Skocz do zawartości

okular do synty "8


jeans123

Rekomendowane odpowiedzi

Różne powiększenia (oraz  źrenice wyjściowe) do różnych obiektów:

Powiększenia 150-200 x to raczej gównie planety przy źrenicach do 1,6mm czyli takie okularki  6-10mm

60-90mm to średnie kątowo gromady kuliste, otwarte i mgławice  źrenica wyjściowa 2,2-4,2mm okularki 13-25mm

Źrenica powyżej 4,0 mm to już okularki na  rozległe mgławice,  okularki o ogniskowych 25-40mm (max to źrenica wyjściowa ok 6,6 mm większych źrenic  nie należy stosować)

Stosuj raczej okulary o większym Er (odległości od oka ) np. te ekonomiczne UWA

http://sklep.teleskopy.net/synta-uwa-58-c-79_90_121_247.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego SW 9mm - dosyć ciemny był  :(

Może ten by pasował: http://www.astrokrak.pl/okulary-sky-watcher/898-okular-szerokokatny-sky-watcher-wa-6mm-66.html

Trzeba pamiętać, że to budżetówka i szaleństw nie będzie.

W tych pieniądzach jeszcze TMB Planetary 6mm jest dosyć ciekawy.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego SW 9mm - dosyć ciemny był  :(

Może ten by pasował: http://www.astrokrak.pl/okulary-sky-watcher/898-okular-szerokokatny-sky-watcher-wa-6mm-66.html

Trzeba pamiętać, że to budżetówka i szaleństw nie będzie.

W tych pieniądzach jeszcze TMB Planetary 6mm jest dosyć ciekawy.

Tylko nie to dziadostwo z linku wyżej :o.....to ma klasyczne kalafiory na bokach  :o . Wyglądam przypomina starego UWA z przed kilku lat ale optycznie to już nawet w połowie nie to samo ..  lepszy już zwykły plossl!

Mam tego UWA 9mm  (to super plossl) i jest dość fajny do planetek w Newtonie,  pole ma nawet nie tak źle skorygowane ...

W refraktorze pokazuje jednak aberkę  :(

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni za 150zł nie ma co się cudów spodziewać.

Brat go używa w F/5 i rzeczywiście są kalafiory ale tragicznie nie jest a tu mamy F/6 więc będzie nieco lepiej.

Warto pamiętać, że większość sklepów wymieni okular na inny bez problemu lub mamy 10 dni na zwrot towaru co pozwala nam samemu przetestować okular  ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni ten okularek ktury podajesz,mnie osobiście bardzo sie spodobał a już napewno bardziej niż

SW UWA 58 st.klon TMB Planetary który dawał w newtonie mydlany obraz

Piotr wysłałeś mi to kiedyś na testy, pamiętasz??? To naprawdę syf totalny z potężnym astygmatyzmem , z polem ostrym tylko w środkowej części!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PONAWIAM PYTANIE

chce kupic jakis okular do obserwacji z synty 8" (200/1200)...

okular moglby dawac powiekszenie ok 180 krotne czyli okular okolo 6-7 mm...

zalezy mi zeby ostrosc byla nie tylko na srodku ale takze przy krawedziach okularu...

chcialbym tez aby mial przyzwoite pole widzenia ok 50 stopni

chcialbym ogladac gromady i obiekty mglawicowe;

chcialbym zeby miescil sie w granica do 200 zl max

NIE NOSZE OKULARÓW [na nosie]

prosze o odpowiedz z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. to tylko moja propozycja. w cenie do 200 zl to niemal niemozliwe. chyba ze z drugiej reki.

TMB 6mm 1.25'' 58st. PLANETARY II  195zl astrokrak

BST 8mm 60st. 249zl astrokrak 

na pewno nie sa idealne ale na poczatek moga wystarczyc. beda lepsze niz plossl o tej ogniskowej, chociazby z powodu lepszego ER. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ER to jeden z waznych parametrow okularu. dzieki temu nie musimy podczas obserwacji przyklejac oka do okularu, tylko komfortowo obserwowac obiekt, podobnie jak w lornetce, ale przy wiekszym powiekszeniu. do obserwacji  obiektow DS musimy zastosowac okular o dluzszej ogniskowej. okulary BST sa dostepne w tej cenie do 25mm. przy tym powiekszeniu mozesz spokojnie obserwowac obiekty mglawicowe. Syntia ma chyba swiatlo 1;6 a ty chcesz okular ktory daje ostry obraz w calym polu widzenia. nie jestem pewien czy przy obserwowaniu DS bedziesz w stanie zauwazyc czy okular jest nie skorygowany w calym polu widzenia. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowaną większość obserwacji (poza planetami) prowadzę w syncie 8 SWANem WO 20mm- http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-william-optics-swan-20-mm,d496.html  i jestem zadowolony

na giełdach chodzi w granicach 220zł...

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeans123- do różnych DSO stosujesz różne okulary. Np. do szerokich gromad otwartych czy rozległych mgławic długi i szerokokątny a do planetarek czy rozbijania kulistych krótkoogniskowy okular.

Jak dla mnie taki podstawowy zestaw do takiej synty to szerszy okular 25-30mm (w zależności od rodzaju nieba), potem okolice 12-14mm i 7-8mm (6mm).

Może najpierw poobserwuj tym co masz a potem weź się za zakupy - pozwoli ci to uniknąć niepotrzebnych wydatków i rozczarowań.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz ze 14mm a potem 7mm , a nie lepiej zainwestowac w barlowa 2x (chociaz wiem ze beda lekki straty na optyce...)

a co do poczekania i rozczarowania... to ogladalem juz kilka obiektow :

m13

m5

galaktyka sombrero

saturn i jego ksiezyce

nasz ksiezyc

saturn i ksiezyc wypadly dobrze, ale inne DS byly jakby troche przyciemnione w okularze 10mm (dolaczonym do synty) niz w 25mm (tez dolaczonym) w obu lepiej dalo sie dobrze patrzec zerkaniem.

chcialbym wykorzystac mozliwosci synty "8 w jak najwyzszym stopniu (oczywiscie na jaki pozwalaja finanse).

chcialbym zeby w okularze ktory kupie nie bylo duzych strat na swietle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. zwykle jak sie zaczyna przygode z obserwacjami obiektow DS, obserwuje sie obiekty najjasniejsze i jednoczesnie najwieksze katowo. stosuje sie przewaznie male i srednie powiekszenia. dlatego mysle ze okulary BST 15mm,18mm, lub 25mm beda odpowiednie, na poczatek. w miare nabierania doswiadczenia zaczynamy obserwowac obiekty slabsze i mniejsze katowo. wiec zeby ich wyluskac z tla musimy uzyc troche wyzszych powiekszen. i tu przydadza sie okulary np. 10mm-8mm a nawet krotsze.  okulary BST sa drozsze niz 200zl., ale tylko troche. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprecyzujmy: Szukasz raczej okularu przeglądowego do czesania nieba, oraz do obserwacji szerokich i rozległych gromad i  mgławic, jak również do obserwacji  obiektów wymagających dużej źrenicy wyjściowej jak i użycia filtrów wąskopasmowych  -obiektów typu kompleks Veila!

Plossle jeszcze te budżetowe mają małe pola i przeciętną transmisję! Szukaj jasnego szkła 2" najlepiej na rynku wtórnym w przedziale 30-40mm z akcentem na 30  ;)

Najlepszym moim szkiełkiem przeglądowym jest cały czas SWAN 40mm. by nie przesadzić z źrenicą -celuj może  w Swana 33mm. Czasem można dorwać na wtórnym budżetowego RKE (odwrócony Kellner) chyba 33mm -ten by się też nadał! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale 33mm dalby powiekszenie tylko 36x

czy to nie za malo na gromady i mglawice?

bo chcialbym widziec gromade herkulesa [m13] w takim powiekszeniu jak w okularze 25mm 48x

chcialbym uzyskac lepszy kontrast zeby bylo widac nie tylko zerkaniem [czy to jest mozliwe?]

[podaj link jaki okular]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz okular średnio-ogniskowy. Ja używam 8 elemetowego UWA Sky-Watchera 17mm i używałem takiego samego 13mm

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-17-mm,d975.html

Powiększenia 70-90x i źrenice 2-3mm będą idealne do rozbijania gromad!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy takowe istnieją. Najgorszą wadą są tu słabsze powłoki,ale korekcja przy polu 70st,  kontrast i transmisja jest na dość dobrym poziomie. 

Te okulary (17mm) trzymam już od 2 lat! Mogę je polecić wyłącznie z autopsji!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)