Skocz do zawartości

25-lecie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wkrótce obchodził będzie swoje 25 urodziny! W ciągu trwającej ćwierćwiecze kariery wykonał badania, dzięki którym opracowano grubo ponad 10 tysięcy prac naukowych, znacząco rewolucjonizują przy tym całą astronomię. W dodatku dzięki pracy tego obserwatorium kosmicznego, zdołaliśmy zobaczyć tysiące genialnych fotografii (których spora część, tak na marginesie, wciąż pozostaje w archiwach). Z tej właśnie okazji od jutra głosować będzie można  na najlepszą z fotografii HST. Projekt nazywa się Hubble Mania 2015 i swoją formułą przypomina trochę rozgrywki eliminacyjne piłki nożnej :P . Zerknijcie na kandydatów: http://hubble25th.org/education/23 i głosujcie. Do ostatecznego starcia dojdzie 1 kwietnia, a wszyscy głosujący będą mogli pobrać "coś fajnego" (nie wiem co).

Trzymajcie się ciepło:)

Dominika

 

post-752-0-37721800-1425397548.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa :D Już chciałem głosować, a okazuje się że wszystko startuje od jutra :) Będzie okazja do obejrzenia najlepszych fotografii jakie wykonał HST.

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, no i stąd: klik, można sobie wydrukować formularz, obstawić swoich faworytów, a po 6 kwietnia sprawdzić czy ma się dobrego cela :) Ja mam przeczucie, że wygrają Filary Stworzenia, choć osobiście bardziej podoba mi się Arp 273 (o której pisałam w artykule Galaktyki w śmiertelnym uścisku http://fly-off-into-nasa.blogspot.com/2015/01/galaktyki-w-smiertelnym-uscisku-czesc.html ) oraz V838 Monocerotis (o której niestety nie miałam okazji pisać). 

I tak jak kolega Hampel mówi, można obejrzeć najlepsze kosmiczne fotografie (zaryzykuję, że wszech czasów) i dodatkowo o nich poczytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dominiko za linka, już można głosować. 

Ja właśnie zagłosowałam :) Szkoda, że z automatu podają aktualną liczbę głosów na dany obiekt, to jest normalnie manipulacja! jednostkę ciągnie do większości ;D ale zasłaniałam wyniki dłonią, więc to był w miarę obiektywny wybór :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skandal!

Dali Sombrero przeciwko Pierścieniowi już w pierwszej rundzie! ;)

No dobór par jest często porazający....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to jest the best of the best - lekko nie będzie :D

Swoją drogą, podobnie trudne wybory zaczynają się robić w naszym konkursie Heńka... :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zagłosowałam :) Szkoda, że z automatu podają aktualną liczbę głosów na dany obiekt, to jest normalnie manipulacja! jednostkę ciągnie do większości ;D ale zasłaniałam wyniki dłonią, więc to był w miarę obiektywny wybór :P

 

To prawda. Żałuję, że mój faworyt może nie przetrwać pierwszego starcia, a mówię tu o Ultra Głębokim Polu. Według mnie jest to jedno z najważniejszych zdjęć które wyszły z Hubble'a  :D  Również gromada Abell 370 praktycznie nie ma szans, a pokazuje fascynujące zjawisko - soczewkowanie grawitacyjne. Ale nie oszukujmy się, bo M1 robi wrażenie  :)

Fajnie by było, gdyby Zdjęcia były bardziej "posegregowane", np. planety z planetami. Tak poza tym to inicjatywa bardzo ciekawa  ;)

Pozdrawiam!

SW 150/750 EQ3 | Sky-Watcher Virtuoso MAK 90 | Canon 750d 

Filmy Timelapse   |  Facebook   |   Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że Antenki odpadna w kolejnej rundzie przeciwko Sombrero. Z kolei półfinał w lewej części drabinki będzie starciem tytanów - M104 vs Filary Stworzenia... Stawiam mimo wszystko na te drugie, ale nie przytłaczającym stosunkiem głosów.

 

Ogólnie wydaje mi się, że nie tylko Polak lubi to, co już zna ;)

Dlatego stawiam też na finał Filary Stworzenia kontra Koński Łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wystartował ćwierćfinał Hubble Mani. Zanim wyjedziecie do Zatomia i/lub jeśli emocje zorzowe troszeczkę opadły, zajrzyjcie na http://hubble25th.org/education/23 i oddajcie swój głos, żeby potem nie było, że wybrali nie tę, co potrzeba (jak to w Polsce bywa) :) Głosowanie jest teraz szalenie trudne - wybór pomiędzy cudem a cudem, ale weźcie to na klatę

Pozdrowionka

Dominika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz, przegapiłem ćwierćfinał :(

Od 33 minut można oddawać swój półfinałowy głos.

 

Jak dla mnie, największym zaskoczeniem ćwierćfinałów jest odpadnięcie Sombrera.

A z niespodzianek rundy wcześniejszej, w 1/16 finału Koński Łeb przepadł w pojedynku z V838 Monocerotis. Chyba nie doceniłem tego, jak bardzo kolorowe to jest zdjęcie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz, przegapiłem ćwierćfinał :(

Od 33 minut można oddawać swój półfinałowy głos.

 

Jak dla mnie, największym zaskoczeniem ćwierćfinałów jest odpadnięcie Sombrera.

 

O i ja też przegapiłem :( ale z Sombrerem rzeczywiście niesprawiedliwość - no nic będę miał swoje - trachnąłem w Zatomiu i jest ze 23 klatki dobre :)

Będzie jak z Hubblea. I to jak mi Łukasz jolo wyczaił - z asteryzmem Szczęki (kadrowałem chyba z pół godziny) >:D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy zdążyliście już zauważyć, ale mamy zwycięzcę Hubble Mani 2015! Cóż za zaskoczenie, że wygrały Filary Stworzenia ;) - szeroka i ulepszona wersja fotografii tego samego rejonu Mgławicy Orzeł z 1995 roku, będącej flagową fotką Teleskopu Hubble'a. To, co przedstawia zwycięska fotografia, to ogromne słupy gazu i pyłu. Jest on zimny, dlatego obserwujący Wszechświat w paśmie światła widzialnego HST nie jest w stanie przebrnąć przez tę grubą zasłonę. Ale naukowcy obserwujący ten rejon także przy użyciu instrumentów czułych na podczerwień i fale submilimetrowe odnaleźli we wnętrzu obłoków młode, nowo narodzone gwiazdy. Co bardziej opierzone błyskotki wychodzą z ciemnych kokonów, pobudzając pył do świecenia. Znajdujące się tam w dużych ilościach wodór, tlen i siarka rozbłyskują kolorami, ukazując przepiękną rzeźbę mgławicy - czynnikiem tworzącym kształty są w tym przypadku przede wszystkim wiatry gwiazdowe młodych i niepokornych słońc :) Ich działalność "wkrótce" zniszczy cudo, które możemy dziś podziwiać. Filary maja bowiem w przeciągu kilku milionów lat zupełnie się rozwiać. Warto więc rzucić okiem na fotkę, zanim jej bohaterka zniknie ;)

 

Fot. NASA, ESA/Hubble and the Hubble Heritage Team

post-752-0-21487300-1428344918_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)