Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec sesji coś się stało i nie wiem co. Czy coś gdzieś zahaczyło, czy to coś innego. Może coś podpowiecie?

Odnośnie ,,Pod Koniec" - w Zatomiu wiązka kabli mi się zaczepiła i ciągnięta przez oś RA tak właśnie pojechała mi gwiazdki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Będę musiał się przyjrzeć, rano nie zwracałem uwagi tylko sprzątnąłem wszystko. 

A teraz może coś o pierwszych wrażeniach z lornetką. Niestety bez adaptacji oczu bo obserwowałem w między czasie gdy ustawiałem focenie, więc co chwilę zerkałem w laptop. 

Na pierwszy cel postawiłem sobie M13, jednak jeszcze nie przywykłem do celowania lornetką kątową, więc i trafienie zajęło mi sporo czasu. 

Trafiłem w jasną kulkę ale coś mi nie pasowało jak na M13, jak się okazało była to pobliska M92. 

I dopiero po niej podążyłem do "trzynastki". Na pierwszy rzut włożyłem okulary do powiększenia 16x, a gdy zlokalizowałem to co chciałem zmieniłem na 20x. Widok bardzo mi się podobał, nie mogę się doczekać kiedy będę mógł popatrzeć po przyzwyczajeniu oczu do ciemności.

Nie jestem jakimś maniakiem jakości, wypatrujący każdego niedociągnięcia optyki, ale obraz był dużo przyjemniejszy  niż w SkyMasterze 15x70.  

Dalej pobłądziłem jeszcze trochę po niebie, i podziwiałem morze gwiazd:)

Na koniec gdy wybierałem obiekt do focenia w CdC, zwróciłem uwagę że przecież Saturna już widać i właśnie na niego skierowałem lornetkę.

Saturn był malutki w powiększeniu 20x ale miał swój urok, byłem zachwycony. Malutka tarczka planety i pierscienie, z dobrze widoczną przerwą między planetą a pierścieniami. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Klatka z wczorajszej nocy. Ameryka z canona 450d mod + jupiter 21m, 7min iso800. Niestety lewy dolny róg coś bardzo mi poleciał...

post-1211-0-11764800-1434092197_thumb.jp

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na to by wyglądało. Tylko wtedy oznacza to że po modyfikacji punkt ostrości jednak trochę się zmienił. Tyko ciekawe w którą stronę, czy będzie zapasu czy przeciwnie i będzie brakować regulacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Korzystając z tego że dziś jestem w domu chciałem Słońce nagrać, niestety QHY5v ma za mało ustawień czasów naświetlania, przez co obraz ciągle jest prześwietlony. No i na koniec "owocnej" nocy i poranka jeszcze kabel od zasilacza poszedł z dymem. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pomocny jest filtr polaryzacyjny który zmniejszy Ci jeszcze blask Słońca.

Najlepiej obrotowy, wtedy płynnie mozna wyregulować transmisję wpadającego światła.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Użyłem wszystko co miałem: barlow 2,5x, czerwony filtr i polaryzacyjny a i tak prześwietlone.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Użyłem wszystko co miałem: barlow 2,5x, czerwony filtr i polaryzacyjny a i tak prześwietlone.

W obrotowym masz transmisję od 0 do 45%, to niema siły abyś prześwietlił...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może w niedzielę będzie pogoda to jeszcze raz na spokojnie spróbuję, chyba już wiem co schrzaniłem przy użyciu polaryzacyjnego, ale to po następnej próbie. Teraz trzeba trochę za remont się wziąć... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś we wsi organizowana była taka mała impreza jakby na Dzień Dziecka, mnie zaangażowali do robienia zdjęć. Ale też wniosłem coś od siebie;)

post-1211-0-89072000-1434220867_thumb.jp

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie mogłem sobie odmówić, więc coś pstryknąłem :) Dodatkowo dziś widziałem swoją pierwszą flarę i to przez chmury, aż trochę wstyd się przyznać że już tyle czasu pod niebem spędziłem a flary do tej pory nie widziałem;)

post-1211-0-42544300-1434490131_thumb.jp

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i jestem po pierwszej "próbie" uchwycenia tranzytu ISS, wypogodziło się więc 40 min przed przelotem się rozstawiłem, widziałem że jakaś chmurka się zbliża. Liczyłem że albo ominie albo przejdzie bokiem. Oczywiście zdążyłem tylko wycelować w Słonko, nawet ostrości nie ustawiłem i chmurka naszła. Tranzyt był  o 17:39:19, nadzieje miałem do końca. Gdy na zegarku pojawiła się minuta 39 zacząłem odłączać  sprzęt i wtedy też spadły pierwsze krople deszczu...

Mógłbym przysiąc że o równej godzinie w której był przelot tak zaczęło lać, że zanim odkręciłem tubę byłem mokry. Podczas odkręcania montaż zasłaniałem sobą tylko na parę sekund był odkryty gdy odnosiłem tubę, a i tak jeszcze nigdy nie był tak zmoczony jak dziś. Teraz wszystko schnie...

A ja mam najbliższe tygodnie spokoju, bo kolejnej szansy na próbę na razie nie widać. Jeszcze jutro na Księżycu, ale raczej nie zdążę z roboty wrócić. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kilka fotek z wczorajszych łowów meteorowych :)

Darku, podaj godziny, to sprawdzę, czy się nie porejestrowały na kamerach :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pewnie złapało się jeszcze parę ale na tyle słabe "kreski" że nie byłem pewny co to:) 

A godziny po kolei w czasie UTC:

23:41 (klatka 30s)

00:43 ( 60s)

klatka po sobie czyli 00:44 (60s)

02:21 (60s)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pewnie złapało się jeszcze parę ale na tyle słabe "kreski" że nie byłem pewny co to:) 

A godziny po kolei w czasie UTC:

23:41 (klatka 30s)

00:43 ( 60s)

klatka po sobie czyli 00:44 (60s)

02:21 (60s)

Niestety nic nie znalazłem o podanych godzinach w UT (+_minuta).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może to nie astro, ale na pewno wkomponuje się na stałe w krajobraz.

Zaczęli kompletować "wiatrak" znajdujący się najbliżej mnie.

Zdjęcie z wczoraj:

post-1211-0-47529900-1442648735_thumb.jp

A przed chwilą zauważyłem, że przywieźli śmigła:

post-1211-0-78312500-1442648784_thumb.jp

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak na próbę, Księżyc duży i w bliskim sąsiedztwie ale korzystając z warunków nie mogłem się oprzeć by nie spróbować;) Dobrze wszystkim znany trapezik;) Jeszcze trzeba poćwiczyć ustawianie ostrości:)

GSO 10" + asi224,1000x1s

trapez.jpg.7b0014a73dd5402b22635621fac76

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta