Skocz do zawartości

Teleskop nie zabawka.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,chcę kupić pierwszy i prawdopodonie ostatnie teleskop ponieważ mam ograniczony budżet to jest do 1500zł,mieszkam poza miastem
około 10km od miasta Płock ,chciałbym obserwować ,,kolorowe'' planety (a nie kropki )m.in.jowisz i jego księżyce,ale też mgławice i w miare możliwości galaktyki np.orion,andromega itp.
Jestem tu nowy i napewno macie wielką wiedzę o kosmosie,co sądzicie czy np. Dobson 8 lub mak 102 będą ok? Zaznaczam że mam ograniczony
budżet.

Dobson 8 będzie bardzo dobrym wyborem jak na początek, choć od razu zastanów się nad tym, czy jego waga (np. cały zestaw Synty to 23 kg) nie będzie Ci przeszkadzać w transporcie (nawet wokół domu). Zobacz też w sieci szkice planet i innych obiektów z 8-calowego teleskopu - być może ich widok, skoro już nie chcesz widzieć "kropek", będzie dla Ciebie nieco rozczarowujący. 

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że by zwiększyć możliwości teleskopu, szybciej niż później będziesz musiał wyłożyć drugie tyle (jeśli nie więcej) pieniędzy na lepsze okulary do teleskopu niż te, które dołączone są do zestawu. 

Obawiam się, że Andromegi nie zobaczysz na żadnym teleskopie, choć Andromeda czasem faktycznie jest mega:) 

• Like 1

DO-GSO Dobson 8" / GSO 30 mm / Baader Morpheus 17,5 mm / Pentax XW 10 mm / Tele Vue Delos 6 mm / UHC / Sky Surfer III

Podzielam zdanie przedmówcy.

Sam Newton 8" na montażu dobsona będzie dobrym rozwiązaniem na początek i powinieneś się zmieścić w budżecie. Rzeczywistości nie oszukasz, prędzej czy później czeka Cie kupno jednego lub dwóch okularów, do tego przydałby się kolimator optyczny, może jakieś filtry. Ale nie musisz kupować wszystkiego na jeden raz.

Zrobię małą reklamę; na forumowej giełdzie jest niebieske GSO.

• Like 1
  • Thanks 1

14 minut temu, Nowicjusz24 napisał:

Dziękuje za cenne wskazówki,już szukam używanego Dobsona 8 

tylko szukaj GSO a nie SW , GSO ma znacznie lepszy wyciąg i przede wszytkim ułożyskowaną podstawę czego nie ma SW , prowadzenie SW to udręka szczególnie przy powiekszeniach powyzej x100

O kolorowych planetach i mgławicach zapomnij i nie sugeruj się zdjęciami , zdjęcia to inna bajka i są efektem nieraz wielogodzinnych naświetlań i stackowania a w okularze widzisz tylko to co wpada w oko w ułamku sekundy co nie zmienia faktu ,że  i tak te szare mgiełki mają swój urok.

• Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

13 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

O kolorowych planetach i mgławicach zapomnij i nie sugeruj się zdjęciami , zdjęcia to inna bajka i są efektem nieraz wielogodzinnych naświetlań i stackowania a w okularze widzisz tylko to co wpada w oko w ułamku sekundy co nie zmienia faktu ,że  i tak te szare mgiełki mają swój urok.

Czyli obojętnie jaki teleskop kupię do tej ceny to i tak mało zobaczę dobrze to zrozumiałem?

Chodzi o to, że duża część obiektów DSO to nikłe mgiełki szaro czarne lub plamki, w których z czasem można dostrzec jakieś detale. Często ledwo są widoczne, trzeba obserwować zerkaniem. Kolorki widać ledwo, na nielicznych obiektach. Duża część obiektów jest w dodatku bardzo małe, relatywnie oczywiście.  Do tego dochodzi adaptacja wzroku i czas, jaki trzeba na to poświęcić . Ochów i achów wizualnie nie będzie, tu chodzi o świadomość tego, na co patrzysz. O ten kontakt z ogromem przestrzeni. To daje radość, przynajmniej dla mnie tak jest.

• Like 1

Pomyśl o Bresserze 102/460 i montażu az4 na aluminiowych nogach . 1500 zł za używane powinno spokojnie wystarczyć , zobaczysz naprawdę sporo. Poczytaj  o tym teleskopie na forach i ewentualnie poszukaj na giełdach

Autor zapytał o teleskop do 1500 PLN. @Leon 102/460 który zaproponowałeś wymaga lepszych okularów od już poleconego Newton'a f6. Jeżeli zdecyduje się np. na budżetowe Hyperiony to w f4.5 nic nie zobaczy. W f6 jeszcze będą miały sens. Po drugie, nadaje się on w zasadzie tylko do DS, a pytający chce obserwować i planety.

Edytowane przez grzegorz15
  • Like 1

No nie wiem czy jakikolwiek teleskop  spelni oczekiwania... nawet metrowy usytuowany w obserwatorium w Andach..

Ja bylem zaskoczony ze az tyle widac jak nabylem pierszy teleskop. Kto inny powie, ze jest zaskoczony, bo nic widac... Malo to ogloszen "sprzedam Synte 8"* uzyta kika razy"

* lub dowolny inny teleakop

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10489-dlaczego-inni-widzą-a-ja-nie/

Jako pierwszy sprzęt polecam lornetkę wraz z lekturą powyższego linku.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf