Skocz do zawartości

Astrofotki-DarX86


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Pod koniec sesji coś się stało i nie wiem co. Czy coś gdzieś zahaczyło, czy to coś innego. Może coś podpowiecie?

Odnośnie ,,Pod Koniec" - w Zatomiu wiązka kabli mi się zaczepiła i ciągnięta przez oś RA tak właśnie pojechała mi gwiazdki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał się przyjrzeć, rano nie zwracałem uwagi tylko sprzątnąłem wszystko. 

 

A teraz może coś o pierwszych wrażeniach z lornetką. Niestety bez adaptacji oczu bo obserwowałem w między czasie gdy ustawiałem focenie, więc co chwilę zerkałem w laptop. 

Na pierwszy cel postawiłem sobie M13, jednak jeszcze nie przywykłem do celowania lornetką kątową, więc i trafienie zajęło mi sporo czasu. 

Trafiłem w jasną kulkę ale coś mi nie pasowało jak na M13, jak się okazało była to pobliska M92. 

I dopiero po niej podążyłem do "trzynastki". Na pierwszy rzut włożyłem okulary do powiększenia 16x, a gdy zlokalizowałem to co chciałem zmieniłem na 20x. Widok bardzo mi się podobał, nie mogę się doczekać kiedy będę mógł popatrzeć po przyzwyczajeniu oczu do ciemności.

 

Nie jestem jakimś maniakiem jakości, wypatrujący każdego niedociągnięcia optyki, ale obraz był dużo przyjemniejszy  niż w SkyMasterze 15x70.  

Dalej pobłądziłem jeszcze trochę po niebie, i podziwiałem morze gwiazd:)

 

Na koniec gdy wybierałem obiekt do focenia w CdC, zwróciłem uwagę że przecież Saturna już widać i właśnie na niego skierowałem lornetkę.

Saturn był malutki w powiększeniu 20x ale miał swój urok, byłem zachwycony. Malutka tarczka planety i pierscienie, z dobrze widoczną przerwą między planetą a pierścieniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Korzystając z tego że dziś jestem w domu chciałem Słońce nagrać, niestety QHY5v ma za mało ustawień czasów naświetlania, przez co obraz ciągle jest prześwietlony. No i na koniec "owocnej" nocy i poranka jeszcze kabel od zasilacza poszedł z dymem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocny jest filtr polaryzacyjny który zmniejszy Ci jeszcze blask Słońca.

Najlepiej obrotowy, wtedy płynnie mozna wyregulować transmisję wpadającego światła.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem wszystko co miałem: barlow 2,5x, czerwony filtr i polaryzacyjny a i tak prześwietlone.

W obrotowym masz transmisję od 0 do 45%, to niema siły abyś prześwietlił...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszej "próbie" uchwycenia tranzytu ISS, wypogodziło się więc 40 min przed przelotem się rozstawiłem, widziałem że jakaś chmurka się zbliża. Liczyłem że albo ominie albo przejdzie bokiem. Oczywiście zdążyłem tylko wycelować w Słonko, nawet ostrości nie ustawiłem i chmurka naszła. Tranzyt był  o 17:39:19, nadzieje miałem do końca. Gdy na zegarku pojawiła się minuta 39 zacząłem odłączać  sprzęt i wtedy też spadły pierwsze krople deszczu...

Mógłbym przysiąc że o równej godzinie w której był przelot tak zaczęło lać, że zanim odkręciłem tubę byłem mokry. Podczas odkręcania montaż zasłaniałem sobą tylko na parę sekund był odkryty gdy odnosiłem tubę, a i tak jeszcze nigdy nie był tak zmoczony jak dziś. Teraz wszystko schnie...

A ja mam najbliższe tygodnie spokoju, bo kolejnej szansy na próbę na razie nie widać. Jeszcze jutro na Księżycu, ale raczej nie zdążę z roboty wrócić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Kilka fotek z wczorajszych łowów meteorowych :)

Darku, podaj godziny, to sprawdzę, czy się nie porejestrowały na kamerach :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie złapało się jeszcze parę ale na tyle słabe "kreski" że nie byłem pewny co to:) 

A godziny po kolei w czasie UTC:

23:41 (klatka 30s)

00:43 ( 60s)

klatka po sobie czyli 00:44 (60s)

02:21 (60s)

Niestety nic nie znalazłem o podanych godzinach w UT (+_minuta).

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia nocka na 1 zdj:)

Piknie panie, piknie, kilka sztuk widać między łukami :D :D :D

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)