Skocz do zawartości

Fotografia achromatem


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś próbowałem się z foceniem w ogniskowej 1200mm -achromatem Meade 152/1200 f8 z guidingiem.  Wczoraj poświęciłem około godziny na kolimację tego pancernika.  Gdy oba kółka w kolimatorze optycznym mi się zlazły.. spróbowałem określić ileż to wycisnę z wielkiej soczewy  bez faltenera .. Refraktor ma parę latek, przyjechał z USA po skolimowaniu daje poprawne obrazy! Oto M13 crop i resize ISO 1600 jedna klatka ok 5 min!  Widać zakrzywienie sferyczne!

post-2-137699802013_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i to...

1) Gromada nie była zupełnie w centrum kadru ale bardziej lewo-dół  ;)

2) Tak nie przejmowałem się też zbytnio ustawieniami w lunetce biegunowej -ustawiałem na oko  :)

To fotka testowa udowadniająca, że ciemnym achromatem z długą ogniskową można focić. Następnym razem poświęcę więcej czasu na ustawienia. Tak i z tym fioletem można by było coś zrobić :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i to...

1) Gromada nie była zupełnie w centrum kadru ale bardziej lewo-dół  ;)

Aaaa to wiele wyjaśnia... miałem wątpliwość czy to do końca krzywizna pola, bo przesunięcie jest w jednym kierunku, ale zakładałem że eM-ka była w centrum kadru.  ;)

Co do fioletu to.... Alien ładnie pozbywał się go na swoich fotkach z achromatu.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe pytanie...skoro mój aparat (canon 450D ) robi (sam) darka po każdej długiej ekspozycji (przetwarza tyle samo ile trwało naświetlanie) i zdjęcie jest zbitkiem tych dwóch fotek - to czy mogę używać ISO 1600 -jak widzicie szumy są ale nie tak drastyczne. W długiej ogniskowej i małej światłosile łatwiej mi się foci przy większej czułości!

Jak myślicie???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fotka po małej obróbce jest taka jak z pierwszego postu to czemu nie. Zrób np. 10 fotek po np 5 minut i je zestackuj i zobaczysz efekt. Ważne żeby końcowy efekt był OK. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z achromatem część dalsza... -M81 6x300s, ISO 1600 - tyle zarejestrowałem do świtu! Achromat Meade 6" LXD 55 EMC, ogniskowa: 1200 mm i Canon 450D, montaż: Celestron CGEM , Crop, resize -gwiazdy prawie okrągłe w pełnej klatce..jednak okropna winietacja i szumy zmusiły mnie do zmniejszenia obrazu. Sorka, za to że galaktyka nie w środku kadru -ale to wciąż zabawa :)

post-2-137699802611_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz próba z M57- cały czas ogniskowa 1200mm

Jakieś 2 x300s i 8x 600s

1. Krop i resize ok 60% Narrowband

2. Resize pełnego kadru

Ten Meade ma nawet  fajnie skorygowane pole  8)!

post-2-137699802671_thumb.jpg

post-2-137699802676_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spodziewałem się wodotrysków z M101 -ale wilgoć i zenitarne ustawienie obiektu szybko sprowadziło mnie na ziemię. Trochę poprawiłem gwiazdki, ale obraz dalece minął się z moimi oczekiwaniami. Guiding nie był taki jak powinien...Zmieniłem w B/W i agresywnie wyciągnąłem strukturę. Ogólnie niewypał i kiła.

Wrzucam dla przestrogi -trzeba publikować nawet te złe  :-X!

Dziś spróbuję z Igłą

M101, krop i  resize 4x600s

post-2-137699802748_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co bym jeszcze spróbował to usunięcie gradientu np. Gradient Xterminatorem. Może da się jeszcze uratować tą fotkę!

Też bym chętnie coś dziś usmażył... :-\

Maquu daj mi jakiś sensowny link do zassania tego Gradient Xterminatora ???

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Poległem!

W Canonie gwiazdy to place, które giną w szumie nawet przy ISO 800. Dochodzi to tego, że ostrzę w trybie  live view na otoczkach aberracyjnych jasnej gwiazdy, analizując wielkość krążków!

Generalnie poległem na astrofoto achromatem. Potężna rura -dzięki CGEM-wi daje się nieźle prowadzić w ogniskowej 1200 i f8 -ale od biedy  okrągłe gwiazdy to nie wszystko!

Mam foty potężnej wielkości ale plackowate gwiazdy muszą być zmniejszane przynajmniej kilka razy, tak  by zdjęcie jakoś wyglądało -tak jadę 30% wydajności apertury !

Generalnie z krótkim APO osiągnęło by się pewnie podobny efekt. Ustawiając dobrze ostrość (maska B.) nie trzeba by było tych fotek masakrycznie zmniejszać! 

Nie bawi mnie foto z wydajnością 1/3 mocy...obciążam tylko montaż :cry: 

Ta 13-tka to koniec mojej przygody z wielkim achro..które wyśmienicie  nadaje się do wizuala :cry:

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Pozwolisz że odkopię ten temat bo sprawa focenia achromatami nie daje mi spokoju. Zrobiłem taki eksperyment i chce pokazac ludziom że achromaty nie są takie straszne jak się je maluje. W narrowbandzie wiadomo jest całkiem nieźle( kolega tadeopulous fajnie to pokazuje :) ) a jak to wygląda z kamerą mono i kanałem luminancji. Czy fotki w luminancji mogą fajnie się prezentowac?

Dla funu skonstruowałem taki zestaw: Achromat do szerokich pól SW 102/500 , reduktor ogniskowej long perng 0,6x - daje mi 309mm ogniskowej z backfocusem 51mm ( te pare mm brak złączki akurat), kamerka atik 414ex z filtrem semi apo jako L. Wszystko wrzucone na HEQ5 bez guidingu. Strzeliłem 54 zdjęcia po 60 sekund, bez żadnych klatek kalibracyjnych taka minimalistyczna obróbka z krzywymi tylko. Zdjęcie robione u mnie z działki w Ełganowie  30 km od trojmiasta , zasięg z 5,3-5,5 mag maksymalnie.

 

m31 achromat.jpg

 

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, prestoneq napisał:

Pozwolisz że odkopię ten temat bo sprawa focenia achromatami nie daje mi spokoju. Zrobiłem taki eksperyment i chce pokazac ludziom że achromaty nie są takie straszne jak się je maluje. W narrowbandzie wiadomo jest całkiem nieźle( kolega tadeopulous fajnie to pokazuje :) ) a jak to wygląda z kamerą mono i kanałem luminancji. Czy fotki w luminancji mogą fajnie się prezentowac?

Dla funu skonstruowałem taki zestaw: Achromat do szerokich pól SW 102/500 , reduktor ogniskowej long perng 0,6x - daje mi 309mm ogniskowej z backfocusem 51mm ( te pare mm brak złączki akurat), kamerka atik 414ex z filtrem semi apo jako L. Wszystko wrzucone na HEQ5 bez guidingu. Strzeliłem 54 zdjęcia po 60 sekund, bez żadnych klatek kalibracyjnych taka minimalistyczna obróbka z krzywymi tylko. Zdjęcie robione u mnie z działki w Ełganowie  30 km od trojmiasta , zasięg z 5,3-5,5 mag maksymalnie.

A widziałeś to sprzed kilku dni? Poczciwa SW 80/400 i EQ5 - 3 razy czytałem i pytałem czy to prawda :)http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11566-mgławica-oriona-z-qhy163m/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)