betonowy tak z 80cm długi wkopany w ziemię powinien być ok, albo rura, żeby wewnątrz niej poprowadzić przewody.

1) ignisdei - 40zł (tyle wyskrobię) 
2) Jacek E - 40zł - ne mogę więcej od Admina
3) jolo - 40zł 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)