Skocz do zawartości

Jaki refraktor wybrać?


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Noszę się z zakupem jakiegoś refraktora tak w granicy 2k PLN...

 

Ma on być przeznaczony tylko do obserwacji wizualnych, głownie DS wiec myślę o czymś jasnym rzędu f/5.

 

W tej cenie może być mały ED lub jakiś większy achromat. W tym budżecie mieści się akurat idelanie Bresser AR-152S i wydaje się być odpowiedni dla mnie bo bedzie to cos miedzy ED a zwykłym achromatem.

 

No chyba że możecie polecic cos innego? Bede wdzieczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam BM152s i powiem ci że to kawał rurki. Duży i ciężki jak na swoje parametry, ale pod dobrym niebem pokazuje na co go stać. Kolorek wyłazi jedynie na księżycu i jowiszu oraz na kilku jaśniejszych gwiazdach, ale jest do zaakceptowania. Nie posiadam żadnych filtrów przeciwko AC, ale podejżewam że wyeliminowały by aberkę całkowicie.

Nie jest to oczywiście ED, ale w tej cenie dużego edka nie kupisz, a wiadomo że w obserwacji słabych ds-ów ważna jest średnica:)

Jest jeszcze sprawa montażu na jakim będziesz sprzęt wieszał, bo tak jak pisałem BM swije rozmiary i wagę ma:)

Pozdrawiam.

  • Like 3

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze JaKr, a ja pytałem o mobilność, bo refraktor mniej światłosilny będzie dawał zawsze lepiej skorygowany obraz. Jeśli jesteś gotowy na jeszcze większego kolosa, to taki 150mm f/8 wart jest rozważenia, choć nieco przekracza budżet http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1034_Skywatcher-Evostar-150-Refractor-150-1200mm---optical-tube.html

Z filtrem żółtym czy Fringe Killer będzie można na pewno mocno powiększyć.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilność nie jest ważna bo w ogrodzie mam niezłe warunki.

Montaż mam EQ5 ale bardziej chce tego użyć na montażu azymutalnym a też piszą ze na takim typu az5 można go swobodnie używać.

Wpadł mi w oko ten BM z racji na cenę i ten korektor petzval a podobno z filtrami typu semi apo daje rade.

Na dluzsze ogniskowe mam maka 150 tak ze tutaj nie myślę o zastosowaniu planetarnym.

Jowisz w MAKu 102 prezentuje się już bardzo okazale a co dopiero w 150.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półtora roku temu też miałem dylemat wybierając refraktor: wziąć Bressera czy SW 150/750. Ostatecznie kupiłem Celestrona Omni bo akurat był na promocji...ale to w zasadzie to samo co SW 150/750.

Zadecydowały mniejsze rozmiary i waga ( refraktor do wizuala dobrze spisuje się na montażu CG 4 ustawionym w położeniu azymutalnym). Gabaryty miały dla mnie znaczenie- obserwacje prowadzę w domu z balkonu a i na wyjazd trzeba znieść sprzęt z 2 piętra do samochodu- refraktor a montażem jestem w stanie zabrać na 1 raz.

Poza tym miała też dla mnie duże znaczenie łatwa wymiana wyciągu na crayforda z mikrofocuserem, który zdecydowanie ułatwia ustawianie ostrości.

Jako że to sprzęt do DS aberracja chromatyczna nie jest dla mnie aż tak ważna, zresztą poza kilkoma obiektami US nie jest czymś co by przeszkadzało. Pod ciemnym niebem teleskop nieraz pozytywnie mnie zaskoczył, porównywałem go kiedyś bezpośrednio z Newtonem 8 cali znajomego i nie byłem się w stanie za bardzo doszukać różnic na DS-ach, poza bardziej punktowymi gwiazdami w refraktorze. Gdybym miał wyboru dokonywać jeszcze raz...wybrałbym tak samo :)

  • Like 3

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bresserze z wymianą może być problem ponieważ posiada 4 calowy wyciąg, ale gdzieś chyba czytałem że można go jakoś przerobić tylko niewiem jak. Mi narazie nerwów podczas ostrzenia nie zepsuł, więc o takim tuningu nie myślałem :) Luzów zero. Podczas obserwacji jowisza i saturna może trzeba nieco spokojniej korygować ostrość, ale dramatu nie ma. Jedyne co to chodzi troszkę ciężko, ale nie chwyta na tyle żeby przeskoczyć podczas ruszania pokrętłem. Może właśnie przez to jest w miare dokładny, ale to tylko moje przypuszczenia.

Pozdrawiam.

 

p.s Chciałbym jeszcze napisać na temat okularów, bo może to też mieć dla ciebie znaczenie.

Nie posiadam ekstra szkiełek, bo najlepsze co mam to hyperion, ale ostrość pola widzenia w tym okularze jest na poziomie ok. 87% (idealnie niestety nie potrafię zmierzyć :) ) i jak mi się wydaje to f5 dobry wynik. Pamiętam że w syncie f6 było chyba nawet ciut gorzej, ale nie mam możliwości ich teraz razem porównać. Niewiem czy wpływa na to układ petzwala, czy może to że obiektyw w BM ma tak naprawdę ogniskową 1200mm więc około f8, ale nie potrzebuje on jakiś ekstra okularów. Podejrzewam że es-y były by tutaj już rewelacyjne :)

  • Like 2

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie pozytywne  opinie o filtrze semi APO jakie miałem okazję czytać są prawdą osobiście wybrałbym krótki refraktor z obiektywem sześć cali .Duże pole i punktowość gwiazd są bezcenne,a nie osiągalne w innych konstrukcjach,na DSach  zafarb jeśli się go nie szuka pewnie można o nim zapomnieć,aberki na USach podobno doskonale niweluje wcześniej wspomniany filtr.Tu może coś więcej użytkownicy napiszą.Uwaga Roberta41 jest cenna szczególnie dla chcących udoskonalać teleskop.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie pozytywne  opinie o filtrze semi APO jakie miałem okazję czytać są prawdą osobiście wybrałbym krótki refraktor z obiektywem sześć cali .Duże pole i punktowość gwiazd są bezcenne,a nie osiągalne w innych konstrukcjach,na DSach  zafarb jeśli się go nie szuka pewnie można o nim zapomnieć,aberki na USach podobno doskonale niweluje wcześniej wspomniany filtr.Tu może coś więcej użytkownicy napiszą.

Baader Semi-Apo to filtr, który bardzo skutecznie likwiduje abberkę, używałem z refraktorami 120/600, 150/750 i 150/1200. Moim zdaniem bo porównywałem z innymi kilerami robi to najskuteczniej. Polecam osobiście wydanie troszkę więcej pieniążków i kupienie 2" - wkręcony w kątówkę 2" pozwalał komfortowo używać wszelkich okulatków.

Bardzo polecam ten filterek do achromatów :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku a czy również oglądałeś krajobraz z zastosowaniem tego filtra,chodzi mi o to czy np.przy takich obserwacjach nie zmienia za bardzo koloru świata,no bo sam filtr ma "wrodzony"bursztynowy kolorek

Tak oglądałem - na moje ślepia obraz był neutralny, rzeczywisty i dodatkowo znacznie pozbawiony żółci i fioletu typowych dla abberki :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Semi APO Baadera nieco zmienia odcień przy oglądaniu krajobrazów. Daje lekko żółtawy zafarb... tak jakby obserwować przez starą ruską lornetkę- jęst to delikatne wrażenie  nie przeszkadzające w odbiorze obrazu. Filtr powoduje że obraz jest bardzo kontrastowy, wyrazisty nieweluje dalekie zamglenia. No i zmniejsza aberrkę. Choć oczywiście w jasnym achromacie nie można liczyć że wyeliminuje ją całkowicie.

Mam 2 calowy, używam prawie cały czas.

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Semi APO Baadera nieco zmienia odcień przy oglądaniu krajobrazów. Daje lekko żółtawy zafarb... tak jakby obserwować przez starą ruską lornetkę- jęst to delikatne wrażenie  nie przeszkadzające w odbiorze obrazu. Filtr powoduje że obraz jest bardzo kontrastowy, wyrazisty nieweluje dalekie zamglenia. No i zmniejsza aberrkę. Choć oczywiście w jasnym achromacie nie można liczyć że wyeliminuje ją całkowicie.

Mam 2 calowy, używam prawie cały czas.

W 120/600 i 150/750 dla mnie nie zauważalnym, było moze tak dlatego, że duzo jaśniejsze od 150/1200. Natomiast armatą na krajobrazy to tylko w morze się gapiłem wypatrując jednostek idących po horyzoncie ...

A i Masz rację z tym kontrastem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taka bardzo subtelna zmiana odcieni... i do traktowania raczej jako pozytyw niż rzecz negatywną bo z filtrem obraz wygląda lepiej niż bez niego, nawet nie licząc z mniejszej aberki.

Na Maniaku w zeszłym roku dawałem foty ze swojego 150/750 z Semi APO i bez. http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=21&t=30674

Na zdjęciach różnica kolorystyczna jest większa niż widać ją ludzkim okiem, przynajmniej moim.

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten Bresser 152S wyostrzy z barlowem? Chyba tu kiedyś pisaliście że jest z tym problem?

Ja z Barlowem nigdy nie obserwuję - uważam, że do wizuala tylko odpowiednio dobrane okulary.

Natomiast jeśli chodzi o avikowanie u mnie nie było problemu. Miałem kamerkę DFK i z ekstenderkiem bodajże 40 mm nie było najmniejszego problemu przy Barlowie x2 i 2,5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Barlowem nigdy nie obserwuję - uważam, że do wizuala tylko odpowiednio dobrane okulary.

 

Czyli przy światłosile jego bodajże f5 to tylko górna półka okularów, czy może ten Petzval pozwala na drobne ustępstwa?

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy światłosile jego bodajże f5 to tylko górna półka okularów, czy może ten Petzval pozwala na drobne ustępstwa?

Ja najdłużej miałem SWANy i tych okularków używałem, oprócz tego MEADE serii 4000 i orciaki do planet. 750 miałem krótko, był za duży na trawlerek, dlatego może wypowiedzą się Koledzy, którzy używają go na co dzień.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Napisałem już o tym wcześniej, że w moich nie najlepszych okularach gwizdy mam ostre w około 87% i że jest lepiej niż w synci 8, czyli f6.

Nie mam jednak możliwości porównać ich razem, ale jak nie jest lepiej to na 100% nie ma gożej:)

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s Chciałbym jeszcze napisać na temat okularów, bo może to też mieć dla ciebie znaczenie.

Nie posiadam ekstra szkiełek, bo najlepsze co mam to hyperion, ale ostrość pola widzenia w tym okularze jest na poziomie ok. 87% (idealnie niestety nie potrafię zmierzyć :) ) i jak mi się wydaje to f5 dobry wynik. Pamiętam że w syncie f6 było chyba nawet ciut gorzej, ale nie mam możliwości ich teraz razem porównać. Niewiem czy wpływa na to układ petzwala, czy może to że obiektyw w BM ma tak naprawdę ogniskową 1200mm więc około f8, ale nie potrzebuje on jakiś ekstra okularów. Podejrzewam że es-y były by tutaj już rewelacyjne :)

 

 

A jakie ogniskowe okularów używasz jeśli można spytać?

Pozdrowienia

----------------------------------------------------

o^o 10x50, O^O 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

p.s Chciałbym jeszcze napisać na temat okularów, bo może to też mieć dla ciebie znaczenie.

Nie posiadam ekstra szkiełek, bo najlepsze co mam to hyperion, ale ostrość pola widzenia w tym okularze jest na poziomie ok. 87% (idealnie niestety nie potrafię zmierzyć :) ) i jak mi się wydaje to f5 dobry wynik. Pamiętam że w syncie f6 było chyba nawet ciut gorzej, ale nie mam możliwości ich teraz razem porównać. Niewiem czy wpływa na to układ petzwala, 

Myślę, że tak - układ petzvala wypłaszcza pole widzenia i w niewielkim stopniu dodatkowo redukuje CA, a najlepsze jest to, że "efektem ubocznym" jest mniejsza długość instrumentu :) Ceną za te zalety jest większa waga całości, większa cena i większe wymagania co do ustawienia i kolimacji elementów układu.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)