Skocz do zawartości

Jaki filtr do księżyca i planet?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Tak jak w temacie, chciałbym zapytać was o prośbę w doradzeniu w jaki powinienem uzbroić się filtr, do planet i księżyca.

W syncie 8 księżyc wali nieźle po oczach, a Jowisz też ukazuje trochę światła.

Po przeczytaniu różnych opinii na kilku forach, w grę wchodzą następujące filtry:

 

1. Filtr Baader Neodymium Moon & SkyGlow 1,25

 

2. Filtr polaryzacyjny Orion 1,25

 

Są różne opinie, i co człowiek to odmienne zdanie. Jaki polecacie filtr? Bo niebawem chciałbym zakupić i wstawić ogłoszenie na giełdzie :) Osobiście czuję, że lepszy (uniwersalny) będzie polaryzacyjny, ale z pewnością macie większe doświadczenie i możecie co nieco powiedzieć.

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Filtr Baader Neodymium Moon & SkyGlow 1,25

 

2. Filtr polaryzacyjny Orion 1,25

 

Do Munia proponuję Orion 2" obrotowy polaryzacyjny (puszczasz sobie światło od 0-40%) Jeśli masz kątówkę 2" wtedy bez problemu żonglujesz okularkami i 2" i 1,25"

Co do planet... wydaje mi się, że do ich obserwacji inne filtry są zbędne może np. pomarańczowy GSO do Marsa i Saturna. Dobrze skolimowany teleskop + dobre niebo i planeta minimum w okolicach równika zastąpią każdy filtr.

No i odpowiednie okularki, w których klasykiem są baaderowskie orciaki lub inne dedykowane do planet. Tylko nie przeginaj z powiększeniem. Nie napisałeś jaki masz teleskop to też ważne przy filtrach :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam synte 8 i najlepszy z moich okularów to: TS HR planetary 7mm. Mimo wszystko Jowisz trochę świeci i uważam, że o kilka procent wypadałoby zredukować jego jasność :)

Dzięki za odpowiedzi! :)

Chyba postawię na polaryzacyjny 1,25 - tańszy niż 2', a moje okularki są w 1,25 i raczej jeszcze dłuuugo takie będą :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba postawię na polaryzacyjny 1,25 - tańszy niż 2', a moje okularki są w 1,25 i raczej jeszcze dłuuugo takie będą :)

No to tak - Będzie Pan zadowolony :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużych powerach dla wielu średnich  teleskopów braknie w zasadzie światła żeby planety można było komfortowo oglądać przy zastosowaniu filtra.

Polaryzacyjny zmienny jest świetnym i bardzo uniwersalnym filtrem,bardzo przydaje się zwłaszcza do Marsa który jest trudny w obserwacjach ze względu na nie duże rozmiary kątowe i silne światło  podczas małych opozycji (teraz),a szczegółu trochę tam jest do wyłapania.Uważam że właśnie w przypadku tej planety sens stosowania filtra jest natychmiast zauważalny,przy reszcie planet jeśli teleskop i okular jest na dobrym poziomie optycznym można sobie filtry do obserwacji darować.

To tylko moje spostrzeżenia poparte praktyką.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Podczepię się pod temat. Chcę kupić soczewkę Barlowa GSO 2x 2ED, mam wyciąg 1,25, ale do soczewki dołączona jest clamping ring, więc nie będzie problemu żeby włożyć okular 1.25. Nie wiem natomiast jak to wygląda z filtrami 1,25. Czy muszę dokupić jakąś dodatkową złączkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może miał do czynienia z tym filtrem? 2 cale i taka cena w porównaniu np. do Oriona jest bardzo zachęcająca

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1869&lunety=Filtr_ksi%EA%BFycowy_polaryzacyjny_2_cale

Patryk mam Oriona i kiedyś tak się złożyło iż ten linkowy nn tylko 1,25" był na obserwach, sprawdziliśmy - czy młode ślepia czy moje stare różnicy nie wychwyciły. Maksymalne skręcenie powodowało ciemniejszy obraz - ma większą możliwość blokowania transmisji światła od Oriona.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... myślałem, że za ceną idzie niska jakość

Mnie się wydaje, że brand firmowy....

Przykład: Koło filtrowe manualne SW i TPL - dokładnie to samo a różnica prawie 100 zł ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Witam.

Dobrze, że znalazłem ten wątek. Tez chcę zakupić filtr zmienny. 

"warzyn" napisz czy kupiłeś ten filtr podlinkowany i jak się sprawuje. prawie 100 PLN zaoszczędzone jest kuszące - tylko jak z jakością do Oriona ?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)