Skocz do zawartości

Słaba ostrość przy obserwacji Jowisza. Problem ze sprzętem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po kolimacji teleskopu mogłem wczoraj spojrzeć w końcu na jowisza i przy powiększeniu ok 190x, czyli chyba nie za wiele jak na aparaturę 152mm widziałem tylko dwa główne pasy i ledwo czasmi pociemnienia na biegunach. Ostrość była bardzo słaba. WCP ledwo zamajaczyła. Aberka raczej nie przeszkadzała, bo była tylko delikatnie widoczna w około planety. Gdy o niej nie myślałem to w sumie tak jak by jej nie było :)

Większego powiększenia nawet nie próbowałem, bo raczej sensu nie było.

Postanowiłem skierować teleskop na latarnię oddaloną o około 120m i w tym samy powiększeniu można było spokojnie dostrzec jakieś pęknięcia i skazy na kloszu.

Pytanie, czy waszym zdaniem była to wina seeingu czy raczej sprzętu. Teleskop chłodził się chyba ze dwie godziny, a Jowisz teraz wysoko i myślałem że im wyżej to seeing aż tak nie przeszkadza, ale może się mylę?

Dodam, że wcześniej przez ten teleskop nie obserwowałem w dużych powerkach, ponieważ niedawno dopiero dokupiłem szkiełka, więć niewiem jak było przed kolimacją.

Pozdrawiam.

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji dużymi achromatami mam doświadczenie tylko z 120/600 i też na Jowiszu niewiele nim widziałem. Na Marsie to praktycznie nic. Wg mnie trzeba posiłkować się filtrami, SemiAPO czy Fringe Killer to będą takie uniwersalne, do Jowisza możesz używać kolorowych - żóltego #12 czy zielonego #56.

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=57

 

PS - aberracja chromatyczna to nie tylko kolorowe obwódki przy jasnych obiektach. To też spadek kontrastu i rozmycie detalu w samym obrazie. Jakby na to nie patrzeć achromat 6" f/5 to nie jest sprzęt planetarny... 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji dużymi achromatami mam doświadczenie tylko z 120/600 i też na Jowiszu niewiele nim widziałem.

 

PS - aberracja chromatyczna to nie tylko kolorowe obwódki przy jasnych obiektach. To też spadek kontrastu i rozmycie detalu w samym obrazie. Jakby na to nie patrzeć achromat 6" f/5 to nie jest sprzęt planetarny... 

Dokładnie tak jak napisał Jolo - miałem R 150/1200 - szczegółowych rewelacji się nie doszukasz na planetach wizualnie (avikowaniem juz tak :) ) - będą dość wyraźne pasy na Jupeczku w dobrych warunkach (może cień - majaczek WCP), na Saturnie przerwa od zlepionych pierścieni (z pomarańczowym filtrem są fajne efekty)  SemiApo bym Ci polecił - naprawdę poprawia kontrast i likwiduje niepożądane kolorki.

P.S. No i wczoraj to i Muniuś obserwacje skutecznie psuł.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Wiem, że nie posiadam sprzętu planetarnego, ale jednak wydaję mi się że troszkę detalu powiniennem wyłapać jednak. Nad filtrem semiApo już się zastanawiałem i jest w planach chociaż gdzieś tam na końcu, ponieważ głównie jednak skupiam się na obiektach DS, a planety to tak w jaśniejsze nocki poprostu :)

Kurcze, ale może kolega "Windforce" ma rację z tym seeingiem, bo w sumie jak próbowałem rozogniskować gwiazdę aby spojżeć na krążki to ładnie pływała. Jakoś mi to umknęło :)

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie Jowisza  ???

Wszelkie psuje - jasność :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat WCP wczoraj pojawiła się dopiero o 21.20.

Jeżeli chodzi o godzinę 20tą. To pomimo, że Jowisz jest dość wysoko, to także nie zadowala mnie jeszcze jego obraz. Dopiero przed 22 drugą dla mnie jest super :)

Ps. Jak chodzi o księżyc, to wczoraj mi nie psuł obrazu. Takiego Jowisza to nie miałem nigdy, o czym napisałem w recenzji okularu TS HR planetary 7mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Suwalszczyźnie akurat był idealny - taki, jakiego nigdy nie było :D

Jakr, a tak z ciekawości... o której spoglądałeś na Jowisza? :)

O 1:30, na niebie był już altostratus lenticularis, świadczący o zafalowaniach i uskokach wiatru obecnych w atmosferze przed frontem. Obraz Jowisza to był koszmar, nawet już nie falujący, bo to były fale o tak wysokiej częstotliwości że aż zlewały się w stały blur.. Na szczęście niedługo spokojniejsza, wyżowa pogoda i może seeing będzie już nam sprzyjał.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Dopiero przed 22 drugą dla mnie jest super :)

Bo wtedy właśnie jest w okolicach południka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widocznie z seeingiem miałem szczęście! Mówię, nawet z kitowym barlowem, co daje powiększenie około340x, Jowisz był ostry, a księżyc Genimedes miał swoją tarczkę :)

Ale jak wróciłem do domu po 11tej, a wyjrzałem przez okno przed 12tą, to ponownie pojawiły się chmury. Więc wróciłem w dobrym momencie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powiększeniu 190x w takim achromacie jasność Jowisza jest zbyt duża co zakłóca dostrzeganie szczegółów, niezależnie od seeingu.

U siebie w 150/750 oprócz Semi APO Baadera dodaję jeszcze neutralny szary- to bardzo poprawia dostrzegalność  drobnych pasów i WCP. Można też popróbować z kolorowymi filterkami, w każdym razie część światła trzeba wytłumić.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami używam filtra niebieskiego #80 , chyba no name... W syncie 8 i  z okularkiem 7mm  dzięki niemu można lepiej Jowisza wyostrzyć. 

To zależy od gustów, ale ostatnio stwierdziłem, że mimo wszystko - wolę oglądać w naturalnych kolorach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tego że jestem na zwolnieniu i mam trochę czasu poszperałem trochę po internecie i postanowiłem zrobić sobie na szybko blenda o średnicy 100mm co w moim przypadku dało światłosiłę około f 7,5. Przed chwilą wróciłem z ogrodu i jest znacznie lepiej niż wczoraj. Do ideału troszkę brakuje, ale znów jupek troszkę pływa. Mimo tego WCP momentami była już wyraźnie widoczna jak i pasy na biegunach. Kolorek w około planety zniknął całkowicie. Mimo tego chyba spróbuję ograniczyć aparaturkę do 110mm, bo jak dla mnie jest chyba ciut za ciemno. W sumie to niewiem co jest z moim wzrokiem, bo przec co nie obserwowałem jowisza (newton, maczek, refraktor) to nigdy nie widziałem wyraźnie kolorów planety, choć szczegół czasem był rewelacyjny :-

  • Like 1

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - maska jest dobrym pomysłem, bo aberracje i tak nie pozwoliłyby Ci osiągnąć teoretycznej rozdzielczości dla 152mm. Ale z filtrami też możesz popróbować, zarówno semi apo, fringe killer, minus V, czy kolorowymi 12, 56, 80A.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry napewno wypróbuję, ale wszysko w swoim czasie, bo na razie mam jeszcze kilka wydatków, a tak jak pisałem US zostawiam sobie na koniec :)

A czy wiecie może czy to normalne że moje oczy nie rejestrują kolorów Jowisza ??? Dodam tylko, że wzrok mam bardzo dobry.

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subtelne i delikatne kolory Wszechświata nijak mają się do przeprocesowanych, zmęczonych fotoszopem zdjęć z wielokrotnie wyciągniętym kontrastem i przeostrzonymi krawędziami. To tak jakbyś porównywał jedwabną tkaninę drżącą i zwiewną i zakurzony koc z filcu. :P

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania spróbuj po kolei każdym okiem sprawdzić. Ja noszę okulary, ale mam tak:

-W lornetce prawie oko mi ostrzy, a z lewym muszę poczekać z 3-4 sekundy (obraz i tak jest lipny)

-W teleskopie za to lewe oko jest idealne, a jak patrze prawym, to dzieją się cuda niewidy - dosłownie. :D

Więc z oczyma jest różnie - chyba trzeba wyczuć te lepsze i nim obserwować :) 

A druga kwestia to właśnie z tymi zdjęciami - trochę przejechałem się na DS, bo myślałem, że też będą tak wyglądać jak na fotkach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ostrością to różnie bywa... dziś po czterech miesiącach (chyba) wystawiłem 12tkę na Jowisza. Musiałem kolimację poprawić żeby coś lepszego się pojawiło, choć "d" nie urywało. Na Muńka sobie skierowałem tubę i oj! jak pięknie kratery dają po oczach przy krawędzi! zaraz pełnia przecież. Ponowiłem "look'anie" na Jowisza.... kręcę tą gałą ostrości (microfocuser mam) delikatnie, korygując położenie planety w środku okularu i ciągle brak ostrości. Po chwili obraz rozmazany kompletnie na przemian z całkiem ładnym ale nie takim jak bym chciał... i znów rozmazany i znów... no K! co jest? a to takie chochliki - chmurki ;) , nie poddając się wyczekuję choć chwilki i..... wow! przez całą sekundę miałem pięknego Jowisza po czym "d"... Cóż mogę Ci powiedzieć? Nawet apertura nie pomoże jak seein'g do "d..." jest ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie psuje - jasność :)

Bez przesady, praktycznie nie ma wpływu, z wyjatkiem bardzo bliskich koniunkcji. Miejskie światła tez nie przeszkadzają. W zasadzie dopiero na bardzo jasnym niebie - typu świt i zmierzch palnety zaczynają wyraźnie tracić. Dużo ważniejszy jest seeing i wychłodzenie.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bowiem z obserwacjami Wszechświata jest jak z wycieczką na poziomki do lasu. Wstajesz rano, a za oknem majowe Słońce. Czujesz zapach trawy, słońca, na drutach grucha synogarlica, powietrze jest ciepłe i miłe. Bierzesz rower i jedziesz do lasu. Pęd powietrza orzeźwia a zielone krajobrazy zmieniają się. W lesie wdychasz zapach leśnego runa, gdzieś nad głową stuka dzięcioł. Schylasz się to tu to tam. Chłoniesz otoczenie. Wracasz do domu pozytywnie wyczerpany, z garścią maleńkich poziomek.

W tym wszystkim najmniej chodzi właśnie o te poziomki...

 

Aluzji poniał?

 

Dlatego zamiast nastawiać się na rażące po oczach zdjęcia full HD z google wyzierające z kitowych plossli 10mm, warto cieszyć się każdym aspektem towarzyszącym obserwacjom. Widok gwieździstego nieba, Droga Mleczna, sprzęt optyczny patrzący w górę, odległe światła Kosmosu przemierzające od wieków otchłań, mała drobinka materii zwana Ziemią zawieszona w Bezkresie, na niej Ty, ja, teleskop, historia wieków staje otworem tylko przed Tobą...

 

Tu nie chodzi o poziomki ;)

Masz rację, zgodzę się z Tobą. Mimo, że nie do końca spodziewałem się takich widoków, to dalej znajduję nowe galaktyki i obiekty które mogę obserwować. I także zachwycam się tym, a jak coś znajdę to podnosi się aż ciśnienie i jest "wow". Dodatkowo co jakiś czas mówię pod nosem " dziękuje Boże, że stworzyłeś coś tak pięknego!". Przyjemność i modlitwa za jednym :)

 

Co do DS, to myślę, że ostatecznie to nie do końca dla mnie. Najbardziej mnie zachwycają planety, więc w dalszej przyszłości jako uzupełnienie dokupię maczka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nawet zaryzykował stwierdzenie, że nad ranem Jowisza miałem najpiękniejszego,... Saturna tylko nad ranem look'ałem i byłem zadowolony z jakości obrazu. Może to kwestia szczęścia...?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy macie rację co do tego że na mgławicach czy galaktykach koloru nie uświadczymy i ja też jestem tego świadomy.

Tylko chodzi o tego jowisza, bo jak się czyta relację z obserwacji to widzą ludziska ten jego kremowy odcień, a ja nawet WCP widzę w odcieniach szarości:/

Co do oczu to ja lewym w ogóle nie mogę obcerwować, bo wszysko wydaje mi się za jasne i niekontrastowe:)

AR152S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla teleskopu o średnicy 152 mm nie ma sensu używać powiększeń większych od 133x. Fizyka pokazuje, że większe powery (powiększenia) nie wniosą do obrazu żadnych nowych szczegółów, więc powiększenia 190x albo większe należy sobie w teleskopie o tej średnicy darować. Aby obraz Jowisza był kontrastowy musisz go przyciemnić jakimiś filtrem. Jakim zależy od teleskopu. Ja w Newtonie używałem szarego filtra do księżyca. Żeby dobrze wyostrzyć tarczę Jowisza pomóż sobie jego Księżycami tzn. wyostrz obraz tak aby księżyce Jowisza były punktami.  Masz refrator i jeśli jest prawidłowo skolimowany to uda Ci się tak wyostrzyć. Jeśli po tym zabiegu tarcza nadal będzie niewyraźna, nie będzie widać pasów, pasy będą znikać i się pojawiać itp. oznacza to, że warunki do obserwacji są kiepskie i musisz poczekać albo spróbować innej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)