Skocz do zawartości

Pytania, proszę o pomoc!


Raziel

Rekomendowane odpowiedzi

Vitam wszystkich miłośników gwiazd i kosmosu :)

Jestem tu nowy. Mam takie dwa pytanka:

1) Czy to nagranie filmowe, do którego podaje linka poniżej, jest autentyczne, czy jest to jakaś komputerowa symulacja? Swoją drogą warto obejrzeć całe, bo jest to coś pięknego :wub:

 

2) Czy zaobserwowano kiedyś powstanie na niebie lub w kosmosie nowej gwiazdy? Tak że wcześniej na 100% jej nie było i potem udokumentowano jak się utworzyła?

 

Za odpowiedzi z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, witaj na FA  :)

Filmik, o który pytasz jest prawdziwy, zrobiony w technice timelapse. Tutaj możesz o tym więcej poczytać i pooglądać: Timelapse, czyli film poklatkowy, Astrofilmografia. Na drugie pytanie niestety Ci nie odpowiem.

  • Like 3

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj
2). Z tego co mi wiadomo, gwiazdy powstają z chmury gazu i pyłu międzygwiezdnego w ciągu tysięcy jak nie milionów lat, przez co nie jesteśmy w stanie zobaczyć momentu narodzin gwiazdy, mimo to wiemy w jaki sposób i gdzie one powstają. ;) To moja odpowiedź, jednak jeśli się mylę co do tego, to chętnie dowiem się więcej na ten temat. :D

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy nie powstają w mgnieniu oka, to długi proces (dłuższy niż czas istnienia naszej cywilizacji). Obserwuje się protogwiazdy i młode gwiazdy, ale nic mi nie wiadomo aby zarejestrowano np moment rozpoczęcia reakcji jądrowych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstawanie_gwiazd

 

Ale jeśli przez gwiazdę rozumieć tylko świecący punkt na nieboskłonie  - to tak. Np gdyby niewidoczna gołym okiem z Ziemi gwiazda (obiekt fizyczny) wybuchła jako  supernowa i stała się widoczną "gwiazdą". :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Supernowa

 

A tu o gwieździe nowej z jej podwójnie mylącą nazwą:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_klasyczna

  • Like 1

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz my poprosimy, byś podał jakieś dane o sobie. No, chyba, że wolisz pozostawać całkiem anonimowy ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, a co byś chciał o mnie wiedzieć? :D

Nie chodzi o to, żebym był osobiście szczególnie zainteresowany :D Jednak po to jest profil użytkownika, byśmy minimum o sobie wiedzieli. No bo wiesz, na okrągło rejestrują się tu tacy nielubiani trolle pod nowymi nickami, nic o sobie nie pisząc lub udając kogoś innego :P .

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, więc nazywam się Damian i mieszkam w Bielsku-Białej. Jestem na tym forum pierwszy raz. Astronomia to nie jest moje największe zainteresowanie, ale takie małe uboczne ;) Po prostu gdy nieraz patrzę się na Księżyc w pełni to wydaje mi się taki piękny :wub:  Nieraz mówię ludziom, że ten Księżyc i ta jego poświata są tak piękne, a oni tak jakby nic w tym nie widzieli. No więc albo ja jestem jakiś dziwny, albo ci inni ;) Tyle o mnie. Nie jestem żadnym specjalistom od astronomii, więc raczej pożytku tu żadnego ze mnie nie będzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

według mnie (nas), dziwni to są ci, którzy nie widzą piękna nocnego nieba. Księżyc (n.b. pisany wielką literą) należy do jego najpiękniejszych ozdób, choć bywa nielubiany ze względu na utrudnianie obserwacji mniej jasnych obiektów. Nie musisz być żadnym specjalistą, by był z Ciebie tutaj "pożytek". Cieszymy się, gdy przybywa miłośników astronomii lub szerzej - nocnego nieba. Poczytaj wątki obserwacyjne, choćby te o Księżycu czy kometach (właśnie widać jedną całkiem jasną) i może zagościsz tu na dłużej. Nie trzeba specjalnego sprzętu - nawet gołym okiem zobaczysz ciekawe zjawiska, choćby dziś o zmierzchu koniunkcję (zbliżenie) Księżyca, Wenus i Marsa na zachodnim niebie  :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj się mylisz,- ja również byłem zaledwie niemym obserwatorem zjawisk na niebie do czasu gdy "zachorowałem na astrofotografię" nic nie wiedząc o procesach jakie na górze powstają, a teraz żałuję tych straconych dla mnie już lat, w których mógł bym rozwijać umiejętności dalszej obróbki, czy chociaż by wiadomości o komputerach, wszechświecie czy językach obcych. Dzisiaj już na to za późno,- od lat próbuję dogonić koleżanki i kolegów i nadal drepczę w miejscu. Ty jeszcze masz czas, jesteś młody, wrażliwy na piękno, i zauważ jak ciepło przyjęli Cię koleżanka i koledzy, - już masz platformę do działania, nie przegap okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a teraz żałuję tych straconych dla mnie już lat, w których mógł bym rozwijać umiejętności dalszej obróbki, czy chociaż by wiadomości o komputerach, wszechświecie czy językach obcych. Dzisiaj już na to za późno...

Wwaldek, a w ucho chcesz?

;) :D :P

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)