Skocz do zawartości

Astrofotki-DarX86


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając że 10" wychłodzona po polowaniu na ISS pobawiłem się jeszcze chwilę canonem 350d, więc pojedyncze klatki:)

Wenus

post-1211-0-50052200-1424205587_thumb.jp

 

Mars

post-1211-0-56613600-1424205602.jpg

 

Jowisz

post-1211-0-52945400-1424205620_thumb.jp

 

 

Byłem w szoku że WCP się załapała. Powoli zaczynam żałować że nie zdecydowałem się na obserwacje skoro teleskop już był wychłodzony.

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki, nie ma czasu na świętowanie trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do zbierania materiału i obserwacji;)

Wcześniej fociłem tą samą tubą tylko na platformie paralaktycznej i kamerką NexImage5. Jednak NEQ6 prowadzi dużo płynniej niż platforma. Na platformie ciągle były małe drgania od napędu, a tutaj jedynie seeing powodował poruszanie się obrazu. 

 

Celowanie trochę uciążliwe było, musiałem wspinać się na palcach by zerknąć w szukacz:p 

Była to pierwsza próba i po wynikach stwierdzam że na pewno nie ostatnia!:)  

 

Kusi mnie by spróbować z większym barlowem, lecz największym problemem jest to że go nie mam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakąś tulejkę/przedłużkę możesz dać pomiędzy barlowa a kamerkę - zwiększenie odległości sensora do barlowa powoduje zwiększenie krotności (nie dotyczy powermate czy innych teleekstenderów). Ja tak robiłem z 2x i dostawałem 3.25x bez problemu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX z tego co widzę qhy ma spory pixel - 6um tak więc możesz ze spokojem dać barlowa z krotnością 4-5x. Tak jak wspomniał Jolo możesz dodać jakąś tulejkę. Tak się zastanawiam czy jakbyś nie obniżył nóg od Eq-6 to nie byłoby Ci łatwiej celować szukaczem? Bo z tego co widziałem na którejś fotce miałem je trochę wysunięte. Fotki bardzo ładne :).

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę coś pokombinować, ale chyba nie będę miał takiej przedłużki. A jest jakiś wzór z którego można by chociaż w przybliżeniu wyliczyć jaka będzie krotność przy dołożeniu przedłużki np 30mm, czy to tylko bo testach i obliczeniu z wielkości obiektu?

Nogi faktycznie mam wysunięte bo były ustawione głównie pod 150/750, ale w pokoju też przymierzałem się do 10" i wydawało się ok, jednak wczorajsze testy to zweryfikowały. Samo obniżenie nóg to nie kłopot, tylko wiąże się z tym szereg następstw. Po obniżeniu nóg będę musiał odsunąć montaż od balustrady żeby tuba nie haczyła, a wtedy możliwe że stracę dostęp do polarnej przez co tak dokładnie nie ustawię montażu. 

Ważne że nie było tak źle by uniemożliwić wycelowanie szukaczem:) jakieś zmiany pewnie wprowadzę, parę centymetrów i było by po problemie np. założę buty z grubą podeszwą i już 2cm się nadbije;D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś znać ogniskową barlowa, wtedy dałoby się policzyć. Producenci rzadko podają, może w necie znajdziesz takie informacje. Znając krotność przy danej odległości możesz z kolei policzyć ogniskową barlowa. Ale coś musisz wiedzieć najpierw :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow GSO 2,5x to kopia celestrona ultimy. Na Cloudynight mierzyli jego krotność i mieściła się w przedziale 2,1-2,2x, tak więc wszystko się zgadza.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza dzisiejsza próba z Muńkiem. Wstawiam pełną klatkę by było widać jak poszarpane są brzegi. Wczoraj wstawione zdjęcia (robione przy bezwietrznej pogodzie) to też pełne klatki więc od razu widać co wiatr robi z tak dużą tubą.

post-1211-0-51152200-1425325690_thumb.jp

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem też testy barlowa + przedłużka jedyna jaką miałem. Po przeliczeniu rozmiarów Jowisza z przedłużką i bez niej, wyszło mi że uzyskałem krotność 3,3x.

Ręczne ustawianie ostrości przy takim wietrze to katorga. Nie mam pewności czy dobrze ją ustawiłem, obraz tak się kołysał że nie mogłem dokładnie się przyjrzeć.

A tak mi wyszło z barlowem+przedłużka.

post-1211-0-87406100-1425376091_thumb.jp

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że zdjęcie z postu #14 było próbą projekcji okularowej barlow 2,5x + ortho 10mm.

A poniżej ten sam obszar tylko standardowo w ognisku głównym z barlowem.  Nawet trafiłem z avikiemna chwile cichości bo brzegi równe:)

post-1211-0-88507500-1425398688_thumb.jp

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nie miałem czasu na zabawy astro tylko zerknąłem przez lornetkę 15x70 na Wenus i po raz pierwszy na Urana:)

Ale wcześniej poczyniłem dwa krótkie time lapse, krótkie bo trochę za późno pomyślałem by wystawić aparat żeby sobie pstrykał. A warunki było bardzo ładne do takich działań. 

Pierwszy filmik kierunek na południe

 

 

Drugi zrobiony po pierwszym, w kierunku zachodnim.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozumiem że utrzymanie bliskiego kontaktu z przyrodą jest ważne. Ale czy przyroda musi się odwdzięczać narobieniem na guider. Dobrze że nie zapomniałem dekielka założyć :D

attachicon.gifIMG_6024.JPG

Od dawna wiadomo że w Astronomii stosuje się najlepsze miejscówki więc dlaczego przyroda ma z nich nie skorzystać ;)

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dziś zapolowałem na mikrometeoryty:) złapało się różności, jak myślicie któreś z tych kruszynek to gość z kosmosu? :)

Widzę że zaraziłem kogoś mikrometeorytami  , wszystkie którą mają zbliżony kształt do kuleczek . Czy w twoim otoczeniu są używane spawarki ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na drugi dzień zacząłem się zastanawiać czy nie za dużo tych kulek się nałapało. I wtedy uświadomiłem sobie że zrobiłem "przegląd" rynny przy tarasie, a przecież miałem robione balustrady.  Co prawda gdy były robione, to rynien jeszcze nie było, a i nawet teraz rynna jeszcze nie ma bezpośredniego połączenia z tarasem, ale jeśli jakieś resztki po spawaniach zostały na betonie tarasu to ostatnie silne wiatry mogły je zdmuchnąć do rynny... Więc euforię trochę ostudziłem, to była pierwsza próba, lecz na pewno nie ostatnia:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No to teraz jakaś relacyjka będzie musiała powstać :) dziś się czułem jak dziecko otwierające prezenty pod choinką, bo nałożyło się że parę paczek przyszło. Lecz najfajniejsza jest ta:

post-1211-0-63884600-1431107924_thumb.jp

 

Dzięki Lukost! :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj mimo zmęczenia zebrałem siły i postanowiłem wystawić sprzęt do foto,  a w między czasie po raz pierwszy zerknąć przez nowy nabytek czyli lornetkę oriona. 

Może najpierw kilka słów o sesji foto.

Na początku było parę problemów programowo sprzętowych, po uporaniu się  łowiłem po parę klatek obiektów których brakuje mi w dobsonowym katalogu Messiera.

Np M4 pojedyncza klatka, ok 6-7 stopni nad horyzontem, jak widać na zdj obok dach jednego z sąsiadów.

post-1211-0-38532900-1431799849_thumb.jp

 

Jako, że nie miałem zaplanowanej sesji wycelowałem w M13, poniżej pojedyncza klatka 8min iso800.

post-1211-0-89172200-1431799936_thumb.jp

 

Pod koniec sesji coś się stało i nie wiem co. Czy coś gdzieś zahaczyło, czy to coś innego. Może coś podpowiecie?

Zdjęcia wychodziły takie:

post-1211-0-57466900-1431800049_thumb.jp

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)