Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 05.02.2015 Collinder 69


Rekomendowane odpowiedzi

Piękny tekst - czepnę się tylko jednego:

 

Barnard 30 na tle Sh2-264

 

Opis oryginalnego zdjęcia mówi o B30, lecz ten ciemny cypel ma inne, własne oznaczenie - B32.

Barnard 30 to kawał ciemnotki o średnicy niemal jednego stopnia, rozciągający się na zachód od prezentowanego na zdjęciu fragmentu. Warto zadać sobie odrobinę trudu i odnaleźć tę mgławicę - pod ciemnym niebem znalezienie jej wschodniej, dość wyraźnej granicy nie jest może łatwe, ale wyczynem też z pewnością nie jest, przynajmniej dla średnich lornetek.

Tak, wiem - ciągle ciągnę swoją melodię, lecz kompleks B30-31-32-225 jest nierozerwalnie złączony z Lambdą Orionis i jej mgławicowym otoczeniem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny tekst - czepnę się tylko jednego:

 

Opis oryginalnego zdjęcia mówi o B30, lecz ten ciemny cypel ma inne, własne oznaczenie - B32.

Barnard 30 to kawał ciemnotki o średnicy niemal jednego stopnia, rozciągający się na zachód od prezentowanego na zdjęciu fragmentu. Warto zadać sobie odrobinę trudu i odnaleźć tę mgławicę - pod ciemnym niebem znalezienie jej wschodniej, dość wyraźnej granicy nie jest może łatwe, ale wyczynem też z pewnością nie jest, przynajmniej dla średnich lornetek.

Tak, wiem - ciągle ciągnę swoją melodię, lecz kompleks B30-31-32-225 jest nierozerwalnie złączony z Lambdą Orionis i jej mgławicowym otoczeniem.

A czepiaj, się, czepiaj. I tak wszyscy wiemy, jaki jesteś O:-)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dziś taka dopingująca do szybkich obserwacji. EDek mroził się na tarasie od południa, odkąd oglądał Słoneczko. Kiedy zrobiło się ciemno okazało się niestety, że niebo nie jest zbyt przejrzyste a i seeing rwał Jowisza na kawałki nawet w okularze 17mm. Po szybkim rzucie oka na kometę, która w takich warunkach wyglądała jak szara, puchata kulka bez śladu ogona, skierowałem refraktor na obiekt tygodnia.
W okularze 17mm wpasował się bardzo ładnie w pole widzenia, ale gwiazdki blisko brzegów były niestety dość mocno zniekształcone, dlatego też szybko zmieniłem okular na 26mm. Całość prezentowała się bardzo ładnie, dość wyluzowana gromada, bez aspiracji do bycia zauważoną jako rodzina :) ? 2 faktycznie wyraźnie odróżnia się barwą od gwiazd tworzących rządek gwiazd pomiędzy ? 1 i ?. Niestety w warunkach, jakie były nie było szansy na polowanie na mgławice, więc skupiłem się na Meissie. Już w okularze 17mm dało się zauważyć "podejrzenie" o podwójność - gwiazda prezentowała się inaczej niż sąsiadki. W okularze 12mm wyglądała już jak mikroskopijny bałwanek, a w okularze 8mm obie kulki tworzące bałwanka nagle odskoczyły od siebie pokazując swoją prawdziwą naturę. W okularze 8mm przez około 80% czasu składniki A i B były zupełnie rozdzielone. W tym samym okularze składnik C był widoczny przez około 50% czasu - to pewnie sumaryczny wpływ słabej przejrzystości, słabego seeingu i mojego słabego doświadczenia w takich obserwacjach :)
Podobno nigdy nie jest za późno, żeby coś zacząć, więc przeniosłem ołówkiem ten układ z okularu na kartkę papieru i tak powstał mój pierwszy w życiu szkic :D

 

post-1260-0-11203700-1423339836_thumb.jp

 

Północ u góry, wschód z prawej, tak jak widziany przez kątówkę.

Obserwowane przez TS ED 102/714 i okulary TS WA 26, 17, 12mm i TMB II 8mm.

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(...) szybko zmieniłem okular na 26mm. Całość prezentowała się bardzo ładnie, dość wyluzowana gromada, bez aspiracji do bycia zauważoną jako rodzina  :) .

 

Też dziś na nią spojrzałem - ta gromada to jednak zdecydowanie obiekt lornetkowy.

A kometa - no cóż, jest cieniem samej siebie sprzed miesiąca. Cały czas widoczna gołym okiem, a i warkocz w lornecie 15x70 dał się wyzerkać - ale to już nie to co w styczniu.

Na złość Jackowi, co nam pożałował okienka pogodowego, rzuciłem okiem na Messiery od 1 do 110 :P Niestety, cała "sesja" trwała raptem pół godziny - bo od północy nadeszły te cholerne (...)   >:D -  no sami wiecie co...  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziś na nią spojrzałem - ta gromada to jednak zdecydowanie obiekt lornetkowy.

Na złość Jackowi, co nam pożałował okienka pogodowego, rzuciłem okiem na Messiery od 1 do 110 :P Niestety, cała "sesja" trwała raptem pół godziny - bo od północy nadeszły te cholerne (...)   >:D -  no sami wiecie co...  

To ja dmuchnąłem :P  Kurcze ale przejrzystość w mojej dziurze była powalająca jak z balkonu nad portem Andromedę dostrzegłem, Co do Collinderka to południe miałem gorsze ale można śmiało rzec, ze po pojechaniu w prawo i w górkę od Batelgezy był :)

A Puchatka rzeczywiście maleje, miałem porównanie z Andromedą - góra - dół

P.S. A Łukasz ma gwiazdki pojechane w  AZ4 mu guide szalał  :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dzięki Marcinowi Paciorkowi możemy się teraz dowiedzieć, jak wygląda "na szeroko" okolica głowy Oriona w dobrym obiektywie dobrego astrofotografa

Po prostu, głowa puchnie :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)