Skocz do zawartości

Słaba ostrość przy obserwacji Jowisza. Problem ze sprzętem?


Rekomendowane odpowiedzi

Dla teleskopu o średnicy 152 mm nie ma sensu używać powiększeń większych od 133x. Fizyka pokazuje, że większe powery (powiększenia) nie wniosą do obrazu żadnych nowych szczegółów, więc powiększenia 190x albo większe należy sobie w teleskopie o tej średnicy darować. Aby obraz Jowisza był kontrastowy musisz go przyciemnić jakimiś filtrem. Jakim zależy od teleskopu. Ja w Newtonie używałem szarego filtra do księżyca. Żeby dobrze wyostrzyć tarczę Jowisza pomóż sobie jego Księżycami tzn. wyostrz obraz tak aby księżyce Jowisza były punktami.  Masz refrator i jeśli jest prawidłowo skolimowany to uda Ci się tak wyostrzyć. Jeśli po tym zabiegu tarcza nadal będzie niewyraźna, nie będzie widać pasów, pasy będą znikać i się pojawiać itp. oznacza to, że warunki do obserwacji są kiepskie i musisz poczekać albo spróbować innej nocy.

Możesz odpowiedzieć na dwa pytania? W jakim newtonie i jakiego konkretnie filtra? Może i ja bym skorzystał i porównał, jak Jowisz wygląda jeszcze bardziej wyostrzony, a jednocześnie nie ma za bardzo zmienionych kolorów ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sw 150/750. Nie pamiętam jakie miał flitr oznaczenie, mogę to sprawdzić ale dopiero w piątek. Chyba jest to ND 96, ale głowy nie dam, no i nie pamiętam ile przepuszczał światła. Żeby Jowisz był ostry trzeba go przyciemnić filtrem, mieć skolimowany teleskop i TRAFIĆ NA ODPOWIEDNIE WARUNKI. Jak się uda to Jowisz będzie miał wygląd planetarny, a co konkretnie oznacza "wygląd planetarny" napiszę swieżo po obserwacjach, opisu z pamięci się nie podejmę. W każdym razie jest ładny.

 

W szarym filtrze WCP wyraźnie odcina się od pasów swoim kolorem. Ma pomarańczowy/czerwony kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam AR152s/760 i powiem że ładne obrazy daje, ale nie należy przeholowywać z 190x bo mydło i powidło wyjdzie. Max użyłem na Jowisza 150x przy bardzo dobrej pogodzie i obraz był już lekko rozmyty. Do oglądania używam kitowy okular 26 mm i 14 mm Hyperion i jestem zadowolony z obrazów jakie mi daje teleskop. Mam też Hyperiona 5mm, ale aby użyć go, to musi być w miarę idealna pogoda. Inaczej będzie tak, jak napisałem wcześniej - mydło.

  • Like 1

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obserwacjami Wszechświata jest jak z wycieczką na poziomki do lasu. Wstajesz rano, a za oknem majowe Słońce. Czujesz zapach trawy, słońca, na drutach grucha synogarlica, powietrze jest ciepłe i miłe. Bierzesz rower i jedziesz do lasu. Pęd powietrza orzeźwia a zielone krajobrazy zmieniają się. W lesie wdychasz zapach leśnego runa, gdzieś nad głową stuka dzięcioł. Schylasz się to tu to tam. Chłoniesz otoczenie. Wracasz do domu pozytywnie wyczerpany, z garścią maleńkich poziomek.

W tym wszystkim najmniej chodzi właśnie o te poziomki...

 

BOSKIE!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)