Skocz do zawartości

pomoc w kolimacji MAKa150


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam osoby, która pomoze mi skolimowac Maksutowa 150. Okolice Dębicy lub Krakowa.

 

 

Proszę :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4798-kolimacja-teleskopu-w-systemie-maksutow-cassegrain/?hl=%2Bkolimacja+%2Bsct

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maku SW 150,jest prościej,bo śruby kolimacyjne,są rozstawione ,co 120*,a kontrujace są,obok śruby kolimacyjnej.

Nie mam możliwości ustawienia ,na Polarną i mam montaż azymutalny,bez prowadzenia.

Ja kolimuję wstępnie ,kolimatorem laserowym,a ewentualne poprawki na gwieżdzie.

.Przed założeniem kątówki ,sprawdzam laserem,czy jest dobry kąt.Ustawiam z kątówką i okularem ,ostrośc na dal.Wyjmuję okular i montuję zamiast niego,białą zaślepkę z narysowanym krzyżem.

Na śuby kolimacyjne założyłem,ciasno ,plastikowe wkładki z długopisu,żeby wyeliminowac ,możliwośc przesuwania się śrub w otworach,bo otwory są z luzem.

Mam przyciętą płaską szybę,grubości ~3 mm,na wymiar,żeby weszła,z niedużym luzem,do wnęki przed meniskiem.W 3 miejscach przyklejam do szyby podkładki ,co 120 *,żeby dobrze leżała,bez kiwki.Ustawiam Maka meniskiem do góry i wkładam szybę.

Kolimator laserowy,jest zamocowany w redukcji 2"/1,25" i to redukcja leży na szybie.Obracając laserem z redukcją,punkt,na zaślepce,powinien stac w miejscu.Odchyłki swiadczą,o złej kolimacji,samego kolimatora laserowego,lub,niedokładnosci redukcji 2"/1,25".

Przykładam redukcję z zamocowanym kolimatorem laserowym,na obrzeżu szyby,co 90* i ustawiam śrubami kolimacyjnymi,żeby punkt lasera,był w każdym położeniu,co 90*,na środku krzyża,lub ,w jednakowej odległosci od środka.

UWAGA .

Żeby wyeliminowac błąd samego lasera,dobrze jest zaznaczyc na redukcji 2"/1,25",kreskę  i ustawiac,co 90*,tak,żeby zawsze kreska,była skierowana,do środka menisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to ułatwi zadanie: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=3

Ma to od wczoraj, 2 posty wyżej ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)