Skocz do zawartości

TS Individual ED 102/714 - kilka zdań po kilku nocach


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna recenzja. I świetny sprzęt do wizuala.

Jakiś czas temu kolega miał refraktor o bardzo podobnych parametrach - obserwowało się nim rewelacyjnie. Jeśli kiedyś siądzie mi jedno oko i lornetki będą nie dla mnie, to sprawię sobie właśnie taką stodwójkę.

Co do okularów - bardzo mi przypadły do gustu ES-y 68-stopniowe, szczególnie 34mm. Polecam Tobie zwrócić uwagę na tę linię szkiełek - jest schowana w cieniu serii 82- i 100-stopniowych, a niesłusznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dokładnie o okularze 34mm 68* intensywnie myślę - czytałem wiele dobrego o nim, a nie bez znaczenia jest też niewielka waga, bardzo podobna do SWANa 40mm. Okulary 82* o podobnej ogniskowej ważą już dwa razy więcej. Mam nadzieję na zlocie z pomocą forumowiczów coś dopasować, może jedynie najkrótszą ogniskową warto mieć z większym polem, żeby na AZ4 nie tracić za szybko kontekstu. A i jestem ciekaw zobaczyć jak wygląda kosmos w 100 stopniach, ale wszystko po kolei :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wspomniałem wcześniej, Erfle w postaci SWANa i TS WA nie do końca radziły sobie z korekcją refraktora, więc zostałem zmuszony do zrobienia małych porządków w zasobach okularowych. Całe stadko nabyte wcześniej do SCT znajdzie nowych właścicieli (część już znalazła), a ja będę poszukiwał swojego "docelowego" zestawu okularów. Póki co chodzi mi po głowie jakiś 14mm dający źrenicę 2mm z dużym polem widzenia i jakiś 8-9mm do większych powiększeń plus barlow. 

Ale na razie przyszedł do przetestowania największy granat - ES 34mm 68 stopni dający powiększenie 21x i źrenicę 4.8mm. Kiedy zobaczyłem pudełko przeraziłem się:

post-1260-0-03632600-1424201165_thumb.jp

 

dla porównania w środku pudełko ze SWANem 40mm, ale na szczęście sam okular nie jest już przerażający:

post-1260-0-58403700-1424201172_thumb.jp

 

Dziś niestety tylko kilka minut na ogródku - na wyjazd pod ciemne niebo przyjdzie mi poczekać. Na początek Mars i Wenus - obie planety w jednym polu widzenia i już od razu widać wielką poprawę w stosunku do erfli - większość pola widzenia jest bardzo dobra. Na ostatnich 10% zaczyna być widać lekkie rozmycie gwiazdek, a dopiero przy samym brzegu widać wyraźne przecinki - mniej więcej takie, jak był w erflach już około 30% od krawędzi pola widzenia. Ostrość ustawia się bardzo dobrze, nie ma problemu ze znalezieniem punktu ostrości. Przejrzałem jeszcze kilka gromad - Plejady, Hiady, kilka grupek w Orionie i póki co jestem zadowolony z wyników. 

post-1260-0-43279300-1424201889_thumb.jp

 

post-1260-0-84543900-1424201891_thumb.jp

 

Sam okular jest niestety cięższy od SWANa 40mm i brakło mi dovetaila do prawidłowego wyważenia całości - muszę dorobić jakiś ciężarek na odrośnik do tego słoika. Wypełniony jest argonem - ES tłumaczy takie działanie większym rozmiarem cząsteczek argonu w porównaniu do azotu, co ma spowalniać proces dyfuzji gazu z okularu na zewnątrz. Zbudowany jest solidnie, muszla oczna wykonana jest z mięciutkiego silikonu, co mi osobiście bardzo przypadło do gustu - można się w nią ładnie wtulić. 

Jeden potężny minus należy się za wyczernienie w środku dolnej tulei - czegoś takiego nie widziałem jeszcze. Wygląda jakby ktoś wziął czarny lakier do ust i napluł w to miejsce. Jeśli zdecyduję że okular zostanie u mnie na pewno będę chciał coś z tym fantem zrobić.

 

Ciąg dalszy pod ciemnym niebem nastąpi...

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj wystawiłem wieczorem EDka na taras żeby ochłonął, bo miało być kilka godzin jeszcze pogody, a potem kilka dni bez. Około 21 zasiadłem na krzesełku i rzuciłem okiem na Trapez przez okular 12mm i przez chwilę miałem wrażenie, że oglądam zdjęcie. Trapez był jakby zamrożony - pomyślałem, że chyba seeing jest całkiem dobry. Rzut okiem na Jowisza potwierdził przypuszczenia - wysunąłem nieco okular z barlowa, żeby zmaksymalizować powiększenie (oceniam je wtedy na około 150x) i podziwiałem Pomarańczowego Giganta dość długo. Był pasiasty, a pomiędzy pasami było całkiem wyraźnie widać różne nieregularności. Z filtrem zielonym #56 podniósł się kontrast obrazu, ale detali nie przybyło więcej. Filtr niebieski #80A dał gorszy rezultat w takiej konfiguracji. Wg mnie przy dobrym seeingu do tego refraktora przyda się powiększenie nieco większe niż 150x. 

Korzystając z dobrego seeingu EDek został skierowany do pracy przy gwiazdach podwójnych:

  • Rigel 0.2 + 6.7 mag, 9" - pięknie rozdzielone gwiazdki, wokół składnika A było niewielkie halo, ale pomiędzy gwiazdami była wyraźna przerwa, choć układ już był dość nisko nad horyzontem. Rigel A mienił się jak w kalejdoskopie, a słabszy składnik B wisiał pod nim jak kropelka, która wypłynęła z gwiazdy powyżej
  • Gamma Leo 2.3 + 3.5mag, 4"2 - całkiem ciasna para, ale wyraźnie rozdzielona na śliczne, pomarańczowe kuleczki. Wokół nich widać było przy powiększeniu 120x maleńkie krążki dyfrakcyjne. Przy 60x nie całkiem rozdzielona, przy 120x przecinek pękał na dwa obiekty.
  • Lambda Ori 3.5 + 5.5mag, 4" - przy 120x rozdzielone i oddalone od siebie srebrzystobiałe składniki. Skrzyły się jak kryształki lodu. Odległość pomiędzy nimi była na tyle spora, że wg mnie jeszcze jeden składnik pomiędzy nimi byłby możliwy do zupełnego rozdzielenia
  • Kastor 2.0 + 2.9mag, 5" - oj, na to nie byłem przygotowany - dwie szpile srebrnego światła wiercące dziurę przez oko. Rozdzielone całkowicie. Piękny widok.
  • Sigma 644 Aur 6.7 + 7.0 mag, 1.6" - to już większe wyzwanie na granicy tej apertury. Ciasna para, ale rozdzielona przez większość czasu przy powiększeniu 120x
  • Iota Cnc 4.0 + 6.5, 31" - szeroka jak gwiezdne wrota parka, pomiędzy jej składnikami na pewno zmieściłby się przelatujący Enterprise
  • 57 Cnc 6.5 + 6.0, 1.4" - bardzo ciasna para, wyraźny przecinek rozdzielony na składniki przez około 1/3 czasu przy powiększeniu 120x

Po tych zmaganiach wróciłem na kolejne pół godziny do Jowisza - akurat wychodziła zza krawędzi jakaś wielka czerwona plama, to sobie pooglądałem :)

Obserwacje okularem TS WA 12mm i barlow TV 2x.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu a masz jakieś odniesienie do newtona? Jakies spostrzezenia i roznice na korzysc jednego i drugiego? Pomijam brak "spajków" i kontrastowy obraz na jupku :) Raczej chodzi mi o mniejsze powiekszenia bo jasne bedzie ze newtonem 6 czy 8'' osiagnie sie wieksze powery przy zachowaniu sensownej zrenicy...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć, bo przez newtony miałem okazję obserwować jedynie na zlotach, a przez mojego 6" dawno temu kilka razy. Mogę "porównać" do SCT 11" :D Zasadnicza różnica wg mnie leży u podstaw - refraktory mają dużo lepszą sprawność optyczną niż teleskopy zwierciadlane czy katadioptryki. Przez to obraz w refraktorze ma duży kontrast, a oko ludzkie kocha kontrast co daje większą frajdę estetyczną przy obserwacji refraktorem. Wczoraj nie obserwowałem SCT dla porównania, bo nie wystawiłem go na wychłodzenie i nie było sensu. Kilka nocy wcześniej robiłem takie porównanie. Jowisz w EDku przy 120x wyglądał bardzo przyjemnie, pasy były wyraźnie rude, a przerwy wyraźnie zaznaczone (kontrast) plus widoczne kilka zafalowań. W SCT przy 240x Jowisz wyglądał jak odbicie w falującej tafli wody przez zakurzoną szybę, kontrast był słabszy, kolor mniej wyraźny. Ale w chwilach stabilnego seeingu można było dostrzec dużo więcej szczegółów na powierzchni planety - tego byłem pewien.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że z czystym sumieniem możesz polecić tego EDka ? ;) Myslalem nad AR-152s ale skłaniam sie jednak ku czemus takiemu zwlaszcza ze w zasadzie nie tak wiele trzeba dolozyc a optyka o kilka klas wyzej (pomimo ze 2'' mniejsza)...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie różne refraktory, ja nie mam porównania. 4 a 6 cali w refraktorze to ogromna różnica, szczególnie w obserwacjach DS pod ciemnym niebem. Zastosowanie szkła ED skutkuje tylko mniejszą aberracją chromatyczną. Z drugiej strony zarówno większa światłosiła jak i większa apertura utrudniają korekcję innych wad obiektywu. Z trzeciej strony AR-152 to Petzval - podwójny dublet. Główne szkło jest f/8, drugi dublet skraca ogniskową i wypłaszcza pole.

W jednym zdaniu - teoretycznie nie porównasz tych refraktorów, musisz przez nie spojrzeć :) Ja mój będę miał na zlocie, a AR-152 też będzie chyba jakiś.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja. W takim razie bardzo bym Cie prosił abyś spojrzał w moim imieniu przez AR-152s na zlocie, żebyś miał jakieś wstępne zdanie wyrobione :) Mnie niestety nie będzie... Wszystko oczywiście w miarę Twoich możliwości. Będę wdzięczny.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Łukasz próbował (nie było mnie przy tym) i mówił, że było ciut lepiej, ale nie na tyle, żeby decydował się zmienić to co ma na tego EDka f/7.

 

Kilka kolejnych zdjęć się uzbierało, niech urozmaicą recenzję :)

 

Jowisz z dwóch nocy przy dobrym i średnim seeingu, filtr #12 żółty, barlow x2, ASI120MM z AZ4 bez prowadzenia:

post-1260-0-84750900-1428932452_thumb.jp

 

Stack 5x5 minut Canon 550D ISO 400, dedykowany (budżetowy) reduktor 0.8x (to jakiś fragment w Woźnicy, jasne gwiazdy mają około 6mag):

post-1260-0-40108400-1428932453_thumb.jp

 

Reduktor daje ogniskową 570mm i ładnie wypłaszcza pole.

 

Słońce, barlow x2, Baader SC, ASI120MM na montażu ZEQ25:

post-1260-0-96591600-1428932453_thumb.jp

 

post-1260-0-30775900-1428932454_thumb.jp

 

Przyroda i samoloty - na AZ4 fajnie się dają łowić :)

 

post-1260-0-39741300-1428932467_thumb.jp

 

post-1260-0-84273900-1428932466_thumb.jp

 

post-1260-0-24986100-1428932466_thumb.jp

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ponad 5 kg waży to dość ciężkie, więcej niż 120/600, które waży 4 kg. AZ3 już by nie uciągnęło, AZ4 ze stalowym statywem już swoje waży. Kiedyś sobie może wymienię achro na ED, jak będzie kasa.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 6 miesięcy później...

Czy ten TS indyvidual to to samo co Technocky o tych samych parametrach ? Bo na giełdzie na sąsiednim forum jest i się nad nim zastanawiam.
 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam,

Nie wiem czy dalej masz ten teleskop i czy udzielasz się jeszcze na forum?

Chciałbym zapytać czy miałeś okazję porównać jego możliwości z jakimś newtonem. Mam obecnie N150/750 Bressera i ciągnie mnie w stronę EDka, z powodu opinii że obraz w nich jest bardziej kontrastowy, gwiazdy są punktowe, bez spajków, itd. Nie miałem do czynienia z żadnym refraktorem, ale obraz lornetkowy, czy nawet z szukacza 9x50 podoba mi się bardziej niż z obecnego newtona.

Czytałem na różnych forach i nawet tu jest komentarz, że bardziej polecany jest ED100 SW, ale to dłuższa tuba i bardziej planetarna, a ja potrzebuję czegoś nieco krótszego, na balkon, co nie wymaga długiego chłodzenia i co pozwoli również na przeglądanie Drogi Mlecznej czy DS-ów w szerokich kadrach. Wiem już że nie chce mi się robić wycieczek za miasto i szukam czegoś co sprawdzi się na balkonie. Mam już stalowy montaż AZ4 i twoja opinia o dobrym zgraniu z tym teleskopem, pcha mnie w jego stronę.

Mam jeszcze pytanie, może ktoś będzie wiedział, czy ta tuba nadaje się pod bino, obojętnie, z Barlowem, czy bez. Chciałbym spróbować bez przeróbek, bo nie wiem czy za jakiś czas nie bedę chciał jej odsprzedać, a na OLX już długi czas wisi taki ucięty petzval i nie ma chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz tę stronę http://www.kasai-trading.jp/refractor.htm ?

Tam są dokladne opisy jaki jest wysuw rurek  wyciągów i ewentualnie calych wyciągów (na łączeniu z tubą) . Są wykresy sberracji, mozna je poporównywać... No i generalnie jest znacznie lepszy opis niż na stronach sklepów sprzedających klony tych teleskopów. Jedyny mankament, że musisz to przetłumaczyć w translatorze.

Edytowane przez JSC
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2022 o 13:02, Robert Robert napisał:

Nie wiem czy dalej masz ten teleskop i czy udzielasz się jeszcze na forum?

Nie mam go już od jakiegoś czasu, nie miałem też okazji porównać go bezpośrednio z 6" newtonem. Bazując na innych obserwacjach myślę, że z dobrze skolimowanego 6" newtona obraz będzie może mniej kontrastowy, ale w obserwacjach np planet czy Księżyca będzie się dało wyłuskać więcej detalu. Kiedyś porównywaliśmy obok siebie tryplet APO 130/910 i 8" SCT na Jowiszu i obraz z tego ostatniego miał słabszy kontrast, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się widać było więcej farfocli. 

Do gwiazd podwójnych nadaje się taki ED fajnie, bo gwiazdki są jak szpileczki i kontrast jest też rewelacyjny. Ale wiadomo - refraktor im mniej światłosilny, tym obraz będzie lepszej jakości i do takich detalicznych widoków 100 f/9 nada się lepiej - przynajmniej w teorii i wg innych opinii, bo sam nie miałem okazji na takie porównanie. Ta wersja 102/714 którą miałem nie była akurat jakoś bardzo lekka, bo była wyposażona w 3 calowy wyciąg z rotatorem - pewnie trochę była szyta pod foto również.  AC była dość dobrze kontrolowana, na krawędzi tarczy Księżyca była śladowa, przy nieosiowym patrzeniu była widoczna również na Jowiszu (ale to może zasługa okularów). Najwyraźniejsza była na Wenus. Oprócz tych trzech obiektów ciężko było się jej dopatrzeć. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)