Skocz do zawartości

Bezpieczeństwo sprzętu czyli definiowanie limitów w EQmodzie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Czy w Eqmodzie da się ustawić jakiś limit na np. 5 minut po przekroczeniu południka. Bo samo zabezpieczenie, że się montaż zatrzymuje gdy natrafi na południk się u mnie nie sprawdza, bo często klatka schodzi dopiero 2 minuty po, no i jest do kosza...

To pytanie się zrodziło w mojej głowie, gdy przespałem meridian flipa o 6 godzin - oto co zastałem rano...

Na szczęście, nic się nie stało - chyba uratowała mnie deklinacja obiektu.

 

 

 

 

 

 

 

P.S. Proszę się powstrzymać od komentarzy apropo kabelkologii - czekam przecie na Astrohuba od Jolo ;D >:D

post-901-0-14664800-1424159350_thumb.jpg

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za skojarzenie, ale Twój zestaw kojarzy mi się z kulą makaronu spaghetti nadzianą na widelec HEQ5 :D

Z tego co pamiętam, to tak żeby 5 minut po południku się zatrzymał to się nie da - da się ustawić nowy limit, ale jako pozycję, a nie jako przekroczenie czasu. Jak znajdę chwilę i ktoś mnie nie ubiegnie to opiszę co i jak.

PS - a podobno tylko montaże tak zwanej klasy "premium" umożliwiają tracking poza południk ;)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za skojarzenie, ale Twój zestaw kojarzy mi się z kulą makaronu spaghetti nadzianą na widelec HEQ5 :D

Cieszę się, że nie jestem jedyny który tak sądzi ;) A i tak jest lepiej niż rok temu (doszedł hub usb)

 

PS - a podobno tylko montaże tak zwanej klasy "premium" umożliwiają tracking poza południk ;)

I chyba tak jest - u mnie nie robił klatek przez te 6 godzin. tylko w gwiazdowym tempie dobujał się aż tak daleko dążąc do samounicestwienia - na szczęście obudziłem się spanikowany, i w pierwszej chwili wyłączyłem prowadzenie na lapku w pokoju.

 

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość opisana jest tutaj po angielsku: http://eq-mod.sourceforge.net/docs/EQASCOM_Limits.pdf

 

post-1260-0-29861800-1424160387_thumb.jp

 

Może po prostu z grubsza przetłumaczę.

Edytor Mount Limit Editor umożliwia ustawienie granic poruszania się montażu zarówno przy południku (meridian) jak i dla wyznaczonego lokalnego horyzontu. Domyślnie dla południka ustawiona jest wartość dla której oś RA jest pozioma, ale zazwyczaj użytkownik chce umożliwić przekroczenie południka o pewną wartość. Aby ustawić te wartości należy przestawić montaż w graniczną pozycję do której chcemy go dopuścić i kliknąć przycisk Add. Należy to zrobić po obu stronach piera - wschodniej i zachodniej.

Ustawienia te dotyczą pozycji enkoderów, dlatego mogą być zaaplikowane prawidłowo tylko jeśli montaż jest parkowany i odparkowany. Po włączeniu montażu używane jest domyślne ustawienie dla poziomej pozycji osi RA, a po odparkowaniu teleskopu przywracane są limity wyznaczone przez użytkownika. 

 

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)