Skocz do zawartości

Ocena TS HR Planetary 7mm


Rekomendowane odpowiedzi

Noc pierwsza. 

czas obserwacji - około 2godzin.  (jak wróciłem z kościoła - od 20tej do 22giej). Akurat nawet Twoja Pogoda się  myliła i przez 2h było czyste niebo.

obiekty: Księżyc, Jowisz , (M42 z ciekawości).

Warunki atmosferyczne: seeing średni (także falowanie atmosfery zarówno na księżycu jak i Jowiszu), blask księżyca olśniewający całe niebo, temperatura około -4stopni.

 

 

Witam!

Na dniach przyszedł do mnie (i do mojej synty 8) okular TS HR planetary 7mm. Przez kilka dni, pogoda była nieodpowiednia, ale wczoraj miałem okazję go wypróbować. :)

Oto wrażenia amatora.

 

Pierwsze wrażenia:

Okular solidnie wykonany, i dość sporawy. Ciekawa opcja z regulowaniem odległości muszli od okularu - może być bardziej pomocne dla osób z okularami.

Wrażenia bardzo dobre.

 

Obserwacje Księżyca:

Nie posiadam filtrów, więc po jakimś czasie od blasku rozbolało mnie oko. To trochę przeszkodziło w obserwacjach. Okular w porównaniu do kitowca 10mm, jest znacznie bardziej wyciemniony. Jakoś prezentowanych obrazów jest ostra - w większości pola, które jest dość duże, bo aż 60'. Doskonale widać nawet małe kratery i cienie w ich środkach. Obraz kontrastowy.

Nie wystąpiły żadne problemy z regulowaniem ostrości, ale okular ma bardzo wielką czułość na nieosiowe patrzenie - nie wiedziałem co to oznacza, do czasu, gdy nie spojrzałem przez niego po raz pierwszy :) Mimo wszystko, po kilkunastu minutach obserwacji, nauczyłem się tak przez niego spoglądać, aby zminimalizować ten efekt - nic prostszego!  Dodatkowo, na brzegach obszernego pola 60' pojawiła się chyba... aberracja chromatyczna. (charakteryzująca się niebieskawą obwódką). Jednak nie zawsze występowała, więc to nie stanowi żadnego problemu. Człowiek skupia się wtedy na pięknych szczegółach księżyca, pokazywany w większości pola okularu. :)

 

Plusy:

- kontrastowy,

-dość dobrze wyciemniony,

-ostrość, szczegółowość obrazu,

-regulowana muszla.

 

Minusy:

-czułość na nieosiowe patrzenie,

-aberracja chromatyczna, pojawiająca się na samych brzegach okularu.

 

Obserwacja Jowisza:

Planeta była dość sporawych rozmiarów. Doskonale widać było obydwa czerwone pasy, oraz -pomimo blasku księżyca - mniejsze na biegunach planety. Jednak te mniejsze czasami stawały się niedostrzegalne (może umiejętność patrzenia, albo położenie planety względem księżyca?). Po opisach spodziewałem się czegoś więcej - przeczytałem o widocznych wirach na psach itp. Tego nie dostrzegłem, ale przy skupieniu widać postrzępienia i nierówności na obydwu pasach. Olbrzym był ładnie wyostrzony, choć tu miałem już z tym trochę większe problemy. Chciałem zlokalizować WCP i być pewny, że to ona... jednak też do końca mi się nie udało. Wielką zaletą jest jego pole, a dzięki temu nie było potrzeby ciągłego śledzenia Jowisza. Dodatkowo używałem barlowa 2x z zestawu, a wtedy Jowisz pomimo że stracił na jakości i światłości, był równie piękny i stał się całkowicie olbrzymem.

 

Plusy:

-dość dobre wyciemnienie, więc nie bije mocno światłością,

-nawet ostry. plus za te postrzępienia na pasach.

 

Minusy:

-mały zakres ostrości, choć dla chcącego też nie ma problemu i można spokojnie wyostrzyć.

 

Obserwacja M42

To było tak z ciekawości. Zdziwiło mnie to, że pomimo przybliżenia, łuny od miasta i blasku księżyca, kontrast pomiędzy mgławicą a otoczeniem był naprawdę dobry!

 

 

Podsumowanie:

Księżyc wyglądał pięknie. Jowisz także prezentował się dobrze, choć tu spodziewałem się czegoś więcej.

Tu mam dylemat, bo również mam świadomość złych warunków, które wtedy panowały.

Okular oceniam pozytywnie, poza tym, że nie jest tak drogi jak inne tego typu szkiełka, a podobno porównywalny z ich jakością. :)

Jednak pomimo ER, dla osób noszących okulary może wydawać się, że patrzą przez dziurkę od klucza. Może ta dziurka jest większa, co nie zmienia postaci, że dalej jest dziurką.

Niestety, w rękach miałem mało okularów i nie mam porównania np. z TMB planetary II 7mm ,albo ortho. Z chęcią bym pożyczył od kogoś na kilka dni w ramach porównania. Wtedy mógłbym ocenić czy okular jest wart swojej ceny.

 

Kolejne subiektywne opinie już niebawem.

Pozdrawiam!

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pomimo kilkudniowych mocnych wiatrów we Północno - Wschodniej Polsce, udało mi się wystawić teleskop (miałem nadzieję na księżyc częściowo zakryty chmurami). Odczekałem godzinę aż schłodzi się lustro, a chmury cudownie zniknęły i zamiast mocno zachmurzonego nieba, zrobiło się idealnie czyste! :D

Czas obserwacji: od 21 do 23.

tem. 0 stopni.

Kilka dodatkowych info odnośnie TS Hr 7mm. Z kitowym barlowem, czas spoglądania, zanim Jowisz przeleciał przez cale pole okularu, wynosi 40-45 sekund. Bez barlowa, wynosi on 1 min 10sekund. Wystarczająco długo, aby nacieszyć się widokiem naszego olbrzyma. (choć jeszcze nie mam możliwości porównać z ortho).

 

Jednak nie będę pisał tylko o tym. Poza cudownym rozwianiem chmur, towarzyszył mi idealny seeing!

Do tego stopnia, że TS Hr 7mm z kitowym barlowem dawał ostry obraz, co dawało 342x powiększenia! Dodatkowo (w tej samej konfiguracji) - i nie sądzę, że miałem bujną wyobraźnię -  widziałem tarczę jednego z księżyców Jowisza. Po luknięciu na stellarium i odwróceniu obrazu stwierdzam, że był to Ganimedes. Porównywałem z innymi, ale tylko tu gwiazdeczka nie wydawała się gwiazdeczką, a niewielką lśniącą kulką.

Poza tym (dalej mowa o kombinacji TS HR + kitowy barlow) był to czas WCP. Zarówno plama, jak i wielki biały odstęp pomiędzy nią a czerwonym pasem był idealnie widoczny. Tak wiec, z racji seeingu Księżyc odszedł na drugi plan, i większość tego czasu obserwowałem Olbrzyma :)

Jak na razie, dalej przystaję z twierdzeniem, że okular jest godny polecenia!

Pozdrawiam! :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy później...

Ja kiedyś porównywałem TS HR 7 z TS Planetary 7 i to była przepaść między tymi dwoma okularami, na korzyść TS HR. Jakby inna klasa szkła (czytaj tania - zwykła lub profesjonalna o wysokiej jakości).

 

Porównywałem tez TS HR 7 mm z ES 6,7 mm i nie było ani jednego szczegółu  w TS HR, którego by nie było widać przez kilka razy droższego ES-a. Ostrość na Jowiszu tez trzymał fantastycznie.

Jak będę teraz kupował okular 7mm do planet to będzie to właśnie TS HR, a nie ES 6,7mm.

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei przez pewien czas miałem równoczesnie TS HR 6mm, TS HR 8mm oraz ES 6,7mm. I również potwierdzam, że jesli chodzi o jakość obrazu nie było między nimi większej róznicy. Dawały porównywalne obrazy planet, zaś ES wygrywał w zasadzie tylko większym polem. Inna sprawa, że jeślo chodzi o wrażenia czysto wizualne to w Syncie 8" planety wolałem oglądać w dobrym ortho. Na przykład widok  Jowisza z ortho był bliżej książkowych obrazków, bardziej kontrastowy, stonowany,  w lekko ceglanych pastelowych barwach, podczas gdy z Es-em czy TS HR był raczej w tonacji szaro-białej, bardzo mocno prześwietlony. Jesli używałem TS HR do planet, to głownie dlatego że przy 40* ortho mniej wygodnie obserwuje się planety. Ostatecznie sprzedałem zarónwo Es-a 6,7mm jak i obydwa TS HR, ostatecznie do planet zostawiając sobie ortho (a po sprzedaży Newtona dodatkowo SW WA 6mm 66*, który w moim refraktorze nie daje dużo gorszych obrazów niż TS HR).    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)