Skocz do zawartości

okular do synty "8


jeans123

Rekomendowane odpowiedzi

kurcze ale do mglawic tez sie nada czy nie bardzo...

a i czy da niezly kontrast?

Stary proponuję byś jednak poczytał czym jest mgławica i galaktyka..rozumiem, że je rozróżniasz..

Gdy jesteśmy przy mgławicach : Jakie są rodzaje mgławic? jak są rozległe - znaczy się  jakie maja rozmiary kątowe?.. i jakie źrenice wyjściowe są do każdych z nich preferowane..Tu podpowiem.

Taką 17 tką obsłużysz wszelkie mgławice planetarne mniejsze lub większe. Ale do cirrusów w stylu Veila musisz mieć już większą źrenicę jak pisałem wyżej!

Taką 17ką wyhaczysz też wiele , bardzo wiele galaktyk!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13mm tej serii UWA SkyWatchera ma Jules i ocenia go średnio/przyzwoicie.

Dla ścisłości - to co mam to chyba raczej BST 13mm UWA obrandowany logiem SW. Owszem oceniam go średnio/przywoicie. Na szybko:

+ Niezła transmisja

+ Nieźle punktuje w centrum pola

+ Fajny kontrast

+ Raczej znośny ER (jak dla mnie)

+ Pole widzenia ok

- Odblaski przy jasnych obiektach tuż za polem widzenia

- Brzeg pola nieskorygowany, nieostrość, trochę rozjechane gwiazdki

- Potężna dystorsja na brzegach pola - przesuwając teleskopem, gwiazdy "spadają" wręcz z pola. Cecha ta drażni mnie najbardziej.

- Gumowe wykończenie śmierdzi gorzej niż chińskie trampki...

Ogólnie znośny sprzęt dla początkującego z ograniczonym budżetem i dla każdego kto nie jest purystą pod względem jakości obrazu. Fajnie rozbija jasne kulki, ładnie pokazuje wiosenne galaktyki. Na pewno o lata świetlne lepszy niż kitowce.

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój okular to sam budżet! Choć budżet dokładnie dobrany!

Wiem, że kiedyś do tego dojdzie, że przejdę na Pentaxy! Jednak ta chwila rychło nie nastąpi :)!

Najpierw chyba zacznę wymieniać szkło na 80 stopniowe Esy!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURW*

NIKT MI NIE POWIEDZIAL JAKI OKULAR WYBRAC OSTATECZNIE CHCE GO DO MGLAWIC I GALKTYK NO I NIE POGARDZIL BYM GROMADAMI...

PROSZE O ODPOWIEDZ I Z GORY DZIEKUJE

UWA 13mm, a najlepiej od razu ES 14mm bo w sumie nie ma co się bawić w półśrodki.

PS. Trochę kultury, K****!!! Z góry dziękujemy.

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURW*

NIKT MI NIE POWIEDZIAL JAKI OKULAR WYBRAC OSTATECZNIE CHCE GO DO MGLAWIC I GALKTYK NO I NIE POGARDZIL BYM GROMADAMI...

PROSZE O ODPOWIEDZ I Z GORY DZIEKUJE

UWA 13mm, a najlepiej od razu ES 14mm bo w sumie nie ma co się bawić w półśrodki.

PS. Trochę kultury, K****!!! Z góry dziękujemy.

Mam Ku*** taki UWA 13mm nówke do sprzedania w fajnych pieniądzach

Pytania ku*** prosze na PW

;)

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Pentaxy 14 i 20 mm nie są już tak dobre jak 7 mm (który jest doskonały według mnie, no może gdyby miał większe pole bo dla mnie 70 stopni to komfortowe mimimum ;) ) Oczywiście nadal to bardzo dobre okulary także chyba będzie trzeba zrobić w okolicach najbliższego nowiu pojedynek ES 14mm vs XW 14 mm :)

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Pentaxy 14 i 20 mm nie są już tak dobre jak 7 mm (który jest doskonały według mnie, no może gdyby miał większe pole bo dla mnie 70 stopni to komfortowe mimimum ;) ) Oczywiście nadal to bardzo dobre okulary także chyba będzie trzeba zrobić w okolicach najbliższego nowiu pojedynek ES 14mm vs XW 14 mm :)

Popieram.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, idealnie skorygowane są XW 10mm i 7mm, ale 20mm i 14mm też, tylko mają krzywiznę pola czy coś i brzegi ogniskują w nieco innym miejscu niż środek. Taki myk.

No i sama firma Pentax pisze, że są to okulary zoptymalizowane do światłosił chyba od f/6,5 czy f/7 wzwyż.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nadal to bardzo dobre okulary także chyba będzie trzeba zrobić w okolicach najbliższego nowiu pojedynek ES 14mm vs XW 14 mm :)

Pojedynek gigantów. Pójdzie pewnie na noże ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to różne firmy a oznaczenia to tylko język marketingowy.

Taki UWA np w Delcie (SWA)

http://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-13-mm,d974.html

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)