Skocz do zawartości

TS Individual ED 102/714 - kilka zdań po kilku nocach


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
16 godzin temu, astroDarek napisał:

Czesc i jak dojechał refraktor bo tez robię przymiarki kupić ale tylko do foto. Jakies opinie można prosić

Jakość samej tuby i optyki jest dobra, wyciąg u mnie jest mniejszy niż ten w pierwszym poście, bo 2,5calowy z redukcją na 2cale. Dzięki temu sama tuba waży 4kg - z 2" kątówką dielektryczną SW - 4,6kg, a z szukaczem 8x50 - 5,1kg. Jeszcze jeśli chodzi o kwestie transportowe, to w mojej wersji odrośnik jest wkręcony na stałe - nie składa się, a wykręcania go za każdym razem nie polecam, bo drobny gwint aluminiowy może szybko się wyrobić. Wyciąg działa gładko i precyzyjnie, nie ma żadnych luzów, nie wiem jak będzie trzymał cięższe okulary i zestawy foto, bo takich nie mam. Wśród pytań o tę kwestię, znalezionych w sieci, jest odpowiedź serwisu że da się go zablokować przed wysuwaniem przez odpowiednie dokręcenie śruby. Jeżeli chodzi o samo astro foto, to nie mam żadnych doświadczeń poza kilkoma zdjęciami Księżyca, Jowisza i Saturna, zrobionymi telefonem, więc ciężko mi się wypowiadać. Może @[email protected] - ma ten sam teleskop. W wizualu jest ok, z tym że ja jestem jeszcze na etapie kupowania okularów i nie wiem jak będzie w dużych powiększeniach. Oprócz kilku słabszych okularów, które mam z poprzedniego zestawu, na razie udało mi się nabyć Vixena ortho 12,5mm i Pentaxa XF 8,5mm - gwiazdy są w nich punktowe, obraz Księżyca jest szczegółowy, bez widocznych kolorków, ale na zdjęciach telefonem z ręki, lekko wychodzi niebieski na obrzeżach - oczami tego nie widzę, więc może to kwestia po stronie telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, astroDarek napisał:

(...) najbardziej mnie interesuje aberracja czy jest widoczna na gwiazdach. 

Pozdrawiam Darek

Ja nie widzę, ale nie wiem jak będzie na zdjęciach. Na pewno kolorki widziałem na Wenus tuż przed wschodem Słońca, ale to podobno norma i na pewno wychodzi niebieska otoczka na brzegu Księżyca i na Jowiszu w okularze Pentax XF na zdjęciach telefonem.

Zajrzyj ->TU może znajdziesz podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mogę to potwierdzić - widziałem wyraźną na Wenus, niewielką na brzegu Księżyca, szczątkową na Jowiszu. Wtedy z tego co pamiętam do obserwacji miałem Erfle od TS Optics. Na gwiazdach nie widziałem aberracji chromatycznej z tego co pamiętam. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ludzie ręcznie prowadzili i materiał się zbierał na filmach fotograficznych i jakoś było. Teraz często się słyszy, że bez tego czy tamtego to nie zrobisz zdjęcia, albo w obserwacjach wizualnych, że nic nie zobaczysz bo za mały teleskop albo, że za tani, albo za jasny czy za ciemny...

@astroDarek nie znam się na astrofotografii nic a nic, ale Twoje zdjęcia mi się bardzo podobają. Jakbyś nie napisał, że to na eq-5, albo, że gdzieś tam niby widać aberrację chromatyczną to bym myślał, że masz montaż i teleskop za grube pieniądzory.

Ja nawet wolę jak pokazywane zdjęcia nie są wyciągnięte do artystycznych ideałów, żeby zdjęcie było faktycznym zdjęciem a nie kolorowanką. Ale to moje zdanie?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)