Skocz do zawartości

ES 4,7 czy 6,7 do Synty 12 pod wiejskie niebo?


Matheo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Jestem tutaj nowy więc na początku chciałbym się przywitać ;) Miło dołączyć do waszego grona :)

Noszę się z zamiarem kupna krótkoogniskowego okularu do planet i mniejszych DSów dla Synty 12. Do tej pory uźywałem plossli SkyWatchera. Na początku upatrzyłem sobie LVW 8mm jednak studiuąc przeróżne astronomiczne fora natrafiłem na okularki ES, które niejednokrotnie zbierały lepsze opinie od lantanów vixena. Nie ukrywam, że cena też ma znaczenie :P Kiedy w końcu zdecydowałem, że zaryzykuję kupno 6,7 mm wpadło mi w ręce jeszcze to porównanie http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=95

 

Po opisie wyraźnie widać wyższość 4,7 nad 6,7... Ale przecież w Syncie 12 4,7mm da powiększenie przekraczające 300x. Czy to nie za dużo? Myślę, że autor miał po prostu dobrą nockę z niezłym seeingiem i tego testu nie można chyba do konca poważnie traktować. Chociaż ludzie w komentarzach popierają jego zdanie. Czy ktoś z was korzysta z tych okularów w światłosilnych Newtonach? Czy naprawde warto postawić na 4,7mm?

 

Do dyspozycji mam wiejskie w miare ciemne niebo z zasięgiem niekiedy do 6,5 mag i Synte 12 ;)

 

Proszę o pomoc :)

 

PS. Nie proponujcie mi Pentaxów i innych okularów w kosmicznych cenach. Póki co szukam okularka do max 800-900 zł :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ESa 8.8 mm i używam go w 10", okular jest świetny i to pole :) Natomiast wadą tych okularów jest małe ER, trzeba trzymać oko prawie przy samym okularze, przez co łatwo o zaparowanie soczewki. Sam również będę przymierzał się do kupna krótkoogniskowego okularu i wezmę ESa 4.7 mm z giełdy, będzie trochę taniej i zawsze można jakby co sprzedać nie tracąc :)

Moim zadaniem warto mieć krótki okular w swojej walizce, bo może użyje się go 4 razy w roku, ale za to jaki będzie szał, jak już wyląduje w wyciągu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podstawowy okular dający w naszych warunkach klimatycznych powiększenie ponad 300x to nieporozumienie. Do Synty 12 z ogniskową 1500mm szukałbym czegoś dającego powiększenie nie większe niż 200x, a więc szkła z dużym polem (minimum 60 st.) w granicach 8mm. Więc jeśli ES, to raczej 8,8mm względnie 6,7mm, ze wskazaniem na ten pierwszy. Miałem Syntę 8" i najkrótszym moim okularem był 5mm (powiększenie 240x). W ciągu ok. 2 lat udało mi się go użyć chyba nie więcej niż dwa razy. Więc moim zdaniem wydanie kilkuset PLN na kupno okularu do szuflady (bo z powiększeniem 300x przez 99,9% czasu będzie leżał w szufladzie) nie ma większego sensu. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na szkło, którego będziesz używał na co dzień. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z szarym, miałem ES 6,7 i był to okular który najwięcej przeleżał w walizce. Nawet posiadaną ósemkę używam sporadycznie. Dlatego jak chcesz krótkiego to myślę że 6,7 będzie dużo lepszym wyborem od 4,7. pozdrawiam

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki atmosferyczne w naszym kraju pozwalają na pow.max 200-250x,oczywiście zdarzają się nocki kiedy można spokojnie pawerować powyżej 250x,ale bardzo rzadko,lepiej kupić okular,który będziesz używał często czyli dający ci pow. 200x.

 

Witamy na najlepszym forum.

 

Pozdrawiam Michał.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki atmosferyczne w naszym kraju pozwalają na pow.max 200-250x,oczywiście zdarzają się nocki kiedy można spokojnie pawerować powyżej 250x,ale bardzo rzadko,lepiej kupić okular,który będziesz używał często czyli dający ci pow. 200x.

 

Jeśli mówimy o obserwacjach planet, to racja. Krótkie okulary warto jednak stosować też do mgławic planetarnych, czy niektórych galaktyk (tych o stosunkowo dużej jasności powierzchniowej), a tu seeing ma nieco mniejsze znaczenie. Ja używam ESa 4.7 mm dającego mi powiększenie 340x średnio co drugą, może co trzecią sesję obserwacyjną.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o obserwacjach planet, to racja. Krótkie okulary warto jednak stosować też do mgławic planetarnych, czy niektórych galaktyk (tych o stosunkowo dużej jasności powierzchniowej), a tu seeing ma nieco mniejsze znaczenie. Ja używam ESa 4.7 mm dającego mi powiększenie 340x średnio co drugą, może co trzecią sesję obserwacyjną.

Kolega oczywiście ma rację.

 

Zerknij może tutaj i zobacz jakiej klasy okular możesz kupić mieszcząc się w podanej kwocie :

 

 

http://astropolis.pl/topic/48263-tele-vue-nagler-type6-7mm/#entry567891

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 12" max co używałem na co dzień to ES 6,7mm.

Ale pamiętam jedną noc, gdy z becią i okoniem podziwialiśmy M82. Cóż to był za widok, cóż za seeing!

I wtaady rozległ się krzyk - dawajcie co macie najkrótszego w walizkach!

Niestety nic krótszego nie było...

:)

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Póki co szukam okularka do max 800-900 zł  :)....

 

 

Tak swoją drogą,to jak się dobrze rozejrzysz na giełdach astro,to za 900 zł dostaniesz oba.

I nie bój się rynku wtórnego,o szkiełka dbamy jak o jajko.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, a pech chciał że wyzbyłem się XW7 na rzecz XW5 mm;) Wszystko zależy od preferencji osobistych, niestety dywagacje okularowe to śliski temat i każdy musi przetestować swoje ulubione okulary, ogniskowe na własnej skórze... Rzeczywiście mając tylko trochę więcej niż 800 zł polowałbym na Twoim miejscu na Pentaxa XW, w porównaniu z jakimiś ESami masz wrażenie że patrzysz na Wszechświat własnymi oczami, a nie przez okular/teleskop.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - pośpiech to najgorszy doradca, a dodatkowo dobór okularów to sprawa subiektywna. Im więcej przejdzie przed Twoimi oczami, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na ten idealny dla Ciebie (do danego teleskopu, pod danym niebem, etc :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)