Skocz do zawartości

gromady otwarte M35, M38 i jak mi pomógł Fitswork


Rekomendowane odpowiedzi

Cały czas miałem problemy z wyrównaniem tła. Gdy wyciągałem krzywe, wyciągałem winietę i za nic nie mogłem sobie z tym poradzić. W akcie desperacji prawie zATMowałem flatownicę (już do końca niewiele zostało). Dzięki astrospotkaniom udało się odrobić lekcję przy użyciu Fitswork'a.

Spotkania w Ustce, pomimo mgły (był taki horror "Mgła", u nas też był horror ale pt. mgła), zakończone więcej niż sukcesem. Wspomnianą lekcję poprowadził kolega m.m. odwiedzając nas z odległego Kołobrzegu. Wspomniał, że bardzo dobrze radzi sobie z tym problemem wykorzystując Fitsworka (darmowy program) i polecenie w menu: processing\background Flatten\Variable Flatten. Po powrocie z sesji zassałem v. angielską, przepuściłem moje fitsy przez tylko tą jedną funkcję i ... zbierałem szczękę z podłogi. Jeszcze dużo lekcji do odrobienia, ale już dzisiaj szczerze polecam w/w rozwiązanie. Ja osobiście jestem zachwycony.

A tutaj przykład wyrównania tła dla klatki L:

 

post-2739-0-58209800-1424005592_thumb.jp

 

13 i 14 lutego zbierałem fotony z gromad otwarych M35 i M38 z sąsiadkami, wyniki poniżej (info o ekspozycji - na fotce):

 

post-2739-0-75440900-1424005636_thumb.jp

 

post-2739-0-79676600-1424005678_thumb.jp

 

post-2739-0-03931300-1424005656_thumb.jp

 

post-2739-0-09733500-1424005666_thumb.jp

 

 

 

 

  • Like 9

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w astro spotkaniach siła :)

Różnica widoczna gołym okiem 8)

Gdyby ktoś chciał tę aplikację http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2870-fitswork/#entry40357

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się Radku wydaję,że twoje fotki niebawem na naszym konkursie zagoszczą.

Rewelacja ten program.

 

Gratuluję ! ! !

 

Ps.Spróbuj może swoje poprzednie fotki w tym programie obrobić.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się Radku wydaję,że twoje fotki niebawem na naszym konkursie zagoszczą.

 

Powoli taki mam zamiar. Nie liczę na wygraną przy takiej konkurencji (przynajmniej jeszcze ;) ), ale mam choć nadzieję, że załapałbym się do albumu na przyszły rok. Fajnie byłoby mieć swój skromny udział w takiej pozycji. Co do programu, to nauczyłem się tylko jednej funkcji, ale za to takiej, której mi mocno brakowało.

 

           Ps.Spróbuj może swoje poprzednie fotki w tym programie obrobić.
 
A myślisz, że co ja robię?
  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)