Skocz do zawartości

Teleskop na balkon


Wilec

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum pragnę powitać wszystkich forumowiczów.

Chciałem zakupić sobie jakiś porządniejszy sprzęt (niż mój "lidloskop"), ale jedyne miejsce gdzie mogę obserwować to balkon(barierka 90cm, głębokość około 110cm, szerokość około 4m). Zastanawiałem nad tymi trzema:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-203/1200_SYNTA_8_DOBSON_Pyrex -z tym, że Dobson na balkon to słaby pomysł, bo wychylanie głowy poza barierkę by zajrzeć w okular jest kiepskim pomysłem :D
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1467&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/1200_EQ3-2_%28BKP15012EQ3-2%29 - tu z drugiej strony problemem może być długość tuby
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_%28BKP15075EQ3-2%29 -ten będzie chyba najodpowiedniejszy na moje warunki ze względu na wymiary.
Niebo to żadna rewelacja(blokowisko w 40tys. mieście) więc wiem, ze cudów nie będzie, głównie Księżyc, Jowisz, Saturn może Mars i parę M-ek. Prawda jest taka, że żadnego z tych teleskopów nie widziałem, na żywo i nie wiem jak sprawdzą się na balkonie. Prawda też taka, że czasem obserwować będę zza szyby(tak wiem, że to kaleczenie obserwacji, ale i tak będę zadowolony :)) Wiem, że najlepszy byłby Mak, ale pierwszy sensowny już przekracza znacząco mój budżet :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w tej sytuacji kup sobie Maka127, powieś go na jakimś azymutalnym montażu (AZ4+), wydasz trochę a nie pożałujesz, bo kraterami na Ksieżycu z tego Maka można kroić salami. Jak Ci świeci od spodu 40 tys. luda to DS-y z miejsca sobie daruj. Nawet nie myśl o obserwacjach przez szybę, bo Cię znajdziemy, a wtedy marny Twój los... :)

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że niedawno stałem się balkonowcem to zabiorę głos.

Miasteczko ok. 30 tyś ludków, refraktor 102mm na AZ4 i nawet można coś powyciągać. Księżyc, Jowisz bardzo dobrze (główny problem to ruchy cieplne atmosfery nad miastem), DSO - messiery bez problemu do wyciągnięcia, jaśniejsze NGC też (główny problem to LP).

Oczywiście to tylko namiastka obserwacji pod ciemnym niebem... ale jakże wygodna namiastka ;)

 

Co do dobsona na małym balkonie to próbował tego Okon i się da:

07e65d836eefe02c24362054915c223d.jpg

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tym balkonem!

Jednak, ja także w tej sytuacji stawiałbym na Maka 127 :)

 

No chyba, że jednak miałbyś możliwość wypadów za miasto (ew. w jego ciemniejsze zakamarki). Czasami to jest tylko taka bariera psychologiczna :) Podkreślam czasami, bo nie znam sytuacji.

A co do kasy, to znajdź na giełdzie. Możesz kupić oddzielnie tubę, a oddzielnie montaż -wtedy koszta jakoś rozłożą się w czasie i tego nie odczujesz. Sam czasami zamiast kupić od razu pewną rzecz, to rozciągam to na dwa miechy. :)

 

Jeszcze jedno (edytuję):

Wczesniej znalazłem ogłoszenie na astromaniak. Na sprzedaż jest sama tuba. Cena wydaje się dobra, ale podejrzewam że do niej potrzebowałbyś dobrego motntażu. Byłaby taka "mała synta" na montażu - na balkonie ciężej niż z makiem, ale chyba lepiej niż z syntą na dobsonie.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=34079

 

Nie jestem ekspertem, dlatego też proszę o poprawienie mnie, albo potwierdzenie.

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

 

Moim zdaniem kupując teleskop powinieneś wziąć pod uwagę,że jeśli dorośniesz do decyzji,iż obserwacje z balkonu w mieście to nie to co powinno być twoim celem,a na pierwszym miejscu postawisz sobie wypady za miasto pod ciemne niebo,a te balkonowe będą tylko jako uzupełnienie,to w takim przypadku celował bym w jak największe lustro.

 

Jeśli sobie tego nie uświadomisz,to nie spodziewaj się wspaniałych widoków,owszem coś tam zobaczysz,ale w porównaniu do wypadów za miasto to będzie tylko skromna namiastka.

 

Decyzję musisz podjąć sam - balkon - czy ciemne niebo,gdzie każdy teleskop jaki kupisz pokaże ci dużo więcej.Przemyśl to sobie.

 

Pozdrawiam Michał.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już troszkę wiedzy bo na innym forum mniej lub bardziej intensywnie spędziłem 3 lata :) Na razie wypady odpadają, bo jestem niepełnoletni co wiąże się z brakiem samochodu(Na rowerze za daleko nie ujadę z tym klockiem :D) Co do tego zdjęcia Synty to już widziałem i coś podobnego to nie problem wykonać. Barierka i tak bardzo nie wadzi bo na przeciwko jest blok zasłaniający większość nieba, co sprawia, że i tak i tak tuba będzie wyżej. I tu pojawia się moje pytanie, skoro wyciąg okularowy jest, że tak powiem "na początku" tuby, to czy takie obserwacje będą w ogóle możliwe ze względu na ograniczone miejsce? Co do MAK'a to wiem, że byłby najlepszy, ale cena 2 tysięcy jest jednak zbyt wysoka jak na moje obecne możliwośc, nawet używany to jest koszt zazwyczaj 1600zł. Teleskop wiadomo, nie chleb nie popsuje się więc gdy już będę miał możliwości przewożenia go na większe odległości na pewno tak robić będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest ze sobą pogodzić balkon i teleskop,ale jeśli musisz.

Montaż paralyktyczny do obserwacji wizualnych nie za bardzo się nadaje,gdybyś poradził sobie z Dobsonem na balkonie miałbyś teleskop na długie lata.

Sam tego nie testowałem,poczekaj na wypowiedzi kolegów,chodź "piotrkusiu" już zademonstrował jak to się ma i widać,że się da.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Newton do miasta to też nie najlepszy pomysł,....

 

Co masz na myśli,bo nie bardzo kumam ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje obserwacje w 90% prowadzę z balkonu, za miasto udaje się wyskoczyć tylko kilka razy w roku. Miasteczko ma trochę ponad 20 tysięcy mieszkańców i mimo zaświetlenia nie kończę tylko na Księżycu czy planetach.  Dla mnie na balkon jasny refraktor plus montaż azymutalny to strzał w dziesiątkę. Z tym że po półtorej roku doświadczenia z obecną konfiguracją sprzętową jestem pewien tego że nigdy nie pójdę w kierunku typowego montażu AZ jako podstawy dla dla dużego refraktora... kiedyś zapewne wymienię CG 4 na EQ 5 również przestawiając go z położenia paralaktycznego na azymutalny. Sztywność i stabilność takiego rozwiązania wydaje mi się dużo większa niż w montażach AZ5 czy Vixen...najwyżej AZ 3 na którym wieszam trawellerek wymienię na AZ 4.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z planetami też sobie dobrze radzi,ale to fakt,większe lusterka nie lubią jasnego tła - rozjaśniają je jeszcze bardziej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje obserwacje w 90% prowadzę z balkonu, za miasto udaje się wyskoczyć tylko kilka razy w roku. Miasteczko ma trochę ponad 20 tysięcy mieszkańców i mimo zaświetlenia nie kończę tylko na Księżycu czy planetach.  Dla mnie na balkon jasny refraktor plus montaż azymutalny to strzał w dziesiątkę. Z tym że po półtorej roku doświadczenia z obecną konfiguracją sprzętową jestem pewien tego że nigdy nie pójdę w kierunku typowego montażu AZ jako podstawy dla dla dużego refraktora... kiedyś zapewne wymienię CG 4 na EQ 5 również przestawiając go z położenia paralaktycznego na azymutalny. Sztywność i stabilność takiego rozwiązania wydaje mi się dużo większa niż w montażach AZ5 czy Vixen...najwyżej AZ 3 na którym wieszam trawellerek wymienię na AZ 4.

 

A jakiej wielkości jest twój balkon, bo u mnie to taki "tramwaj" i czy nie będzie tak, że jak wystawię ten teleskop to sam będę musiał się zawiesić pod sufitem by móc zajrzeć w okular :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że montaż paralaktczyny nadaje się do obserwacji wizualnych. Moim zdaniem nawet jest lepszy od konkurentów, bo umożliwia podążanie teleskopu za obserwowanym obiektem, ale ma jedną wadę, że trudno się za jego pomocą przegląda niebo (szuka obiektów). Używanie na balkonie teleskopu na montażu Dobsona sobie daruj, tak jak obserwacje "zza szyby". Wiem, że da się, ale po co? Według mnie na balkonie najlepiej jest oglądać niebo przez dobry jakościowo refraktor (z minimalną abberacją chromatyczną tj. typu ED lub APO) o średnicy około 10 cm i ogniskowej do 60cm zamocowany na montażu paralaktycznym EQ3-2, ewentualnie przez Newtona 150/750. Jeśli jesteś wygodnicki to teleskop Newtona, zamocowany na montażu paralaktycznym, będzie dla Ciebie kłopotliwy w obsłudze ze względu na konieczność  wyważania teleskopu na montażu oraz okresową kolimację. Newton na montażu Dobsona (z 6 lub 8 calowym lustrem i długą tubą) nadaje się do obserwacji prowadzonych z trawnika pod blokiem, a nie balkonu, a jego używanie w mieście (w rozświetlonym i rozgrzewającym powietrze blokowisku) to chyba tylko sztuka dla sztuki. Do Maków, które mają dużą ogniskową, małe pole widzenia i również wymagają kolimacji, nie jestem przekonany, więc ja wybrałbym dobry i bezproblemowy w obsłudze refraktor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość zbliżona do tej u Ciebie, około 115 cm szerokość mniejsza, jakieś 3 metry z kawałkiem. Rozmiary balkonu powodują oczywiście ograniczenia, ale przy sporej dozie chęci zawsze coś tam uda się poobserwować :D

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często u mnie pogoda jest taka, że chmury znikają na 30-60 minut więc nawet nie zdążę wystawić go na balkon by się wychłodził. Wiem, wiem, że tak nie można, ale czasem jak nie ma czasu to na szybko "looknąć" można :D

No dobrze, to jaki refraktor byś polecał tak do 1300zł, o ile jest jakiś sensowny w tej cenie :)

Z tego co wiem to w tej cenie nie ma nic sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie szukałbym na giełdach używek SW 120/600 i EQ 3-2 i jak dla mnie taki żestaw dałby dużo radości na dłuższy czas :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że MAK-i mnie nie przekonują... ale akurat jako pierwszy teleskop na balkon bardziej do mnie przemawia krótki refraktor.  Maki to długa ogniskowa i nieduży przelot optyczny, więc trudność uzyskania małych powiększeń i szerokich pól które ja osobiście bardzo lubię. Maki są też sporo droższe niż achromaty, wolniej też się chłodzą. Dla mnie Maksutow to taki fajny teleskop uzupełniający- do planet czy Księżyca... zapewne Maczka 127 sobie sprawię za jakiś czas, nie w zastępstwo ale jako uzupełnienie refraktorów... Ale jako pierwszy teleskop wolałbym jednak refraktor...

Oczywiście wiadomo- co człowiek to opinia, więc ktoś inny może mieć zupełnie odmienne zdanie :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK a Refraktor to różne optyki. MAK 150 ma ogniskową 1800 a SW 600 wiec 3x mniejszą. Taki MAK bedzie dobry do Planet, ksiezyca, gromad kulistych czy cisnych układów giwazd. żeby takim MAKiem uzyskać małe powiększenia musiał bys uzywać bardzo długich okularów a z tym może być problem bo taki okular 50mm dając Ci powiększenie rzędu 36x będzie już winietował i komfort obserwacji nie bedzie dobry. Przy 40mm masz powiększenie 45x i źrenice wyjściową 3mm która jest odbra do mgławic planetarnych i gromad.

 

W zasadzie jeden i drugi ma swoje wady i zalety. Fakt faktem MAK jest kompaktowy. Sam mam 150 i daje naprawde świetne obrazy. Ale Newtona też mam :) a i refraktor planuje. Tak że cięzko mieć jeden uniwersalny.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

 

Program Tu MASZ, Który pokaze ci Wszystko.

 

I nie omieszkaj zerknąć jaki obraz da ci 8"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posymulować wygląd obiektów możesz chociażby za pomocą programu Astrotabak, do ściągnięcia tu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/  ale takie symulacje nie wszystko w pełni oddają i mają tylko do pewnego stopnia wartość poglądową.

Czyste parametry średnicy i ogniskowej nie oddadzą tego jaki wpływ na obraz ma np. aberracja chromatyczna w refraktorze, czy też obstrukcja w Maku.

Czysto technicznie to 120 mm achromat zbierze więcej światła niż 127 mm Mak, zarówno przez obecność w tym drugim obstrukcji jak i niższą sprawność optyczną zwierciadeł w porównaniu do soczewek. Za to obraz planet z maka nie będzie obarczony aberracją chromatyczną obecną w achromacie... Nie ma rozwiązań uniwersalnych, zawsze są kompromisy :)

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłbym wstanie zobaczyć choć w połowie takiego Saturna jak ten http://astrofotografia.freshsite.pl/wp-content/uploads/2014/02/saturn_25_06_2014.jpg to byłbym niezmiernie szczęśliwy :D

Niestety, nie znam nikogo z okolicy zainteresowanego astronomią a najbliższe większe miasto to Szczecin, a to już trochę za daleko ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszego Saturna zobaczysz zarówno w maku 127 jak i w refraktorze 120 mm , szczerze mówiąc to nawet w taniutkim 80/400 Saturn ma zdecydowanie więcej szczegółu...na tej fotce brak ostrości... oko ludzkie inaczej odbiera obraz, przy dobrym seeingu w okularze planeta będzie mniejsza za to znacznie ostrzejsza i z większą ilością szczegółów niż na tym zdjęciu.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie znam nikogo z okolicy zainteresowanego astronomią a najbliższe większe miasto to Szczecin, a to już trochę za daleko ;/

A jak daleko masz do Szczecina.

  • Like 1

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program czy takie zdjęcie nie odda Ci tego co widac przez teleskop bo oko ludzkie ma lepszą rozdzielczość niż ekran... owszem sama planeta będzie nieduża, ale wyraźnie zobaczysz różnice odcieni na tarczy Saturna, pierścienie będą ostro zarysowane, w większych powiększeniach Przerwa Cassiniego widoczna bez trudu...

Na tej fotce którą podlinkowałeś Saturn wygląda dużo gorzej niż w okularze, choć jest "większy".

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)