Skocz do zawartości

Co na zaćmienie


TomekFA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jak wiadomo w piątek zbliża się zaćmienie. Niestety nie posiadam żadnego filtra słonecznego, a chciałbym pooglądać nieco ::).

Więc chciałby się Was zapytać co trzeba kupić, by móc popatrzeć? Bo w ogóle się na tych filtrach nie znam.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najtańszy produkt to szybka spawalnicza nr 12 (mniej będzie radzić na początku dopiero od fazy 50% zaczyn a wygladać) do kupienia w sklepie żelaznym w formie prostokąta wygodnego do użycia. Tylko zaklej krawędzie bo mogą być ostre. Dalej jest folia nd5 ze astro sklepu tylko może być za późno na zamówienie. Jest jeszcze pudełko z dziurką. Lub plyta cd/dvd z obiema stronami błyszczącymi. Tylko przez płytę to tylko zerknąć nie wpatrując się dłużej.

Ja szykuje właśnie lizaki z kawałkami foli nd5 dla dzieci w podstawówce.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem też takie "okulary" z folią baadera. Bodajże 9-10zł sobie życzyli za sztukę (m.in. na deltaoptical) Z tym, że to już na zamówienie, więc nie wiem czy zdążą dotrzeć do piątku. Lub z odbiorem własnym. 

I niestety nie widzę już ich (ani na teleskopy.pl ani na deltaoptical) :/

 

Takie coś:

http://www.teleskopy.pl/images/baader_okulary_sloneczne_4.jpg
baader_okulary_sloneczne_4.jpg

  • Like 1

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najtańszy produkt to szybka spawalnicza nr 12 (mniej będzie radzić na początku dopiero od fazy 50% zaczyn a wygladać) do kupienia w sklepie żelaznym w formie prostokąta wygodnego do użycia. Tylko zaklej krawędzie bo mogą być ostre. Dalej jest folia nd5 ze astro sklepu tylko może być za późno na zamówienie. Jest jeszcze pudełko z dziurką. Lub plyta cd/dvd z obiema stronami błyszczącymi. Tylko przez płytę to tylko zerknąć nie wpatrując się dłużej.

Ja szykuje właśnie lizaki z kawałkami foli nd5 dla dzieci w podstawówce.

A ile taka szybka spawalnicza kosztuje?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ostrowie wielkopolskim 2zł

W Ostrowie wielkopolskim 2zł

I zerkanie przez 12 będzie absolutnie bezpieczne?:

Dobra, dzięki za odpowiedz i rady. Jutro sprawdzę sklep.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie bezpiecznie. Tylko nie wypada sie wpatrywać przez długie minuty wzrok się męczy. Obraz będzie zielony bodajże.

Jakieś 15 lat temu oglądałem przez mocno przydymioną szybkę, do tej pory widzę więc sposób jest chyba dobry i najtańszy :)

Tylko nie przydymiona szybka.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie bezpiecznie. Tylko nie wypada sie wpatrywać przez długie minuty wzrok się męczy. Obraz będzie zielony bodajże.

A znasz jakiś sposób przymocowania tej szybki do refraktora?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie oczy bolą jak patrzę nawet zerkaniem przez maskę spawalniczą. Dobrze jest jak do maski przyłożę cyfrówkę. Słońce wtedy fajnie widać i można krótki filmik nakręcić. Nie mam doświadczenia ale, mam nadzieję, że to bezpieczne...dla aparatu :)

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry szybek spawalniczych czy foli badera są znane i używane bez problemów przez co można uznać je za bezpiecznie do oglądania zaćmienia słońca. Przydymione szkło to takie coś jsk okulary przeciwsłoneczne bez filtrów uv, jest ciemno a wzrok się psuje i męczy. W końcu to promieniowanie uv jest bardzo szkodliwe i jego nadmiar spala latem nam kark czy plecy na plaży. A zimną męczy wzrok na stoku. Tak więc sadza nie zatrzyma na tyle promieniowania uv by twoje oczy były bezpiecznie. Nawet jeśli coś zobaczymy to i tak uszkodzony zostanie wzrok a im dłużej tym gorzej. Mam nadzieję że wyjaśniłem. Dodam że płytę cd też za super bezpieczną nie da się określić jednak jest czasem podawana. Przy cenie 2 PLN za szybkę uważam że to jest najlepsza możliwość.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bezpiecznie dla aparatu a Masz może szkło nr 9 ono jest za słabe.

Co do szybki i teleskopu... teleskop skupia światło i nawet mały 50mm może popsuć wzrok w ten sposób. Testowałem folie nd 3,8 na refraktorze 80/400 i było za jasno. Więc z szybą może być podobnie i nic po za kształty nie zobaczymy. Zero plam. Z nd5 wszystko ok.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, cytuję portal Crazy Nauka:

 

 
Jak obserwować zaćmienie Słońca?
Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.
Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną ? folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm.
Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.
W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 ? DIN 12.
 
Do bezpośrednich obserwacji Słońca podczas zaćmienia (czy w jakimkolwiek innym czasie) NIE WOLNO UŻYWAĆ:
  • okularów przeciwsłonecznych
  • kliszy fotograficznych
  • zdjęć rentgenowskich
  • płyt CD
  • okopconego szkła

 

  •  
  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry szybek spawalniczych czy foli badera są znane i używane bez problemów przez co można uznać je za bezpiecznie do oglądania zaćmienia słońca. Przydymione szkło to takie coś jsk okulary przeciwsłoneczne bez filtrów uv, jest ciemno a wzrok się psuje i męczy. W końcu to promieniowanie uv jest bardzo szkodliwe i jego nadmiar spala latem nam kark czy plecy na plaży. A zimną męczy wzrok na stoku. Tak więc sadza nie zatrzyma na tyle promieniowania uv by twoje oczy były bezpiecznie. Nawet jeśli coś zobaczymy to i tak uszkodzony zostanie wzrok a im dłużej tym gorzej. Mam nadzieję że wyjaśniłem. Dodam że płytę cd też za super bezpieczną nie da się określić jednak jest czasem podawana. Przy cenie 2 PLN za szybkę uważam że to jest najlepsza możliwość.

 

To szyba nie blokuje UV ? Podobno nie da się opalić przez szybę... A taka gruba 1cm którą odymiałem to chyba tym bardziej blokuje UV ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bezpiecznie dla aparatu a Masz może szkło nr 9 ono jest za słabe.

Co do szybki i teleskopu... teleskop skupia światło i nawet mały 50mm może popsuć wzrok w ten sposób. Testowałem folie nd 3,8 na refraktorze 80/400 i było za jasno. Więc z szybą może być podobnie i nic po za kształty nie zobaczymy. Zero plam. Z nd5 wszystko ok.

A szkło spawalnicze należy zamocować na okularze czy obiektywie?

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło samo nie blokuje. Potrzebuje warstwy bądź składu by nie przypuszczać tego zakresu fal.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szkło spawalnicze należy zamocować na okularze czy obiektywie?

W ręce. O gołym okiem oglądać.

Nie nadaje się jako filtr do teleskopu. Jedyny nd5 przepuszcza 1/10000 ilość świata. I to na wlot.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska, tyle czasu było żeby kupić na spokojnie folię ND5 i bezpiecznie obserwować jutrzejsze zjawisko, a teraz chcecie kombinować z zadymianiem szkła? Od kiedy zadymione szkło staje się filtrem UV?  >:(

Na biedę do obserwacji kupcie szybkę spawalniczą, ale nie wiem czy ona nadaje się do foto. Na pewno obraz będzie zielony.

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem chyba napisać, że posiadam teleskop refraktor 70/700 i chciałbym szybkę z nim jakoś połączyć.

A potem stracić wzrok... Pamiętaj, że refraktor skupi światło słoneczne i może być po szybce i po Twoim oku po takich kombinacjach.

Lepiej upewnij sie na 1000%, że tak można...

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem się o to czy zadymione szkło staje się filtrem UV tylko czy to prawda że generalnie szkło jest filtrem UV ?

Nie jest
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem chyba napisać, że posiadam teleskop refraktor 70/700 i chciałbym szybkę z nim jakoś połączyć.

 

NIE WOLNO, POD ŻADNYM POZOREM. Jedyna opcja to filtr baadera ND 5 przed obiektywem, czyli światło słoneczne musi przejść najpierw przez folie baadera, dopiero potem przez teleskop.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest

Jesteś tego pewien? http://pytamy.pl/kat,25,title,czy-promienie-uv-przechodza-przez-szybe,pytanie.html Wydaje mi się że tak jak ktoś napisał, część UV jest blokowana przez atmosfere (warstwa ozonowa) a pozostała część przez szybę. Więc jeśli nad Polską nie ma dziury ozonowej to chyba jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tego pewien? http://pytamy.pl/kat,25,title,czy-promienie-uv-przechodza-przez-szybe,pytanie.html Wydaje mi się że tak jak ktoś napisał, część UV jest blokowana przez atmosfere (warstwa ozonowa) a pozostała część przez szybę. Więc jeśli nad Polską nie ma dziury ozonowej to chyba jest ok?

Wut? :0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tego pewien? http://pytamy.pl/kat,25,title,czy-promienie-uv-przechodza-przez-szybe,pytanie.html Wydaje mi się że tak jak ktoś napisał, część UV jest blokowana przez atmosfere (warstwa ozonowa) a pozostała część przez szybę. Więc jeśli nad Polską nie ma dziury ozonowej to chyba jest ok?

Tak bo inaczej nie stosowano by w fotografii specjalnych filtrów uv,ir przed obiektywem. Kierowca tira był by blady.... a rośliny w domu za szybą nie rosły...
  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)