Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 4.03.2015 NGC 2438


Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, jak jeszcze nieco ponad rok temu zazdrościłem tej planetarki koledze, który upolował ją w apochromacie 102 mm. Mgławica była wyraźna, ale nie na tyle, żebym od razu zabrał się za próby dorwania jej w lornecie 15x70.

Dopiero w tym sezonie się udało. I tak, jak w sumie każda dostrzeżona mgławica planetarna cieszy, radość z dostrzeżenia tego obiektu była chyba jedną z największych w swojej kategorii :)

 

PS Świetny tekst :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz gromady złapałem w Lutym, najpierw lornetką 10x50, później przez teleskop. Na początku w okularze 30 mm nie dostrzegłem planetarki ( w sumie myślałem, że to nie ta gromada), sytuacja zmieniła się , gdy w wyciągu wylądował ES 8.8 mm :) Planetarka wyskoczyła odrazu jako duży pierścionek, widok zacny :) Może uda się jeszcze uwiecznić obiekt na szkicu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 mag - tego normalny człowiek nie potrafi w 10x50. No, chyba że Panasmaras ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którejś relacji Piotrka Guzika mignął mi wpis w rodzaju "zasięg w lornetce 10x50 wynosił co najmniej 10,8mag" (wartość z pamięci, ale w tych okolicach), więc teoretycznie - jakiś cień nadziei jest.

Czyli: jeśli masz fenomenalny wzrok, bardzo ciemne niebo i M47 najlepiej jakieś 60° nad horyzontem - możesz próbować.

Ale ogólnie - to jest bardzo słaby obiekt w 16x70, jeszcze słabszy, ale osiągalny w 10x70. Z 10x50 będzie bardzo ciężko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed Zarensky określił kiedyś zasięg rozmaitych lornetek w zależności od jakości nieba (NELM - naked eye limiting magnitude):

 http://www.cloudynights.com/documents/limiting.pdf

(patrz wykres nr 5 , str. 22)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nie dawno obserwowałem NGC 2438 teleskopem 12''. Za pierwszym razem mnie jakoś nie do końca porwała w powiększeniu 107 razy,potem jednak widziałem ją ponownie przy okazji nieprzeciętnych warunków (16-17 Luty) i w powiększeniu 319 razy. Wyglądała wtedy naprawdę wspaniale jako duże koło z ciemniejszym środkiem i trzema gwiazdkami w tym środku z czego dwie były już dość słabe. No i do tego w tle gwiazdy gromady. Jaśniejszych krawędzi nie wypatrywałem. Obiekt w moim odczuciu to dobry konkurent dla M57 a może nawet ciekawszy :) Może i ja spróbuje któregoś razu swoim skromnym SM 15/70 chodz bez filtrów nie daje sobie większych nadziei.

Ostatnio zauważyłem też na zdjęciach, że planetarka ma sąsiadkę nieco na północ. Widać ją dobrze na pierwszym zdjęciu powyżej. Chodzi o Minkowski 1-18 (PK 231+04.1). Z tego co mi gdzieś mignęło obiekt ma chyba około 14mag. Ciekawi mnie czy może ktoś z was z większymi teleskopami na nią polował ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatnio zauważyłem też na zdjęciach,że planetarka ma sąsiadkę nieco na Północ.Widać ją dobrze na pierwszym zdjęciu powyżej.Chodzi o Minkowski 1-18 (PK 231+04.1) .Z tego co mi gdzieś mignęło obiekt ma chyba około 14mag.Ciekawi mnie czy może ktoś z was z większymi teleskopami na nią polował ;)

Też na nią zwróciłem uwagę. Jeśli podczas marcowego nowiu pogoda okaże się łaskawa, spróbuję i dam znać, jak poszło. :D   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że M 47 ma jasność około 4,5 mag i na ciemnym niebie widać ją bez najmniejszego problemu gołym okiem. Sąsiednia M 46 jest znacznie słabsza (około 6 mag), jednak w bardzo dobrych warunkach ją także da się dostrzec gołym okiem.

 

Jeśli chodzi o mgławicę Minkowski 1-18, to raz czy dwa szukałem jej bezskutecznie w 13", jednak warunki nie były wtedy idealne, więc pewnie jeszcze kiedyś spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj było trochę nieba - po zachodzie Słońca wydawałoby się perfekcyjnego, ale potem siadła wilgoć i mgła. Ale były ze 3 godziny bezksieżycowego nieba.

Akurat dzięki temu artykułowi przypomniał mi się obiekt. Normalnie oglądając M46 bym to pominął, ale wyraźnie było widać małą okrągłą mgiełkę w Syncie 8". Z Ultrablockiem obiekt był znacznie mocniej widoczny. Na większych powiększeniach majaczył ciemniejszy środek, albo mi się wydawało.

Przy okazji sięgnąłem po atlas i wyszukałem parę gromad otwartych. Tuż nad M47 jest spora gromada NGC 2423 - dość luźna, z jaśniejszymi gwiazdami. Kawałek w górę od nich jest Mel 71 - gęstsza, ze słabymi gwiazdami - w małych powiększeniach widoczna jako mgiełka. Jest jeszcze NGC 2414 - ale tu raptem widać kilka gwiazd w tym jedna dosć jasna w centrum - w zasadzie się upewniłem dopiero patrząc na jej zdjęcia później, że to było to.

Poza tym padło: M42, M37, M36, M38, M35, Eskimos, Rozeta, M1, M41 i Jowisz. Obserwacje pożegnał wschodzący Księżyc (dosć ciekawa obserwacja przez teleskop jak Ksieżyc wyłania się zza horyzontu). W jego świetle mozna było zobaczyć trochę cirrusów przy południowym horyzoncie. Do Księżyca wróciłem zreszta parę godzin później już na miejskim balkonie :).

  • Like 5

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)